Komentowana treść: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2
[#31] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@Hexmage960, post #24

Żeby chociaż powstał port Personal Paint pod MorphOS. To byłoby coś. A tak jest lipa.

@michal_zukowski. Dlaczego ImageFX Lite, który był dodawany do płyt głównych Pegasos z MorphOS, nigdy się nie pojawił w wolnej sprzedaży? Ten program przecież bez problemu działa pod MorphOS zainstalowanym na Mini Maku.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 00:00:43 przez gilban
[#32] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@gilban, post #31

Dlaczego ImageFX Lite, który był dodawany do płyt głównych Pegasos z MorphOS, nigdy się nie pojawił w wolnej sprzedaży?


Bo zapłaciło za niego Genesi, by był w SuperBundle?
ImageFX Lite jest też do zassania z OS4Depot, ale czy to ta sama wersja co w SB, tego nie wiem.
Też nie wiem czy to natywna wersja dla AmigaOS4x, czy też może odpali się na AmigaOS 3.2

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 09:24:43 przez waldiamiga
[#33] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@gilban, post #31

Powstał port PPAinta, mam betę z 2016 roku. Niestety Itix tego nie skończył, nawet nie wiem dlaczego.
[#34] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@michal_zukowski, post #33

PPaint 68k dość dobrze działa na MOS-ie, a nawet po włączeniu opcji "nie używaj blittera", to nawet bardzo dobrze.
[#35] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2
Oby tylko Cloanto po decyzji sądu nie zablokowało przy którejś aktualizacji systemu przez internet używania kickstartów 3.2 w a1200 i a 4k bo co to będzie!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 23:18:01 przez pawelini
[#36] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@pawelini, post #35

Będzie gorzej. Wszystkich użytkowników 3.2 będą skarżyć o paserstwo.
[#37] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@infboras, post #36

Ja już spać po nocach nie mogłem, zabarykadowałem się w piwnicy z Amigą i os32, te czarne chmury , wizja apokalipsy, jak żyć?!?!
[#38] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2
tylko wrzucic logo Amigi.


link

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 22:54:52 przez newguru
3
[#39] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2
Nie wiem o co tu chodzi w tych wszystkich procesach, gdyby ktos mial ISO 3.2 to niech podrzuci linka.
Dzieki
2
[#40] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@powerzx, post #39

Nie wiem o co tu chodzi w tych wszystkich procesach, gdyby ktoś sobie kupił ten system i chciał mi go dać za darmola to niech podrzuci linka.


Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
2
[#41] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@recedent, post #40

No to w końcu jest sens go kupować czy nie? Bo ja już zgłupiałem.
[#42] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@OSH, post #41

Napiszę tak: Gdybym to ja rozważał zakup 3.2 (nie rozważam, ale gdybym rozważał), to bym się chyba powstrzymał. Bo kto wie, czy taki 3.2 (albo lepszy) nie będzie - w kontekście obecnej chryi w sądzie - prędzej czy później dystrybuowany za bezdurno.
1
[#43] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@recedent, post #42

I powiem Ci szczerze, chyba tak zrobię… ale strasznie przykre jest to, co się dzieje. Mam oryginalnego OS 3.9, myślałem o kupieniu 3.1.4, a teraz ta historia z 3.2. I ciągle jakieś wojenki…
1
[#44] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@recedent, post #42

@recedent
Życie uczy żeby brać póki jest, bo później nie będzie. :)

@OSH
Jaki wpływ ma wojenka o znaczek, na decyzję o zakupie nowej wersji systemu?
2
[#45] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@forge, post #44

No jakbyś przeczytał treść newsa to byś wiedział.
1
[#46] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@michal_zukowski, post #45

Nic z tego nie wynika, żaden wyrok nie zapadł. Moim zdaniem nie warto czekać i się zastanawiać. Są tacy co czekają na Tabora, na nowe klawisze z Kickstartera... i jak na tym wyszli?
[#47] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@forge, post #46

Ci co czekają na Tabora nic za niego nie zapłacili, to se mogą czekać. Gorzej z tymi, którzy czekają któryś już z kolei rok na dawno opłacone klawisze i obudowy...
[#48] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@recedent, post #42

Całkiem za darmo nie może być, bo wtedy w większości przypadków kupowanie Amiga Forever traciłoby sens.
1
[#49] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@infboras, post #48

A ROMy?
[#50] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@recedent, post #49

Na płycie z OS3.2 są Romy dla wszystkich Amig.
1
[#51] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@Norbert, post #50

I to w wersji do emu i do wypalenia.
1
[#52] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@infboras, post #48

Niekoniecznie, w wywiadzie z Battilaną w K&A plus nr 10 2018 r. znajduje się taka kwestia:
Chciałbym mieć pewność, że Amiga Forever i C64 Forever staną się rentownymi projektami, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego musimy je trochę dotować. A to oczywiście nie będzie możliwe, jeśli podliczymy ilość godzin, które ja i wielu innych ludzi włożyło w ten projekt. Kilka lat temu zaczęliśmy się zastanawiać nad możliwością stworzenia alternatywnego lub też uzupełniającego projektu, mianowicie fundacji lub działalności non profit [http://cloanto.org]. To doprowadziło nas do interesujących wniosków i sprawiło, że pomysł ten
jest w fazie dalszych konsultacji.
[#53] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2
Tymczasem wygląda na to że sprawa została już rozstrzygnięta na drodze prawnej. Oj coś mi się wydaje że w domach Bantera, Jubiego, Stefkosa czy Rzookola, którzy wzorem stalinowskich sądów wydali swój wyrok bez rozpoznania sprawy z góry i zaocznie, korki od szampana dziś nie wystrzelą
1
[#54] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@MUFA-amigaone-pl, post #53

Po pierwsze nie jestem Żydem, żebym był stalinowskim sędzią, poza tym nigdy nie wydałem żadnego wyroku. Nawet pisałem, że jak Hyperion wyda sterownik 3d do Radeona dla AmigaOSu3.x to go kupię wiec zależy mi mniej wiecej nad tym żeby Hyperion rozwijał 3.x, możliwe że nawet kiedyś będzie lepszy niż 3.9.
1
[#55] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@MUFA-amigaone-pl, post #53

To uchyl ràbka tajemnicy!

Można używać rozumiem.

Jeśli oczywiście zakupiłem?
[#56] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@_DiskDoctor_, post #55

1
[#57] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@michal_zukowski, post #56

Wyglada na to, ze Hyperion wygral - sad oddalil wszystkie zarzuty Cloanto.
1
[#58] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@docent, post #57

Tak, Hyperion wygrał czyli prawa od OS mają dwa podmioty. To dość niedobra sytuacja bo umożliwi niezależne rozwijanie niezależnych wersji AmigaOSu. Cloanto może też otworzyć część lub cały kod źródłowy. Może też wnieść nowy pozew. Ogólnie po liczbie i jakości zmian w Hyperionowym OS3.x wnoszę, że sam OS3.x na tym nie zyska, natomiast zyska Hyperion bo będzie mógł legalnie licencjonować romy do tworów jak A500 mini, na czym zyskają konsumenci bo będzie można wybrać tańszy Amigaos od dwóch różnych dostawców.

Jako niebieska część świata amigowego widzę też ten plus, że Hyperion przerzuciwszy siły na dochodowy AmigaOS3.x jeszcze bardziej oleje AmigaOS4.x.
[#59] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@michal_zukowski, post #58

Jeszcze jedna rzecz. Sądowi zajęło 6 lat na Cloanto i jakiś Amino od zupek nie jest stroną w sporze :).
Nasuwają się dwa wnioski:
- sądy za granicą działają tak opieszale jak w Polsce
- kto w końcu może być stroną w sporze

Dajmy na to, piracę AmigaOS 3.1, albo jego źródła. Kto ma mnie podać do sądu? Hyperion nie - mógłby mnie podać jedynie jakbym piracił AmigaOS 3.2. Po 6 latach rozprawy dowiadujemy się, że Cloanto i cała grupa podmiotów nie ma prawa do ochrony IP, a Hyperion ma prawo do rozwijania i sprzedawania, ale nie może ścigać za rozpowszechnienie romów (oryginalnych 3.1 od Commodore). Jeśli istnieje firma (i np. ma powiazania z Cloanto), która ma nadal IP na AmigaOS3.x to ta firma może jeszcze raz pozwać Hyperion i cała zabawa zacznie się od nowa. Natomiast jesli takiej firmy nie ma to znaczy (chyba), że AmigaOS3.1 i cała reszta zostały uwolnione bo nie ma firmy, która posiada IP na powyższe.

Czy ktoś kto się zna na prawie mógłby się wypowiedzieć?


Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 01:20:54 przez michal_zukowski
[#60] Re: Czarne chmury nad AmigaOS 3.2

@michal_zukowski, post #58

Raczej watpliwe, zeby Cloanto bylo w stanie cokolwiek zrobic jesli chodzi o system Amigi OS. Pomijajac juz twierdzenie znanego Niemca, ze Cloanto ma binarki czyli ROM-y i system, a nie ma samych zrodel Amiga OS. To liczba programistow, ktorzy znaja dobrze Amige i potrafia zaprogramowac skladowe systemu jest mocno ograniczone, i prawie wszyscy pracuja dla Hyperionu. Nawet wynajety dobry programista, ale nie znajacy Amigi sie nie sprawdzi. Jedyna szansa byc moze w jakims dobrym AI i jego szybkim rozwoju, ze bedzie w stanie stworzyc cos dobrego i przydatnego dla Amigi. A z tego co widzialem to ChatGPT juz asembler 68k calkiem dobrze lyka, wiec to moze byc realne.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem