Komentowana treść: ZitaFTP (prerelease)
[#1] Re: ZitaFTP (prerelease)
160 euro?
[#2] Re: ZitaFTP (prerelease)
AmigaOS4... nawet rzeczy zbędne większości użyszkodników kosztują.
[#3] Re: ZitaFTP (prerelease)
Nie potrafię tego znaleźć, ale była ankieta na jakie systemy, poza AmigaOS 4, wydać ten program; do wyboru był MorphOS, AROS, Windows, Linux i macOS.
Zastanawiam się na co komuś licencja na 10 stanowisk dla AmigaOS 4. Forma wsparcia? Zakup grupowy? A może jest jakieś praktyczne zastosowanie do jednoczesnego korzystania na 10 komputerach?
Dlaczego w ogóle powstał ten program - jest darmowy peteFTP. Odprysk projektu dla kogoś? Zrobiony dla własnych potrzeb i przy okazji sprzedawany? Nie widzę racjonalnego powodu zakupu. Tym bardziej dla użytkowników Windows, jeśli taka wersja powstanie.
[#4] Re: ZitaFTP (prerelease)

@adam_mierzwa, post #3

Co racja to racja ale weźcie pod uwagę to, że licencja dla Nowozelandczyka kosztuje tyle co 18 zwykłych bochenków chleba :)
[#5] Re: ZitaFTP (prerelease)

@adam_mierzwa, post #3

Na morphosie i amigaosie korzystam z 22kbajtowego serwera od bigfoota:
http://aminet.net/search?query=orangeftp

Konfuguracja prosta jak budowa cepa, dodać usera do grupy ftp i uruchomić serwer. Tyle.

btw. ten peteFTP to serwer? bo mi sie wydawalo ze tylko klient?
[#6] Re: ZitaFTP (prerelease)

@adam_mierzwa, post #3

Dlaczego w ogóle powstał ten program - jest darmowy peteFTP. Odprysk projektu dla kogoś? Zrobiony dla własnych potrzeb i przy okazji sprzedawany? Nie widzę racjonalnego powodu zakupu. Tym bardziej dla użytkowników Windows, jeśli taka wersja powstanie.


Autor wyjaśniał to na swoim blogu. Owszem inspiracją dla powstania tego programu były własne potrzeby i owszem istnieje darmowa konkurencja, tyle tylko że nie wspiera szyfrowania, a Hans jest uczulony na punkcie zabezpieczeń.
[#7] Re: ZitaFTP (prerelease)

@michal_zukowski, post #5

No właśnie w tym rzecz, kto potrzebuje serwera pod AmigaOS 4? Niech sobie i kosztuje ten program, uważam że nawet prosty program na niszowej platformie jest cenny, bo niewiele powstaje nowych programów. Tylko to jest taki "produkt dla nikogo"...
No bo do czego to użyć jak dla nas? Serwer dla AMIstore, taki "lepszy Aminet" czy do wymiany paczek między programistami? No raczej nikt nie zaryzykuje, już nie mówiąc że są lepsze i wygodniejsze opcje (nie na AmigaOS rzecz jasna).
Taki program nie wyczekiwany przez nikogo. Z niczym nie konkuruje, może ceną z iBrowse ;>
[#8] Re: ZitaFTP (prerelease)

@michal_zukowski, post #5

btw. ten peteFTP to serwer? bo mi sie wydawalo ze tylko klient?


Masz rację, to klient. Darmowe serwery dla AmigaOS 4 to Ftpd oraz napisany w Hollywood, alle całkiem dobrze się sprawujący A-Ftp.
[#9] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Autor wyjaśniał to na swoim blogu. Owszem inspiracją dla powstania tego programu były własne potrzeby i owszem istnieje darmowa konkurencja, tyle tylko że nie wspiera szyfrowania, a Hans jest uczulony na punkcie zabezpieczeń.


To chwalebne ze jest uczulony na punkcie zabezpieczen i w sumie fajnie ze powstal kawalek nowego oprogramowania dla AmigaOS. Niestety, pomijajac kwestie ceny bo to nie powinno byc dyskutowane mam dwie rzeczy ktore mi sie nie podobaja. Po pierwsze, GUI do programu jeszcze nie istnieje, ale jak powstanie nie bedzie zgodne z amigowa filozofia (GUI ma byc dostepne jako usluga w przegladarce www), po drugie autor sprzedaje wersje pre-release programu.

A tak naprawde trzezwo myslac wlasnie ze wzgledow bezpieczenstwa nigdy nie postawilbym serwera (nie wazne czy ftp czy jakiegokolwiek innego) na ktorymkolwiek amigowym systemie.
[#10] Re: ZitaFTP (prerelease)

@mschulz, post #9

Ochrona pamięci?

Ale w sumie ja się cieszę na każdą serwerową pchełkę w naszym świecie, bo wtedy jesteśmy kawałek bliżej zastosowań sieciowych, a może coś większego się z tego urodzi. Pojawiają się możliwości do profesjonalnego zastosowania.

Jeszcze pamiętam czasy gdy konfigurowałem Unixa w banku - "a potem nie ruszać" bo X'y już powodowały problemy, albo nowy sterownik. Zdarzało się także że nowe wersje programów do przetwarzania potrafiły serwer zawiesić. Tak że to ie tylko Amiga jest/była wybredna.
[#11] Re: ZitaFTP (prerelease)

@mschulz, post #9

Czyli uważasz że hackerzy obierają sobie za cel nie Windowsa tylko AmigaOS. Oryginalna teza, aczkolwiek od lat nie słyszałem że ktoś się komuś włamał do Amigi i ukradł hasła czy kasę, w przeciwieństwie do wiodących proszków, na które codziennie tworzone są keylogery, trojany, wirusy itp. itd. Nie że bym uważał że atak na AmigaOS to zadanie trudniejsze niź włamać się do Win, tyle tylko że każdy idzie na masówkę a nie liczy że trafi mu się jakiś łup na platwormę liczoną w ułamkach promili.
[#12] Re: ZitaFTP (prerelease)
Trochę zabawne, że ZitaFTP powstaje ze względów bezpieczeństwa dokładnie wtedy gdy wszyscy dookoła rezygnują z FTP właśnie ze względu na słabe bezpieczeństwo protokołu. Niedawno zapowiedziano, że Chrome 80 wyłaczy FTP, a Chrome 82 usunie całkowicie protokół.
[#13] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MDW, post #12

Przeciez ten server ma SSLa - to wlasnie nowość.
[#14] Re: ZitaFTP (prerelease)

@michal_zukowski, post #1

Moja prywatna opinia jest taka, że Hans de Ruiter podjął swego czasu (sterowniki 3D) bohaterską próbę zarabiania na życie programowaniem dla Amigi NG, w szczególności dla AmigaOS 4. Widzimy kolejny akt desperackiej walki, z góry skazanej na porażkę. Skończy się to w najlepszym wypadku tak jak w przypadku Jamie Kruegera czy naszego smitha – powrotem do „hobby mode” i projektów ciągnących sie latami. Też to przerobiłem na przykładzie DigiBoostera, chociaż nawet nie próbowałem nastawiać się na amigowy (w szerokim tego słowa znaczeniu) fulltime development. Dlatego klęska nie bolała za mocno.

A port na system Windows? Powodzenia w konkurowaniu z darmowym FileZilla Server, który też ma SFTP, natywne windowsowe GUI i jest wypakowany ficzerami.
[#15] Re: ZitaFTP (prerelease)

@Krashan, post #14

W przeciwieństwie do Twojej sytuacji, Hans ma płaconą pensję a nie prowizję od sprzedaży. Poza tym co innego sterowniki, które musi mieć każdy (pomijając jakieś pojedyncze przypadki, ludzi którym starcza wbudowana grafika w SAM460 czy A1222), a co innego tak niszowy soft jak serwer ftp. Gdyby Hans rzeczywiście był desperatem, to raczej wziąłby się za pisanie jakiejś gry, komercyjnego odtwarzacza wideo czy innego programu nakierunkowanego na w miarę szeroką grupę odbiorców.

Prawda jest taka że sam Hans potrzebował serwera ftps, a że takiego nie było na Amidze to sobie go napisał. Skoro już napisał, to co szkodzi przy okazji puścić to do dystrybucji. Wiadomo że nie kupią tego tysiące, ani nawet setki. No ale może skusi się np. 25 osób, a to już jest tysiąc euro, które piechotą nie chodzi. Wiadomo że Hans zmienił niedawno swój stan cywilny, a na nowej drodze życia każdy dodatkowy tysiak się przyda. Nawet w tak bogatym kraju jak Nowa Zelandia.
[#16] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Hans ma płaconą pensję
A mimo to dorabia pobocznymi projektami, w tym skierowanymi w stronę systemów mainsteramowych. Wydanie niedokończonego programu jest dla mnie oznaką pewnej desperacji, bo biznesowo to nie jest dobre posunięcie.
[#17] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Jakby dał to za 10euro to by może ktoś kupił żeby wspomóc.
[#18] Re: ZitaFTP (prerelease)

@michal_zukowski, post #17

Niestety takie są realia, że amigowych programów nie ma co wyceniać przez pryzmat czasu poświęconego na ich napisanie. Praca amiprogramisty jest warta tyle ile ludzie chcą za nią zapłacić. A więc niewiele.
[#19] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Serio mowiac trzymam kciuki by mu sie udalo, bo jego sukces to po czesci nasz sukces.
Odnosnie jednak wirusow, kiedys mozna bylo to pewnie i liczyc bo Amiga nawet cos tam konkurowala. Natomiast teraz? Liczysz ten p..ard komputerow do maksimum 1000 sztuk? Nie mowiac chyba nawet o tym ze nasza przegladarka nie potrafi "dobrze obsluzyc" albo nawet w ogole wirusow napisanych w javascript.
[#20] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Czyli uważasz że hackerzy obierają sobie za cel nie Windowsa tylko AmigaOS. Oryginalna teza


Nie, nie uwazam, to tylko Twoja sugestia. Chodzi mi o to ze wszystkie amisystemy sa na tyle niestabilne ze stawianie na ktorymkolwiek z nich serwera dostepnego bardziej niz np. w obrebie domowej sieci jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.

Nie że bym uważał że atak na AmigaOS to zadanie trudniejsze niź włamać się do Win


Nie, ale zapewne o wiele prosciej jest wywalic AmigaOS niz takiego windowsa czy linuksa.
[#21] Re: ZitaFTP (prerelease)

@mschulz, post #20

zapewne o wiele prosciej jest wywalic AmigaOS niz takiego windowsa czy linuksa
To nie jest takie oczywiste. W teorii bezpieczeństwa systemów informatycznych oczywiście „security by obscurity” uważane jest za równie skuteczne zabezpieczenie, co słynne „głębokie ukrycie”, ale teoria teorią... W praktyce dzięki swojej prostocie serwer na AmigaOS może być trudniejszy do zaatakowania. W Windowsie przykładowo masz wiele różnych sposobów na zaatakowanie danego hosta, ba masz szereg gotowych narzędzi, które możesz wypróbować. Jeżeli zdalnie chcesz zaatakować serwer FTP stojący na Amidze, musisz znaleźć podatność w serwerze, stosie TCP/IP, albo podatność w systemie operacyjnym do której możesz się dostać poprzez serwer. Nie twierdzę, że takowych nie ma, ale one nie są znane i musisz dojść do tego sam.

Zdecydowana większość ataków sieciowych to masówka robiona na znane podatności, przy czym najczęściej osoby atakujące same ich nie znajdują, tylko kupują gotowe narzędzia do ataku. W takiej praktycznej sytuacji teoretyczna nieskuteczność zasady „security by obscurity” pozostaje teorią. Sam miałem przykład ataku na serwer linuksowy pracujący na Efice. Przez roztargnienie pozostawiłem na serwerze tymczasowe konto shellowe z prostym, słownikowym hasłem. Haker po zalogowaniu się jako user, próbował uruchomić exploita dającego mu roota. Pech chciał, że exploit był skompilowany na x86 i nie odpalił się...

Z rzeczy łatwych, na Amigę prościej będzie wykonać atak Denial of Service, ze względu na mniejszą wydajność sprzętu (zwłaszcza jeżeli to klasyk ).
[#22] Re: ZitaFTP (prerelease)

@Krashan, post #14

Chciałbym zapewnić, że w moich działaniach nie ma desperacji, a jedynie chęć stworzenia oprogramowania dla AmigaOSów. Finansowanie tego procesu nie jest konieczne, a jedynie go przyspieszy i takie były od początku intencje. Aby dokończyć kolejny etap i zrobić release potrzebuje 350h czyli trochę ponad 2 miesiące normalnej pracy. Przy 7h tygodniowo będzie to odpowiednio dłużej, ale i tak jest frajda
[#23] Re: ZitaFTP (prerelease)

@smith, post #22

Przy 7h tygodniowo będzie to odpowiednio dłużej, ale i tak jest frajda


OK
[#24] Re: ZitaFTP (prerelease)

@michal_zukowski, post #13

Przeciez ten server ma SSLa - to wlasnie nowość.

Czyli FTP sam w sobie nie jest zły i niebezpieczny? No to dlaczego świat obraził się na ten protokół i np. Google całkowicie usuwa go z Chrome zamiast ograniczyć do szyfrowanego FTP?
[#25] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MDW, post #24

Google to chyba zadławiło się swoim sukcesem, ale stwierdzam że w ostatnich latach robi bardzo wiele by swój status popsuć. Historia pokazuje że było już bardzo wiele niezagrożonych liderów, którzy zostali strąceni ze szczytu z hukiem: Netscape, IE czy Firefox. Moim zdaniem przy takiej polityce (i nie tyczy się to bynajmniej tylko podejścia Ftp ale szerego innych ograniczeń), Chrome niedługo będzie następny.
[#26] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MUFA-amigaone-pl, post #25

poki chrome jest najszybszy to sobie poradzi, sam go nie lubie ale klientom sie mowi jasno - chcesz, zeby aplikacja dzialala jak najszybciej to uruchamiaj ja na chromie.

ale jest cien szansy, ze microsoft cos z tym zrobi i lepiej wykorzysta chromium niz sam chrome. czy ja to powiedzialem?
[#27] Re: ZitaFTP (prerelease)

@juen, post #26

Wiesz natura człowieka jest taka że jak bardzo chcesz wejść na iająś imprezę czy koncert, a cię nie wpuszczą, to człowiek będzie próbował wejść przez płot czy okno w toalecie.

Przekładając to na realia komputerowe, od strony etycznej, prawnej itp. idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby wszyscy ludzie na swoje ulubione filmy chodzili do kina. Tyle tylko że idealnego świata nie ma i zawsze będą tacy, którzy będą się starali dany materiał pobrać i obejżeć go sobie w domu. Gdy użyją do tego celu Chrome, często otrzymają komunikat typu "Chrome zablokował pobieranie pliku, gdyż pochodzi ono z nieznanego, potencjalnie niebezpiecznego źrodła". Co wówczas zrobi taki Kowalski?

a) Zwiesi głowę i potulnie pójdzie do kina
b) Spróbuje pobrać materiał przy użyciu innego narzędzia.

Odpowiedź na to pytanie jest jednym z powodów, dla którego moim zdaniem część ludzi odchodzi od Chrome. Nie mówię tu o jakiś klientach biznesowych, ale o zwykłych przeciętnych użytkownikach domowych, którzy przynoszą mi czasami swoje laptopy do naprawy. O ile jeszcze 2 lata temu obserwowałem totalną dominację Chrome, to dziwnym trafem w ostatnich nastu miesiącach widzę renesans Firefoxa i Opery na twardych dyskach, przeciętnych nie obytych w informatyce osób.
[#28] Re: ZitaFTP (prerelease)

@MDW, post #24

Czyli FTP sam w sobie nie jest zły i niebezpieczny? No to dlaczego świat obraził się na ten protokół i np. Google całkowicie usuwa go z Chrome zamiast ograniczyć do szyfrowanego FTP?
To trzeba uściślić. FTP i SFTP to dwa dość odbiegające od siebie wewnętrznie protokoły. Łączy je zastowowanie – oba służą do przesyłania plików. Jednak nie jest to sytuacja znana z duetu HTTP i HTTPS, gdzie ten drugi to w zasadzie pierwszy puszczony po SSL.
[#29] Re: ZitaFTP (prerelease)

@Krashan, post #28

To trzeba uściślić. FTP i SFTP to dwa dość odbiegające od siebie wewnętrznie protokoły.


Odroznijmy jeszcze SFTP od omawianego tutaj FTPS. Ten pierwszy to rozszerzenie SSH sluzace do transferu plikow, ten drugi to w zasadzie FTP puszczony przez TLS/SSL.
[#30] Re: ZitaFTP (prerelease)

@mschulz, post #29

@krashan:
To trzeba uściślić. FTP i SFTP to dwa dość odbiegające od siebie wewnętrznie protokoły. Łączy je zastowowanie – oba służą do przesyłania plików. Jednak nie jest to sytuacja znana z duetu HTTP i HTTPS, gdzie ten drugi to w zasadzie pierwszy puszczony po SSL.


@mschulz:
Odroznijmy jeszcze SFTP od omawianego tutaj FTPS. Ten pierwszy to rozszerzenie SSH sluzace do transferu plikow, ten drugi to w zasadzie FTP puszczony przez TLS/SSL.


Dzięki panowie. Takiego wyjaśnienia mi właśnie brakowało. Teraz już kumam. OK szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 22:23:08 przez MDW
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem