Komentowana treść: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier
[#1] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier
Phi, ten przebieraniec Titus the Fox, a nie mistrz Moktar
[#2] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier
THEA500 Mini zmierza na rynek. To nowa wersja kultowej Amigi 500 No i co Wy na to ortodoksi, autor załatwił Was bez mrugnięcia okiem. A tu tylko wojenki o to co jest prawdziwą Amigą, możliwą kontynuacją.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 09:56:53 przez KM_Ender
[#3] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier
Nie neguję sensu istnienia tego tworu. Ale zdecydowanie nie jest on przeznaczony dla każdego.
Ta maszyna jest wręcz definicją tego, czego od zawsze wręcz nienawidziłem w amigowym świecie, czyli traktowaniu "małej" wersji Amigi jak SNESa. Każdy element tego urządzenia służy tylko do tego żeby działał port joysticka/pada/myszy.

W 1994 roku przez 1 dzień miałem taką Amigę. Kupiłem ja rano na giełdzie, w domu "przerzuciłem" od razu ze 40 hitowych produkcji (pożyczonych) i wieczorem już wiedziałem, że następnego dnia rano już jej nie włączę, bo strasznie się wynudziłem. Na szczęście kilka dni później kupiłem AMOSa, odkryłem dyskietki z Workbenchem, uświadomiłem sobie, że tam są jakieś pliki, narzędzia, skopiowałem DeluxePainta... Gdyby to się nie stało to maszyna nie przetrwałaby u mnie dłużej niż 2 miesiące. Wytarłbym z niej kurz, zawiózł na giełdę, oddał pierwszemu chętnemu i później kupił za to jakiś komputer albo po prostu stację dysków do ciągle posiadanego Atari 65XE.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 10:12:20 przez MDW
4
[#4] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier
Jezoo, po co takie pierdzielenie?

A nie mógłby ktoś zrobić po prostu kompletnego peceta wepchniętego w replikę obudowy A500 czy A1200, z zaszytym WinUAE i takim oto sposobem obsługi:
- włączamy bez niczego - startuje A500 z KS1.3,
- wchodzimy do boot menu i tam mamy: kilka predefiniowanych konfiguracji Amigi + opcję custom + opcję zwykłego peceta z Windows.
Trochę retro i trochę funkcjonalnie. Dla ortodoksów dodatkowo wyjścia CVBS, S-video, 23-pin Amiga RGB i dźwięk po chinchach - przecież to nie jest dzisiaj żaden problem.

Nikomu to nie przyszło do głowy?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 09:56:52 przez Daclaw
[#5] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@Daclaw, post #4

Najwyraźniej Tobie przyszło.

Tylko może sobie policz po ile wyjdzie taki pecet w replice obudowy i z licencją na Windowsa i zastanów się, czy po wszystkim (wliczając dystrybucję, amortyzację zwrotów/reklamacji i jakiś zysk dla siebie) zmieścisz się w cenie A500-mini. Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to dajesz - skrobnij biznesplan, z nim szorujesz do banku po kredyt i dalej już z górki
6
[#6] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MDW, post #3

Na szczęście można zamówić samą myszkę-trumienkę na USB. Do Warpa 1260 czy MiSTera będzie jak znalazł :)
[#7] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@Daclaw, post #4

Są rozwiązania że Pc może startować uruchamiając AOS. Coś w rodzaju Amithlona. Albo Amilator z pendrive.
[#8] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@Cedrat, post #6

No ale kto by dzisiaj chciał używać kulkowej myszy. Kiedyś używaliśmy, bo nie było innego wyjścia. Gdy tylko pojawiła się taka możliwość to od razu pozbyłem się kulkowej. Oczywiście można byłoby wsadzić jakąś laserową do klimatycznej retro-obudowy „trumienki” i to byłoby fajne. Chociaż i tak wybrałbym inną ze względu na kółko do przewijania, które jest też trzecim przyciskiem myszy (obsługiwanym standardowo przez AmigaOS).
[#9] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@Cedrat, post #6

Pad w sumie też fajny.
[#10] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@_arti, post #9

Czy ona będzie czymś lepszym jeśli chodzi o sama emulacje software od tego co już mamy na rynku? Ktoś cos na ten temat wie?
[#11] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@Daclaw, post #4

Zapomniałeś o opłacalnosci takiego przedsięwzięcia. Jak chcesz to rób i sprzedawaj
[#12] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MDW, post #3

No i słusznie, po co komu A500 mini skoro jest CPC nano?



[#13] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@ZbyniuR, post #12

Zaniżenie funkcji komputera do roli konsoli. Smuteczek.
2
[#14] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@karolb, post #13

Zaniżenie funkcjonalności współczesnego komputera do poziomu zabytkowego. Zdziwienie.
[#15] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@karolb, post #13

Zaniżenie funkcji komputera do roli konsoli. Smuteczek.

No… smutek. Niestety Amiga tak właśnie była postrzegana przez większość użytkowników w naszym kraju. Ludzie wspominają te maszyny bardzo dobrze, wypowiadają się prawie wyłącznie pozytywnie. Ale niestety prawie zawsze mając na myśli coś co można byłoby nazwać „SNESem na dyskietki”.

Jest masa ludzi, którzy lata spędzili przy Amidze, przeszli prawie wszystkie growe hity. Ale ich maszyny mają klawisze, które przez kilka lat ani razu nie były wciśnięte. Zupełnie nie orientują się, że to był komputer. Jeżeli coś trzeba było zrobić to leciało się do kolegi na jakiegoś „profesjonalnego” MS-DOSa nie mając świadomości, że w domu mają coś co architektonicznie przeskakuje ten absurdalnie prymitywny twór Microsoftu kilkakrotnie.

Amiga zaprojektowana pod video i gry dzięki swoim unikalnym cechom sprzętowym wypłynęła i zabłysnęła. Ale jednocześnie ten ścisły związek Amigi z grami był powodem jej burzliwego, błyskotliwego ale krótkiego życia. Gracze idą tam gdzie są lepsze gry. No a wiemy, że zapasu technologicznego Amidze wystarczyło na ok. 5-8 lat. Później gracze pobiegli w kierunku platform, które przez rozwój oferowały lepsze gierki.

Z jednej strony chciałbym żeby Amiga nigdy nie była fajnym sprzętem do grania i była znana przede wszystkim jako komputer, a nie „SNES na dyskietki”. Ale z drugiej strony wiem, że gdyby w 1987 nie wyszedł niskobudżetowy model A500 to pewnie w 1988 Amiga przestałaby istnieć kończąc żywot na nikomu nieznanych modelach A1000 i A2000.
2
[#16] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MDW, post #15

Myślę że gdybyś wolał komputer znany z tego że jest użytecznym komputerem, a nie tylko sprzętem do grania, to byś wybrał Atari ST.
[#17] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MDW, post #15

Na przełomie lat 80/90 99,9% komputerów w domach było tak postrzeganych. Wtedy jeszcze komputeryzacja w PL nie istniała (poza, w ograniczonym zakresie, uczelniami i instytutami naukowymi), więc komputery do poważniejszych zastosowań zaprzęgali nieliczni hobbyści. Zmieniło się to w II połowie lat 90-tych.

A wspominają bardzo dobrze na fali zgredowskiego "kiedyś to było", albo nie pamiętają tego cyrku. Na przełomie wieków lepiej było tej nazwy nie wymieniać w kręgach jakkolwiek zorientowanych.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 07:47:58 przez Daclaw
[#18] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@ZbyniuR, post #14

Zaniżenie funkcjonalności współczesnego komputera do poziomu zabytkowego.


Jeszcze się nie spotkałem z czymś takim, można prosić o przykład?
[#19] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MDW, post #15

Nie neguję sensu istnienia tego tworu. Ale zdecydowanie nie jest on przeznaczony dla każdego.


Jest przeznaczony dla graczy . Ja jedynie zastanawiam się czy ma jakiś sens skoro tego typu rozwiązań jest na rynku od groma.





The A500 mini to droga konsola
[#20] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@karolb, post #18

Pewnie chodzi mu o to, że ktoś ze współczesnego superkomputera klasy Raspberry Pi zrobił ledwo emulator CPC zamiast wykorzystywać jego moc w bardziej zbożnym celu.
[#21] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@recedent, post #20

współczesnego superkomputera klasy Raspberry Pi


Dobry sarkazm nie jest zły .
[#22] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@ZbyniuR, post #16

Mógłbym wybrać ST/STE gdyby tam był jakiś sensowny system operacyjny. TOS jest wręcz zabawny w swojej prostocie (czy nawet wręcz prostactwie). Zupełnie nie spełniłoby to moich oczekiwań.

Ale chcąc być uczciwym nie mógłbym tak napisać jak napisałem wyżej. W 1994 roku nie kierowałem się systemem operacyjnym. Tym mógłbym kierować się powiedzmy od… 1996, bo dopiero wtedy obudziła się we mnie taka świadomość. A w 1994 wybrałem Amigę przede wszystkim dlatego, że była tam maksymalnie mocno rozwinięta demoscena i wszędzie dookoła były Amigi i czarowały swoimi możliwościami „multimedialnymi” (w postaci gier też). O Atari ST wiedziałem, zachwycałem się jakością czarno-białego ekranu jaki mogłem oglądać na wystawie sklepu Info-Bajt przy ul. Złotoryjskiej (właściwie w Rynku) w Legnicy. Miałem świadomość istnienia DTP, atarowskiego Calamusa, doceniałem to. Jednak Amiga to był trochę inny „kosmos”. Jej związek z video, jej multimedialność i przede wszystkim demoscena przeważyły tak, że wręcz połamały wagę. A gdy dowiedziałem się co to jest system operacyjny to Amiga zmasakrowała nie tylko ST/STE/TT/Falcon ale i PC z dowolnym Windows czy Macintosha z MacOS Classic.
2
[#23] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@Daclaw, post #17

Na przełomie lat 80/90 99,9% komputerów w domach było tak postrzeganych.

Zgadza się. Ja miałem na osiedlu kupę znajomych z czasów „przedkomputerowych”, którzy później kupili sobie jakieś C64, A500. Niemal każdy miał jakąś tego typu „konsolę”. Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek z którymkolwiek rozmawiał na temat komputera. Kończyła się nasza epoka „motorynek” (było ich na osiedlu chyba 16) i głównie o tym gadaliśmy, wymienialiśmy się doświadczeniami, częściami, itp. O komputerach rozmawiałem tylko z jednym znajomym. To on mnie namówił na kupno Atari mówiąc „kup, znam cię - na pewno ci się spodoba”. On dziubał w Atari Basic, to jemu ukradłem „Poradnik Programisty Atari XL/XE” Wojciecha Zientary. szeroki uśmiech To on kupił i pokazał mi później A500, Deluxe Painta, Fanta Vision, Sound Trackera, pierwsze amigowe dema (po czym stał się „dorosły” i przestał używać komputerów całkiem). Tylko z nim gadałem o komputerach, a przecież mieli je niemal wszyscy znajomi. Ale z nimi nie miałem żadnych wspólnych tematów związanych z komputerami. Nie byli nawet dla mnie potencjalnym źródłem programów, bo nie mieli tego czego ja potrzebowałem.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 16:48:39 przez MDW
1
[#24] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@karolb, post #18

Mam tu na myśli głównie wynalazki na FPGA, których obrodziło w ostatnich latach, (dlatego nazwałbym je współczesnymi). Które kosztują tyle co współczesny komputer, mimo że współczesnej mocy to one nie mają. I zasadniczo służą jako emulatory zabytków, które nawet jak podkręcimy z 10 razy bardziej niż miały mocy ze 20 lat temu to ciągle współczesnym nie dorównają, zwłaszcza z tak archaicznym OSem. Myślę że trzeba mieć jakieś skrzywienie umysłu aby tak forsę wydawać. Stąd moje zdziwienie.

Natomiast te malinkowe miniacze, w reklamach sie nie chwalą że coś współczesnego da sie na nich włączyć, choć pewnie kombinatorzy zdołają zainstalować na nich taki soft by jakąś kombinacją klawiszy wyjść z emulacji i odpalić współczesną przeglądarkę lub playera, albo emulca czegoś zupełnie innego niż to słono opłacone budzące nostalgię pudełeczko w kształcie jakiejś zabytkowej maszyny.
[#25] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MDW, post #22

Czy ja wiem ...
W "tamtych" czasach miałem znajomego z ST.. miał prawie same "narzędzia" i parę gier. I ten sprzęt mi się bardzo podobał (zresztą design ST podoba mi się do dzisiaj).
I dlatego kupiłem A500.. aby mieć na czym pracować ;) (gier nie "uprawiam" do dzisiaj...)
[#26] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@MaaG^dA, post #25

Prawdę mówiąc to czy mi się podoba obudowa sprzętu nigdy nie miało dla mnie znaczenia. Obudowy Atari podobały mi się bardziej niż Commodore i Amigi. Jednak nie to zadecydowało o wyborach. Tak samo jak teraz - bardzo lubię aluminium MacBooków ale gdyby były w tanim trzeszczącym plastiku to też bym ich używał, bo nie o wygląd czy obudowę mi chodzi. Ja bym nawet mógł kiedyś wybrać Timexa czy Spectrum z ich żałosnymi obudowami. Ale nie trawiłem ich koszmarnych (nawet pod koniec lat 80) ograniczeń dźwiękowych i graficznych. To już była niskobudżetowość poniżej jakiegokolwiek akceptowalnego poziomu. Może w 1982-84… Ale na pewno nie 1988. Nawet w Polsce.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 22:34:59 przez MDW
[#27] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier
Wywiad z Paulem Andrews z Retro Games.
1
[#28] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@mailman, post #27

Wywiad nie wnosi nic nowego. Z domysłów wiemy więcej i orientujemy się więcej niż z tego wywiadu
[#29] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@djpiotrs, post #28

Nie jestem przeciwny theA500 , cieszę się że taki gadzet wychodzi. Martwi mnie to że to jest nierozwojowe.
[#30] Re: A500-mini - potwierdzona data premiery oraz lista gier

@djpiotrs, post #29

A jakiego rozwoju oczekujesz? Przecież tu chodzi tylko o to aby stary soft udostępnić na nowszym mniej przestarzałym, mniej kłopotliwym i tańszym dziś nośniku, to wszystko. To tak jak stare filmy z celuloidu albo VHS sprzedaje sie na DVD albo w MP4. Przy wyjątkowych bardzo starych i wybitnych dziełach można nie tylko oczyścić zakłócenia ale nawet podkolorować +HDR i tyle. Czego jeszcze można chcieć, remaków i kontynuacji? A może milionera który spadnie z nieba i sprawi że Syrenka stanie się dziś kultowym i pożądanym autem na całym świecie aby sławić imię polskich konstruktorów? ;)
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem