Komentowana treść: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
[#31] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Banter, post #29

Chętnie bym obejrzał zdjęcia, ciekawi mnie, jak to wygląda w realu.


proszsz: https://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/5730/gazetki-z-retronics
siedzi, pije i chrupki



(choć okładka TS1 to akurat średnia reklama, bo zawiera błąd w tytule gry ;)).


to jeszcze recka reedycji Komputera z czerwca:




Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 14:30:51 przez snajper
[#32] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Madman, post #4

dokladnie.. 42 zl.
jakby bylo po 20zl , to pare nr bym kupil. albo jakis zestaw rocznika za 150
a tak to sorki.
[#33] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@habit, post #32

Na szczęście są dostępne skany na internecie. Wystarczy złożyć je do PDF-a, zanieść do drukarni cyfrowej i kazać sobie wydrukować 1 sztukę. Co prawda nie bardzo wyjdzie taniej, ale jeśli zbierzesz 100 chętnych to już wyjdziesz na swoje...
3
[#34] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@snajper, post #31

Nigdy nie miałem takiego poprawionego nr w ręku, a z podobnych inicjatyw to są za darmo Reduksy Bajtków i nie tylko. I owszem fajnie że takie wyraźniejsze obrazki i literki, ale ortów wszystkich nie wyłapał, błędów merytorycznych nawet nie zamierzał poprawić. I ciekaw jestem czy w retronicsie jest podobnie. Bo byłbym zły na siebie że dołożyłem do popularyzowania głupot.

Ja sie cieszę z Reduksów bo można ich posłuchać lektorem, a papier takiej zalety nie ma. Niestety główny "reduksiarz" zapowiedział że dokończy rocznik 87 a potem tylko kilka numerów z innych gazet zrobi i kończy. Ale spoko, za parę lat AI nam to poprawi gratis. :)
2
[#35] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #5

Osobiście wolę pożółkłe skany pierwszych "Bajtków" czy "Informatyki".

Ja również preferuję oryginalne wydawnictwa. Ale te odnowienia też mają swoją wartość. Przydadzą się osobom, które mają np. podarte lub zniszczone egzemplarze. Papier nie należy do wyjątkowo wytrzymałych materiałów.

Treść jest ta sama, a ponadto niektóre fotografie i ilustracje zostały z tego co wiem poprawione, by były czytelniejsze. Co więcej z tego co wiem, dostępne są również listingi programów na nośniku.

Akurat ACS-y posiadam w większości, i są w doskonałym stanie, podobnie Magazyn Amiga, Amigowiec i inne (w tym Bajtek czy C&A) i nie mam potrzeby kupowania re-edycji.

Istnieje na rynku kilka nowych czasopism (Amiga Future, Komoda & Amiga Plus itp.) i one też do najtańszych nie należą, ale są warte swojej ceny.

Co do Retronics, to mam zakupione dwie pokrywy przeciw-kurzowe dla Amigi 1200 i jestem bardzo zadowolony z tego zakupu, mimo że ich cena również jest wysoka. Zastosowany materiał jest bardzo solidny.

Ja z chęcią kupuję nowe wydawnictwa o Amidze - czy to nowe gry, programy, czy czasopisma bądź książki. Robię tak od dawna. Lubię wspierać tego typu inicjatywy.

Tutaj jest nietypowo, bo tak jak napisałem, te pisma ACS już posiadam - i to w świetnym stanie.

Co do nowych numerów, to ciekawe jaki będzie ich profil. Czy skupią się na Retro, czy może opiszą nowe rozwiązania? Warto zauważyć, że w latach 1995-2001 to nie było Retro. MA i ACS naprawdę skupiały się na najnowszych wieściach ze świata Amigi. Były to czasy, gdy względnie jednolita była społeczność i ustalona ścieżka postępu i rozwoju. Teraz świat Amigi nie jest jednolity, aczkolwiek można odnaleźć wspólny mianownik.

Z Computer Studio zaś doskonale pamiętam ulubioną recenzję - Gobliins 2 na Amigę.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 18:03:20 przez Hexmage960
2
[#36] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Hexmage960, post #35

"Teraz świat Amigi nie jest jednolity, aczkolwiek można odnaleźć wspólny mianownik."

To stwierdzenie mnie zaintrygowało. Co zatem nazwałbyś dziś tym wspólnym mianownikiem, jeśli mogę zapytać?
[#37] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Banter, post #36

ppa?
[#38] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Banter, post #36

Klasyczna Amiga?
[#39] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Banter, post #36

Znalezienie wspólnego mianownika jest zadaniem dosyć trudnym. Możemy co najwyżej znaleźć wspólny mianownik, który połączy ze sobą różne obozy, ale nie znajdziemy takiego, który połączy wszystkie w jedną całość.

Jednakże podobnie jak w tamtych latach MA i ACS dzisiaj wspólnym mianownikiem Amigowców są według mnie pisma papierowe typu Amiga Future oraz serwisy internetowe jak Amiga-News.DE, Polski Portal Amigowy.

Dlatego, że potrafią one dokumentować, relacjonować aktualne nowości w świecie Amigi w ten sam sposób, bez względu na to, którego obozu one dotyczą.

Serwis typu AmigaOne.pl mogę śmiało dodać do tego zacnego grona. Serwis typu eXec.pl przybliżył się do tego standardu, choć tam ludzie wciąż mają urazę do przeszłości Amigi.

Może nie jest to ta sama jednolitość Amigowców jak za czasów MA i ACS, ale, mimo to, nie mam się dzisiaj do czego przyczepić.

Nowe numery ACS brzmią fajnie, ale problem nie leży nawet w kosztach/rentowności projektu ile w obieranej tematyce. Według mnie żadna nie podpasuje większości potencjalnych klientów.

Nie jestem pewien czy zachowano by charakter tamtego pisma, choć dla mnie nie jest to rzecz bardzo istotna.

W sumie Gambler i ACS łączą stare i nowe czasy i im nowsze pismo, tym większy problem jeśli chodzi o sprawy tematyki. Większość ludzi nie potrafi się pogodzić z tym, że Amiga miała jakąś przyszłość.

Pamiętam też, że była kiedyś próba wskrzeszenia Top Secret. I pamiętam z niej recenzję cudownej gry z PC WarCraft III, bo gry typu RTS to gatunek który bardzo polubiłem.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na Twoje pytanie. Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 10:33:09 przez Hexmage960
1
[#40] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@ZorrO, post #34

to jeszcze tak dla ukrócenia wszelkich komentarzy nt. zwęszenia łatwej forsy, skoku na kasę itp. Tak, to o mnie. siedzi, pije i chrupki Jednocześnie chcę podziękować wszelkim pomocnym ludkom z forum za support. OK
CD-Action Retro #5 (2/2023), jakby ktoś chciał sobie rozjaśnić temat.



Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 15:21:54 przez snajper
4
[#41] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@snajper, post #40

Brawo @Snajper OKOKOK
1
[#42] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Hexmage960, post #39

To może ja chciałbym tylko dodać, że moim zdaniem są dwa wspólne mianowniki:

1. Amiga klasyczna.
2. Systemy operacyjne Amigi. (AOS, MOS, AROS)
1
[#43] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@karolb, post #42

Bardzo dobry podział. Dzisiejszych opcji jest sporo więcej, ale wszystkie się sprowadzają do tego podstawowego. Każdy szanuje np. Jaya Minera, ale ma inne potrzeby/ambicje/wizję Amigi w XXI wieku.

Ja np. bardzo lubię programować i rysować na Amidze, z coraz lepszym skutkiem. Z Amiga OS 4 musiałem zerwać na lata, ze względu na moje problemy, ale nadal posiadam maszynę pod Amiga OS 4.

Koduję na Amidze klasycznej, czasami ostatnio również na PC bo mogę łatwo kopiować dane i kod programu na Amigę.

Lubię też czasami sobie pograć, posłuchać muzyki. Staram się realizować moje projekty i powoli są efekty. Jestem nawet bliski finalizacji nowej wersji Magazynu, w której nie siłowałem się na elementy Sokobana, a zrobiłem dobry użytek ze skrzyń, czaszek i wisienek.

Mam mało czasu ze względu na studia. Piszę pracę magisterską i to nie wszystkie obowiązki. Ale znajduję czas, by popychać projekty Amigowe. I moje zdrowie poprawiło się znacznie.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 13:46:03 przez Hexmage960
1
[#44] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@ZorrO, post #34

ale ortów wszystkich nie wyłapał, błędów merytorycznych nawet nie zamierzał poprawić. I ciekaw jestem czy w retronicsie jest podobnie.


Poprawienie literówek w listingach, które powodowały że program nie chciał się uruchomić jest zrozumiałe i ma sens. Zdaje się była sytuacja, gdy monstrualny blob języka maszynowego (jakieś turbo?) opublikowany w Bajtku w formie listingu z instrukcjami DATA zawierał błąd i to właśnie w sekcji bloku liczb.

Ale poprawianie "błędów merytorycznych" to chyba już przesada. Zaczyna to przypominać anegdotę, jak to pewien amigowiec sprzedał komuś Amigę, po czym postanowił ją właścicielowi odebrać, bo w jego opinii nowy właściciel użytkował Amigę w sposób niewłaściwy.
[#45] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #44

To jeszcze zależy od zakresu tego błędu merytorycznego. Bo np. poprawienie nazwy wydawcy chyba nie powinno być problemem, ale z drugiej strony wymaga kontroli w kolejnych numerach pod kątem erraty, która w tym zakresie powinna się pojawić.

Osobiście jednak jestem zdania, że poprawki treści powinny być wyłącznie w naturze ortograficzno-interpunkcyjnej (choć z tym drugim ostrożnie) oraz literówek. Sensu i smaczku innych błędów, które już każdy widział 30 lat temu nie powinno się poprawiać.

Nie dotyczy to listingów i być może jakichś tricków w specjalnych rubrykach pism.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 13:23:39 przez mailman
1
[#46] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #44

Czyli jak ktoś przez nieznajomość rzeczy powiedział we wywiadzie że Amstrad ma przełączane bloki pamięci po 64K to niech tak zostanie choć to nieprawda, bo przełącza sie bloki po 16KB. Ale co tam niech ludzie czytają i wierzą w głupoty. I jeszcze niech sie śmieją z tych co wiedzą lepiej.

Albo niech nadal myślą że pewne gry sie nie ukazały na niektórych platformach, bo przed laty w tabelce zapomniano zaznaczyć gwiazdkę że ta gra jest także na tym czy innym komputerze. Ale co tam niech nadal wprowadza ludzi w błąd.
[#47] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@ZorrO, post #46

Ale co tam niech nadal wprowadza ludzi w błąd.


Tak, niech wprowadza. To chyba mają być reprinty publikacji sprzed 30 czy iluś tam lat a nie "wydanie 2.0 rozszerzone i uzupełnione" ?

Czyli jak ktoś przez nieznajomość rzeczy powiedział we wywiadzie że Amstrad ma przełączane bloki pamięci po 64K


To może wywiad z CSL-em z Gamblera (gdyby wypuszczono jego reedycję) też należy dziś wygumkować, bo nakłania do łamania wprowadzonego rok później prawa?
3
[#48] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #47

Dokładnie tak i powinien wyglądać jak czarna lesbijka. :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem