Komentowana treść: AmiWigilia - Odcinek #35
[#31] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@hrw, post #29

To jest wywiad mówiony, więc pewne rzeczy wychodzą na bieżąco. Przecież mogli umówić się na zestaw pytań na mejla i ulepić tekst, który dałby się przeczytać w 10 minut, Chyba nie o to chodzi w podkastach. Ja tam wolę jak jest co posłuchać. Kiedyś też mnie to drażniło, ale jak odcinki zaczęły wychodzić rzadziej i niektóre "z głodu" odsłuchiwałem parę razy, to stałem się bardzo tolerancyjny. Jeśli oczywiście nie ma za dużo o Vampire i przeglądarce ;)
[#32] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@adam_mierzwa, post #31

Jakoś(ć) warsztatu Radzika powoduje że słucham tylko wybranych odcinków. Szkoda czasu po prostu. Tym bardziej, że mógłby nauczyć się zarówno edycji jak i prowadzenia.
[#33] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@lef, post #30

W polowie myslisz sobie "no tylko MDW brakuje" - bum, jest. Ciary normalnie.

Miałeś pecha strasznego. Ja od ponad 2 lat niewiele się udzielam i nie biorę udziału w kłótniach. No ale nie wypowiedzieć się pod wywiadem z Jaca to jakby być w Paryżu i nie zobaczyć tej ich śmiesznej wieży. Poza tym zauważ, że nawet tutaj z nikim się nie kłóciłem. Nawet do nikogo się bezpośrednio nie zwróciłem. Po prostu grzecznie wyplułem z siebie kilka uwag ściśle związanych z tym o czym była rozmowa w odcinku.

A że tutaj ciągle jest tak samo? A dlaczego nie? Niektórzy nie zmieniają hobby. Od amigowego świata nie odciągnęły mnie przeklęte czasy microsoftowej hegemonii to dlaczego miałyby odciągnąc czasy smartfonowe? szeroki uśmiech Są bardziej przyjazne amigowaniu niż tamten przeklęty okres (1995-2010).
[#34] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@hrw, post #32

To jest wywiad mówiony, więc pewne rzeczy wychodzą na bieżąco. Przecież mogli umówić się na zestaw pytań na mejla i ulepić tekst, który dałby się przeczytać w 10 minut, Chyba nie o to chodzi w podkastach.


Akurat wcześniej przygotowany zestaw pytań, to jest dorbry pomysł. Nikt tutaj nie jest przecież zawodowcem, z kilkuletnim stażem radiowym by sobie tak z głowy i bez najmniejszego zająknięcia przeprowadzić dobry wywiad. Zresztą myślę że i zawodowcy z radia czy TV, nie podchodzą do wywiadu bez wcześniejszego przygotowania. Ten Twój ostatni podcast był z pytań czytanych na kartce i jak to już pisałem na forum.amigaone.pl, to był najlepszy spośród wszystkich Twoich odcinków. Przy czym niestety widać było że pytania są czytane. A to przez to że koniecznie chciałeś w pytaniach od razu zawrzeć swoją tezę, co skutkowało tym że pytania były za długie i przekształcały się wręcz w niezbyt zrozumiałe monologi. Rekordowym było chyba pytanie w którym na siłę chciałeś zestawić Amigę NG z Pac-Manem, ciagnąc przydługaśną przemowę, gdzie sam Radzik poczuł się skołowany i nie wiedział co ma na to odpowiedzieć.

Mimo wszystko i tak uważam że był najlepszy, a gdyby pytania były krótkie i konkretne, jedno czy dwuzdaniowe, to już w ogóle byłoby super. Natomiast pamiętam czasy, tak z cztery, pięć lat temu, gdy podcasty Radzika nie pojawiały się znienacka "na pałę", tylko były ogłaszane z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, wiadomo było kto będzie gościem i słuchacze mogli zadawać wcześniej pytania. Wtedy np. ja poprosiłem Radzika by mi te pytania od słuchaczy przekazał mailem dwa dni wcześniej, po to abym mógł się nad nimi spokojnie zastanowić i w miarę spójnie odpowiedzieć. Czyli po to by w wywiadzie było jak najmniej yyy, hmm i innych niepotrzebnych przerywników, drażniących część słuchaczy. Oczywiście finalnie i tak ich nie uniknąłem, gdyż dykcja niestety nie jest moją mocną stroną, lecz dzięki temu zabiegowi z pewnością znacznie to ograniczyłem.
[#35] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@lef, post #30

I jeszcze jedna uwaga. Też nie lubię tych wyczerpujących wojenek. Ale z drugiej strony... Czy to źle, że ludzie interesujący się czymś rozmawiają, bronią czegoś w co wierzą, mają jakieś własne zdanie? Przecież nie trzeba tego czytać.

Mnie dziwi na przykład taka sprawa. Największe polskie portale o grach mają setki razy więcej użytkowników niż PPA, bo ludzi zajmujących się "cyfrowym mordowaniem kosmitów" jest maaaaasa. No i wchodzę na takie jakieś gryonline.pl i pod newsem albo nie ma komentarzy, a jak jest to 1, 2 czasem 4 komentarze. I to głównie w stylu "Wpisujcie miasta!!!1" albo "Bez sensu'. I to jest ok? Wszędzie słyszę jak to upada komunikacja międzyludzka, jak to ludzie nie rozmawiają ze sobą, a tutaj gdy toczą się dyskusje to jest źle.
A może to chodzi o to, że jesteśmy tak strasznie poważni, że powinniśmy rozmawiać tylko o wielce "poważnej" polityce czy dyskutować o tym jak daleko ktoś skoczył po zjechaniu na deskach po równi pochyłej ze śniegiem? Jeżeli tak to mojego komentarza tam nie będzie na pewno.

Poza tym jeżeli kogoś nie interesuje temat to nie czyta komentarzy.
Mnie na przykład nie bardzo obchodzą już tematy związane ze sprzętem dla Amigi Classic. Nie czuję się zupełnie kompetentny w tej materii, od prawie 20 lat nie używam takiego sprzętu, nie orientuję się w obecnych rozszerzeniach, mam zero doświadczeń, problemy w stylu "jak przenieść ADF z PC na Amigę 500" ignoruję z zasady. Doceniam obecne konstrukcje, dokonania ale to nie mój świat. No i nie zaglądam na takie wątki. Polecam to rozwiązanie.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:14:58 przez MDW
[#36] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MDW, post #35

Wiesz, tylko nie chodzi o bronienie wlasnego zdania tylko o cos cos sie wydarzylo badz nie.
Powinno sie szanowac wypowiedzi "morphos na amd sie nie sprawdzi" bo to jest czyjas opinia. Natomiast jak np w tym watku/wywiadzie Jacek mowi "webkit to nie tylko html, to serwisy, watki etc." i to wyjasnia a potem jest tekst ze "bo nie umiecie zrobic 'multicore'", ktorego przeciez nie ma (zeby nie bylo czekamy na wydanie i czekamy na recenzje jak to dziala) to rece opadaja.
Tak samo jak Jacek wydaje swoja opinie o programistach. I tu tez mozna sie nie zgadzac, tylko ze argumentem jest praca wlozona w projekt, ilosc wydan, radosc uzytkownikow, etc.
Tak wiec cieszmy sie i nie ma co wygadywac rzeczy, ktore sie nie zadzialy, nie opowiadajmy ze cos gdzies jest jak tego ludzie nie maja.
A na koniec, moze czas skonczyc wojny, zrobic z ppa jakis portal "Amiga i AmigaNG" i cieszyc sie ze wszystkiego co wychodzi? Oczywiscie z mozliwoscia wyrazania swoich opinii:)
[#37] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #36

To nie kwestia portalu, czy nazwy portalu To kwestia ludzi - a tych nie zmienisz Btw. zgadzam się z opinią MDW - przynajmniej portal żyje :) wojenki są, ale co tam... tam gdzie dwój Polaków... tam są trzy zdania :)

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:53:54 przez X-Type^HVR
[#38] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #36

Natomiast jak np w tym watku/wywiadzie Jacek mowi "webkit to nie tylko html, to serwisy, watki etc." i to wyjasnia a potem jest tekst ze "bo nie umiecie zrobic 'multicore'"


Kolego, tutaj większość ma na liczniku czwórkę z przodu i nie będzie słuchać bezkrytycznie niczym nastolatka z wpatrzonymi z uwielbieniem oczami w idola, tylko zestawiać to co ktoś mówi z wypowiedziami innych osób i z innymi faktami.

Jeśli ktoś mówi że Objective C jest wymagane do tego by zrobić przeglądarkę, a jednocześnie 10 czy 15 innych osób stwierdza że to środowisko wcale nie jest potrzebne i wynika jedynie z osobistych preferencji autora, to oczywiście można założyć że tych 15 osób się myli wszak to Jaca zrobił przeglądarkę i on ma rację. Tyle tylko że przeglądarkę zrobił Wam wcześniej o ile pamiętam Marcik, a potem Fab, no a na AmigaOS 4 webktową przeglądarkę Andrea Palmate, Joerg Strohmayer, dodatkowo można jeszcze wspomnieć o "niewebkitowym" TimberWolfie, braci Frieden. Co łączy wszystkie te projekty? Ano to że powstały bez udziału Objective C, więc jednak się da.
Poza tym za faktem że opinia innych ekspertów o tym ObjC jest osobistą preferencją autora przemawia to że jakoś nikt inny poza Jacą w tym na MOSie nie tworzy. Owszem MDW się tutaj zadeklarował, że może kiedyś jak będzie miał czas to by w tym podłubał, no ale deklaracje MDW... cóż kiedyś to ona nawet napisał że jak będzie miał czas to zrobi Fortisa na AmigaOS 4

Co do Webkita 2.0, to z tego co tłumaczył Jaca on to specjalnie cofnął w rozwoju, "no bo słaba moc obliczeniowa, no bo brak RAMu no bo brak innych funkcjonalności". Braku multicore z nazwy nie wymienił, ale to narzuca się samo przez się. Znowu ja nie przyjmuję wszystkiego na ślepo, tylko lubię zestawiać to co mówi ktoś z tym co mówią inni. Taki np. autor Timberwolfa pytany o to co może nam dać multicore, szczegółowo to nam wytłumaczył i jedną z największych zalet jest obsługa programów wielowątkowych takich jak przeglądarka. Zatem myśląć powaznie o rozwoju systemu operacyjnego nie należy ubijać wielowątkowości przeglądarki, tak jak to zrobiono w Odyssey. Wiesz na amigans.net toczy się dyskusja jak zrobić by każdy (a nie tylko nieliczne) programy korzystały z funkoc extMem w AmigaOS 4, czyli widziały całe 4GB RAMu i to jest przyszłościowe myślenie.

Oczywiście zamiast rozwijać system można ubijać nowoczesne funkcjonalności Webikita i innych programów dalej "dziadując", tylko przy takiej filozofii to mi ręce opadają. Ty najwyraźniej jednak widać wolisz "dziadować", skoro Tobie ręce opadają gdy ktoś wskazuje że droga rozwoju nie polega na cofaniu się.
[#39] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #36

zrobic z ppa jakis portal "Amiga i AmigaNG"


A po kiego grzyba? Są już takie portale i ledwo co tam się dzieje, skanseny.
Tu jest przynajmniej jakieś życie :D
.
[#40] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #38

Wiesz z dwojga złego wolę mieć przeglądarkę z "ubitą" wielowątkowością teraz niż czekać kilka lat aż mechanizmy SMP w systemie się pojawią i będzie można zrobić przeglądarkę "jak się patrzy". No ale jak lubisz czekać to czekaj dalej.

Z tego co pamiętam z wywiadu to Jacek nie mówił że "nie da się zrobić przeglądarki bez ObjC", tylko że taka praca jest dużo bardziej ciężka i żmudna. Ale znowu - przecież nie będzie Ci mówił co masz robić ze swoim czasem, prawda? Da się bez ObjC? Da się. I dalej, jedziesz naprzód z pracami nad nową przeglądarką dla OS4.
[#41] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #38

1. Objective C nie jest wymagane do tego by zrobić przeglądarkę

2. "Braku multicore z nazwy nie wymienił, ale to narzuca się samo przez się."
Nie, nie narzuca.

3. "Zatem myśląć powaznie o rozwoju systemu operacyjnego nie należy ubijać wielowątkowości przeglądarki, tak jak to zrobiono w Odyssey. "

Oczywiście, wielowątkowość się przydaje nawet jeśli pojedyncza zakładka to nie jest oddzielny proces. Jeśli dożyjemy dnia gdzie Morphos bedzie miał multicore to się to multicore w aktualnym Wayfarerze przyda.

4. "Wiesz na amigans.net toczy się dyskusja jak zrobić by każdy (a nie tylko nieliczne) programy korzystały z funkoc extMem w AmigaOS 4, czyli widziały całe 4GB RAMu i to jest przyszłościowe myślenie."

Dyskutujcie, ale średnio to widzę.

5. "Oczywiście zamiast rozwijać system można ubijać nowoczesne funkcjonalności Webikita i innych programów dalej "dziadując", tylko przy takiej filozofii to mi ręce opadają. Ty najwyraźniej jednak widać wolisz "dziadować", skoro Tobie ręce opadają gdy ktoś wskazuje że droga rozwoju nie polega na cofaniu się."

Całe twoje gadania kończy się w momencie, gdy ktoś chce kupić coś na Allegro albo przejść dalej w Captchy. Na AmigaOS4.x się nie da, albo jest tragedia z użytecznością. Na MorphOsie się da. To zamyka temat na tę chwilę. Wrócimy do niego jak AmigaOS4.x bedzie mieć multicore i przeglądarke.
[#42] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MDW, post #35

Mnie na przykład nie bardzo obchodzą już tematy związane ze sprzętem dla Amigi Classic. Nie czuję się zupełnie kompetentny w tej materii, od prawie 20 lat nie używam takiego sprzętu, nie orientuję się w obecnych rozszerzeniach, mam zero doświadczeń, problemy w stylu "jak przenieść ADF z PC na Amigę 500" ignoruję z zasady. Doceniam obecne konstrukcje, dokonania ale to nie mój świat.


Amiga w jakiejkolwiek postaci (classic, uae, amigaos4, morphos, aros, etc) to coś czego nie używam od ~20 lat. Wchodzę na PPA z sentymentu i bo jest tu nieco ludzi których znam.

Wątki sprzętowe akurat śledzę bo czasem wychodzi, że ktoś ze znajomych szuka czegoś a nie wie że to istnieje.

AmigaOS4 czy MorphOS? Te drugie bo pierwszego w zasadzie nie miałem okazji "pomacać". AROS mnie nie interesuje.
[#43] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #38

Kolego, tutaj większość ma na liczniku czwórkę z przodu i nie będzie słuchać bezkrytycznie niczym nastolatka z wpatrzonymi z uwielbieniem oczami w idola, tylko zestawiać to co ktoś mówi z wypowiedziami innych osób i z innymi faktami.


Ale co ma do rzeczy ile masz lat? Czasami ktos jest mlodszy i madrzejszy. Czy naprawde tak rozrozniasz ludzi? "Jestem starszy to wiem"?


Jeśli ktoś mówi że Objective C jest wymagane do tego by zrobić przeglądarkę, a jednocześnie 10 czy 15 innych osób stwierdza że to środowisko wcale nie jest potrzebne i wynika jedynie z osobistych preferencji autora, to oczywiście można założyć że tych 15 osób się myli wszak to Jaca zrobił przeglądarkę i on ma rację. Tyle tylko że przeglądarkę zrobił Wam wcześniej o ile pamiętam Marcik, a potem Fab, no a na AmigaOS 4 webktową przeglądarkę Andrea Palmate, Joerg Strohmayer, dodatkowo można jeszcze wspomnieć o "niewebkitowym" TimberWolfie, braci Frieden. Co łączy wszystkie te projekty? Ano to że powstały bez udziału Objective C, więc jednak się da.


Wiec wychodzi ze nie sluchales. Tam nie jest powiedziane "wymagane", tylko przyspiesza prace. Zreszta rzookol Ci juz odpowiedzial.


Poza tym za faktem że opinia innych ekspertów o tym ObjC jest osobistą preferencją autora przemawia to że jakoś nikt inny poza Jacą w tym na MOSie nie tworzy. Owszem MDW się tutaj zadeklarował, że może kiedyś jak będzie miał czas to by w tym podłubał, no ale deklaracje MDW... cóż kiedyś to ona nawet napisał że jak będzie miał czas to zrobi Fortisa na AmigaOS 4


To jego preferencje i jak mowil ma prawo, chec i czas w tym robic. Jak widac objective-c przyspieszylo pokazanie sie w miare aktualnej przegladarki jak i klienta pocztowego. Z tym faktem chyba nie chcesz sie klocic?


Co do Webkita 2.0, to z tego co tłumaczył Jaca on to specjalnie cofnął w rozwoju, "no bo słaba moc obliczeniowa, no bo brak RAMu no bo brak innych funkcjonalności". Braku multicore z nazwy nie wymienił, ale to narzuca się samo przez się. Znowu ja nie przyjmuję wszystkiego na ślepo, tylko lubię zestawiać to co mówi ktoś z tym co mówią inni. Taki np. autor Timberwolfa pytany o to co może nam dać multicore, szczegółowo to nam wytłumaczył i jedną z największych zalet jest obsługa programów wielowątkowych takich jak przeglądarka. Zatem myśląć powaznie o rozwoju systemu operacyjnego nie należy ubijać wielowątkowości przeglądarki, tak jak to zrobiono w Odyssey. Wiesz na amigans.net toczy się dyskusja jak zrobić by każdy (a nie tylko nieliczne) programy korzystały z funkoc extMem w AmigaOS 4, czyli widziały całe 4GB RAMu i to jest przyszłościowe myślenie.


I jeszcze raz. Wiesz ze Warfrarer wykorzysta multicore jak tylko bedzie dostepny? I tu wlasciwie tyle. On musial cos zmienic by na aktualnej wersji systemu dzialalo to sensownie, jednak tego nie ubil. Jakby ubil to pewnie aktualizacja do kolejnych wersji webkita bylaby koszmarem i nie zajmowala "2 dni' tylko "tygodnie".
Odnosnie uzywania pamieci. Powiem Ci ze fajna sprawa, tylko przydalo by sie by zwykly malloc z tego korzystal. No i nie konczmy na 4GB ram bo to tez jest krotkowzrocznosc, jak wiesz przegladarka wymaga wiecej.
I ze tak sie spytam, ile aplikacji z tego korzysta?


Oczywiście zamiast rozwijać system można ubijać nowoczesne funkcjonalności Webikita i innych programów dalej "dziadując", tylko przy takiej filozofii to mi ręce opadają. Ty najwyraźniej jednak widać wolisz "dziadować", skoro Tobie ręce opadają gdy ktoś wskazuje że droga rozwoju nie polega na cofaniu się.


Naprawde zle zrozumiales albo ja jeszcez raz przeslucham. Jacek mowil jak to dziala, mowil tez o ile poszedl system do przodu wiec to cofajnie sie czy pojscie do przodu?
Jak dla mnie to wyszly 2 bardzo wazne programy, ktore umozliwiaja mi robienie codziennych czynosci bez odpalania czegos z Androidem, Windowsem badz MacOSem. Wyszlo nowe SDK, ktore powiem Ci ze zaczynam coraz wiecej uzwac.
Czy to jest cofanie?
[#44] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@rePeter, post #39

Moze inaczej, rzeczywiscie nie portale, tylko fajnie bysmy sie wszyscy na ppa skupili na tym co lubimy i robimy.
Oraz sobie pomagali....
[#45] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #44

Moze inaczej, rzeczywiscie nie portale, tylko fajnie bysmy sie wszyscy na ppa skupili na tym co lubimy i robimy.
Oraz sobie pomagali....


I tak w zasadzie tu jest, kiedy tylko wrzuci się tych kilku trolli do czarnej dziury.
Akcje pomocy są na porządku dziennym.

Pytanie, dlaczego Mufa przychodzi na PPA, żeby trollować w wątkach MOSowych,
skoro ma swój własny portal i tam mógłby pławić się i dzielić szczęściem używania OS4?
.
[#46] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@rePeter, post #45

Powiem Ci ze mi to pasuje, znaczy sie :
a) jest roznorodnosc
b) czasami przychodzi z ciekawymi informacjami
c) niesie pomoc
Tylko wlasnie, czy nie lepiej jest ta wiedza poszerzyc ppa?
[#47] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@rePeter, post #45

Pytanie, dlaczego Mufa przychodzi na PPA, żeby trollować w wątkach MOSowych,
skoro ma swój własny portal i tam mógłby pławić się i dzielić szczęściem używania OS4?


Odpowiedź jest prosta, tam nie ma nikogo poza garstką sfrustrowanych "oczekiwaczy" na nie wiadomo co w AmigaOS4. A że ośmiesza się ze swoimi wywodami i teoriami przed większą publicznością na PPA? Cóż, dla mnie to swoisty folklor w tych dyskusjach i na swój sposób jest to sympatyczne :)
[#48] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@rePeter, post #45

Pytanie, dlaczego Mufa przychodzi na PPA, żeby trollować w wątkach MOSowych,
skoro ma swój własny portal i tam mógłby pławić się i dzielić szczęściem używania OS4?


Bo jest demokracja, bo żyjemy w wolnym (jeszcze) kraju, bo nie łamie regulaminu, bo jest wolność słowa, bo coś tam jeszcze etc. Żyj i daj żyć innym.
[#49] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #43

Z tego co ja usłyszałem wynika, że każda zakładka nie może mieć "jak na PC" osobnych zasobów, bo braknie RAM-u. To jest fajnie jak przez taką funkcjonalność zawieszona zakładka z jakąś stroną nie zamrozi całej przeglądarki, ale dopóki amigowe systemy nie będą obsługiwać w pełni RAM nie można tak zrobić.
W sumie to jest normalne że każdy usłyszał trochę inaczej, nawet ewangelie się różnią.
[#50] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #43

Ale co ma do rzeczy ile masz lat?


Wiesz nie przypadkowo mamy powiedzenia typu "Chciałeś nabrać starego misia na sztuczny miód" itp. Doświadczenie życiowe się przydaje, tak uważam że w pewnych sprawach wiek ma znaczenie i że zazwyczaj (choć oczywiście nie zawsze) łatwiej ożenić kit nastoletniemu młokosowi, niż staremu wyjadaczowi.

To jego preferencje i jak mowil ma prawo, chec i czas w tym robic.


Ciszę się że jednak zgadzasz się ze mną że to osobiste preferencje autora i po co było się kłóci?. Rzookol zresztą też się zgadza, choć oczywiście jak to on racji nigdy mi wprost racji nie przyzna. Natomiast że kluczy byle tylko nie przyznać iż pełna (nieobcięta w zadnym aspekcie) wielowątkowość oznacza pełne wykorzystanie możliwości jakie daje multicore, ja wiem że on też wie to co ja

@Luk & rePeter
Tematem wątku jest publicystyczny wywiad z Jacą oraz tematy które były tam poruszane. Nie przypominam sobie aby w którykolwiek momencie były tam poruszane sprawy np forum.amigaone.pl. Niezaprzeczalny fakt, to forum ma sto razy mniejszy ruch niż PPA, ale jednocześnie ze 100 razy większy ruch niż np. forum eXeca, nie mówiąc już np. o forum morphos.pl, gdzie sam rednacz w podsumowaniu przyznał że w 2020 roku dano posta tylko w jednym wątku. Tymczasem forum.amigaone.pl weszło w 10 rok życia pozostając przez ten czas niezmiennie drugim największym forum amigowym w Polsce.

Jeśli uważacie że to jest warte tylko drwin, to proszę bardzo sieć stoi przed Wami otworem. Załóżcie sobie własne forum, zgromadźcie społeczność choćby "garstkę" frustratów. Załóżcie bloga wrzućcie tam 200 długich artykułów i dajcie "mufoforum" ostro popalić. Czekam z niecierpliwością. Bo na razie wydaje mi się że Wasze osiągnięcia w temacie są żadne, więc wywoływanie tutaj offtopica, tylko po to by móc zabrać głos w wątku, w którym jak widać nei macie nic sensownego do powiedzenia na właściwy temat jest nie na miejscu. A drwiny z forumowiczów skupionych wokół amigaone.pl są zwyczajnie słabe.

Ja tylko przypominam że punkt 14 regulaminu mówi iż niedopuszczalne jest:

- uprawiania tzw. "trollowania" tzn. pisania postów wyłącznie w celu irytowania innych użytkowników bądź wszczynania awantur,
[#51] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Super wywiad, dzięki! OK
[#52] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #50


Wiesz nie przypadkowo mamy powiedzenia typu "Chciałeś nabrać starego misia na sztuczny miód" itp. Doświadczenie życiowe się przydaje, tak uważam że w pewnych sprawach wiek ma znaczenie i że zazwyczaj (choć oczywiście nie zawsze) łatwiej ożenić kit nastoletniemu młokosowi, niż staremu wyjadaczowi.


A co jak w naszym przypadku jest to "nie zawsze"...


Ciszę się że jednak zgadzasz się ze mną że to osobiste preferencje autora i po co było się kłóci?. Rzookol zresztą też się zgadza, choć oczywiście jak to on racji nigdy mi wprost racji nie przyzna. Natomiast że kluczy byle tylko nie przyznać iż pełna (nieobcięta w zadnym aspekcie) wielowątkowość oznacza pełne wykorzystanie możliwości jakie daje multicore, ja wiem że on też wie to co ja


Jak widac dzieki temu co zrobil powstaly 2 bardzo wazne aplikacje i moga przyjsc kolejne. Tak wiec mozesz pisac ze lubi to, ze chce mu sie ale nie mozesz napisac ze to nic nie dalo bo sie mylisz.
I wiesz, narazie pod os4 jest tylko Odyssey w miare uzywalny i jemu zadene multicore nie pomoze, odejdzie w zapomnienie jak Iborwse czy Timberwolf.
A ze swojej strony, czyli strony doswiadczonego programisty powiem Ci ze Jacek na pewno zostawil gdzies opcje, po ktorej przelaczeniu przegladarka bedzie dzialac jak na kazdej innej platformie.

Dla mnie wyciagnales bledne wnioski z tego wywiadu, mam nadzieje ze nasza rozmowa troche Cie uswiadomila.
[#53] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MDW, post #33

jakby być w Paryżu i nie zobaczyć tej ich śmiesznej wieży


Wiedziałem, że o czymś zapomniałem, no ale mieliśmy tylko kilka godzin, a wtedy zaczął sie protest Żółtych kamizelek, więc tylko look na katedrę (kolejka za duża a i piździło wtedy niemiłosiernie), naleśniki, wino ze straganu i powrót :) Wieży nie widzieliśmy hehehe.
[#54] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #52

Jak widac dzieki temu co zrobil powstaly 2 bardzo wazne aplikacje i moga przyjsc kolejne. Tak wiec mozesz pisac ze lubi to, ze chce mu sie ale nie mozesz napisac ze to nic nie dalo bo sie mylisz.
I wiesz, narazie pod os4 jest tylko Odyssey w miare uzywalny i jemu zadene multicore nie pomoze, odejdzie w zapomnienie jak Iborwse czy Timberwolf.
A ze swojej strony, czyli strony doswiadczonego programisty powiem Ci ze Jacek na pewno zostawil gdzies opcje, po ktorej przelaczeniu przegladarka bedzie dzialac jak na kazdej innej platformie.

Dla mnie wyciagnales bledne wnioski z tego wywiadu, mam nadzieje ze nasza rozmowa troche Cie uswiadomila.


Ja wyciągnąłem wnioski właściwe. Nigdy nie negowełem że zrobił wam wartościową przeglądarkę i klienta pocztowego. Wręcz przeciwnie doceniałem to. Przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post.. Negowałem ewidentną nieprawdę w sprawie dostępności nowych kart graficznych dla AmigaOS. Plus do tego pokusiłem się o kilka wniosków i wszystkie w pełni podtrzymuje. Każdy z nich jestem w stanie obronić ale już mi się nie chce ciągnąć tego wątku bo co miałem powiedzieć powiedziałem. A to że Odyssey jest przestarzały, że nie działa pod nim Allegro, to ja wiem lepiej od was. Nie rozumiem czemu z Rzookolem co chwilę to powtarzacie.
Nie interesuje mnie także to czy Jaca zostawił jakieś furtki na sportowanie jego przeglądarki. Moim zdaniem, obserwując jego wcześniejsze wypowiedzi, on by tego nie chciał bo jest człowiekiem dosyć niechętnym prawdziwemu systemowi Amigi. Poza tym nie ma chyba zainteresowania z drugiej strony. Sam przyznał że dostał zaledwie dwa maile z prośbą o port dla AOS 4. Jeśli Webkit dla AOS4 będzie (lub już jest) robiony, to w oparciu o to co dotychczas zostało wypracowane w wyniku różnych dyskusji, wydaje się że zostanie przygotowany inną metodą i wedle zupełnie innej filozofii. Znaczy że nie będzie to od razu gotowa przeglądarka a raczej baza na podstawie której inni dosyć szybko będą mogli obudować ją o GUI, tworząc własne przeglądarki.
[#55] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Przesłuchałem z przyjemnością.
Jaca starał się w miarę prosto tłumaczyć pewne zagadnienia techniczne związane z programowaniem - jednak zdecydowanie nie jest to takie proste. I zapewne osoby "postronne" nadal nie bardzo będą rozumiały dlaczego wielowątkowość, procesy, zasoby i wywłaszczanie to takie trudne (tzn. niemożliwe) zagadnienia przy adaptacji do istniejących systemów amigowych.
[#56] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #54

Masz racje ze rzeczywiscie mozna zostawic temat, masz swoje przemyslenia i tyle.
Natomiast pokaze Ci jeszcze jedno miejsce gdzie sie mylisz. Otoz przegladarka na morphosa zostala zrobiona dokladnie tak jak piszesz. To jest wlasnie cos co mozna obudowac w GUI. To samo jest uzywane w Iris i w Warfryer.
To pokazuje ze nie rozumiesz ale masz prawo.
[#57] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #56

A skoro już poruszony pośrednio został temat wielowątkowości.... pozwólcie że zadam jedno proste (nie)głupie pytanie. Z tego co wiem eksperymentalne (?) wersje AROSa tą obsługę już chyba jako tako działającą (na x86) mają. Czy istnieje jakakolwiek szansa na to że programiści AOS4/AROSa/MOSa (klasyczne AOS to się raczej tego nie dorobi nigdy) się dogadają i zrobią tą obsługę w kompatybilny ze sobą sposób? Chyba raczej nie.... a szkoda.
[#58] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@pisklak, post #57

Napisze Ci tak, szanse sa marne.
Dla ludzikow od morphosa zrobienie prawdziwego "multicore" bez zarzucenia kompatybilnosci jest niemozliwe.
Zreszta to samo tyczy AROS'a, mozna poczytac o tym tu . A jak widac po datach tam sa ludzie co maja juz doswiadczenie (rok 2017).
Jezeli chodzi o os4 to caly czas mamy informacje ze juz jest kernel, ze dziala, ze bedzie ale nigdzie tego nie ma dostepnego. Zreszta, Mufa moze napisac wiecej.
Ja bym zarzucil kompatybilnosc, wrzucal wszystko stare na UAE i tyle. To co przychodzi z MorphOSem pozwala sie cieszyc tym systemem.
[#59] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@pisklak, post #57

Aros niech bedzie miec to skonczone i stabilne to bedzie szansa sie nad tym zastanowic. Po co tracic czas na implementacje czegoś co docelowo może nie działać?
[#60] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #56

Otoz przegladarka na morphosa zostala zrobiona dokladnie tak jak piszesz. To jest wlasnie cos co mozna obudowac w GUI. To samo jest uzywane w Iris i w Warfryer.
To pokazuje ze nie rozumiesz ale masz prawo.
Więc doprecyzuję mówi się że Webkit dla AmigaOS powinien być zamknięty w formie biblioteki lub najlepiej gadżetu Reaction. Zdaje się że przegladarka dla MOSa nie jest po prostu zwykłą klas MUI. Więc nie mów mi że to jest to samo co u Was i nie powtarzaj mi co chwilę jak katarynka że nie rozumiem bo jeśli uważasz że w ten sposób zyskujesz jakąś większą powagę i dyskredytujesz tym jakoś kontrdyskutanta to jesteś w błędzie. Pamiętaj że to co powiesz dzisiaj za jakiś czas może być wyciągnięte i brutalnie zweryfikowane z rzeczywistością.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:29:45 przez MUFA-amigaone-pl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem