[#1] parted a partycje SFS
Czy można operować linuksowym programem parted na partycjach SFS z poziomu linuksa?
Wg dokumentacji można tylko na ext2, ext3, linux-swap, FAT i FAT32...

[#2] Re: parted a partycje SFS

@grxmrx, post #1

Ponoć można, ale NIE POLECAM tego robić. Jak do tej pory jeszcze żaden program Linuxowy nie wzbudził we mnie zaufania, jeżeli chodzi o te sprawy... PartEd naraził mi się tym, że pozmieniał mi kolejność partycji na dysku (miałem dość nietypowy układ, w którym partycje nie były ułożone po kolei).
Wszelkie zabawy z partycjami można przecież robić SCSIConfigiem albo jakimś innym HDToolBoxem.

[#3] Re: parted a partycje SFS

@Marek Szyprowski, post #2

No tak, ale program typu parted z założenia służy do tego by np. tworzyć nowe partycje używając wolnej przestrzeni na już istniejących, bez potrzeby niszczenia danych na takiej partycji. Właśnie o taką operację mi chodzi, ale jeśli się nie da to pozostaje całodniowa zabawa z nagrywaniem wielu danych na cdrw...

[#4] Re: parted a partycje SFS

@grxmrx, post #3

Hmmm. Jeżeli by najpierw zrobić całkowitą defragmentację to zmiana
rozmiaru partycji jest operacją bardzo prostą... Może dzisiaj
wieczorem posiedzę nad tym. Jedyny problem może polegać na tym, że
część bloków administracyjnych może być zapisanych gdzieś pod koniec
partycji, ale to łatwo sprawdzić i określić do jakiego nowego rozmiaru
da się maksymalnie zmniejszyć partycję. Czy zgłaszasz się na
ochotnika? Jutro rano bym podesłał programik wraz z instrukcją jak
wykonać taki resize...

[#5] Re: parted a partycje SFS

@Marek Szyprowski, post #4

Oczywiście program zrobi backup wszystkich modyfikowanych bloków na danej partycji, więc zawsze będzie możliwy powrót do stanu pierwotnego.

[#6] Re: parted a partycje SFS

@Marek Szyprowski, post #4

Zgłaszam się

[#7] Re: parted a partycje SFS

@grxmrx, post #6

Dorob jakies GUI i bedziemy mieli Amigowego Partition Magica :D: D
Tylko takiego niepsujacego partycji... :P
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem