[#1] qemu i Windows
Czy jest możliwe zainstalowanie systemu MS Windows 98 na plikopartycji z qemu?
Nie wiem dlaczego, ale wszystkie próby instalacji skończyły się na tym, że program instalacyjny najpierw naprawiał pliki (co było dziwne, przecież nie były raczej zepsute) a póżniej sam emulator albo się zatrzymywał albo zwracał błąd naruszenia ochrony pamięci :(
Zainstalowanie choćby takiego MSWindows (chociaż mogłoby to być nawet 95, ale tego nie posiadam) jest mi potrzebne do przeprowadzenia pewnych symulacji. Mam tutaj pare programów, które tylko na MS Windows chodzą...
Bochs jest dla mnie zbyt wolny...

[#2] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #1

a zobacz moze virtualPC na macosx

[#3] Re: qemu i Windows

@Kwiatki, post #2

Czytałem na MorphZone, że VirtualPC nie działa na MacOnLinux.

[#4] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #1

Działa bez problemu. Zainstalowałem jakiś czas temu W95, W98 i W2000
pod tym emulatorem i wszystko działało bardzo dobrze. Której wersji
QEmu używasz?

[#5] Re: qemu i Windows

@Marek Szyprowski, post #4

To mam jakiegoś pecha :( Będę musiał chyba jakiegoś złoma (czyt. stary pecet) do tych prostych programików kupić jak tak dalej pójdzie (a to naprawde małe programy, tylko wymagają ms windows, przynajmniej wersji 95...)

Wersja qemu:
QEMU PC emulator version 0.6.1, Copyright (c) 2003-2004 Fabrice Bellard

[#6] Re: qemu i Windows

@Marek Szyprowski, post #4

Jak zainstolowałeś Win95? W ogóle jak zainstalowałeś jakąkolwiek wersje Windows?
Przy Win 95 nie wiem co zrobić żeby w ogóle zacząć na qemu instalacje, płyty nie widzi, nie mam dyskietki startowej w postaci pliku dla tego systemu... ISO nie jest bootowalne, tak samo jak i płyta z niego wypalona...
Przy Win98 mogłem włączyć qemu z -boot cdrom, ale przy instalacji albo Windows się zatrzymywał na bezsensownym komunikacie dotyczącym dysku albo zawieszał.
Plikopartycja była odpowiednio zrobiona...

[#7] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #6

Nie rozumiem też tego, że po wpisaniu:
qemu-img create -f qcow win.qcow 1G
stworzy plik ma 4144 bajtów!
A po wpisaniu
qemu-img create -f qcow win.qcow 100000000000
utworzony zostaje plik o rozmiarze 16777264, zwiększanie rozmiaru docelowego pliku do utworzenia nie zwiększa liczby pliku. Dziwne.
Nie wiadomo dlaczego w ogóle nie mam dostępu do CD-ROM zarówno jak jest montowane jako ISO jak i płyta z napędu. Pod dosem w ogóle nie można się dostac do płyty. Udało mi się tylko raz uzyskać jakiś dostęp do płyty kiedy wpisałem jako -cdrom windows.iso i jednocześnie miałem w napędzie płyte z wypalonym tym iso.

Poza tym mam pliki, które wchodzą w skład dyskietki dla Win95 potrzebnej do uruchonienia systemu, ale nie wiem jak stworzyć obraz takiej dyskietki, nie znalazłem opisu :/



[#8] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #7

Stworzyłem plikopartycje programem dla Bochs... Pobrałem obraz dyskietki ze sterownikami do CD-ROM ze strony:
http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
Można ten plik .exe rozpakować unzipem.
Wersje dla Win95 bo takiego windowsa teraz instaluje.
Zadziałało, mam dostęp do CD-ROM jako napęd R:.
Jako linię poleceń podałem:

qemu -fda winb95a.IMA -hda win.img -cdrom Windows_95_OSR_2.5_(USB_support).ISO -boot a

Pod dosem zrobiłem partycję przez FDISK i format plikopartycji:

FORMAT C: /s

Następnie przeszedłem na R: i tam wpisałem setup.
Teraz instaluje Windows 95. Na razie idzie bez problemów.
......

Po zainstalowaniu system działa nawet jak dla mnie w przyzwoitej prędkości, ale nie wiem dlaczego czcionki są zepsute:



[#9] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #8

Spróbuj (gdzieś w ustawieniach w panelu kontrolnym) wyłączyć
akcelerację grafiki. Może pomoże na ten problem czcionek.

A tak w ogóle to przepraszam, że nie odpowiedziałem wcześniej na
forum - jakoś mi to umknęło...

[#10] Re: qemu i Windows

@Marek Szyprowski, post #9

Marek Szyprowski napisał(a):

> Spróbuj (gdzieś w ustawieniach w panelu kontrolnym) wyłączyć
> akcelerację grafiki. Może pomoże na ten problem czcionek.

Problem w tym, że nie wiem jak to znaleźć gdy jest taka czcionka. W sumie to zmiana czcionki nic nie pomaga...

>

[#11] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #10

Ustawienia -> Panel Sterowania -> System (ikonka z komputerem) -> Wydajność (ostatnia zakładka) -> Grafika (środkowy przycisk na dole) -> Brak (przesunąć suwak skrajnie na lewo).

[#12] Re: qemu i Windows

@Marek Szyprowski, post #11

Dzięki, pomogło.

[#13] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #1

Czy poza instalacja W95, robiles juz jakies testy kompatybilnosciowe ?
Jestem bardzo ciekaw co dziala i jak dziala, bo na sieci wiele informacji na ten temat znalezc nie moglem.

[#14] Re: qemu i Windows

@Mufa, post #13

Nie robiłem żadnych testów. Na razię męcze się bez sukcesów z włączeniem udostępniania plików w Win95...

[#15] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #14

Nie rozumiem też tego, że po wpisaniu:
qemu-img create -f qcow win.qcow 1G
stworzy plik ma 4144 bajtów!


To dziwne bo u mnie po wklepaniu tej komendy plik ma tyle ile powinien. Sformatowalem to pod emulowanym W95 i wyszlo 1GB.

Po zainstalowaniu system działa nawet jak dla mnie w przyzwoitej prćdkości,

Moglbys sprecyzowac. Czy okna otwieraja sie u Ciebie normalnie ?
U mnie jednak pokazuja sie z pewnym delayem i wyraznie widac jak sie odrysowuja. Jak dla mnie to to nie jest przyzwoita predkosc. Oczywiscie nie oczekiwalem cudow, jednak po emulatorze reklamowanym jako very fast, spodziewalem sie jednak lepszych rezultatow.

[#16] Re: qemu i Windows

@Mufa, post #15

Okna Windowsa odrysowuja sie nawet na szybkim pececie. Ot, taka zaleta windy. Nalezy odplic Quake lub TombRaidera w 640x480 z DOSu i wtedy sprawdzic rzeczywista predkosc emulatora.
[#17] Re: qemu i Windows

@Andrzej Drozd, post #16

A jeszcze lepiej odpalic SandraSisoft. Program ten pokaze MIPSologie (prosze nie bic)
[#18] Re: qemu i Windows

@Andrzej Drozd, post #17

Zalety windowsa to ja znam. Jednak mowimy o W95, systemie z 10 letnia siwa broda, systemie ktory chodzil juz na 486, systemie ktory powinien byc stosunkowo lekki dla sprzetu w porownaniu do swych mlodszych braci.
Wiem jak powinny sie otwierac okna W95, tak sie sklada ze jeszcze rok temu bywaly u mnie w robocie sprzety klasy P233, z zainstalowana Winda 95, wiec mam porownanie.
Ja tam nie jestem wybredny i starczyloby mi gdyby ten Qemu chodzil z predkoscia 486 100Mhz - Pentium 133Mhz. Jednak na moje to to jest jakies najwolniejsze 486/33Mhz.
Tyle to z kolei wyciaga niby Bochs, jesli wierzyc recenzja zamieszczonym chocby na tym portalu. Natomiast z tego co mozna wyczytac na necie, to Qemu bije na glowe wydajnoscia Bochs'a. Albo wiec mam cos nie tak skonfigurowane, albo Quemu jest troche przereklamowane.
Co do TombRaidera i tym podobnych, to narazie odpalilem tylko MK3, jednak o predkosci niewiele moge powiedziec. Doszedlem do ekranu z ustawieniami gry i tam opcje przelaczaly sie normalnie, niestety gdy przeszlem do samej wlaki, demko Mortala sie zawiesilo.

[#19] Re: qemu i Windows

@Mufa, post #18

To odrysowywanie sie okien w win95 jest spowodowane bycmoze tym ze win95 zaraz po instalacji korzysta ze swoich standardowych sterownikow VGA (640x480 16 kol). W tym trybie to okienka sa przymulaste nawet na PC z prockiem 500MHz. Bez strownikow np do VESA pod win95 mozna zapomniec o szybkim odswierzaniu. Owszem jest taki VESA driver tyle ze dla WindowsNT i na pewno dziala na Bochs'ie (dodatkowo mozna korzystac z 256 kol, i z rozdzielczosci 800x600, 1024x768). Choc jak widze w dokumentacji do qemu ze emuluje "Cirrus Logic GD5446 Video card" wiec w sumie powinno dzialac szybciej. Poniewaz nie uzywalem qemu, moze ktos podac jaka karte graficzna widac po instalacii windows?
[#20] Re: qemu i Windows

@Rafael/ARMO, post #19

Raczej nie Cirrus Logic jest w quemu, domyslnie i w windowsie tez mam stery do niego. Dzialam na ekranie 16bitowym. Sprawdzalem tez z parametrem -std-vga, wtedy qemu dziala na sterach z Bochsa, ale bylo jeszcze gorzej. Coz trzeba bedzie poczekac na Pegxmaca, a potem zabrac sie za jakies SoftWindows czy inne VirtualPC.

[#21] Re: qemu i Windows

@Mufa, post #20

VirtualPC nie działa na MacOnLinux, chyba że słyszałeś by się coś w tej sprawie zmieniło.

[#22] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #21

[bVirtualPC nie działa na MacOnLinux, chyba że słyszałeś by sić coś w tej sprawie zmieniło.
[/b]

Nie wiem jak wyglada sprawa z najnowszym VirtualPC, nie wiem tez jak wyglada sprawa pod emulowanym MacOSX. Jednak z tego co wiem to VirtualPC 3, dziala na AONE pod MOLem z zainstalowanym MacOS9, choc lubi sie zawiesic. http://www.stud.ntnu.no/~kayare/a1/molsoft.html

Jakby co przetestowac mozna tez SoftWindows, Guest PC i chyba jeszcze 2 inne mniej znane emulatory.

[#23] Re: qemu i Windows

@Mufa, post #15

Pewnie bedzie, ze trolluje, ale obstawiam, ze jesli masz wylaczone DMA to moze to byc przyczyna.
[#24] Re: qemu i Windows

@marcik, post #23

Pewnie bedzie, ze trolluje, ale obstawiam, ze jesli masz wylaczone DMA to moze to byc przyczyna.

Zle obstawiasz.

[#25] Re: qemu i Windows

@Mufa, post #18

Az z ciekawosci zainstalowalem qemu. Otoz u mnie sprawa wyglada tak, ze dziala tylko troszke szybciej niz Bochs na MOSie. Korzystam z dokladnie tej samej plikopartycji. Byc moze to kwestia sterow do karty gfx, jeszcze z tym powalcze. Ale IMHO ten emulator nie nadaje sie do normalnego uzytku.
Sama Winda wczytuje sie niby szybko, ale odswierzanie grafiki to jakas katastrofa.

Odpalilem tez jakiegos benchmarka i twierdzi, ze mam Pentaka ~300Mhz, ale wydajnosc pojazuje pomiedzy 386 33Mhz, a 486 o takim samym taktowaniu.

Myslicie, ze instalacja Windy2k jest dobrym pomyslem? :)
[#26] Re: qemu i Windows

@Rafael/ARMO, post #19

Zainteresowal mnie ten VESA driver. Mozesz powiedziec cos wiecej na jego temat? Najlepiej co, gdzie i jak? :) Czy w2k to tez jest ten "Windows NT" o ktorym piszesz? Mozna sie w nim spodziewac tego sterownika?
[#27] Re: qemu i Windows

@mcbarlo, post #25

Tak.

[#28] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #27

Zainstalowalem w2k na qemu. Musze powiedziec, ze dziala gorzej niz zle. Poprostu muli jak cholera. Sterownik do tego Cirrus Logica sie sam zainstalowal, ale to niewiele pomoglo. Chyba jednak lepszym wyjsciem jest win95. Z tym, ze aktualnie nie mam plytki z nim i nie moge zainstalowac tego sterownika do karty gfx. Generalnie dziwi mnie tak zalosne odswierzanie. Wszystko rysuje sie bardzo wolno.

Da sie jakos qemu konfigurowac?
[#29] Re: qemu i Windows

@grxmrx, post #1

wiecie jak wyglada windows ??
jak nie wiecie to se oblookajcie, to odzwierciedla prawdziwe oblicze windowsa :P
http://love.gg/windows_rg.swf
[#30] Re: qemu i Windows

@mcbarlo, post #26

Eeee mam nadzieje że nie zapóźno ...

http://dhenriq.en.eresmas.com

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem