Komentarze do artykułu: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

[#1] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Bardzo fajnie się czytało. Good job, Fuego. To niesamowite, że w 1992 ktoś w Polsce używał Sunrize AD516... Zaintrygowała mnie ta babka od A4k, ciekawe czy dałoby radę do niej dotrzeć.

Gdzieś tam dopytujesz co to ta beta i co oznacza "na mokro”. Niby drobiazgi, ale takie właśnie detale świadczą o klasie wywiadowcy :)

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 00:57:11 przez Jazzcat
[#2] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Ja wciąż czekam na wydanie ''grzesznych uczynków ''. Audycja red Kordowicza często umila mi czas w pracy.
[#3] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@Bociek78, post #2

Marx! Świetny wywiad OK
Mnóstwo szczegółów techniczno- historycznych świadczących o wiedzy i świetnej pamięci Pana Krzysztofa OK Porszę o więcej ok, racja

A te reklamy Atlasu, miło się ogląda pomimo upływu czasu. Nawet moja żona się zainteresował jak je teraz puściłem i stwierdziła, że "dobre były" szeroki uśmiech
Amigowcy, najważniejsza ku#$@#$@% jest AMIGA!
[#4] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@BULI, post #3

I Krzyżacy tacy sympatyczni.
[#5] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@KM_Ender, post #4

Krzyżacy byli "digitalizowani" w Berlinie-> polscy Krzyżacy pojechali do Berlina.. o zgrozo

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 23:16:06 przez BULI
[#6] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@BULI, post #5

Gorzej by było gdyby pojechali do Malborka szeroki uśmiech
[#7] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Swego czasu, całkiem niedawno, miałem okazję poznać Pana Krzysztofa. Jego Amigę 4000 wziąłem do mojego SPA i wymieniłem jej kondensatory ;)

Z tego miejsca chciałem pozdrowić Pana Krzysztofa, niestety chroniczny brak czasu i różne inne zawirowania spowodowały, że nie mogłem poświęcić mu tyle czasu ile chciałbym.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 23:37:28 przez alt_
[#8] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Świetny wywiad.
Nagrania z audycji J. Kordowicza też znakomite, nie do uwierzenia że Amiga steruje całością. Wydajcie to na jakimś Bandcampie, naprawdę fajnie się tego słucha.
[#9] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@alt_, post #7

Bardzo dziękuję za wymianę tych kondensatorów oraz poprawę działania portów. Również pozdrawiam.
[#10] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@BULI, post #5

Niemiec płakał jak ucyfrawiał :). Wywiad świetny.
[#11] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@Jazzcat, post #1

Pod Pabianicami mieszka pewna rodzina, w której mama (a teraz już babcia) parała się obróbką wideo w latach 90'. Jeśli pamiętacie, ze 4-5 lat temu było ogłoszenie o sprzedaży Amigi w Infinitiv, z Blizzardem 1230, za 1200 PLN w dziale Giełda. To była właśnie jej. Z komputerem ubiegł mnie kolega z Łodzi ale dostałem od niej masę gazet i trochę sprzętu (głównie genelocki, grabbery itd.). Babka, mimo wieku, z ogromną wiedzą dot. oprogramowania do edycji wideo i Amigi. Zastanawiam się, czy to nie ona...
[#12] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Ekstra wywiad! Jak to się człowiek potrafi zdziwić na starsze lata...
[#13] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Miło słyszeć, że wywiad wywarł na was tak pozytywne wrażenie . Dzięki.
[#14] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Bardzo ciekawa lektura. A na końcu cliffhanger
[#15] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Ja na swojej Amidze 1200 z Blizardem 30/50Mhz i kopr. robilem animacje dla muzeum na Majdanku oraz jezdzilem zeby puszczac nutki na bluescreen do programu do tv edukacyjnej o muzyce.
Wszystko działało idealnie. Długo jeszcze modelowałem np. na Vertex, bo ladnie sie dało czyścić obiekty.
A animacje, to rzeczywiscie trzeba bylo liczyc na kilku Amigach.

Za to w TVkablowej w Lublinie, cisnęliśmy z kolegą grafiki na najmocniejszej wtedy A4000 i dwoch A1200.
Lightwave, DPaint, Scala i Genlock załatwiały robotę.
Zapewne jest więcej tutaj osób z podobnym doświadczeniem.
[#16] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
W ogóle czy wywiad i komentarze czasem nie obalają mitu, że Amiga była doskonała w 3D..? Skoro animacje trzeba było liczyć na kilka komputerów lub używać transputera? Obrazy jak najbardziej, ale animacje/filmy?
[#17] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@MarcinLP, post #16

Amiga była świetna w 3D na takiej samej zasadzie, jak Mac "do grafiki" i w poligrafii. Po prostu, w jakimś momencie istniało na te sprzęty wyróżniające się oprogramowanie do tego. Sam hardware (i Amig i Maca) nie miał żadnych szczególnych predyspozycji.

Amiga miała predyspozycje do grafiki 2D na potrzeby video. Mac 68k nie miał predyspozycji do niczego, tak oceniając obiektywnie.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 14:39:04 przez Daclaw
[#18] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@Daclaw, post #17

Amiga była świetna w 3D na takiej samej zasadzie, jak Mac "do grafiki" i w poligrafii. Po prostu, w jakimś momencie istniało na te sprzęty wyróżniające się oprogramowanie do tego. Sam hardware (i Amig i Maca) nie miał żadnych szczególnych predyspozycji.

Amiga miała predyspozycje do grafiki 2D na potrzeby video. Mac 68k nie miał predyspozycji do niczego, tak oceniając obiektywnie.

Trafna ocena ok, racja
[#19] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@habit, post #15

Amiga rządziła w 2D, póki to wszystko kręciło się wokół VHS czy overscan, im wyższe tym gorzej dla mamusi.
[#20] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1
Bardzo ciekawy wywiad. Pan Dumka jest bardzo interesującą osobą z bardzo dużą wiedzą. Czekam na II część.
[#21] Re: Amigowa maszyna wyobraźni - wywiad z Krzysztofem Dumką - część 1

@MarcinLP, post #16

Z tego co kojarzę, to na Amidze do grafiki 3D był między innymi program LightWave który był sprzedawany razem ze specjalną kartą pod Zorro która liczyła sceny 3D. Program bez karty nie działał, do czasu aż wyszła wersja piracka LightWave licząca sceny wolniej używając tylko CPU.

W tamtych latach pecet był do tyłu, a stacje graficzne kosztowały o wiele więcej, więc to nie był mit z tym że Amiga do 3D była dobra.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem