Komentowana treść: AmigaOS 3.2.2
[#1] Re: AmigaOS 3.2.2
Zawsze cieszy. Tym bardziej, że spodziewałem się raczej wyłącznie poprawek regresji.
[#2] Re: AmigaOS 3.2.2

@Cedrat, post #1

I jak tu nie być zadowolony z AmigaOS.

Wersja 3.x uzyskuje znacznie więcej poprawek niż 4.x (co choć jeszcze jakiś czas temu, mało kto by się spodziewał).

Podwójna radość że to classic'i dostają nowy OS - REWELACJA OK
4
[#3] Re: AmigaOS 3.2.2

@_DiskDoctor_, post #2

OS 4 to jak dla mnie taki system-zombie, nawet jak na standardy współczesno-amigowe. Kiedy OS 4.2 był zapowiedziany? 10 lat temu?
[#4] Re: AmigaOS 3.2.2

@Cedrat, post #3

Zero optymizmu. Jest zapowiedziany? Jest. Zmienilo sie coś?. No nic się nie zmienilo. To nie widze powodu do zmartwień.
2
[#5] Re: AmigaOS 3.2.2

@michal_zukowski, post #4

Każdemu wolno błądzić, moim przedmówcom również. Wszak nie jest to w Polsce zakazane. Miłej zabawy z AmigaOS 3.2. Jako użytkownik obu tych systemów, patrzę z optymizmem w przyszłość linii AOS 3.x. Myślę nawet że jest całkiem realne że za jakieś 10 lat takiego rozwoju i może zyska nawet z 50% funkcjonalności AmigaOS 4.0.
3
[#6] Re: AmigaOS 3.2.2

@MUFA-amigaone-pl, post #5

Po tylu latach to by mogli cale reaction przeniesc z os4 na os3.x i pewnie wiekszość utilków (pewnie bez bajerów ale z samymi funkcjonalnosciami). Natomiast widac albo za mało rąk do pracy, albo nie mogą się zdecydować, czy os3.2 jest dla biedaamigoców bez proca z małą ilością pamięci czy dla kogoś kto sensowniej podchodzi do amigowania. To dla mnie psuje rozwój.
2
[#7] Re: AmigaOS 3.2.2

@michal_zukowski, post #6

Część rzeczy ze względów ograniczeń technicznych zapewne może nie zostać wprowadzona nigdy. Część być może zostanie wprowadzona, no ale nie wiem jakie są plany rozwoju AmigaOS 3.x. na pewno przydałby się choćby wbudowany stos USB czy wbudowany stos TCP/IP. W tym drugim przypadku byłoby to o tyle łatwe że ten stos istnieje już w wersji 68k, więc trzeba by tylko dorobić do niego GUI podobne jak w AmigaOS 4 no i zintegrować go z systemem (czyli namowić autora by przestał go sprzedawać). Jest jeszcze parę innych rzeczy pewnie całkiem realnych do zrobienia aby AOS 3.x trochę podgonił do AOS 4, no ale te dwie z mojej perspektywy wydają się najbardziej kluczowe. Oczywiście pod względem jakiegoś tam pół sensownego użytkowania na rozbudowanej Amidze. Bo jak ktoś chce tylko grać to wystarcza A1200 z 030 i AMigaOS 3.1 od Commodore.
3
[#8] Re: AmigaOS 3.2.2

@MUFA-amigaone-pl, post #7

główną rzeczą z os4, która faktycznie by się mogła sprzedać nawet jako oddzielny produkt jest sterownik warp3d dla Radeonów r200. bo od paru lat w mediatorach ludzie mogą mieć radki 9200 z 128mb a z 3d nie skorzystają. Voodoo3 stało się drogie ponad miarę, żadne karty z fpga nie obsługują 3d więc dla 68k 3d to obecnie marazm i bieda.
4
[#9] Re: AmigaOS 3.2.2

@michal_zukowski, post #8

Tak naprawdę, to przydałoby się otwarcie API sterowników Warp3D.
[#10] Re: AmigaOS 3.2.2

@Cedrat, post #3

AmigaOS 4.2 ma syndrom MorphOSa 1.5 sprzed 20 lat?
1
[#11] Re: AmigaOS 3.2.2

@MUFA-amigaone-pl, post #7

System operacyjny Amiga OS może być używany na wiele sposobów.

Ja używam programów z czasów świetności Amigi, jak fenomenalny DPaint IV/V, Directory Opus, DirWork, Photogenics, DataStore, bądź OctaMED Sound Studio.

Te programy są bardzo dopracowane, mają obszerną instrukcję obsługi. DPaint ma szereg opcji do rysowania i tworzenia animacji.

Jako programista cenię sobie dostępne kompilatory.

Można też celować w nowoczesność. Tutaj dostępne są powstałe w ostatnich latach programy na platformy np. Amiga OS 4.1.

Te systemy się uzupełniają, ponieważ lata świetności Amigi to wspaniała tradycja, zaś system Amiga OS 4.1 to odpowiedź na nowe technologie.

Z kilku względów preferuję Amigę 1200. Przede wszystkim chcę pracować w programach natywnie, pod kontrolą systemu operacyjnego.

Nie jestem pewien, czy na AOS 4.1 znajdę program klasy DPainta V. Posiada on wyjątkowo dużo przydatnych funkcji, z których często korzystam. Personal Paintowi niestety brakuje wielu z tych funkcji. Jest ich dużo:

- Obsługa tekstur i narzędzi malarskich (Media),
- Obsługa zestawów barw (Color Sets),
- Obsługa IFF-24,
- Efekty i narzędzia,
- Różne wypełnianie, perspektywa,
- Możliwość zablokowania tła i pierwszego planu,
- Możliwość namalowania własnego szablonu (Paint Stencil),
- Zaawansowany Paintbrush,
- Funkcje do animacji,
- Wszystkie funkcje dostępne z poziomu ARexxa.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 21:22:41 przez Hexmage960
3
[#12] Re: AmigaOS 3.2.2
Na początku 2022r. Jeszcze miałem problem z rejestracją konta i produktu Workbencha os 3,2 , co mnie wk... bo nie mogłem pobrać pakietu v1. A dziś poszło jak rakieta i mogę się cieszyć wersją z numerkiem 2szeroki uśmiech
1
[#13] Re: AmigaOS 3.2.2

@Hexmage960, post #11

Ty artykuły tu wstawiasz czy posty? Co do nowej wersji systemu to fajnie, ale w stosunku do systemów nextgen to wymyślanie koła na nowo niestety.


Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 17:30:13 przez TuReX
1
[#14] Re: AmigaOS 3.2.2

@TuReX, post #13

Wywód o tym, że Amiga 1200 i jej programy są super jest w zasadzie za każdym razem przy tego typu newsach, wątkach. Dzięki temu wiadomo, że nikt mu konta nie zaatakował/nie włamał się np. taki Snajper albo Selur, ja nie umiem. Tak więc to plus, jeśli ktoś jeszcze nie wie, to poznaje credo hobbystyczne kolegi, a my mamy pewność, że to on.
1
[#15] Re: AmigaOS 3.2.2

@KM_Ender, post #14

Hmm..., ja chciałem tylko wskazać, że Amiga OS 3.x oraz OS 4.1 mają taką samą rację bytu, przydają się do różnych zastosowań. Oba systemy mają unikalne możliwości, na przykładzie DPainta V.

Po prostu piszę na temat.

Co do długości wypowiedzi, to staram się, by czytelnik zrozumiał sens wypowiedzi nawet bez znajomości kontekstu, tzn. nawet jak nie miał styczności z Amiga OS. Dlatego opisuję rzeczy szczegółowo.

Co więcej myślę, że o tych możliwościach Deluxe Painta mało co kto słyszał, więc jest to tym bardziej ciekawe.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 21:25:47 przez Hexmage960
4
[#16] Re: AmigaOS 3.2.2
generalnie to wypuszczenie nowej wersji oficjalnego systemu winno być postrzegane w kategorii news'a roku OK

chyba że Revision lub Amiga 37 jako oznaki wyjątkowego życia..
1
[#17] Re: AmigaOS 3.2.2

@Hexmage960, post #15

ja chciałem tylko wskazać, że Amiga OS 3.x oraz OS 4.1 mają taką samą rację bytu, przydają się do różnych zastosowań.


Głównie do jednego za to wspaniale: HOBBY
2
[#18] Re: AmigaOS 3.2.2

@Jacques, post #17

Programy do prowadzenia firmy też sà…
1
[#19] Re: AmigaOS 3.2.2
Pozostaje na 3.2.1 . Niestety po zmianie na 3.2.2 , przestaje dzialac stos TCP/IP GENESIS.
1
[#20] Re: AmigaOS 3.2.2
Dużym, kolejnym plusem jest czcionka Topaz-ISO-XXXX-2, co wspomniał bodaj @Mandi na innym forum.

Ileż ja się naszarpałem z iBrowse, żeby wedle instrukcji polskie czcionki mieć... Teraz to jest dosłownie 2 minuty klikania. OK
1
[#21] Re: AmigaOS 3.2.2

@egzekutor27, post #19

A przeinstalowałeś?

BTW mi Genesis pod AmigaOS 3.9 nie działał dobrze z DHCP (mój ruter nie obsługuje BOOTP), a pozostała opcja przydzielania IP powodowała spore problemy, tak pod Genesis jak pod Roadshow.

Tak więc nie używam Genesis.
1
[#22] Re: AmigaOS 3.2.2

@Baru, post #12

A czy trzeba przy aktualizacji po raz pierwszy instalować poprzednią, czy można od razu najnowszą ?
2
[#23] Re: AmigaOS 3.2.2

@lukjan, post #22

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że robisz tak jak z OS3.9 i BB.

Czyli najpierw OS3.2, potem 3.2.1, potem 3.2.2. Te aktualizacje wiele nie zajmujà, więc nie sàdzę aby 3.2.2 zawierała w sobie 3.2.1.
[#24] Re: AmigaOS 3.2.2

@lukjan, post #22

Podczas aktualizacji do 3.2.2 jest napisane, że można albo na 3.2 albo na 3.2.1 . Czyli możesz bezpośrednio na 3.2
2
[#25] Re: AmigaOS 3.2.2

@_DiskDoctor_, post #21

Uruchomić program Genesis to mogę, kwestia tego typu, że jak załączysz "połącz" to nic się nie dzieje, zero reakcji.
[#26] Re: AmigaOS 3.2.2

@egzekutor27, post #25

Spróbuj skonfigurować inaczej. Może pod BOOTP nie pójdzie ale pod static pòjdzie.

Przeklikaj. Całego Genesis nie uwaliło tylko pewnie jednà funkcję.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem