Komentowana treść: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
[#31] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@ZbyniuR, post #30

NeoKylin lub teraz Ubuntu Kylin albo wersja na FreeBSD



Ciekawe czy uNas też by to przeszło? tzn. Gdyby zastąpić w urzędach M$ na Kubuntu i zmienić K w lewym dolnym rogu na Start i dodać niebieską szatę graficzną. To dało by się zaoszczędzić setki milinów na bąbelki:)
[#32] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@tWINpIX, post #31

Musiałby ktoś przetłumaczyć z chińskiego na Łacinę.

Decyzje które mogą zaoszczędzić znaczne sumy z publicznych pieniędzy nie są mocną stroną polskich rządów.

Bąbelki?
[#33] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@tWINpIX, post #31

Tylko, że w niektórych o zgrozo zresztą, urzędach działają jeszcze dosowe zaszłości, dyskietyki 3,5" i inne rewelacje np.: zabezpieczane na klucz sprzętowy w port drukarki, Server Novell 3.5, działający od dwóch dekad z okładem, serwujący jakieś zasoby i pracujący jako server wydruku, więc nie przeszło by. Inną kwestią jest, że absolutnie, żaden admin (normalny) nie pozwolił by sobie na taki eksperyment bez braku wsparcia, a Linux czy inne wynalazki fajne, że są nawet działają ale oszczędność na nich jest bardzo pozorna, wystarczy że użytkownik podczas kopiowania/zapisu dysku wyłączy kompa i mam pozamiatane fsck i zabawa, więc trzeba by się bawić w terminale, bootowane po sieci do tego backup(redundant z failoverem) takiego servera (jakaś macierz wskazana) bo urząd musi działać i już nasze oszczędności idą się kochać na sprzęt i ludzi. Odpowiadając na Twoje pytanie u Nas by to przeszło jak by ktoś naprawdę zainwestował w infrastrukturę oraz solidnie opłacał admina.
[#34] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@tWINpIX, post #29

Tylko że w 2004 roku Intel wchłonął Elbrus, tak że ten tego, chyba dalej są zależni:


Projektem Elbrus zarządza Instytut Maszyn Precyzyjnych im. Lebiediewa, nie firma Elbrus. Coś tam produkują.
A Elbrus International chyba związane było z przejęciem zespołu inżynierów Elbrusa przez wspomnianego Intela lub sprzedaż ich własności intelektualnej firmie Sun (bo wcześniej dla nich też pracowali). Dawniej interesowałem się Reactem, obecnie nie widzę dla niego sensownego, domowego zastosowania, więc i ta historia nie jest mi tak dogłębnie znana.

Gdzieś czytałem że Chińczycy też mają jakiś zamiennik Windy który jest z nim kompatybilny i darmowy, niestety nie pamiętam nazwy.


Chińczycy mają ich kilka, ale najciekawszy jest NeoKylin/Ubuntu Kylin - to jakieś rządowe distro Linuksa i kilka lat temu Dell raportował, że prawie połowa ich nowych pecetów wypuszczona na tamten rynek sprzedawana jest nie z Windowsem a z tym właśnie.
Inne kraje też mają podobne projekty - jest kubańska Nova, północnokoreański Red Star, wenezuelska Canaima, itd. Wszystkie mają jednak wspólną cechę - są mniej lub bardziej sparodiowanym Debianem albo inną pingwinową dystrybucją

Swoją drogą Chińczycy produkują też jakieś procki - KX-6000 (klon x86) oraz Loongson (MIPS64).

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 22:37:56 przez Geekboy68k

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 22:49:38 przez Geekboy68k
[#35] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@RadziN, post #33

Polski ZUS przesiada się na Linuxa Czyli w zusie się coś dzieje.


więc trzeba by się bawić w terminale, bootowane po sieci do tego backup(redundant z failoverem) takiego servera (jakaś macierz wskazana) bo urząd musi działać i już nasze oszczędności idą się kochać na sprzęt i ludzi.


I takie rozwiązanie by się sprawdziło, tylko albo zbudować Polski przemysł IT. Albo nie budować... Bo za parę lat z górnikami trzeba będzie coś zrobić:) I gdyby Polska zbudowała mikro komputer coś na miarę Rpi itp...

To spokojnie mogły by one robić za terminale do tego jakaś fabryka monitorów i peryferii i na produkcji dla samego kraju, szkół instytucji mogło by się to utrzymać.

Tylko, że w niektórych o zgrozo zresztą, urzędach działają jeszcze dosowe zaszłości, dyskietyki 3,5" i inne rewelacje np.: zabezpieczane na klucz sprzętowy w port drukarki, Server Novell 3.5, działający od dwóch dekad z okładem, serwujący jakieś zasoby i pracujący jako server wydruku, więc nie przeszło by.


Ale to kiedyś padnie i jest to bardziej utrzymywane z powodu że ktoś zarabia na konserwacji niż funkcjonalność.

Do tego o ekologi dziś się mówi nikt nie obniża poboru prądu w urzędach bo po co, przecież to jest państwowe.

Takie Rpi3 pobiera kilka wat, desktop odpalony przez osiem godzin już trochę weźmie.



żaden admin (normalny) nie pozwolił by sobie na taki eksperyment


Szybkie prześwietlenie kąt bankowych, ewentualne sprawdzenie DG i powiązań. I nie chciał by odchodzić od klawiatury:)

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:37:07 przez tWINpIX
[#36] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #19

przede wszystkim dołączono myszkę, bez której większość pań sekretarek nie mogłaby nawet zacząć pisać


Nie rozumiem tego argumentu, w odniesieniu do układu klawiatury nie wprowadza żadnych zmieniających postać rzeczy informacji, układ klawiatury pozostaje ten sam, a myszki nie dołożono z troski o panie sekretarki z przyszłości, tylko w celu wprowadzenia ułatwień w obsłudze środowiska graficznego. Panie sekretarki, jeśli miałyby problem, to tylko dlatego, że nigdy nie miały styczności z innymi metodami obsługi, nie sądzę jednak, by nie potrafiły się tego nauczyć.
[#37] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@RadziN, post #33

Konserwatyzm technologiczny wcale nie musi być zły. Jeżeli coś działa, to wymuszona modernizacja związana jest z dodatkowymi kosztami (płaci ostatecznie zawsze klient), oraz z nieuchronnymi błędami i problemami "wieku dziecięcego". Gdy mieszkałem w USA (2010-2011) byłem zaskoczony, jak bardzo stare (z naszego punktu widzenia wręcz anachroniczne) rozwiązania się tam stosuje np. powszechne użycie książeczek czekowych, niemożność zrobienia przelewu internetowego (wszystkie większe płatności musiałem robić wysyłając papierową pocztą czek, stąd popularność skądinąd drogiego i średnio wygodnego serwisu PayPal). Taka filozofia "skoro działa, to po co ruszać".
Co do starych komputerów, to PKP do 2010 używało jeszcze starej dobrej Odry. :)

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:43:17 przez wali7
[#38] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@wali7, post #37

PKP w 2010 używało Odry, ZUS używa dyskietek, gdzieś tam płacą papierowymi czekami, jeden warsztat w Polsce używa C64 do diagnostyki, ktoś tam jeszcze na Scali robi telegazetę... super ciekawostki, OK . Jak braknie internetu, ktoś nada informacje morsem po rurach albo dymem z ogniska i też OK.
Ale póki co, technologia już dawno jest w innym miejscu. Dla jednych OK a dla innych nie bardzo ale fakt jednak pozostaje faktem, pomijając zdanie płaskoziemców

A "12 alternatywnych systemów operacyjnych" nadal jest bardzo słabymi alternatywami.
.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 23:45:31 przez rePeter
[#39] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #38

A "12 alternatywnych systemów operacyjnych" nadal jest bardzo słabymi alternatywami.


Zależy alternatywami do czego.

Do pracy pewnie nie... ale ja w domu oczekuję komputera do zastosowań domowych, a nie “pracowych”.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem