Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
Super wiadomość będę czekał.
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
O i to jest dobra wiadomość, im więcej takich transmisji audiowizualnych na żywo, czyli live (szkoda że nie ma na to sensownego odpowiednika w języku polskim;) tym lepiej. Radzika się dobrze słucha, nawet jak narzeka
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
Dobra wiadomośćOK
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
Będę słuchać OK
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
Odnośnie Page Streama 5 to podobno w ostatnim roku zdarzyło się dużo więcej niż w ostatnich 10 latach. Więcej ciekawego info gdzieś na forum MorphZone. Na mnie to zrobiło spore wrażenie.

Na Page Streamie 4 był składany też "Amigowiec".

Trochę się nie zgodzę z archaizmem Page Streama. Moim zdaniem to nie jest aż takie retro jak ImageFX. Jakoś nie wydaje mi się żeby bardzo ustępował QuarkXPress, Corel Ventura, Scribus czy nawet InDesign. Na pewno programy te przez lata się rozwijały i coś ciekawego tam doszło, ale nie słyszałem żeby filozofia składu DTP się jakoś rewolucyjnie zmieniła. Trudno powiedzieć czego będzie brakowało takiemu PageStreamowi 5 jeżeli wyjdzie. Byłoby cudownie gdybyśmy w każdej dziedzinie mieli taki soft jak Page Stream. Świetnie wyglądają też efekty pracy nad nowym Final Writer. Ale pomimo tego, że Final Writer jest fajny to przy Page Streamie jest raczej pchełką. Z Page Streamem jest taki problem, że piątka ciągle jest w wersji pre-alfa i właściwie ciągle trzeba używać czwórki z 68k. Prawdę mówiąc to dopiero pod MOSem na G4 ten program jest na serio używalny. Sam nie wiem jak kiedyś tego używałem na 060 z BVision3D. A jak składano "Amigowca" na 030 to już zupełnie nie rozumiem. szeroki uśmiech

Tak czy siak myślę, że w 2020 w świecie amigowego DTP całkiem zgranie zaczyna się ruszać. Gdyby wyszedł Page Stream 5 i nowy Final Writer to byłoby aż za dużo jak na amigowe warunki. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:09:36 przez MDW
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
Jeżeli ktoś potrzebuje laptop do MorphOSa to trochę nie rozumiem jak można kupować coś innego niż PowerBook G4 1,67GHz (15 albo 17 cali, zależy kto co woli) z max VRAM. Z jednej strony walczymy o prędkość, a z drugiej strony kupujemy jakieś iBooki czy wersje około 1 GHz. Szkoda pieniędzy na rejestrację MorphOSa (nie na sprzęt, bo ten nic nie kosztuje). Tak samo trochę bez sensu są te Maki Mini z 32MB VRAM. Po co się ograniczać? Trzeba szukać 64MB VRAM, przecież się nie pali. Poza tym było na to wiele lat...
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
@recedent: Koszt PowerBookaG4 to jest 200-300 zł? Z tego co ja obserwuję to bez 500 zł nawet nie ma sensu szukać sensownego PowerBooka. Ale to oczywiście nadal żadna cena.
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33
2
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33

@MDW, post #7

Koszt PowerBookaG4 to jest 200-300 zł? Z tego co ja obserwuję to bez 500 zł nawet nie ma sensu szukać sensownego PowerBooka.


Czasem przeglądam oferty i zdarzają się. Może nie A1138, ale A1106 (też 1,67 GHz) znajdziesz w tych pieniądzach. Czasem co prawda bez zasilacza, ale to jest zerowy problem bo zasilacz możesz sobie "dorobić" samemu za mniej/więcej 30-40 PLN i nie zdawać się na "chińszczyznę" która daje w porywach 40W.

Swego czasu (może 2 miesiące temu?) ogłaszałem na Giełdzie sprzedaż A1106 po 150 zł (niesprawny napęd optyczny, szwedzka klawiatura i "duszek" na matrycy) i jakoś chętnych nie było.

EDIT: Żeby nie być gołosłownym: tutaj masz PowerBooka G4 A1106 po 190 zł (bez zasilacza). Co prawda sprzedawca twierdzi, że nie wie czy sprawny czyli wszystko możliwe, ale czym byłoby życie bez odrobiny ryzyka?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:21:18 przez recedent
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33

@recedent, post #9

Ja od chyba 3-4 lat mam na OLX powiadomienia o ogłoszeniach z PowerBook G4 z Wrocławia. Jeszcze 2 lata temu dostawałem powiadomienia częściej. A teraz jak coś przyjdzie raz na pół roku to jest święto. Kończą nam się maszyny. szeroki uśmiech Chociaż oczywiście gdybym na serio szukał zamiennika dla swojego PowerBooka to pewnie wyrzuciłbym filtr „Wrocław”, przeglądał pod tym kątem też Allegro i na pewno dałoby się znaleźć coś sensownego. I tak nie sądzę żeby przede mną było więcej życia niż na 3 dobre PowerBooki.

Ty patrzysz na sprawę sprzętu znacznie szerzej i akceptujesz znacznie więcej ofert, bo masz chęć i umiejętności sobie w nich coś zrobić gdyby było trzeba. Ja muszę mieć stan idealny i na pewno powinna to być najmocniejsza wersja. Jedyne co sobie tam potrafiłem zrobić to wymienić dysk na szybszy i większy, mógłbym dorzucić RAMu. Ale sprawy związane z lutownicą są poza moim zasięgiem. szeroki uśmiech
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33

@MDW, post #10

To raczej nie "kunszt z lutownicą" (którego nie bardzo posiadam - chociaż przelutować kabelki z zasilacza akurat potrafię), tylko cierpliwość plus trochę umiejętności manualnych. Ot, jeden z moich słynnych "Powerbooków z szafy" przyjechał do mnie w całkiem dobrym stanie... z tym że nie działał prawy port USB. Ponieważ jest to dość upierdliwa wada (przypominam: PowerBook ma dwa takie porty), a złącze wydawało mi się cokolwiek zaśniedziałe (plus mały zaciek od spodu - jakby ktoś zamoczył tego PowerBooka), postanowiłem go otworzyć. "I naprawdę, rzeczywiście", płytka od USB+FireWire nosiła ślady korozji (biało-zielony nalocik). Szczęściem to nie jest część płyty głównej, siedzi ustrojstwo z pół centymetra poniżej. Wydarłem dziada i wymieniłem (mam całe pudło części - przy okazji okazało się, że płytka USB z modelu A1138 jak najbardziej pasuje do A1106 - co nie jest regułą w sprzętach od Apple) - sytuacja bardziej "niewygody i konieczności włożenia trochę czasu" niż jakiegoś konkretnego skilla. A przy okazji PB dostał nową pastę na CPU i grafikę. I działa.
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #33

@recedent, post #11

Może nie powinieneś się ujawniać ze swoimi umiejętnościami, bo gdy będzie potrzeba reanimacji jakiegoś kolejnego PowerBooka to będę się uśmiechał o pomoc.
Mój obecny miał kiedyś problem z ładowaniem i wtedy naprawy dokonał sam twórca kart Wicher. Za co będę wdzięczny do śmierci, bo sam to bym chyba zginął. szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem