[#1] Odjecie partycji
Mam dwie duze partycje linuxowe, jedna glowna druga podmontowana jako usr. Chcialbym jedna z partycji usr (hdc3) odmontowac, a jej zawartosc przeniesc na hd2.
Hdc3 potrzebne jest mi do MACOSa.
Tak wiec od czego mam zaczac, czy wystarczy tylko wykasowac ostatnia linijke w fstab, czy tez czeka mnie wiecej zabawy.
Ponizej zamieszczam moj fstab:
/etc/fstab: statyczna informacja o systemach plikow.
#
#
/dev/hdc2 / ext3 errors=remount-ro 0 1
/dev/hdc4 none swap sw 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/fd0 /floppy auto user,noauto 0 0
/dev/cdrom /cdrom iso9660 ro,user,noauto 0 0
/dev/hdc3 /usr ext3 defaults 0 2


[#2] Re: Odjecie partycji

@Mufa, post #1

Musisz zabootować się na innym systemie (może być instalka debiana na cd), podmontować partycję /dev/hdc2 do powiedzmy /mnt i /dev/hdc3 do /mnt1. Jak podmontujesz, to włazisz do /mnt/etc i usuwasz wpis odnośnie /usr w fstab, po czym włazisz do /mnt1 i kopiujesz całą jego zawartość do /mnt/usr. Reboot maszyny, bootujesz linuksa z dysku i wszystko śmiga.

Powodzenia. :)

[#3] Re: Odjecie partycji

@Rafał Cerankowski (UZi), post #2

Nie jest konieczne bootowanie z innego systemu. Można takie coś zrobić "na żywca" - sam kiedyś nie raz tak robiłem.

[#4] Re: Odjecie partycji

@Marek Szyprowski, post #3

Zgadza się; wszystko zależy od tego czym będziesz to kopiował, jednakże mój sposób jest ciut bezpieczniejszy. ;)

Czasem różne dziwa się dzieją jak robi się takie coś na odpalonym systemie, dlatego poleciłem swoją metodę. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem