• Ankieta

W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

  • 1992
    32 głosów 32
  • po roku 1996
    29 głosów 29
  • 1993
    24 głosów 24
  • 1994
    20 głosów 20
  • 1991
    18 głosów 18
  • 1990
    10 głosów 10
  • 1996
    9 głosów 9
  • 1995
    7 głosów 7
  • 1988
    3 głosów 3
  • 1989
    2 głosów 2
  • 1986
    1 głosów 1
  • 1987
    1 głosów 1
  • 1985 0

Ankieta skończyła się 07.04.2024

[#1] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?
Ankieta dopiero się rozkręca ale już widać, że w czasach gdy Amiga faktycznie była czymś z zupełnie innego świata i nie miała sobie równych, u nas była zupełnie nieznana. Ja umownie uznaję rok 1990 za tę granicę. Do końca lat 80 to była niesamowita platforma (chociaż jeszcze trochę niewykorzystana), wykraczająca poza zdolności pojmowania nie tylko użytkowników ale też twórców innych platform. Trudno było kupić do domu coś bardziej niezwykłego. Od 1990 świat się nieco pozbierał (nie licząc świata Microsoftu, który ciągle tkwił w epoce DOSa pasującego bardziej do komputerów ośmiobitowych), można zacząć mówić o jakiejś konkurencji i zacząć zauważać niedostatki Amigi, nietrafione rozwiązania.

Ja wszedłem do ami-błota dopiero w 1994 kupując A500 1MB Chip RAM z monitorem C-1084S. I niewiele brakowało, a odbiłbym się i zniechęcił do tej platformy na zawsze. Na szczęście tak się nie stało, bo ktoś zdążył mi jeszcze pokazać, że to też jest komputer. Gdyby nie on to możliwe, że po tygodniu szukałbym kupca na tego "SNESa na dyskietki" i przesiadł się na jakieś może Atari ST(e), które wtedy przez chwilę wydawało mi się bardziej komputerem niż GAMiga. To byłaby największa pomyłka życia. szeroki uśmiech

A500 okazała się zupełnie bez sensu (wtedy nie za bardzo dało się ją rozbudować o więcej RAMu i HDD) i kilka miesięcy później została zmieniona na A1200.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 15:36:27 przez MDW
4
[#2] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@MDW, post #1

A ja sie zastanawiam czy ktos ta ankiete widzi.
Pewnie znowu bedzie placz ze: "niusa nie bylo na glownej, w wiadomosciach o 19:30 nic nie powiedzieli,
ciocia mi nie powiedziala" i co tam jeszcze.
6
[#3] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Phibrizzo, post #2

No właśnie o tym samym pomyślałem gdy ją zobaczyłem. Zastanawiam się dlaczego niektórzy jej nie widzą. W przeglądarce na komputerach jest z boku i od razu rzuca się w oczy. Trochę mniej widoczna jest na pionowym ekranie smartfona, ale też trudno ją przeoczyć. Może po prostu ludzie czytają PPA bez logowania. Ja nie pamiętam nawet jak wygląda niezalogowane PPA więc nie wiem czy wtedy widać ankietę. Mogę się wylogować z życia ale z PPA?!
1
[#4] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@MDW, post #1

U mnie też rok 94. W lutym minęło 30stolecie trwania przy Amidze. Na Amidze 500 bez dysku twardego dało się coś tam podziałać. U mnie to był Deluxe Paint, Fantavison, Demomaker na których wiele rzeczy się nauczyłem. No ale jak doszedł dysk twardy (A1200), to wygoda i szybkość była niesamowita i dyskietek rzadko kiedy używałem.
1
[#5] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@MDW, post #3

Ja bym zrobil ankietę o stan zakupu
1.Nowa z RFN
2.Używka z wystawki od Niemca
3.z drugiej ręki rynek polski

Bo w latach 85/93 bylo ciezko kupic nowa za 13 mln zl
1
[#6] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?
Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnie roku. Na pewno było to w szkole podstawowej. Była to Amiga CDTV, którą Tata kupił niedługo po sprzedaży Commodore 64. Oceniam, że jakieś 1992-1993.

CDTV to cudowny komputer multimedialny. Miałem płytę "The Very First" oraz CDPD przeznaczoną również dla Amigi CD32 (więc przynajmniej rok 1993).

Z czasopism to miałem C&A, Amigowca. Potem Magazyn Amiga a później Amiga Computer Studio.

Amigę 1200 kupiłem jak Brat sprzedał CDTV, koło 1997 roku.
[#7] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Ja bym zrobil ankietę o stan zakupu
1. Nowa z RFN
2. Używka z wystawki od Niemca
3. z drugiej ręki rynek polski


4. Nowa, PL.
3
[#8] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Nowe A1200 od Commodore chyba dało się gdzieś kupić. Byli oficjalni dystrybutorzy Commodore w Polsce. Po wznowieniu produkcji Amig przez Escom to już był luz, bo A1200 leżały na każdym roku. Sam wtedy kupiłem zestaw Amiga 1200 Magic pozbywając się kupionej wcześniej używanej commodorowskiej A1200, która nie była do końca sprawna.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 18:04:53 przez MDW
[#9] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Moja, kupiona w 1992 była nowa, kupiona w sklepie. Tyle, że wersja z włoską klawiaturą (instrukcję też miałem włoską). Nie przeszkadzało to jednak w użytkowaniu.
[#10] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Ja kupiłem "nówkę" A600 w sklepie, ale w wersji z niemiecką klawiaturą.
[#11] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@mailman, post #9

Ja to samo dokładnie, a sklep na ryneczku koło rynku w Krakowie.

Klawiatura US.
[#12] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@mailman, post #9

Dodam, że to A500. A1200 była chyba w 1999.
[#13] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@_DiskDoctor_, post #11

mowisz o malym rynku? na malym rynku byl tylko jeden sklep i to byl zdajsie WALMART, ale zajmowal sie sprzedaza gier, jeszcze gdy Amiga byla popularna to kupilem tam SKAUT KWATERMASTER, ktory mial padniete dyskietki, wymienili mi na LAZARUS, ktorego przeszedlem :)

kolo rynku jeszcze byly dwa sklepy istotne, MEGABIT (florianska, a obecnie gertrudy), oraz niezmiennie na ul sw krzyza BIT. BIT sprzedawal nowe rzeczy, mial zawsze imponujacy stos pudelek z kartami turbo, amigi nie wiem czy mieli. megabit mial cos w stylu lombardu, w nim po wielu latach uzywania a500 kupilem a1200 :)

Obok samego rynku byl jeszcze BAJT albo BAJTEK nie pamietam juz ;)
[#14] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@mailman, post #9

94 r, nowa, sklep Wrocław. Niestety z niemiecka klawą 'z' i 'y' było zamienione.
[#15] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?
Do dzisiaj pamiętam , gdy rodzice odkupili od kuzyna A600 i w końcu pierwsze podłączenie i odpalenie tej wyśnionej przyjaciółki. Stary kineskopowy Grundig tak fajnie "strzelał", gdy A600 odpalała. Co to były za emocje
1
[#16] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@amikoksu, post #14

94 r, nowa, sklep Wrocław.

Wrocław i 1994? No to jest szansa, że to był sklep firmy Jurex (mieli też serwis). Ja u nich kupowałem escomową A1200 i wymieniałem stację dysków na taką, która czyta NDOSy (byłem głupi i wtedy wydawało mi się to istotne).

Niestety z niemiecka klawą 'z' i 'y' było zamienione.

Ja miałem niemiecką A500. Zamienione Y z Z to nie był największy problem tych klawiatur. Te różne nawiasy, dwukropki, średniki powyrzucane pod dziwne klawisze żeby zrobić miejsce dla niemieckich "umlautów". Okropieństwo. 😃
To samo zresztą dotyczy innych nietypowych układów klawiszy. W latach 1997-2003 miałem w pracy Macintoshe z polskimi klawiaturami - to też był koszmar. Ale wtedy akurat zacząłem się uczyć pisać bezwzrokowo więc miałem ustawioną typową mapę klawiatury (tzw. "programisty") i po prostu klepałem bez patrzenia na ten koszmarny układ klawiszy. Ale gdy siadał do maszyny ktoś inny to przełączał układ na zgodny z polską. I tak przez lata to sobie przestawialiśmy (na szczęście to dwa ruchy ręką).

Może zboczę nieco z tematu ale odnośnie układu klawiszy coś mi się przypomniało. Pod koniec lat 90 byłem na Amiga Show. Swoje stoisko mieli tam ludzie z WFMH (prawie na pewno był to Marcin Orłowski i Miłosław Smyk), którzy sprzedawali swoje LocalePL do AmigaOS. Miałem już wersję piracką locali ale postanowiłem się zalegalizować i kupić. Oprócz po prostu wzięcia zakupionego pudełka z dyskietką można było tam od razu się zarejestrować, bo mieli na miejscu Amigę 4000 na której od ręki dopisywali kupującego do bazy. No i klawiatura tej A4000 była dosyć specyficzna, bo wszystkie klawisze, poza LAmiga i RAmiga, były... zupełnie czyste, bez jakiegokolwiek znaku. I nie był to wynik zużycia klawiatury tylko taki stan był celowy. Gdy zobaczyłem jak sprawnie na niej pisali to od razu zachciałem pisać tak samo. Zaraz po powrocie do domu zacząłem się uczyć. Nauka była długa i ciężka ale w końcu się udało.
Tak więc grupa WFMH bezpośrednio przyczyniła się do tego w jaki sposób dzisiaj piszę.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 17:19:14 przez MDW
1
[#17] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@juen, post #13

To był Bit!
1
[#18] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@_DiskDoctor_, post #17

Witam.
1988 - widziałem Amigę 500 (w pudełku) na giełdzie komputerowej w Krakowie.
1990 - widziałem Amigę 500 na biurku w sklepie komputerowym w centrum Tarnowa.
1991 - miałem możliwość pograć na Amidze 500 u znajomego w Tarnowie.
1993 - początek roku zakupiona Amiga 600 w sklepie komputerowym w Rzeszowie na ul. 3-Maja.

Potem:
- dodatkowy 1MB Chip pod klapkę,
- monitor kolorowy 14" Phillips,
- drugi - zewnętrzny FDD z samodzielnie zrobioną obudową i interface (mam go do dziś),
- HDD Caviar 340MB zamontowany wewnątrz A600 (najpierw na miejscu flopa a potem razem z flopem),
- przełącznik KS 1.3/3.0

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 22:22:46 przez ted
1
[#19] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@MDW, post #16

Nie pamiętam właśnie nazwy sklepu ale pamiętam że wchodziło się po schodach do małego pomieszczenia. Ale nazwę Jurex skądś pamiętam. Możliwe, że była reklama w TVP Wrocław tego sklepu.

klawiatura tej A4000 była dosyć specyficzna, bo wszystkie klawisze, poza LAmiga i RAmiga, były... zupełnie czyste, bez jakiegokolwiek znaku.

No to ciekawe. Może tak wyglądały początki wybielania klawiszy hihi. WFMH prekursorzy.
1
[#20] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@ted, post #18

To ja do mojej A500 miałem tylko +512KB RAM + przełącznik CHIP/FAST.
[#21] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@_DiskDoctor_, post #20

To ja do mojej A500 miałem tylko +512KB RAM + przełącznik CHIP/FAST.

Moja A500 też miała taki przełącznik. Miał trzy pozycje - dodatkowe 0,5MB mogło być Chip, Fast (czy raczej Slow) albo można je było całkiem wyłączyć. Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek wyłączył dodatkowy RAM. Ale coś kojarzę, że wersja gry "Metal Mutant", którą mieliśmy, wymagała żeby przełączyć się z Chip na Fast.
[#22] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@ted, post #18

W centrum Tarnowa? Który to był sklep? Troll przy Placu Rybnym, czy może Kwant, na samym rynku?
[#23] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?
Na wiosnę roku 1993 miałem jeszcze małe Atari z magnetem i bawiłem się ledwo co zakupioną Krucjatą. A ojciec wyskakuje z tekstem, że sprzedajemy komputer. Kilka tygodni bez żadnego sprzętu i wyjaśnień, aż tu nagle pojawia się w domu Amiga 600.
1
[#24] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Ja w 1992 roku sprzedałem C64 plus stacja 1541II za 4.500.000 zł i za 13.600.000 rodzice kupili na początku 1993 roku Amige 1200 nową ze sklepu dowód zakupu mam do dzisiaj :D
2
[#25] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Kupiłem Amigę 500 Plus w 1991 r. w Warszawie - w sklepie Smyk na pierwszym piętrze był mały sklepik (kramik) z Amigami. Zapłaciłem 4,8 mln zł - nowa, z klawiaturą qwerty. Za 2 lata wymieniłem ją na giełdzie na Grzybowskiej na Amigę 1200 - kosztowała 9 mln zł i musiałem dopłacić ponad 5 mln.
1
[#26] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?
Serio ktoś kupił Amigę w 1986 roku? To musiała być Amiga 1000, bo A500 i A2000 wyszły w 1987. No i chyba ściągnięta z USA, bo w Europie raczej nie była dostępna. Chyba, że mamy tu kogoś kto mieszkał w USA w latach 80.
1
[#27] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

Ja bym zrobil ankietę o stan zakupu
1.Nowa z RFN
2.Używka z wystawki od Niemca
3.z drugiej ręki rynek polski


Kupiłem w 1992 (pod koniec) nową CDTV we Wrocławiu (bardzo możliwe, że Jurex, ale kupowałem też w tym sklepie dwa lata później Screen Grabber Elsatu i mam wrażenie, że to był Elsat), po sprzedaży C64 i dozbieraniu. Pół roku później kupiłem za 600 zł płytę "Demo 2" w Eurece, i to jest/był najlepszy cedek ever w moim życiu

Z A500 zetknąłem się na koniec 1990 roku, i mnie zachwyciła, potem w 1992 miałem przez jakiś czas dostęp do CDTV i się zakochałem.
[#28] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@Skotos, post #27

Właśnie jeszcze ankieta o modelach by się przydała.
[#29] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?
Pierwsza Amiga to A500+ kupiona w 1996 w sklepie komputerowym w Słupsku z monitorkiem monochromatycznym ( miał zielony ekran ) szeroki uśmiech . Po 2 latach zakupiłem A1200 . szeroki uśmiech
[#30] Re: W którym roku stałeś się posiadaczem swojej pierwszej Amigi?

@HOŁDYS, post #5

@ HOŁDYS
Ja bym zrobil ankietę o stan zakupu
1.Nowa z RFN
2.Używka z wystawki od Niemca
3.z drugiej ręki rynek polski

Bo w latach 85/93 bylo ciezko kupic nowa za 13 mln zl


Ale wtedy nie byłoby opcji dla mnie, czyli "NOWA, rynek polski"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem