Komentowana treść: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!
[#1] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!
A czy Retrokomp również od któregoś numeru jest w kolorze?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 22:39:24 przez R-Tea
[#2] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@R-Tea, post #1

Tak, będzie w kolorze od następnego numeru. Na dniach podamy szczegółowe informacje.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 23:34:59 przez A2
[#3] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@A2, post #2

Dotarł do mnie najnowszy Amigazyn #19. Jakość papieru i kolor po prostu rewelacja!

Przeczytałem wstępniak i rzeczywiście super, że uzupełniacie się z czasopismem Amiga NG.

Co prawda pisałem w sąsiednim newsie o nowym numerze Amiga NG, że interesowałoby mnie połączenie pism, tak by każdy znalazł coś miłego dla siebie.

Bo teraz przyznam, że jeżeli pismo Amiga NG nie otworzy się na Amigę klasyczna (a wygląda na to, że niestety nie otworzy się), to nie będę miał motywacji do kupna tego pisma.

Użytkowników NG jest nieco mniej, a niektórzy koledzy chcą pisma poświęconego wyłącznie ich rozwiązaniu. To oznacza, że nawet użytkownicy NG nie potrafią się zjednoczyć w imię wspólnego dobra, którym jest przedsięwzięcie Adama Mierzwy.

Obecna sytuacja, gdy tematyka obu pism jest rozłączna i uzupełnia się, mi osobiście pasuje. Martwię się tylko o pismo o NG z przedstawionych wyżej powodów.

Pytam się zatem, czy Wam taka sytuacja pasuje? Może się oczywiście okazać, że tak.

--
Jestem w trakcie dalszej lektury Amigazynu #19 i spodobało mi się, że zawrzeliście listing gry w Basicu. Świetny pomysł.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 10:35:00 przez Hexmage960
[#4] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@Hexmage960, post #3

jeżeli pismo Amiga NG nie otworzy się na Amigę klasyczna (a wygląda na to, że niestety nie otworzy się), to nie będę miał motywacji do kupna tego pisma.


[#5] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@recedent, post #4

Rozumiem, że koledze nie zależy na jednym czytelniku więcej Waszego pisma? Bo ja szukałem motywacji i znalazłem ją w nowej okładce. Jednak po przeczytaniu wstępniaka Amigazynu wiem już, że pisma będą miały rozłączną tematykę. Mogę kupować nowe numery Amiga NG tak jak numery 1-5 - z przyzwyczajenia i chęci wsparcia takich inicjatyw. Albo dlatego, że zawierają interesujące mnie artykuły.

P.S. Nalegam by kolega nie wklejał animacji na pół ekranu, bo trochę to rozprasza.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:11:41 przez Hexmage960
[#6] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@Hexmage960, post #5

Jedynym powodem sięgania po czasopismo powinno być to, że w środku ma ciekawe treści.
Kupowanie "dla wsparcia" nie ma przełożenia na nic - ani korzyści dla autorów, ani pozyskania nowych osób dla nurtu NG.
Magazyn ma być regularnym źródłem informacji i opiera się w dużej mierze na poradnikach. To jest jego wartość - źródło wiedzy po polsku.
Z punktu widzenia osoby zainteresowanej NG uważam je za interesujące. Oczywiście, jeśli są tacy, którzy uważają że wygodniej im kopać po zagranicznych forach i składać informacje ze strzępów, tudzież wszystko wiedzą - z tym nic nie zrobimy. Pewne rzeczy docenia się dopiero wtedy jak już ich nie ma.
Jeżeli są jakieś propozycje tematów dla AmigaOS 4, MorphOS-a i AROS-a, a nie były jeszcze opisane - chętnie się zapoznam i opiszemy je.
[#7] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@Hexmage960, post #5

Myślę (choć jest to moje zdanie i niekoniecznie odzwierciedla zdanie innych członków redakcji), że dodawanie tematów "klasykowych" do gazety o NG ma sens taki sam jak dodawanie tematów konsolowych do Polskiego Portalu Amigowego, czyli żaden. To jest pismo tematyczne. Gdyby zależało nam na ilości sprzedanych egzemplarzy albo na zarobieniu rozkosznego szmalu z wydawania gazety, to wtedy tak - można by się skupić tylko na Amidze klasycznej. Albo jeszcze lepiej - zacząć robić do niej rozszerzenia sprzętowe.
[#8] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@recedent, post #7

Ja myślę że najlepszym mixem klasyka i NG był Amigazyn. Gdy sygnalizowałem że pojawienie się nowego pisma zapewne spowoduje wyrzucenie tematów NG z Amigazynu, czyli de facto przyczyni się do marginalizacji tej opcji, byłem odsądzany od czci i wiary.

Cóż jak zwykle wyszło na moje, lecz żadna to satysfakcja że kiedyś na 500 czytelników, nawet jeśli założyć jakąś czarną miarę że aż 400 było wrogiem NG, to setka zaznajamiając się z tematyką NG miała szansę załapać bakcyla.

Dziś jest "lepiej" bo jest "dedykowane" (czyli nie w 100%, ale w uproszczeniu dla każdej opcji w 33%) pismo, gdzie z tematyką NG zapoznaje się nie 100 lub więcej osób, tylko pewnie ze 25 :/

Poza tym nie pierwszy już raz, dziwi mnie niechęć do inicjatywy wsparcia. Pamiętam jak ongiś rejestrowałem program Mindscape, autor napisał kiedyś publicznie że zdaje sobie sprawę iż większość rejestracji jest "na zasadzie wsparcia", ale to nie szkodzi gdyż on te pieniądze też przeznacza na wspieranie innych amigowych projektów.

Moim zdaniem to było bardzo dobre zjawisko, powodowało że w świecie NG był jakiś tam obieg pieniądza. Jedni wspierali drugich, każdy autor miał poczucie że jego robota ma sens, że ktoś mu wymiernie dziękuje.

Natomiast nastawianie się na jakiś biznes, na płatne konkurowanie z internetem na treści musi się skończyć tylko w jeden sposób.

Znowu wyjdę pewnie na jakiegoś czarnowróżbitę, który wszystkim źle życzy, niemniej muszę to napisać że w oparciu o wieloletnie doświadczenie użytkownika platformy niszowej, uważam że jeśli jakiś numer magazynu Amiga NG pojawi się w 2021 roku to uznam to za nielada sensację.
[#9] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@MUFA-amigaone-pl, post #8

No widzisz. Jeden narzeka, że w Amigazynie jest mało NG, a drugi że w Amidze NG jest mało Amigi klasycznej.
[#10] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@recedent, post #7

Spoko, już nie nalegam.

@Mufa
Natomiast nastawianie się na jakiś biznes, na płatne konkurowanie z internetem na treści musi się skończyć tylko w jeden sposób.

Uważa kolega, że czasopisma papierowe to "płatne konkurowanie z internetem"? Przy takim myśleniu wszelakie serwisy newsowe, które nie nadają na żywo nie mają prawa bytu. Moim zdaniem to nieprawda. Adam Zalepa i jego współpracownicy to dobrzy redaktorzy.

Często na pewne rzeczy trzeba spojrzeć "na chłodno", bez pośpiechu. Artykuły w pismach są dzięki temu rzetelniejsze. W internecie z reguły ludzie piszą na szybko, bez przemyślenia i zazwyczaj "szukają sensacji".

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 21:32:22 przez Hexmage960
[#11] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@Hexmage960, post #10

W sytuacji Amigi nie ma takiego przemiału nowości jak w głównym nurcie technologicznym, dlatego uważam, że periodyk papierowy ma sens. Wersja papierowa to powrót do dawnych czasów, kiedy co miesiąc wyglądaliśmy na nowy numer Magazynu Amiga. I tak jest teraz z Amigazynem - regularnie dostarcza treści. Co prawda zrezygnowałem z papieru po 2 latach (Amigazyn kupuję obecnie tylko jako PDF - nie mam gdzie trzymać już prasy), ale samo wydawanie na papierze oceniam pozytywnie. Mnie się lepiej czyta na papierze niż na ekranie.
Z reguły prasa branżowa, specjalistyczna, niszowa - ma wydania papierowe. Jest masa tytułów niskonakładowych, które wychodzą na papierze. Wiec nie sądzę, żeby wydawnictwo Zalepy przegrało z internetem. Trzeba wziąć pod uwagą kto jest klientelą - miłośnicy retro.
Poza tym widzę, że pomimo upowszechnienia się Kindle i t.p. - książki mają się dobrze.
Tak że, podsumowując - oby Zalepie jak najdłużej chciało się robić to co robi, bo robi dobrą robotę. Przypomnijmy sobie jak wyglądała sprawa kilka lat temu, gdy nie było jego wydawnictwa (a przecież był internet). Jednak prasa jest istotną wartością dodaną, a nie substytutem.
[#12] Re: AMIGA.net.pl: Amigazyn 19 w kolorze!

@Hexmage960, post #10

Uważa kolega, że czasopisma papierowe to "płatne konkurowanie z internetem"?


Ja tylko wysnułem tezę na podstawie słów rednacza, który sam się odniósł do konkurowania z internetem, pisząc
"Magazyn ma być regularnym źródłem informacji ... Oczywiście, jeśli są tacy, którzy uważają że wygodniej im kopać po zagranicznych forach i składać informacje ze strzępów, tudzież wszystko wiedzą..."

Natomiast ja też byłem wielkim fanem amipism i też z wielkim entuzjzmem przyjąłem pojawienie się papierowego Amigazynu. Jednak z dzisiejszej perspektywy patrząc na chłodno, pismo na papierze to fanaberia.

Wiesz w moim gabinecie kompuerowym jest wnęka, a w niej duża szafa, w środku jest wypełniona starymi czasopismami komputerowymi. Niestety w przeciwieństwie do internetu nie mam magicznej wyszukiwarki, która pozwoliłaby mi na wyszukanie fragmentu np. 48 strony z Magazynu Amiga 4/1994. Oczywiście przez lata zgromadziłem różne spisy treści, dzięki czemu jest mi latwiej. Niemniej gdy np. przygotowywałem jakieś mateiały do "Alfabetu Amigi" czy historycznych artków na blogu, to na samą myśl o otwieraniu tej szafy przechodziły mnie ciarki. Najpierw wszystko wyciągasz i przerzucasz stosy gazet w poszukiwaniu tej właściwej, potem okazuje się że materiał o obiecującym tytule, jednak nie do końca zawierał to czego chciałeś. W efekcie kartkujesz inne numery, bo może coś znajdziesz i robi się z tego 2 - 3 godziny straconego czasu.

Natomiast w Googlach wszystko trwa sekundy. Tak więc uważam że dla czystego BHP powinno się dzisiaj tworzyć teksty w internecie, gdyż papier a nawet PDF ma wady, ktorych nie przeskoczysz.

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 09:16:49 przez MUFA-amigaone-pl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem