Komentowana treść: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
[#1] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
No i wszystko wydaje się jasne.OK
[#2] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@simka113, post #1

Nie wiem, co jest jasne, a co nie. Moim zdaniem panowie dali jasno do zrozumienia, że ewentualne spiny pomiędzy nimi pozostaną tajemnicą poliszynela i nie będą o tym publicznie rozprawiać.
[#3] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
Kiedy było ostanie wydanie OS 4 ?
Czemu A-EON który z jednej strony odpowiada za sterowniki które się rozwijają nie może wymusić na Hyperionie dodanie DMA do graphicis.library ?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 22:17:15 przez Sventevith
[#4] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Sventevith, post #3

31 gru 2016 było małe update dla AmigaOS4.1 FE (fixy + support dla >256MB dla klasyków + lekkie wyprostowanie Warp3D), natomiast pełna wersja AmigaOS4.1 FE była wydana December 18, 2014

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 22:22:46 przez michal_zukowski
[#5] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Sventevith, post #3

Kiedy było ostanie wydanie OS 4 ?

Bodajże w grudniu 2016.
[#6] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Sventevith, post #3

Kiedy było ostanie wydanie OS 4 ?


31 grudnia 2016 roku.

A co do drugiego pytania, to Hyperion jest niezależną spółką od A-EONu i generalnie ani Trevor ani nikt inny nie może tutaj niczego wymuszać.
[#7] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Bez A-EON OS4 nie ma racji bytu. Od początku śledziłem powstanie OS4 i największym problemem zawsze był sprzęt. Poprzez problemy z pierwszymi AMiGA One, bankructwo Eyetech, później oczekiwanie na Troike która nigdy się nie pojawiła. Tak naprawdę OS4 uratowało ACube słabymi technicznie SAM. Dopiero pojawianie się AEON ustabilizowało sytuację poprzez X1000 i kolejne sprzęty.

To AEon jest kluczem skoro Hyperion nigdy sam sprzętu stworzyć nie był w stanie. Zachowanie Hyperionu nie pomaga w sprzedaży oraz promocji sprzętu AEON. To Hyperionowi powinno zależeć bo jak AEON zdechnie zostają z niczym.

Skoro nie zależy ewidentnie coś jest nie tak i są w jakimś konflikcie mimo że to ukrywają.
AEON w wypowiedziach ewidentnie wskazuje że problemem jest Hyperion w dalszym rozwoju OS4. Chcą się ratować się Enhancer Software v2 ale to nie połata częśći systemu do których źródeł dostęp ma Hyperion.



Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 22:50:28 przez Sventevith
[#8] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Sventevith, post #7

No to ja być może powiem trochę przewrotnie że fakt iż wszystkie siły i środki nie są teraz przeznaczone na stworzenie tej biblioteki, poniekąd jest dowodem na to że zależy. Te bowiem są w 100% skierowane na największe oczko w głowie A-EONu czyli Tabora.

Oczywiście poza core developrami są też inne osoby współpracujące przy systemie. Jeden z nich, który rzucił temat tej biblioteki i który (jak mi się wydaje) nie jest zaangażowany bezpośrednio w oprogramowanie Tabora, a z drugiej strony ma jakieś doświadczenie w pisaniu bibliotek i wrapperów graficznych i co więcej jest posiadaczem X5000, moim zdaniem mógłby spróbować się tego podjąć. Zwłaszcza że jak twierdzi Hans nie jest to specjalnie trudne gdyż kod DMA można wyciągnąć z innego sterownika.

Tak czy owak skoro nie jest to nic wielkiego to pewnie prędzej czy później ktoś to zrobi ale jak powiedziałem priorytetem jest Tabor, gdzie akurat wyzwania do pokonania były zdecydowanie trudniejsze.
[#9] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Czy naprawdę nie było dostępnych innych procesorów niż e500 ?
[#10] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
Ale wkoło jest wesoło
Człowiek w pracy, małpa w zoo
Puste pole za stodołą
Chłop zaprawia, ale jazz
[#11] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Sventevith, post #9

Ja wciąż nie potrafię zrozumieć - dlaczego PowerPC, a nie np. ARM lub x86? Faktem jest, że port AmigaOS na jakąś alternatywną (ale bardziej przystępną) platformę raczej by się nie spodobał środowisku, ale spójrzmy prawdzie w oczy - Amigowcom nic się nie podoba, każda inicjatywa spotyka się z jakimś "ale" i słowami krytyki, a mimo wszystko klienci gotowi wyłożyć 1800 GBP na maszynę z mizernym wsparciem producenta oraz mocą obliczeniową dorównującą przeciętnym marketowym laptopom i tak się znajdują.
[#12] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Geekboy68k, post #11

Ja wciąż nie potrafię zrozumieć - dlaczego PowerPC, a nie np. ARM lub x86?


1. Bo karty z PPC byly juz wczesniej w uzyciu na amidze
2. Bo tylko wersja na PPC gwarantowala zachowanie kompatybilnosci starego kodu na m68k
3. Bo na x86 AmigaOS niemialby nic do zaoferowania w walce o rynek
4. Bo platforma x86 za szybko sie rozwija - skonczyli by pisac sterowniki do jednej plyty glownej to caly rynek bylby juz kilka epok do przodu
5. Bo w czasie powstawania OS4 nie bylo na rynku platform na procesorze ARM ktore mialyby jakikolwiek sens. A i same procesory do najszybszych nie nalezaly.
6. Bo platformy na ARM sa jeszcze bardziej niejednorodne niz w przypadku x86.

mozna by jeszcze pewnie godzinami pisac dlaczego PPC a nie ARM albo x86...
[#13] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
Dać zdechnąć Hyperionowi (zbankrutować) i wykupić po taniości prawa do AOS4. Hyperion to kula u nogi AOS.
[#14] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@PrzemasIII, post #13

AmigaOS 4? Utonie z Hyperionem, trudno.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 10:20:43 przez Krashan
[#15] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
>AEON w wypowiedziach ewidentnie wskazuje że problemem jest Hyperion w dalszym rozwoju OS4.

Może hyperion zwolnił swoich informatyków i sprzedają tylko to co stworzyli wcześniej.
Mało kto w pl zna listę pracowników Hyperion z imienia, nazwiska i potrafi powiedzieć czym oni się teraz zajmują

>Dać zdechnąć Hyperionowi (zbankrutować) i wykupić po taniości prawa do AOS4. Hyperion to kula u nogi AOS.

Ale jak zagwarantować, że dorobek hyperionu nie będzie zmarnowany przez bogatego człowieka, który będzie miał bardzo złe zamiary.

Komputery przemysłowe, smartfony, tablety z ARM są produkowane na potęgę od dawna na rożne systemy, tylko Amigi z ARM nie ma komu zbudować i zaoferować ludziom na rynku. Dziwne to, że nikt dotychczas nie podjął w praktyce tego tematu, może ktoś pracuje nad tym, ale społeczność ma brak wiedzy.
Czas na stworzenie konkurencji dla A-EON Technology Ltd. z Amigą na procesorach ARM.


Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 13:35:49 przez rgrg2
[#16] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@rgrg2, post #15

3. Bo na x86 AmigaOS niemialby nic do zaoferowania w walce o rynek


Gdyby ludzie od kernela Linux przez ostatnie +/- 25 lat wyznawali taką filozofię, to dzisiaj kernel 4.14 byłby dostępny tylko dla i386
[#17] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@niebuszewo, post #16

Gdyby ludzie od kernela Linux przez ostatnie +/- 25 lat wyznawali taką filozofię, to dzisiaj kernel 4.14 byłby dostępny tylko dla i386


Porownanie bez sensu. Z jednej strony kernel linuksa na otwartej licencji GPL, z drugiej strony komercyjny system operacyjny o zamknietych zrodlach. Przypomne delikatnie, ze koledze ktoremu odpowiadalem nie marzyl sie darmowy AROS z otwartymi zrodlami na x86/ARM tylko AmigaOS4 ktorego zrodla widzieli nieliczni a cala reszta placi pieniadze za binarki.

"Ludzie od kernela Linux" to jakas firma ktora kisi zrodla i sprzedaje kernel raz na rok? A moze to skupisko entuzjastow ktorzy wnosza cos nowego do systemu i dziela sie tym z calym swiatem? I nie, poczatkowo nie chodzilo o dominacje i zdobycie rynku a raczej o sama satysfakcje. Komercha pojawila sie duzo pozniej.

PS. z tego samego powodu AROS jest dostepny na wiele platform. Komus sie chcialo, ktos mial frajde, ktos zrobil port i udostepnil.
[#18] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@mschulz, post #12

A ja mam wrażenie że to przez przywiązanie do marki, przyzwyczajenie, niechęć do uczenia się się nowego asemblera na stare lata, oraz postrzeganie PPC jako kontynuatora Motorolki, a innych procków jako obcego obozu.

Prawda jest taka że w pewnym wieku ludzie już bardziej kierują się sentymentem niż chęcią wytyczania nowych szlaków. Taka już jest ludzka natura. Jeśli czekasz na coś przełomowego to patrz w inną stronę niż na środowiska Amigowe.
[#19] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@mschulz, post #12

2. Bo tylko wersja na PPC gwarantowala zachowanie kompatybilnosci starego kodu na m68k

Przecież kwestie kompatibilności 68k załatwiłby emulator, na dowolnie wybranej architekturze... z prędkością 3-5-krotnie większą niż najszybsze 68060.

3. Bo na x86 AmigaOS niemialby nic do zaoferowania w walce o rynek

No... teraz też nie ma. Sprzęt drogi, oprogramowania brak, przyszłość niepewna.

4. Bo platforma x86 za szybko sie rozwija - skonczyli by pisac sterowniki do jednej plyty glownej to caly rynek bylby juz kilka epok do przodu

Przecież te magiczne płyty główne do PC wcale się tak nie różnią - każda ma sieć na Realteku, każda ma jakiś ustandaryzowane AC97 do dźwięku, typowy chip USB (Nec) itd. Reszta bajerów nam jest niepotrzebna.

6. Bo platformy na ARM sa jeszcze bardziej niejednorodne niz w przypadku x86.

Za to mamy tak jednorodne PPC, że właściwie od 3-4 lat nie ma nic sensownego na rynku.



Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 14:45:02 przez _arti
[#20] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@_arti, post #19

Przecież kwestie kompatibilności 68k załatwiłby emulator, na dowolnie wybranej architekturze... z prędkością 3-5-krotnie większą niż najszybsze 68060.


Emulator taki jak uae, owszem. Emulator ktory udaje kompletnego klasyka i odseparowuje go calkowicie. Ale emulatora takiego jak ma MOS czy OS4 na architekturze little endian nie zrobisz.

No... teraz też nie ma. Sprzęt drogi, oprogramowania brak, przyszłość niepewna.


Ale owce szczesliwe. A grupa owiec ktore krzycza PC suxx nadal spora.

Przecież te magiczne płyty główne do PC wcale się tak nie różnią - każda ma sięć na Realteku, każda ma jakiś ustandaryzowane AC97 do dźwięku, typowy chip USB (Nec) itd. Reszta bajerów nam jest niepotrzebna.


Tak? To wez dowolnego peceta, zainstaluj na nim AROSa i powiedz ze jestes szczesliwy z tego co dziala a reszta ci niepotrzebna. Dlaczego windows ma tyle sterownikow? Dlaczego linux ma tyle sterownikow? Dlaczego aros nie dziala w pelni na kazdym dowolnie wybranym pececie? Dla kaprysu?

Za to mamy tak jednorodne PPC, że właściwie nic sensownego nie ma na rynku od 3-4 lat.


Bo amiga to retro i tak juz zostanie. Po co ci nowosci na rynku retro? Z nowosci to masz pakiety Amiga Forever od Cloanto.
[#21] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@mschulz, post #20

Kurde, no może, pewnie masz racje ale jakoś kurde cały świat już ze dwa-trzy raz zmieniał architekturę o 180 stopni i jakoś się dało (głównie Apple) a Amiga jakoś nie może pozbyć się tego 68k/PPC
[#22] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@_arti, post #21

A oprogramowanie skąd weźmiemy po takim zwrocie o 180 stopni? Ile programów ma aktywnych deweloperów, którzy przygotują aktualną wersję pod nowy system, a z iloma trzeba się będzie pożegnać, albo uruchamiać pod jakimś UAE?
[#23] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@_arti, post #21

Kurde, no może, pewnie masz racje ale jakoś kurde cały świat już ze dwa-trzy raz zmieniał architekturę o 180 stopni i jakoś się dało (głównie Apple) a Amiga jakoś nie może pozbyć się tego 68k/PPC


Apple mialo przynajmniej system w ktorym dalo sie wymienic architekture. A AmigaOS? Wszystkie bebechy systemu, wszystkie niemal struktury systemowe podane programiscie na talerzu. Takiego czegos raz udostepnionego nie da sie zmienic. A skoro nie zabronisz programiscie grzebac w struktrze Window (tej samej w ktorej grzebie intuition), ExecBase czy ktorej kolwiek innej, to nie zmienisz architektury w sposob ktory wyglad tych struktur zmienia. Bo inaczej caly dotychczasowy soft przestanie dzialac.

Wiec tak, cudowny AmigaOS z kompatybilnoscia wstecz (wlaczajac w to m68k) jest ograniczony do 32-bitowych platform BigEndian. A w sumie to sam system ogranicza jeszcze te marne 32 bity do 31...

A teraz wymien prosze te wszystkie popularne obecnie 32 bitowe platformy z procesorami pracujacymi w BE. W ten sposob wymienisz potencjalne docelowe platformy dla AmigaOS. Mozesz wymienic je smialo jednym tchem, powietrza Ci raczej nie zabraknie :)

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 15:34:27 przez mschulz
[#24] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@mschulz, post #23

Wszystkie bebechy systemu, wszystkie niemal struktury systemowe podane programiscie na talerzu. Takiego czegos raz udostepnionego nie da sie zmienic.


No, teraz trochę przesadzasz. Wszystko się da opakować dla uzyskania kompatybilności.
[#25] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Jacek Piszczek, post #24

No, teraz trochę przesadzasz. Wszystko się da opakować dla uzyskania kompatybilności.


A przynajmniej mozna probowac. Byl nawet taki projekt bazujacy na arosie. Tworzyl taka warstwe abstrakcji zeby na natywnym systemie pod x86 odpalic orginalne binarki dla m68k. Skonczylo sie na obsludze jednej czy dwoch bibliotek.

PS. Jak opakujesz strukture ktora moze zmienic zarowno programista jak i system?
[#26] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@mschulz, post #17

Aors jest niedoceniany, a szkoda.
[#27] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@KM, post #26

Zainstaluj, poużywaj, doceń.
[#28] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@KM, post #26

ja w sumie dawno AROS-a nie sprawdzałem, tylko wątpię, żeby na moim obecnym sprzęcie (kostka Gigabyte) miał szerokie wsparcie. Ale system darzę sympatią, do dziś mam pamiątkowego screena, którego wykonałem po pierwszej udanej próbie uruchomienia AROS-a z CD na lapku - nie pamiętam kiedy to było, ale sądząc po dacie na screenie to w 2007.



Ale w końcu MorphOS z braku sprzętu do żerowania zdechnie, Hyperiony zdechną, zostanie jedyna królowa z kotem w logo i wtedy pokaże pazura. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:27:01 przez snajper
[#29] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
Niestety aby os był używany musi mieć przeglądarkę aktualna. Prędzej czy później granicą 1.5 gb ram stanie się problemem i złamanie kompatybilności wsteczne będzie nieuniknione.
[#30] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@snajper, post #28

Gdyby nie ram g5 wystarczyło by na długo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem