Komentowana treść: AmigaOS 3.2.2.1
[#1] Re: AmigaOS 3.2.2.1
Może TextEdit przyspieszy, bo edytor fajny, na tabach, ale na 030/50 żółw nie do używania.
[#2] Re: AmigaOS 3.2.2.1
Nosz... nie mogli nazwać aktualizacji 3.2.3. Po ci takie zamieszanie numeracyjne. Już mieli 3 liczbę - wersję drobnych poprawek.
3
[#3] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Skotos, post #2

Też nie rozumiem takiej numeracji. Zwłaszcza, że amigowe VERSION i tak kuma chyba tylko dwie liczby rozdzielone kropką.

Świat przywykł do tego, że po drugiej kropce są drobne poprawki, czasem wręcz kosmetyczne. Żadna poprawka nie jest zbyt mało istotna na to żeby nie zasłużyć na zwiększenie liczby po drugiej kropce. Po co tworzyć ten absurd? Jeżeli się okaże, że w tej wersji coś drobnego przeoczyli to poprawkę pewnie wrzucą w wersji 3.2.2.1.1.

No co jak co ale wersjonowanie to amigowy świat potrafi skopać po całości (pozdrawiam 3.5 i 3.9). A zdawałoby się, że dodawanie jest stosunkowo prostą do ogarnięcia operacją...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 20:44:02 przez MDW
4
[#4] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@MDW, post #3

Czekamy na 3.2.2.1 Final Edition
3
[#5] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Skotos, post #2

Dokładnie.
1
[#6] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Skotos, post #2

Na tej samej zasadzie, co 3.1.4.1.
[#7] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@michal_zukowski, post #4

A następnie The Finalest
[#8] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Jacques, post #7

Czepiacie się, 3.2.2.1 czy 3.2.3 - co za różnica? Tak uznali twórcy i trzeba to szanować. Mnie cieszy, że moje komputery z początku lat 90'tych po latach zastoju mają rozwijany system i mniejsze lub większe aktualizacje. Który komputer sprzed trzydziestu lat może się tym pochwalić?
A że bałagan w numeracji - no cóż, prawie 40 lat istnienia systemu, przechodzenie z rąk do rąk, ślepe uliczki, błędne decyzje - i mamy co mamy.

PS. Numeracja najpopularniejszego systemu świata, od zawsze w rękach jednej firmy, w ciągłym rozwoju bez żadnych przerw i zastojów, w jednej architekturze sprzętowej :
3.1, 95, 98, 2000, Me, XP, 7, 8, 10
4
[#9] Re: AmigaOS 3.2.2.1
Chyba nie spieszą się z nową "grubą" wersją, ponieważ wkrótce będzie konflikt w numeracji z Amiga OS 4.x na komputery Amiga One z procesorami klasy PowerPC.

Obecny Amiga OS 3.2 ma wersję V47. Najniższy Amiga OS 4.0 ma wersję V50. Zostały tylko 2 grube numerki i będzie konflikt.

Te update według mnie są nakierowane i tak na emulację Amigi. Ostatnią wersję nakierowaną na Amigi (dowolne, bez rozszerzeń) klasyczne był Amiga OS 3.1. Amiga OS 3.5 i 3.9 mają wyższe wymagania.

Ubolewam, że OS 3.2 gryzie się z różnymi kartami rozszerzeń typu Blizzard (a bez nich i pamięci FAST działa wyjątkowo słabo). No i w ogólnym rozrachunku jest zdecydowanie bardziej mulący aniżeli Amiga OS 3.1 od Escomu.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 23:34:34 przez Hexmage960
3
[#10] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Hexmage960, post #9

A testowales OS 3.2 na Blizzardzie bez mmu.library? A co do numeracji to niektore moduly chocby od Elbox-u juz chyba dawno sa powyzej 50.
[#11] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Hexmage960, post #9

Muli z GlowIcons (Workbench), na szczęście instalator pozwala z nich zrezygnować. Ja instaluje z myślą o dużo ładniejszym MagicWB (dla którego zresztą 3.2 ma wsparcie), i wtedy działa równie szybko jak 3.1, a oferuje więcej. Mułowatego TextEdit nie liczę, bo go nawet nie ma w 3.1.
2
[#12] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@vojo, post #11

@Don Adan

Tak, sprawdzałem mapując tylko Kickstart ROM 3.2 i wtedy działa na mojej Amidze 1200 z Blizzardem. Zwyczajna instalacja nie działa (system się resetuje) i wymaga wpisania w startup-sequence NOMEMFKICK, ale nie wiem dlaczego.

Nie podejrzewałem o to mmu.library.

Co ciekawe system tylko po zmapowaniu ROMu działa sporo szybciej od instalki.

@Vojo

Tak, w 4-8 kolorach działa to dosyć żwawo i wydaje się, że przy większej liczbie barw powinno być OK. Niestety w 16 kolorach i więcej widzę zdecydowanie większe zamulenie w stosunku do OS 3.1. Przesuwanie zawartości okienek bardzo rwie.

Bez problemu bym zastąpił OS 3.1 tym OS 3.2, gdyby działał od strzału z Blizzardem oraz nie rwał przy większej liczbie kolorów.

Algorytmy layers.library są usprawnione i to bardzo, ale mi to nie wystarczy. Remapowanie kolorów na Workbenchu wygląda słabo - niezależnie od liczby kolorów.

Amiga potrzebuje nowych i wydajnych programów jak DataStore, WordWorth czy Organiser. Łatki i ReAction to niestety niezbyt fortunne odpowiedzi na Amigowe potrzeby.

Według mnie też OS 3.2 powinien po prostu śmigać na AGA i korzystać lepiej z jej możliwości aniżeli OS 3.1. Łącznie z edytorem tekstu, czy edytorem ikonek. To moje zdanie.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 00:20:39 przez Hexmage960
3
[#13] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@vojo, post #8

Numeracja najpopularniejszego systemu świata, od zawsze w rękach jednej firmy, w ciągłym rozwoju bez żadnych przerw i zastojów, w jednej architekturze sprzętowej :
3.1, 95, 98, 2000, Me, XP, 7, 8, 10

To są nazwy marketingowe. szeroki uśmiech Gdzieś tam pod spodem jest jakaś numeracja. Poza tym akurat porządku to w Microsofcie nigdy nie było. Trudno o większe architektoniczne bagno.
[#14] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@MDW, post #13


Gdzieś tam pod spodem jest jakaś numeracja


To jak w Amiga OS: v34, 36, 37, 40 itd
1
[#15] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Hexmage960, post #12

Thor ma manie uzywania MMU nawet gdy to nie jest potrzebne, ktos tam pisal ze tablice MMU z systemu bodaj 3.1.4 zuzywaja mu pare czy nawet parenascie megabajtow fast ramu. Pewnie odpowiednio konfigurujac MMU czyli uzywajac je tylko do tego co jest naprawde potrzebne to wszystko powinno smigac, ale to musisz sam poeksperymentowac z ustawieniami mmulib. A co do tego NOMEMFKICK, to albo Thor go zle uzywa albo on o czyms nie wie. Jak okolo 10 lat temu z nim pisalem, bo jego LoadModule mi nie dzialalo na mojej A2000 z GVP 8 MB fast. To on twierdzil, ze to dlatego, ze ja nie mam odpowiedniej pamieci na tej karcie, a konkretnie, ze ta pamiec nie przetrwa resetu z klawiatury. Ale to byla bzdura, bo ja bardzo czesto z RADu korzystalem, resetowalem Amige oraz bootowalem z RADu. Tutaj podejrzewam, ze jest tak samo, mmulib nie potrafi wykryc, takiej pamieci z jakiegos powodu. Chyba, ze ta pamiec fast jakichs flag nie ma ustawionych, ktore w teorii powinna miec ustawione.
A co do numeracji systemu klasycznego, to AmigaOS 3.3 to bedzie v48, a AmigaOS 3.4 v49. Innych wersji raczej juz nie bedzie, chyba ze jakis rebranding zrobia.
[#16] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Don_Adan, post #15

Amiga OS 3.5 i 3.9 działają bezproblemowo u mnie. Korzystają z techniki Amiga ROM Update. No ale bez karty RTG nie ma co podchodzić do większej liczby kolorów.

Amiga OS 3.2 jest niby lżejszy, ale to nie do końca prawda. Nie rozumiem czemu wprowadzono techniki Load Module i podobne, które mają problem z kartami typu Blizzard, tak że system się nawet nie uruchamia.

Co prawda dosyć ciekawe byłoby sprawdzenie jak OS 3.2 radzi sobie z takimi grami dla AGA jak Sim City 2000. Ta gra działa tylko w wysokiej rozdzielczości 640x480 i 256 kolorach - i jest w 100% systemowa (choć ja wolę klasyczne Sim City).

Co do numeracji to Amiga OS 3.5 ma V44. Totalny chaos.

Może lepiej nazwać system Amiga OS 4.0 M68k Classic oraz Amiga OS 4.0 PowerPC NG i numeracja wróciła by na prostą drogę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 01:04:13 przez Hexmage960
1
[#17] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Don_Adan, post #15

Pakiet mmulib jest opcjonalny i nie trzeba go używać z systemem 3.2, ale wg mnie jest to bardzo dobry zamiennik bibliotek 680x0.library, używałem go również z systemem 3.9 i chodzi to bardzo wydajnie.
Dodatkowo w pakiecie jest program MuProtectModules którym można ochronić w pamięci załadowane moduły.
Ja z kartą Blizzard1260 też muszę użyć parametru NOMEMFKICK dla wyższej wydajności. (pewne ustawienia trzeba niestety zrobić ręcznie, chodzi tu właśnie o rożnego rodzaju hardware i nie każdy ma autokonfigurowalną pamięć fast zaraz na starcie, dlatego nie może ten parametr być domyślnie w startup-sequence).
3
[#18] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Pawelek, post #17

Nigdy nie bylo czegos takiego jak 68030.library, to wymysl Thora, byly tylko 68040.library i 68060.library. Pomimo tego, ze 68030 byla bodaj najczesciej i najdluzej uzywanym procesorem w Amidze po 68000, i moze jeszcze po 68020. Chyba te moduly ROM-u bez tego parametru laduja sie po prostu do chip ramu, i dlatego jest wolno. Wiekszosc kart ma pamiec fast autokonfigurowalna i ta pamiec jest juz widoczna, gdy Amiga wykonuje startup-sequence, bo wtedy dopiero MMU jest aktywowane przez SetPatch i ladowane sa moduly przez LoadModule. Ten parametr moze byc uzywany w s-s bez problemu wedlug mnie.
2
[#19] Re: AmigaOS 3.2.2.1
Jaka by ta numeracja nie była to ja się cieszę, że nie muszę znów za kolejną aktualizację płacić. Ciekawe co będzie jak dojdą do numeracji 3.4? Czy przeskoczą na 3.6 czy może będzie już tylko 3.4.x.x.x.x i czy wtedy za kolejne, większe update'y będzie trzeba płacić...?
2
[#20] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Madman, post #19

jeszcze przepisać Workbench na reaction dodać stos TCP/IP np. Roadshow i można wskoczyć na poziom 3.10, 3.11, 3.12 ...
2
[#21] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@vojo, post #11

Pierwsza rzecz jaką trzeba zrobić po zainstalowaniu 3.2 to wymienić icon.library na tą od PeteraK. Z aminetu bo są strasznie wolne i może dlatego Ci zamula
3
[#22] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Skotos, post #2

3.2.2.1 po amigowemu:

.1 - pierwsza poprawka
.2 - drugiej wersji
3.2 - systemu 3.2

"3" od dawna nie jest numerkiem wersji w przypadku AmigaOS. Był 3.0, 3.1, 3.2beta (Walker), 3.5, 3.9 - programiści i tak używają v39, v40 itp.

Nie mogli wypuścić 3.2 jako "AmigaOS 4.0" bo taki produkt już istniał. No to rzeźbią dalej i po 4 wersji systemu 3.1 (czyli 3.1.4) wydali 3.2.0 i zaczęli go poprawiać oznaczając ważniejsze wydania jako 3.2.1 i 3.2.2 zaś poprawki do nich dostały ".1" (3.2.2.1).
1
[#23] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@vojo, post #8

Używam labwindows, wersja 20.0.0 kompilacja 49152 i windowsa w wersji 21H2 i kompilacji 19044.1645, doprawdy, niektórzy już żadnych innych problemów w świecie nie widzą tylko muszą rozdmuchiwać byle pierdołę i to jeszcze zupełnie bez realnych podstaw...
[#24] Re: AmigaOS 3.2.2.1
a gdzie w polsce mozna kupic.
[#25] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@SzaryWilk, post #24

Ech. Mimo próśb wciąż nie potrafią dodać pliku superkickstartu dla A3000.
[#26] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Rafał A-3000, post #25

A co za trudnosc, zebys go sobie sam zrobil? Chyba tylko pareset bajtow na koncu ROM-u trzeba dodac.
[#27] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Don_Adan, post #26

Owszem. Ale dla nich to taka sama trudność, a tak to każdy z osobna musi to sobie doklejać sam.
2
[#28] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@Rafał A-3000, post #27

Moze nie maja programu do tego, albo A3000 do testow. Jesli wystarczy dodac tylko te pareset kilobajtow na koncu ROMu, to kazdy sredniozaawansowany posiadacz Amigi majacy np. Filemastera 2.2 powinien potrafic cos takiego sam zrobic.
1
[#29] Re: AmigaOS 3.2.2.1
Kurczę, jak te wersje 3.1.x 3.2.x mają się do 3.5 i 3.9?
AmigaOS 3.9 jest nadal bardziej zaawansowany od 3.2.x mimo, że został wydany wiele lat wcześniej, czy raczej 3.2.x jest bardziej zaawansowany i nowocześniejszy, bo rozwijany współcześnie?
3
[#30] Re: AmigaOS 3.2.2.1

@SzaryWilk, post #24

a gdzie w polsce mozna kupic.


Oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Retroami, ale ich strona nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 09:22:35 przez R-Tea
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem