Komentowana treść: AROS 20211128-1
[#1] Re: AROS 20211128-1
Pytanie pierwsze z brzegu do znawców: na 10 losowych laptopów, w ilu działa sterownik do wifi?

Kiedyś nie wyglàdało to najlepiej, jestem ciekaw czy jest poprawa teraz.
[#2] Re: AROS 20211128-1

@_DiskDoctor_, post #1

https://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_Complete_System_HCL#Recommended_hardware
[#3] Re: AROS 20211128-1
"Dodatkowo, po raz pierwszy wspólnie ze społecznością AROS-a, opublikowana została lista rekomendowanego sprzętu. Obejmuje ona sprzęt, który jest dobrze obsługiwany, łatwo dostępny z drugiej ręki"

Rzeczywiście lista jest jakby krótsza, tylko nie rozumiem co oznacza w tabelce STORAGE skrót IDE w pozycji Laptopy z ACER Aspire One ZG5, skoro lapek ma dyski SATA, czyżby obsługiwany byłby tylko biały kruk, czy może lapek ma port IDE z konwerterem do SATA. Nie wiem. Dlatego zrezygnowałem z zakupu owego lapka, bo klamotów mam pod dostatkiem.
[#4] Re: AROS 20211128-1

@koczis, post #3

Ten model był sprzedawany w różnych wariantach w zależności od regionu. Jak widać wsparcie ma wersja IDE.
1
[#5] Re: AROS 20211128-1

@koczis, post #3

SATA to tylko rodzaj magistrali oraz potoczna nazwa złącza, zarówno kontroler jak i same dyski mogą pracować w dwóch trybach - IDE (dla zachowania kompatybilności ze starszymi OSami) oraz AHCI dla uzyskania większych prędkości oraz obsługi większej liczby "ficzerów". Zapewne AROS działa tylko w trybie IDE (czyli max UDMA 7, brak obsługi TRIM dla dysków ssd itp...).
1
[#6] Re: AROS 20211128-1

@StGreg, post #5

Czyli majac dysk SSD nie będę miał problemów jeśli w biosie ustawię odpowiednie opcje tak?
[#7] Re: AROS 20211128-1

@koczis, post #3

Hej,

Mam potwierdzenie od użytkowników, że wersja z dyskami SATA również działa
3
[#8] Re: AROS 20211128-1
To widzę że z tego całego sprzętu najlepszy i najtańszy jest do pobawienia się tym softem jest Fujitsu Futro S720, czyli cienki klient. Bo kosztuje około 100 zł.
[#9] Re: AROS 20211128-1

@gilban, post #8

Płyty główne też są w okolicach 100 PLN o ile masz wolną obudowę ATX.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem