Komentowana treść: AxRuntime 41.4
[#1] Re: AxRuntime 41.4
bardzo ładnie
1
[#2] Re: AxRuntime 41.4
Szkoda, że udostępnione programy nie są kompilowane statycznie, tak żeby nie trzeba było runtime instalować aby uruchomić. Porównałbym to do Javy. Polecam Vamos, pozwala na uruchamianie shellowych narzędzi AmigaOS z poziomu Linuksa. Bez kompilacji. W ten sposób używam LZX na Linuksie.
FinalWriter rzuca segfaultem.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 15:23:10 przez QkiZ
[#3] Re: AxRuntime 41.4

@QkiZ, post #2

Jest taka opcja - runtime może być dystrybułowany razem z programem tak, że nie jest potrzebna instalacja na systemie. Instalowanie pakietu jest po prostu tylko domyślnym sposobem działania.

FinalWriter nadal jest "betą" więc to możliwe. W którym momencie to się dzieje?
[#4] Re: AxRuntime 41.4

@deadwood, post #3

Praktycznie każdy program ze strony rzuca segfaultem. Dzieje się to gdy próbuję zrobić coś z oknem, przesunąć, kliknąć coś. Shell działa dopóki używam klawiatury.
[#5] Re: AxRuntime 41.4

@QkiZ, post #4

Ok, rozumiem. Na jakies dystrybucji Linuxa pracujesz? Orientujesz się jaki jest tam manager okien?
[#6] Re: AxRuntime 41.4

@deadwood, post #5

Ubuntu 22.10. Używam KDE w miarę świeżej wersji z oficjalnych repo KDE. Kwin jako kompozytor i Xwindow. Czy instalacja pakietów debug AxRuntime by coś pomogło w debuggingu?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 12:40:18 przez QkiZ
[#7] Re: AxRuntime 41.4

@QkiZ, post #6

Ok, dzięki. Pierwszy problem o którym słyszałem, to fakt, że Ubuntu używa Wayland i emulator X (XWayland) nie do końca działa z AROSem hosted. To może być podobny problem. Zainstaluję sobie Ubuntu i zobaczę co da się zrobić.

Co do debugowania - jak najbardziej, zainstalowanie symboli debug zwiększy czytelność debug outputu. AxRuntime na razie jest kompilowana w wersji debug bez optymalizacji, więc powinno być ok.

Debuguje się "normalnie"

$ gdb ./<program>
$ r


a potem po crashu

$ bt
1
[#8] Re: AxRuntime 41.4

@QkiZ, post #6

Ok, faktycznie potwierdzam segfault w intuition.library podczas interakcji z oknen pod KDE. Pod Gnomem (domyślnie instalowany na Ubuntu) tego problemu nie ma. Zobaczę co da się zrobić.

https://github.com/deadw00d/AROS/issues/81
[#9] Re: AxRuntime 41.4

@QkiZ, post #6

Poprawka jest dostępna w wersji 41.5

https://www.axrt.org/download/axrt/4.0/packages/libaxrt-4.0_41.5-1_amd64.deb
2
[#10] Re: AxRuntime 41.4

@deadwood, post #9

Jutro potestuje.
[#11] Re: AxRuntime 41.4

@deadwood, post #9

Ok, dzięki. Pierwszy problem o którym słyszałem, to fakt, że Ubuntu używa Wayland i emulator X (XWayland) nie do końca działa z AROSem hosted. To może być podobny problem. Zainstaluję sobie Ubuntu i zobaczę co da się zrobić.

Jak pisałem nie używam Waylanda tylko Xwindow.
Aktualizacja działa już dużo lepiej. Można przesunąć okno, ale nie wiem czemu tylko w określonym obszarze. Tak samo z zmianą rozmiaru okna. Przesuwanie okien pozostawia artefakty graficzne. Najlepsze jest to, że klikam sobie na pliku FinalWritera i po prostu się uruchamia jak program natywny. Bez wskazywania jakiegoś launchera. szeroki uśmiech
[#12] Re: AxRuntime 41.4

@QkiZ, post #11

Dobrze wiedzieć, że działa :) Tak właśnie miało być - klik i działa.

Co do zmiany rozmiaru, to okna są ograniczane przez Max/Min rozmiary podane przy ich tworzeniu - w tym względzie powinny zachowywać się tak jak pod AmigaOS 68k. Jeśli chodzi o zmianę pozycji, to nie ma tam ograniczeń. Nie zauważyłem tego testując na Ubuntu - jeszcze się temu przyjrzę.

Przesuwanie faktycznie zostawia artefakty. Jest to coś co będzie poprawione w przyszłych wersjach.

PS. Jeśli ściągniesz pakiet Prefs będzie tam Zune prefs, które pozwoli na przykład ustawić konfigurację zapisywanie pozycji okien przy wyjściu (tak jak MUI).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem