Komentowana treść: MUI 5.0 - 2019R3
[#1] Re: MUI 5.0 - 2019R3
Moze nie powinienem ale w rejestrze zmian od kilku lat jest tylko jedna osoba. Przed 2010 wspieral jeszcze projekt Jens ale chyba mu sie znudzilo.
[#2] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #1

Czyli w newsie powinno być "Osoba pracująca nad rozwojem MUI"?
[#3] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@recedent, post #2

Patrzac na loga ze zmianami to tak. No ale mozesz zostawic, kto wie moze ktos dojdzie.
[#4] Re: MUI 5.0 - 2019R3
Pewnie się powtarzam ale co tam... Istnieje soft dla AmigaOS 3.x/4.x który wymaga nowsze MUI niż 3.8 ?
[#5] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #1

Magic User Interface 5.0 (5.0-2019R3)
(C) 1992-2006 Stefan Stunz
(C) 2006-2019 Thore Bockelmann, Jens Maus
Wersja:21.174 (svn r6469)
Data: 02.10.2019

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:32:09 przez Amig_OS
[#6] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #5

Przeczytaj changelog przed zmianami. Tak to i ja siebie moge dopisac.
Ostatni wpis ze zmianami Jensa jest z:
2016-10-26 Jens Maus <mail@jens-maus.de>
To juz 3 lata!

O przepraszam zapomnialem, link: https://muidev.de/download/MUI%205.0%20-%20Release/MUI-5.0-2019R3-ChangeLog

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:32:19 przez stefkos
[#7] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@waldiamiga, post #4

Tak, inaczej po co byłaby zabawa w nowe wersje. Wiem że np. YAM bardzo dużo klas MUI potrzebował mieć zaktualizowane (wtedy kiedy go używałem).
[#8] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #5

Czemu z Twojego wpisu zniknelo cytuje:

"Bzdura!!"??
[#9] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #6

Mylisz się.
[#10] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #9

A teraz wskaz gdzie, chyba ze razem mieszkaja i jeden za plecami tego drugiego sobie podpowiadaja.
Naprawde, zanim napisalem komentarz sprawdzilem te logi i dlatego o tym wspomnialem. Nie dlatego by dopiec os4, os3, sobie, komukolwiek. Ot stwierdzenie ze od kawalka czasu zostala jedna osoba ktora sie tym zajmuje. Kropka, koniec ideologi.
W tekscie nie ma tez ze "MorphOS ma lepiej".

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:37:52 przez stefkos
[#11] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #8

Ponieważ nie chcę być nie grzeczny w swoich wypowiedziach. Obiecałem to sobie to po dyskusji z Rzokolem gdy speraliśmy się o sterowniki 3d w Morphosie.
Mimo jego zapewnień sterowniki nie ukazały się.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:39:01 przez Amig_OS
[#12] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #11

Odbiegasz od tematu, nigdzie nie widze by ktos pisal cos o sterownikach w tym watku.
Nad MUI dla AmigaOS od 3 lat pracuje tylko jedna osoba, tyle i tylko tyle. Wczesniej pracowalo 2 (od 2009 o ile sie nie myle) a jeszcze wczesniej "wiecej".
[#13] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #10

Nie interesują mnie Twoje teorie spiskowe. Po prostu sprostowałem to co napisałeś. I to wszystko.
[#14] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #13

Ale to nie teorie, to mowi "changelog"! Daje Ci dowod, linka do dowodu gdzie mozesz to stwierdzic.
Zreszta kto chce przeczyta a Ty dalej wierz w co chcesz.
[#15] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #12

A pisałem,że to było w tym wątku ? - napisałem dlaczego usunąłem słowo "Bzdura"
[#16] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #15

I zakladasz ze klamie dalej:
"Nie interesują mnie Twoje teorie spiskowe. Po prostu sprostowałem to co napisałeś. I to wszystko. "
[#17] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #14

Napisz sobie do Jensa lub Thore zapytanie.
Szkoda słów na takie bzdurne przekomarzanie się.
[#18] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #17

Ale co ja mam napisac? "Panie Jens, zapomnial pan dodac ze Pan cokolwiek robisz w MUI"?
Zreszta jezeli nawet 2 programistow piszacy MUI, to jest przykre, to wskazuje ze jest nas coraz mniej niewazne jakiego koloru. Tobie widocznie to nie przeszkadza.
[#19] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #18

To Tobie przeszkadza, że 2 developerów robi MUI5 dla AmigaOS4 i się publicznie się czepiasz.

Szukasz jakiejś sensacji ?

PS.
Hans sam napisał sterowniki RadeonHD i Polaris oraz wsparcie dla shaderów i też mam być z tego powodu zły?

Friedeni sami zrobili Timberwolfa oraz X-Kernel - też mam być zły ?

Każdy kto robi bounty sam - też będzie potępiony przez Ciebie ?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 22:05:53 przez Amig_OS
[#20] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #19

1 robi, 2 robilo to jest ta roznica.
A Jens mozesz zajrzec na github bawi sie w AmiSSL albo w RPI.
P.S.Wiadomosc jest o MUI, czy chcesz zalozyc watek na forum o sterownikach?
[#21] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@stefkos, post #20

Dziękuję, myślę że szkoda mojego czasu na takie bzdurne dyskusje.
[#22] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@Amig_OS, post #21

Sam tę bzdurną dyskusję zacząłeś. Ale zgoda - szkoda na nią czasu.
[#23] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@waldiamiga, post #4

Pewnie się powtarzam ale co tam... Istnieje soft dla AmigaOS 3.x/4.x który wymaga nowsze MUI niż 3.8 ?


Co do YAMa to nie wiem, bo go 15 lat temu porzuciłem na rzecz SimpleMaila, lecz o ile kojarzę rozwijają go te same osoby (czy jak kto woli osoba) co MUI, więc nie wykluczam że korzysta. A tak poza tym to tylko soft portowany z MOSa, czyli ten czytnik PDF, zdaje się że nazwyał się VPDF (mogę się mylić co do nazwy bo też nie używam) no i Odyssey raczej wymaga coś więcej niż MUI 3.8, chociaż nie jestem pewien czy aż 5.0. No i to by było chyba wszystko. Reasumująć bez MUI 5.0 da się żyć. Sam aktualizuję ten pakiet jak najrzadziej, bo nie raz się przekonałem że aktualizacja tego środowiska przynosi więcej problemów niż pożytku. Teraz też nie zaktualizuję, chyba że pojawi się jakiś nowy program, który będzie tego wymagał, w co wątpię.
[#24] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@MUFA-amigaone-pl, post #23

Rzeczowa odpowiedz, dziekuje (chociaz to nie moje pytanie).
[#25] Re: MUI 5.0 - 2019R3
Dla mnie MUI 5 jest super (przynajmniej to standardowe z MOSa). To wszystko wreszcie wygląda i działa tak jak powinno. Zmiany ustawieniach są pokazywane od razu na wszystkim (nawet zmiana skórki) i nie boję się, że coś się powiesi albo dostanę jakiś głupi komunikat (znany z dawnych czasów AmigaOS3), że zmiany nie mogą być wprowadzone, bo jakieś okno jest otwarte. Wszystko robi się w czasie rzeczywistym. Przesuwam suwak jakiegoś marginesu w ustawieniach i od razu wszystko co jest na ekranie, a używa tego parametru, zmienia się dynamicznie. To robi wrażenie nawet po latach używania.

Jeżeli chodzi o klasy to generalnie widzę taką tendencję, że programy korzystają z coraz mniejszej ilości zewnętrznych klas MUI. To znaczy takich, które nie są częścią standardowego pakietu i które mam w MOSSYS, a nie w SYS. I faktycznie tak jest lepiej. Te standardowe jakoś lepiej się rozwijają, są zdecydowanie stabilniejsze. Nie ma takiego bałaganu. Pamiętam z czasów MUI 3.8, że czasem nawet wejście w ustawienia jakiejś zewnętrznej klasy kończyło się zwisem. Zresztą czuję, że właśnie o to chodzi twórcom MUI, bo te dodatkowe klasy w preferencjach są domyślnie ukryte. Poza tym standardowe klasy MUI powoli dostają chyba API w Objective-C. A to kusi do programowania. Zwłaszcza, że teraz mamy już ARC w Objective-C. Aż trudno mi w to uwierzyć. Jaca kiedyś to obiecał ale przyznam się, że potraktowałem tę obietnicę tak... po amigowemu.

MUI 3.8 ostatnio widziałem chyba chyba 16 lat temu. Nie pamiętam czy tam jest możliwość przerzucenia w trakcie używania dowolnego okna na dowolny ekran? Albo jednym ruchem ręki, bez wchodzenia do ustawień, restartu programu przerzucić go na nowoutworzony ekran? Ja często z tych funkcji korzystam w MUI 5. Zwłaszcza, że jednak pod MorphOSem jest to standardowy GUI i chyba niemal wszystko z czego korzystam jest pod MUI. Pamiętam jak w czasach mojej Amigi klasycznej marzyłem o sytuacji w której systemowym GUI jest MUI i wszystko co powstaje używa MUI. Marzenie wydawało się absolutnie nierealne, a... spełniło mi się kilkanaście lat temu i jest świetnie.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:03:13 przez MDW
[#26] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@MDW, post #25

Skakanie po ekranach masz od MUI 3.9
[#27] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@michal_zukowski, post #26

Skakanie po ekranach masz od MUI 3.9

Aaa... No to dlatego tego nie pamiętałem z czasów AmigaOS 3, a używam odkąd mam MorphOSa. Bardzo lubię tę cechę. Użyteczność osobnych ekranów zdecydowanie wzrasta jeżeli można między nimi przemieszczać okna. Dzięki temu wróciłem do używania ekranów z których prawie całkiem zrezygnowałem po kupnie karty graficznej do Amigi 1200 (zachłyśnięcie się nieskrępowaną paletowymi trybami AGAty okienkowością, hehe).

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 18:58:26 przez MDW
[#28] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@MDW, post #25

No cóż kiedyś Dave Haynie powiedział ciekawe rzeczy na temat naszych rozwiązań porównując je do młotka.
Dostosowując sens jego wypowiedzi to tego tematu, można powiedzieć, że przeciętnego użytkownika młotka nie obchodzi czy trzonek będzie miał kolor czerwony (Reaction), czy niebieski (MUI), ważne, żeby dobrze wbijał gwoździe. Szczerze powiedziawszy, jestem zwolennikiem tej samej filozofii.

Naprawdę dziwi mnie to nabożne hołdowanie MUI, i nie chodzi mi nawet tylko o Twoją wypowiedź, ale szereg innych na przestrzeni lat. Nawet ten brednio serial wywołany przez Stefkosa, który uznał, że wykazanie, że nad MUI pracuje jeden człowiek to coś naprawdę ważnego i godnego odnotowania (a jednocześnie w jednej z niedawnych dyskusji, próbował argumetować, że od lat nieaktywny  Stuntz wciąż rozwija MUI dla MOSa, bo "służy radą" czy coś w tym rodzaju), uświadamia mi jak bardzo oba środowiska się rozeszły.

Odnoszę wrażenie, że dla części środowiska spod znaku Motyla, MUI jest tak samo ważne, jak sam MorphOS, podczas gdy dla większości ludzi spod znaku kraciastej piłeczki, aktualizacja MUI jest tak samo istotna, jak aktualizacja kolenego pakietu ikon. O nowym MUI nie wspomniano ani na moim forum, ani na Amigans.net, ani na innych "czerwonych stronach". Nawet jeśli czasami jakiś news w temacie się zdarzy, to ma on tyle komentów, co np. news o wersji Alpha AROSa 64-Bit na PPA;) Co jest najlepszym potwierdzeniem moich słów. Naprawdę dziwacznie wygląda to uwielbienie MUI przez tylko jedną stronę, wydaje się, iż jedynym logicznym wyjaśnieniem takiej postawy jest fakt, iż my mamy (pomijając QT i inne rzeczy) minimum dwa młotki, a Wy tylko jeden, stąd tak bardzo podkreślacie jego znaczenie.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 21:15:07 przez MUFA-amigaone-pl
[#29] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@MUFA-amigaone-pl, post #28

Z punktu widzenia użytkownika pewnie masz racje, ale z punktu widzenia programisty to czy się robi w Reaction czy w Mui 3.8/5.0 ma kolosalne znaczenie. Kolega peceha opisuje swoje boje z programowaniem na forum pod gadtools/intutition etc. i tak naprawdę to 90% rzeczy które musi robić jest w MUI wbudowane i załatwiłby je 1 do 10 linijkami.

Taki przykład (niezwiązany z postami peceha)
Chcesz dodać dokumentacje do oprogramowania (amigaguide), według AmigaStyle Guide powinna sie pokazać w programie po naciśnieciu przycisku Help. Co robisz w MUI?
Dodajesz jedną linijkę:
MUIA_Application_HelpFile, "aplikacja.guide",

Idziemy dalej, Amiga Style Guide wspomina o kontekstowym pokazywaniu pomocy. Co robisz w MUI? Przy definicji jakiegoś gadzetu dodajesz linijke z odwołaniem:
MUIA_HelpNode, "mojgadzet",

i jesli bedziesz mieć kursor myszki nad gadzetem i nacisniesz Help to od razu pokaze plik pomocy z opisem tej konkretnej opcji/gadzetu.

Inny przykład (Aboutbox z MUI5)


Ta klasa generuje okienko z informacjami o programie/autorze. Programista nie musi bawic się w tworzenie swojego. Co więcej, wszystkie informacje na górze brane są z informacji o aplikacji (tej samej która też automatycznie podawana jest do commodities.library żeby ją opisać w Exchange). Programista, też nie musić martwić sie z lokalizacje bo wszystkie te Programming/Additional programming/Icons są predefiniowana i przetłumaczone

Reaction działa podobnie z tym, że ma z 10 razy mniej możliwości bo ktoś poolewał tworzenie klas przez te lata (tak wiem, Amikit cośtam swojego próbuje wypuszczać). Dlatego o ile Reaction pozwala na to samo co MUI to po prostu z MUI zrobisz to szybciej. Poza tym MUI5 przynosi możliwości skórkowania niedostępne w Reaction no i działa na 68k. Jesli Hyperion wypusci rozszerzone Reaction na Amiga3.1, ale Reaction z 3.9 to był paździerz więc programisci wybierali MUI.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 21:38:50 przez michal_zukowski
[#30] Re: MUI 5.0 - 2019R3

@michal_zukowski, post #29

No niewątpliwie z punktu producenta młotka ma znaczenie czy trzonek będzie wykonany z drewna, czy metalu czy może tworzywa sztucznego. Niemniej z punktu widzenia klienta, nie sposób rozpoznać czy gwóźdź wbity w ścianę, był za pomocą takiego czy innego młotka.

AmigaAmp był całkowicie w MUI jeszcze od lat 90-tych, potem gdy dorobił się wersji dla AmigaOS 4, autor przeszedł na Reaction, jednak zwykly user zasadniczo nie jest w stanie tego odróżnić. Program wygląda i działa, dając taką samą jakość dżwięku jak wcześniej (pomijając wiele nowści wynikających z wieloletniej ewolucji programu).

Tak nie zaprzeczam, bo i nie mam kompetencji by zaprzeczać że developerzy widzą różnicę, niemniej 90% użytkowników, to ludzie, którzy korzystają z softu a nie go tworzą. Jako że jestem jednym z nich, to piszę co widzi zwykły user.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem