• Opis

Robiąc porządki znalazłem stary artykuł w kasecie wyborczej. Artykuł jest z 1998 r.

zamieścił: trOLLO

data: 2019.10.28 19:21

kategoria: Czasopisma / Gazeta Wyborcza

rozdzielczość: 1600x1176

odsłon: 77

komentarzy: 17

Ocena użytkowników: 3.7 (oceniających: 3)
Zaloguj się by zagłosować.


[#1] Re: Amiga w Gazecie cz.2
Pouczająca jest historia amigowej wersji gry "Quake". Jej kod źródłowy został wykradziony przez hakerów i nielegalnie przekonwertowany na Amigę.


Wat?
[#2] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #1

No to jest bardzo ciekawe. Tworzy nam się nowa historia Po wydaniu oficjalnego portu Quake na Amigę przez Clickboom, ID Software niedługo potem uwolniło kody źródłowe i powstawały wersje pod PPC itd. Może to taka kradzież ?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:27:19 przez JakubH

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:28:55 przez JakubH
[#3] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@JakubH, post #2

Też tak to pamiętam. ClickBOOM wypuścił grę, a niedługo później ID udostępniło źródłówki i bardzo szybko powstały pierwsze "nieoficjalne" porty gry (w tym na PPC). Na co ClickBOOM tak się obraził, że nie powstała planowana wersja PPC od nich.
[#4] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #3

Nie, port (na PPC) powstał jeszcze zanim ClickBoom wypuścił amigową wersję a ID Software upubliczniło kod. Pewnie o to chodzi. Nazywało się to PPCQuake czy coś takiego i chodziło całkiem nieźle.
[#5] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #3

Nie dogadali się z Phase5 dlatego olali port na ppc, potem dodatkowo cios ze strony ID.
[#6] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@_arti, post #4

Chyba nie masz racji. Poproszę o źródło. Bo ja pamiętam sytuację dokładnie tak samo jak pisze na podstronie eXeca Grzegorz Zdaniuk (aka lekarz_med).
[#7] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@_arti, post #4

Też mi się tak wydaje, wersja pod PowerUP, być może oparte o źródła słynnego Quake 0.3x opisywanego zszokowanym czytelnikom w ACS.
[#8] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@waldiamiga, post #7

A mógłbyś to znaleźć? Bo ja swoje amigazetki rozdałem.
[#9] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@waldiamiga, post #7

Tak, to chyba to. Pamiętam też, że niejaki Dariusz Brzozowski aka Lojer (pozdro! ) pisał kiedyś art do ACS pt. Jak przyspieszyć Quake'a na Amidze i redaktorzy kazali mu usunąć wzmiankę o tym porcie.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 19:23:08 przez _arti
[#10] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #6

Źródło to jedynie moja pamięć i wspomnienia ze sklepu All In One w Łodzi, gdzie w 1997 roku trafiła jedna z pierwszych kart PPC i miałem okazje uczestniczyć w pokazie wspomnianego Quake'a.
[#11] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #1

Źródłem jest wybiórcza. To zawsze była dziwna gazeta i nieszczególnie pewne źródło informacji:)
[#12] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #8

Jeśli chodzi o info o PPCQuake to lipa, ale pamiętam że Mokry (pozdr) przytargał mi to przed premierą Quake z ClickBoomu, mniej więcej gdy wypuścili Rolling Demo.
Masz za to Quake 0.31beta.

Info z ACS 2/97



Art z ACS 3/97





Ten port powstał jakieś 9-10 miechów po premierze na PC, pamiętam jak grałem w wersje shareware na M-Tecu 1230/28 881/28, tak ze 3 fps miałem na oknie 50%.



Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:29:23 przez waldiamiga
[#13] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@waldiamiga, post #12

[#14] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@_arti, post #13

W archiwum data pliku wykonywalnego (tudzież README) to wrzesień 1998.
[#15] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@recedent, post #14

Tak, tyle że wg. readme to nie pierwsza wersja (autor pisze o min. o usunięciu kodu startowego)

This version doesn't have the M68k startup code anymore, everything is in
the ELF binary. It's named "Quake" now instead of "Quake.elf". Quake knows
how to increase stack size, so you don't need to set it manually.
[#16] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@fazior, post #11

To że GW generalnie nie popiera obecnego rządu nie podważa jej wiarygodności jako źródła informacji :)
A redaktor Orliński to taki trochę "odleciany" fan szeroko pojętej techniki, tak przynajmniej odbierałem go po lekturze jego tekstów. Myślę, że jak wielu redaktorów wszystkich chyba mediów, trochę dodał od siebie ;)
[#17] Re: Amiga w Gazecie cz.2

@wali7, post #16

Ten tekst krążył w pliku po twardzielach jeszcze w czasach przed-internetowych. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem