Komentowana treść: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
[#61] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@djpiotrs, post #60

Rozwój czy nie, mamy nową kartę , tanią alternatywę dla starych drogich kart turbo. Jak dla mnie warto się zainteresować tematem.
[#62] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@JakubH_, post #61

Nie bardzo rozumiem oburzenia, bo ja akurat tutaj nikogo z teamu ani samego projektu nie atakowałem... czarnowidztwa też nie uprawiałem, a wypowiadam się z należytym dystansem bez zbędnych emocji.
[#63] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@JakubH_, post #61

nie mow hooooop ale 3mam kciuki
[#64] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@JakubH_, post #61

Rozwój czy nie, mamy nową kartę , tanią alternatywę dla starych drogich kart turbo. Jak dla mnie warto się zainteresować tematem.

OK
[#65] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Hexmage960, post #57

"Być może takie rozwiązanie jest lepsze, aniżeli robić procesory 68080 metodą tradycyjną."

Zawsze znajdzie się jakiś malkontent, który będzie zawodził "ale to nie jest prawdziwy procek", "bez napisu Motorola to tak się nie godzi". Wypada przypomnieć, że w dziejach elektroniki nigdy nie brakowało tradycjonalistów (żeby nie napisać "dziadersów"), którzy starali się powstrzymać rozwój i narzekali na przejście z lamp próżniowych na tranzystory, a później na układy scalone. Progresu nie da się zatrzymać ze względów, o których była wielokrotnie mowa. Przypomnę jeden z nich - kurczące się zasoby procesorów 68k i brak realnych szans na ich produkcję bez udziału jakiegoś Elona Muska starych komputerów ( może Phil od klawiszy, który zebrał kapitał? :)
[#66] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@charliefrown, post #65

Zawsze znajdzie się jakiś malkontent, który będzie zawodził "ale to nie jest prawdziwy procek", "bez napisu Motorola to tak się nie godzi". Wypada przypomnieć, że w dziejach elektroniki nigdy nie brakowało tradycjonalistów (żeby nie napisać "dziadersów"), którzy starali się powstrzymać rozwój i narzekali na przejście z lamp próżniowych na tranzystory, a później na układy scalone. Progresu nie da się zatrzymać ze względów, o których była wielokrotnie mowa. Przypomnę jeden z nich - kurczące się zasoby procesorów 68k i brak realnych szans na ich produkcję


Ba, do dzisiaj niektórzy powstrzymują postęp w dziedzinie Amigi i nie uznają takich rozwiązań jak AmigaOS 4.x, czy MorphOS za "prawdziwe i godziwe". W głowie się nie mieści...
1
[#67] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@recedent, post #66

Ja tam uznaje i lubię, mam MorphOSa, ale nie wyobrażam sobie mieć tylko jego bez prawdziwej Amigi z jej chipsetem i możliwością odpalania klasycznego softu nie tylko systemowego (tak, głównie gier ). E-UAE jako emulacja nie gwarantuje zawsze sukcesu (szybkość/stabilność), o braku 060 nie wspominając.
Rozwój Amigi jako pełnoprawnego współczesnego sprzętu/softu do codziennego użytku to już niestety utopia, pozostaje więc tylko by to co kiedyś działało oraz nowe produkcje w duchu klasycznym (dema, gry) działały jak najlepiej (np. na nowych dopałkach).
W sumie MorphOS to już dla mnie system sentymentalno/hobbystyczny, ale bardzo go lubię i wzbudza same pozytywne emocje
1
[#68] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@recedent, post #66

bo ja potrzebuje aga do demek. od dziś mam v2 w 1200 i bardzo się cieszę. ale... to nie jest zamiennik 060. coś co działa mi na 060 wysypało się na 080.. bbyłem świadom co biorę. propsuje v2. ale nazywanie tego seria 68k już nie.
[#69] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #68

68080 ma więcej wspólnego z linią 68k niż stawiane na piedestale 060, tak dla ścisłości. 68060 to ukłon w stronę Coldfire, do tego wcisnęli tam kompletnie nie pasujące do architektury Amigi MMU.

Więc skoro nazywamy 060 linią 68k, logiczne, że tym bardziej 080 jest procesorem tej linii. 080 dużo bardziej spełnia wymagane kryteria techniczne, jako, że zachowuje więcej instrukcji 68k niż 060. I do tego ma instrukcje SIMD, które w praktyce wyrównują poziom wydajności do poziomu PowerPCOK

To trochę tak, jakby stwierdzić, że skoro demo dla 060 wysypało się na 040, to nie można nazwać 040 procesorem serii 68k
2
[#70] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Banter, post #69

I do tego ma instrukcje SIMD, które w praktyce wyrównują poziom wydajności do poziomu PowerPC
etam wyrównane, bez kozery powiem pincet razy szybsze

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:43:15 przez michal_zukowski
[#71] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@michal_zukowski, post #70

No wiesz, PowerPC PowerPC nierówny. Koledze pewnie chodziło o procki z serii 601.
[#72] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Banter, post #69



to jak się nie wysypuje na żadnym 68k a wysypuje na pseudo 68k 080tce to co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 21:09:56 przez juen
1
[#73] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #72

Że 080 jest bardziej kompatybilne z linią 68k niż którykolwiek z oryginalnych procesorów Motoroli. Proste, mój drogi Watsonie.
5
[#74] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #72

To moze tez oznaczac, ze znalazles jakis bug w 68080. Watpie, zeby tam nie bylo juz zadnych bledow. A problem z 68080 jest taki, ze nie ma MMU, a ma mityczne MPU, ktore niby ma byc lepsze. A skoro jest lepsze to powinno bez problemu wylapywac wszystkie bugi programowe. Wiem, ze kiedys byl jakis programik do wylapywania bugow dla 68080. Ale chyba slad po nim zaginal. Wyglada na to, ze Gunnar sam nie wie jakie bedzie MPU/MMU w 68080 bo zero dokumentacji jest o nim. Wiec najpewniej bedzie jeszcze zmieniane lub dopieszczane.
[#75] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Don_Adan, post #74

A AGA w v2 jest już dopieszczona?
[#76] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Jacques, post #75

Juen pisal o V2 w 1200, a tam jest uzywana oryginalna AGA o ile sie nie myle. W A500 czy A600 raczej nic dalej nie rusza dopoki, nie bedzie dobrze dzialac AGA w V4, tak przynajmniej mi sie wydaje. Ale pewnie Banter wie wiecej.
1
[#77] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@abcdef, post #55

Najwyraźniej mylisz dwie rzeczy. Cel realizacji jakiegoś rozwiązania ze sposobem tej realizacji. Według Twojego rozumienia emulacji, gdy wezmę dwa rezystory i połączę szeregowo to emuluję rezystor o sumie ich oporów. Jest trochę inaczej. Jeśli już chcesz tutaj mówić o emulacji sprzętowej to będzie to tak: jeśli zrobię taki układ bo nie mam akurat rezystora o odpowiednim oporze to będzie emulacja, a jeśli uczę się właśnie elektroniki i celowo buduję taki układ to już nie jest emulacja. I właśnie to masz w tym co cytujesz napisane, słowo klucz to prototypowanie. Poza tym jeżeli mówimy o emulacji to polega ona na tym że coś udaje coś innego, a FPGA przed skonfigurowaniem jest niczym, a nie czymś. Gdy uruchamiasz Shapeshiftera na Amidze to uruchamiasz go na Amidze, a nie na pustej obudowie. To co cytujesz mówi o całym układzie, który jest emulatorem sprzętowym, którego FPGA może być jednym z elementów składowych. Czy inne elementy, które wejdą w skład takiego układu też uważasz za emulujące swoje działanie, na przykład gniazdka? I jeszcze na koniec tak najprościej jak się da. Samochód to nie jest emulator konia, to inna implementacja środka transportu.


Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 02:06:27 przez smith
1
[#78] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Banter, post #69

dla tych, którzy mają jakieś obiekcje co do faktu, że Vampire to prawdziwa Amiga (bo podobno są jeszcze tacy). Dave Haynie mówi, że rulez. Czyżbyście podważali jego słowa? gwizdanie



kurła, weźmie się taki jeden z drugim i próbują być jajko mądrzejsze od kury. Tymczasem czy Dave Haynie w ogóle ma świadomość istnienia czegoś takiego, jak np. MorphOS albo Warp (który jest de facto tym samym, co różne Blizzardy, tylko trochę aktualniejszym)**? Zaglądam sobie na stronkę amigawarp.eu i czytam:
Technical Data
MC68060 CPU
400MHz ARM co-processor

skończą się zapasy 060 i znów będzie płacz i zgrzytanie zębów. Nie wspominając o tym drobnym szczególe, że nadal wymaga to posiadania fizycznej Amigi, by mieć z Warpa jakikolwiek użytek - a one też na drzewach nie rosną.

P.S. @Panie majster, obrazki w podglądzie posta rozjeżdżają stronę. Wysyłam zara powiadomienie, ale tak tu zaznaczam dodatkowo, żeby różni pomniejsi mieli w ogóle świadomość, kto tu wychwytuje niewidoczne dla nich usterki, żeby mogli się bezpiecznie bawić w piaskownicy.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 02:40:40 przez snajper

** inb4 - nie, nawet gdyby miał świadomość, nadal nie uważałby ich za prawdziwe Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 02:56:34 przez snajper
1
[#79] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@smith, post #77

Przeczytaj mój post o maszynce do parówek a nie wyjeżdżaj z bzdurnymi i oderwanymi od tematu analogiami...
1
[#80] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@smith, post #77

Gdy uruchamiasz Shapeshiftera na Amidze to uruchamiasz go na Amidze, a nie na pustej obudowie.

Shapeshifter to jest ciekawy przypadek. Powszechnie nazywamy to rozwiązanie emulatorem, i to programowym, a przecież Amiga pod kontrolą SS pracuje praktycznie jak klon Maca 68k. Macowy soft chodzi na amigowych bebechach praktycznie natywnie. W sumie, to nie jest emulator, tylko swego rodzaju programowy interface.

Brnąc w tę scholastykę, można dość do wniosku, że Amiga jest bardziej Macintoshem, niż Raptor czy Vampire - sprzętem amigowym.
1
[#81] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@snajper, post #78

To mamy sporo Amig na rynku Mist , Mister , ST Mini , Sidewinder, Mistica.... Mamy core z 020... to prawdziwa Amiga co nie?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:12:42 przez JakubH_
[#82] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Daclaw, post #80

CPU nie jest emulowany z racji tej samej architektury i to tyle, ale poza tym to emulator, bo tworzy przecież pod AmigaOS środowisko uruchomieniowe dla MacOS, niezbędny jest ROM Maca, za wyświetlanie odpowiedzialne są różne biblioteki, itp.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:13:12 przez Jacques
[#83] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Daclaw, post #80

Emuluje makowe środowisko i niewiele poza tym. Programowo. Sama binarka wykonuje się na natywnym sprzęcie. Nieco podobnie, aczkolwiek nie do końca działały sprzętowe emulatory PC na Amigę - tu też kod leciał na x86, był dedykowany BIOS i wiele urządzeń systemowych z PC, ale jednak nie wszystko i resztę uzupełniał mix chipsetu amigowego oraz oprogramowania Janus.
Nie bardzo rozumiem tej furii gdy ktoś wspomni o emulacji. Przecież jedyne do czego zmierzam, to że taki MiST czy Vampire V4SA to implementacja sprzętu zgodnego z Commodore Amiga. Przy czym zgodność jest jakaś, bliska oryginałowi, ale nie pełna. Więc nie mam żadnego, absolutnie żadnego problemu z tym gdy ktoś pisze "to jest sprzęt kompatybilny z Amigą". Ale mam problem jak ktoś pisze "to procesor z rodziny 68k" albo "to jest moja implementacja chipsetu AGA" - to może być procesor zgodny z rodziną 68k, albo to jest implementacja chipsetu zgodnego z AGA, tudzież mój zupełnie nowy i autorski chipset inspirowany AGA.

I tak samo CPLD przetwarzający sygnały _VPA, _VMA i E może stanowić "implementację szyny peryferyjnej 6800, zastosowanej też w HMOSowym 68000 oraz CMOSowym 68HC000", ale w połączeniu z 68SEC000 włożony w miejsce 68000 stanowi emulację tego 68000 - z którym jest praktycznie całkowicie zgodny z wyjątkiem brakujących sygnałów (i instrukcji w user mode). Więc nie, wsadzając 68SEC000 albo jakikolwiek wyższy od 68010 model do Amigi 500 musisz imitować interfejs 68000. W tych przypadkach to m.in. również UDS i LDS... Czyli wrapper albo adapter, albo przejściówka to wszystko jest ok ... co z tego, że wrapper glide to nic innego jest emulacja ichniego API na innym (d3d lub ogl, teraz chyba nowsze chyba na vk). Co z tego, że gotek, 1541 ultimate czy hxc emulują stację dyskietek. Ważne żeby nikt nigdy nie pisał o emulacji w kontekście kart turbo... Bo? Bo nie!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:57:20 przez abcdef
1
[#84] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #68

coś co działa mi na 060 wysypało się na 080..

Wiesz że zawsze chętnie ludzie z Teamu badają takie przypadki. Pokaż kawałek wieszającego się kodu a kto wie może rzeczywiście się okaże że znalazłeś bug cora. Wiem że Discord to nie czat Impa ale aż tak ciężko tam dotrzeć to nie jest Nikt przecież nie mówi że tam bugów nie ma.

Panowie piszący tutaj o tym jekie te 080 jest be i niekompatybilne do tego stopnia że "musi 68k emulować" chyba zapomnieli już (albo nie mogą pamiętać) czasy kiedy wchodziło prawilne 060. No pełna kompatybilność wsteczna... Ba do dziś są czasami jakieś "jaja" z 060 bo inna wersja biblioteki czy coś. I do dziś zdarza się kod który jakoś nie chce na niektórych prockach Motoroli chodzić. Nie ma chyba czegoś takiego jak w 100% kompatybilne między sobą 68k.



Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:58:38 przez pisklak
1
[#85] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@abcdef, post #58

Tak z ciekawosci zapytam: jak to sie ma do procesorow x86 Intela oraz AMD czy Cirixa?
To sa imitacje czy emulacje?
1
[#86] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Daclaw, post #80

Wedlug mnie autor danego produktu wie lepiej co stworzyl. Gunnar nie uwaza 68080 za zaden emulator tylko za procesor z linii 68k, nastepce 68060. Z kolei autor ShapeShiftera nazywa go emulatorem. Tak samo jak jeden z autorow Fusiona, Jim Drew nazywa go emulatorem. Ktos mial argumenty podobne do Twoich, to Jim mu odpisal, ze tam sa emulowane porty i inne duperele Maca.
1
[#87] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Don_Adan, post #86

"68080" niemal tak należy do pierwotnej linii 68k, jak AmigaOne do oryginalnej linii komputerów Amiga - czyli samozwańczo, a pod względem hardware'u, no cóż...
Jest to CPU zaprogramowany w FPGA, którego zadaniem jest FUNKCJONALNE UDAWANIE zgodnego z procesorami z rodziny Motoroli 68k, natomiast fizycznie mający niewiele (nic?) wspólnego z tamtą architekturą.
Poza bebechami z innego świata, nie jest nawet pin-compatible z procesorami Motoroli.
A czy to implementacja czy emulacja to już sobie rozstrzygajcie

P.S. Czekam na info o cenie Raptora, oby była atrakcyjna, bo powyższe nie przeszkodzi mi w zakupie w takim przypadku

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:50:34 przez Jacques
[#88] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Jacques, post #87

Ale teraz jest XXI wiek a nie XX. Oryginalne procesory Motoroli z serii 68k tez sie zmienialy. Pinowo kompatybilne sa bodaj 68000 z 68010, 68040 z 68060, i chyba 68020 z 68030. Do tego zmieniala sie wielkosc procesorow. I napiecie z 5V na 3.3V w nowszych 68040 i 68060. Bo takie sa/byly tendencje na swiecie, miniaturyzacja i mniejszy pobor pradu. Ciekawe czy jakbys chcial podlaczyc jakis najnowszy procesor Intela jako karte turbo do jakiejs starej plyty PC z 286 to czy by Ci sie to udalo. Plug and Play :)
1
[#89] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Don_Adan, post #88

Co ma wiek do kwestii technicznych, jeśli autor próbuje pośrednio twierdzić, że wciela się w Motorolę lub spadkobiercę? Nie jest pin-compatible z żadnym CPU z rodziny 68k (ani nie istnieje żadnego rodzaju bezpośredni (na poziomie elektrycznym) adapter, a takie funkcjonowały w epoce np. dla x86 albo intelowskie Overdrive), działa tylko na przeznaczonej dla niego karcie, współdzieli to samo FPGA z kartą graficzną, udaje (bardzo dobrze) CPU z rodziny Motoroli 68k, natomiast wymysły, że "należy do rodziny 68k" są marketingiem, ten pociąg dawno odjechał i rodzina została zamknięta.
Dobrze udaje procesory z tej rodziny dla oprogramowania i to samo w sobie jest ogromnym osiągnięciem, ale nie mówmy, że Tesla się wpisuje do rodziny modeli Forda Mustanga

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:31:34 przez Jacques
[#90] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #85

Hohoho, wróć do tej dyskusji i dobrze poszukaj bo już raz była, a nie chce mi się tego tłumaczyć co chwilę gdy ktoś wpadnie na użycie tego zupełnie nieadekwatnego do sytuacji argumentu ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem