Komentowana treść: Camilla Boemann - wywiad
[#1] Re: Camilla Boemann - wywiad
Świetny wywiad szeroki uśmiech
1
[#2] Re: Camilla Boemann - wywiad
Albo ja czegoś nie zrozumiałem albo ta pani się źle wyraziła albo nie do końca ogarniała ami-rzeczywistość w pierwszej połowie lat 90.
Używała A2000 z HDD i 2MB FastRAM ale w 1993 roku komputer się zepsuł. Miała wtedy nadzieję, że pojawi się jakaś nowa Amiga ale w końcu się poddała i uciekła w stronę Linuxa. Hmmm... No przecież właśnie wtedy (1992) pojawiły się NOWE Amigi - A1200 i A4000. Wystarczyło pójść do sklepu.

Generalnie bardzo pozytywna osoba. Chociaż czuć, że wcześnie uciekła z amigowego świata i późno do niego wróciła. Ominęły ją ze 2-3 epoki, których teraz zupełnie nie rozumie i nie czuje tego co się wtedy wydarzyło. Z osobistego punktu widzenia podoba mi się podejście tych ludzi - pisanie dla przyjemności, bez ciśnienia czasowego, komercyjnego. Chociaż gdybym miał być użytkownikiem AmigaOS 3.2 to widzę, że średnio byłbym zadowolony z tego w jakim stopniu i w jakim tempie będzie się rozwijał. Nie ma szans żeby za mojego życia świat AmigaOS3 68k softwareowo zbliżył się do np. MorphOS (a pewnie i AmigaOS4). W każdym zdaniu czuć różnicę jaka powstała przez prawie ćwierć wieku gdy MorphOS się rozwijał, a AmigaOS 3 nie. Ale oczywiście trzymam kciuki, bo inicjatywa jest chwalebna. OK

Aaa i jeszcze coś - Git dla AmigaOS3 68k? No nareszcie! Oby się udało.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:30:41 przez MDW
5
[#3] Re: Camilla Boemann - wywiad

@misha, post #1

Wywiad świetny, ale programistka tak troche samoograniczona. Chce coś rozwijać a nie wie nawet jak wygląda Aros, MorphOS czy AmigaOS4.x. Nie wiem czy to popularne w kręgach twórców amigaos3.x, ale wynajdowanie koła na nowo i testowanie jakis nowych rozwiązan zamiast oparcie się o sprawdzone wzroce to chyba cel ich działania. Dodatkowo dochodzi brak wersji dla 020, pisanie po raz kolejny programu do partycjonowania, brak romóch 1mb z workbench.library dla amig je obsługujących i ogólna niechęc do rozwijania czegoś ponad 1200 z fastem.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:28:01 przez michal_zukowski
6
[#4] Re: Camilla Boemann - wywiad

@MDW, post #2

Nie ma szans żeby za mojego życia świat AmigaOS3 68k softwareowo zbliżył się do np. MorphOS
I bardzo dobrze, bo jakby "racjonalizatorzy NG" się za niego zabrali, to by się okazało, że to system tylko dla Vampira i PiStorma, ostatecznie z biedą pełza na 68060@100 ze 128 MB RAM.
1
[#5] Re: Camilla Boemann - wywiad

@Krashan, post #4

Gdyby tylko istniała możliwość ograniczania pobierania zasobów przez niewłączanie zasobożernych aplikacji...
3
[#6] Re: Camilla Boemann - wywiad

@Krashan, post #4

Serio uważasz, że MorphOS czy AmigaOS4 są tak zasobożerne? Mi się wydaje, że są skrajnie oszczędne.
No ale jeżeli założeniem AmigaOS 3.x ciągle jest działanie na 2MB RAM to w porządku - taka linia rozwoju jest jedynie słuszną linią. Wymieniać HDToolBoxy, dorabiać obsługę większych dysków, dodać jakieś drobiazgi, naprawiać błędy. Niczego więcej się nie da zrobić, bo nie da się równocześnie być w 1990 i w 2024 roku.
5
[#7] Re: Camilla Boemann - wywiad

@MDW, post #6

Niczego więcej się nie da zrobić, bo nie da się równocześnie być w 1990 i w 2024 roku.
Dlatego po włączeniu MorphOS-a jesteś mniej więcej w roku 2010. W 2024 jestem ja, jak odpalę peceta.
2
[#8] Re: Camilla Boemann - wywiad

@Krashan, post #7

po włączeniu MorphOS-a jesteś mniej więcej w roku 2010.


Był to dobry rok. Dla win.
4
[#9] Re: Camilla Boemann - wywiad

@MDW, post #2

Świetny komentarz! Co do AmigaOS3 68k i jego brakach w oprogramowaniu, chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby zmodernizowanie istniejącej przeglądarki tak, aby wspierała nowoczesne standardy. Moglibyśmy doczekać się takiego wyniku jeszcze w tej dekadzie gdyby zebrać całą ocalałą amigową społeczność (miedzynarodową) i wspólnie sfinansować taki projekt/bounty.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 00:26:59 przez aramir86
2
[#10] Re: Camilla Boemann - wywiad

@aramir86, post #9

Jest taka przeglądarka dla MorphOSa, tylko że te dzisiejsze standardy mają swoje wymagania sprzętowe i tutaj Amiga klasyczna odpada niestety.
1
[#11] Re: Camilla Boemann - wywiad

@aramir86, post #9

Ja nie wiem czy SDK dla AmigaOS3 ma wszystko co trzeba żeby taki dzisiejszy silnik webowy skompilować. Po MOSowej stronie biblioteki, SDK były latami uzupełniane o różne elementy zbliżające to wszystko do dzisiejszego świata. To jest cała masa różnych zależności na poziomie bibliotek. Myślę, że my nawet nie zdajemy sobie sprawy z większości z nich.
Nie wiem czy o to chodzi w zabawie klasyczną Amigą i czy jest sens się bić. Ludzie chyba już przywykli do tego, że świat stron internetowych i poczty IMAP na AmigaOS3 przestał istnieć. To co jest dzielnie służy ludziom do jakiejś formy zabawy. Chyba nie ma sensu zmuszać takiej Amigi do bycia komputerem użytkowym, bo to pociągnie za sobą zmiany, których większość retro-fanów jednak raczej nie chce (pozdrawiamy 1MB RAM).

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 09:54:39 przez MDW
3
[#12] Re: Camilla Boemann - wywiad

@MDW, post #11

Pewnie, że klasyczna Amiga jest zbyt uboga w niezbędne SDK, ale można by tu trochę oszukać system (przystawka sprzętowa + stricte amigowe oprogramowanie), ale z tego się robi spory OT.
[#13] Re: Camilla Boemann - wywiad

@MDW, post #11

Bo ja wiem, jak dla mnie to nie takiego interneta czy windowsa oczekiwałem. Gdy muszę coś wydrukować (np. bilet na samolot) to wpierdala się windows ze swoimi usługami szpiegowskimi. Gdy chcę znależć jakejkolwiek informacje to najpierw wyskoczą strony sponsorowane, póżniej jakieś niby nie, ale ze sponsorowanymi artykułami. Na UJ mi to G. Amiga powinna mieć własną sieć, gdzie strony byłyby lekkie i bez reklam.
2
[#14] Re: Camilla Boemann - wywiad

@koczis, post #13

Ależ proszę bardzo: https://geminiprotocol.net/

Technologia jest, pozostaje tylko zabrać się do pracy i budować te amigowe "kapsuły".
2
[#15] Re: Camilla Boemann - wywiad

@koczis, post #13



nie takiego interneta czy windowsa oczekiwałem



To po co używasz??

Używaj macOS zamiast Windows i po krzyku.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem