[#1] Apus PPC na Klasyku.
Witam.
I mnie się zachciało Apusa PPC na Klasyku. Coś tam doczytałem i po przygotowaniach wziąłem się za instalację. Pierwsze kilka minut szło nieźle, ale potem pojawił się komunikat:
Unable to mount root fs on 01:00
Rebooting in 180 seconds..
I już!
Może ktoś wie o co łobuzowi może chodzić?

[#2] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #1

Masz to co ja. Nikt nie potrafil mi pomoc. Kernel panikuje i tyle. Sprawdzalem kilka wersji.

Moze jednk ma ktos na HD jakis dobry kernel, ktorego sobie sam skompilowal/poprawil?

Kiedys swojego czasu instalowalem Debiana z slynnej plyty MA-Specjalny. Udalo mi sie to przejsc, jednak kernel otrzymalem/sciagnalem z innego zrodla. Niestety zgubilem go gdzies przez ten czas...
[#3] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #1

sformatowales partycje pod ext3 a kernel nie ma jego obslugi 2.2.10 lub sforamtowales pod ext2 i kernel nie ma jego oblugi 2.4.18, 2.4.20, albo wpisales złą partycje do bootowania
[#4] Re: Apus PPC na Klasyku.

@rzookol, post #3

Nie. System zostaje odpalony z ramu (czyli nie bylo jeszcze okazji niczego formatowac). Kernel panikuje i pogadane.
[#5] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Andrzej Drozd, post #4

Dokładnie tak! :(

[#6] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #5

mi ostatnio na klasyku bezproblemowo chodzil - napisz ktora wersje kernela uzywasz, i czy uruchamiasz ram do instalacji, czy tez bootujesz juz z przygotowanej partycji. No i napisz skad to wszystko posciagales

[#7] Re: Apus PPC na Klasyku.

@fazo, post #6

Ściągnąłem i instalowałem wg artykułu: http://www.exec.pl/linux/apus.html

[#8] Re: Apus PPC na Klasyku.

@fazo, post #6

fazo!!!
Odezwij się jak wiesz jak łobuza odpalić!
[#9] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #1

Witam po przerwie.
Działa pięknie (dzieki Szamanowi w Execu - włożył niesamowity ogrom pracy!!!). Tylko, że ja słabo (a w zasadzie w ogóle) nie znam sie na linuxie. Może ktoś mądrzejszy wie jak zainstalować sieciówkę PCMCIA - a potem już internet i BAJKA!!!
Pozdrawiam.

P.S.
Ja ma pałerkę SCSI, o której Szaman nie pisze. Jakby co, to walcie śmiało. Pewne drobne różnice mam obcykane! ;)
[#10] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #1

Witam po raz kolejny.
O jak przyjemnie surfowac po PPA pod odpalonym na Ami1200 Debianem Apusem. O jak przyjemnie wzrasta predkosc z uwagi na wykorzystanie procesora PPC. O jak fajnie skonczyly sie problemy z brakiem np. javy w przegladarce.
Pozdrawiam serdecznie

P.S.
Wie ktos, czy da sie uzyskac polskie znaki?
[#11] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #9

Ja ma pałerkę SCSI, o której Szaman nie pisze. Jakby co, to walcie śmiało. Pewne drobne różnice mam obcykane!

Ja tez mam SCSI, z tym ze nie mam urzadzen SCSI, wiec probowalem na FastATA z wylaczonym sterownikiem ata3.driver. Czy te roznice dotycza tylko nazw urzadzen podlaczonych do SCSI, czy moze masz jakis odpowiedni kernel itp.?
[#12] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Andrzej Drozd, post #11

No cóż Andrzeju. Mieć SCSI i dalej używac FastATY! Fe!!!

Instalowałem toczka w toczkę jak u Szymona w artykule. Mam następujące przemyślenia (mając SCSI), które zresztą wysłałem Szymonowi (może je umieści w swoim artykule).
1. Trzeba bardzo dokładnie robić z opisem Szymona T. Jakiekolwiek odstępstwo kończy się rozpoczęciem instalacji od nowa!!! Ze szczególnym uwzględnieniem nie wsadzania sieciówki PCMCIA przy konfigurowaniu Apusa.
2. Jest mały błąd literowy w pierwszym artykule. Otóż CDROMy SCSI oznaczane są scd0, scd1, ...
3. W pewnym momencie Debian 3.0 r 5 prosi o ścieżkę dostępu do CDROMu i trzeba podać: /dev/scd0.
4. O wiele łatwiej instaluje się Debiana 3.0 r 6. ISO można ściągnąć z : http://cdimage.debian.org/cdimage/archive/images/3.0_r6/powerpc/
5. Nie udało mi się nigdy zainstalować XFree86 komendą:
apt-get install x-window-system
mimo, że apt-get wczesniej zapoznał się z zawartością wszystkich ściągniętych i wypalonych (pięciu) płyt z Debianem (pyskował, że nie ma pakietu x-windows-system). Korzystałem z polecenia: „tasksel”.
[#13] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Andrzej Drozd, post #11

Jeszcze raz (kolejne przemyślenia). Wydaje mi się, że powinieneś zainwestować (np. na Allegro) w CDROMa SCSI (10-40zł) i twardy dysk (9 Gb 40-60zł). Następnie odłączyć stery do FastATY i dopiero teraz zacząć działać. I wszystko rób jak u Szymona w artykule. Każda moja próba uproszczenia opisu Szymona kończyła sie niepowodzeniem!!!
Pozdrawiam.

P.S.
A kernel (2.2.10) normalnie ściągnięty, jak Szymon pisał, pięknie wykrył wszystkie urządzenia SCSI (nawet ZIPa)!
[#14] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Kitech, post #10

Co zrobić aby się połączyć z siecią poprzez sieciówkę na PCMCIA?
W pakietach znalazłem tylko Mozillę, skąd wziąść FireFoxa? Czy jest na pozostałych płytach? Mam tylko pierwszy CD. A może Synaptic sam zaktualizuje pakiety o FireFoxa po połączeniu z siecią?


W zasadzie u mnie instalacja przebiegła również bez większych zgrzytów.
Pierwsze testy przebiegły pomyślnie i nie rozczarowałem się tak jak było w przypadku innego systemu operacyjnego PPC na klasyka...

[#15] Re: Apus PPC na Klasyku.

@Prince, post #14

Na jedno ze swoich pytań częściowo mogę odpowiedzieć. FireFox to chyba jakaś odmiana Mozilli.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem