[#1] bootcreator i Peg2
Mam zainstalowanego MOSa i chciałbym już dorzucić jakiegoś Linuxa. Podobno trzeba najpierw zainstalować cos takiego jak bootmenu. Kumpel podesłał mi bootcreatora dla Pega i próbowałem toto uruchomić żeby stworzyć skrypt dla OF. Z Readme wnioskuję że trzeba to uruchomić spod OF a nie MOSa. Skopiowałem exec bootcreator luzem na sys: gdzie mam też boot.img, ale nie chce się odpalić ani spod OF ani systemu.
Jak toto uruchomić spod OF? I czy najpierw mam zrobić bootmenu a później linuxa instalować czy odwrotnie?
No i jakiego linuxa poleciacie, z tych easy to use na Pega2 z G3/600 ?
[#2] Re: bootcreator i Peg2

@R-Tea, post #1

Bootcreator i tworzone przez niego menu nie są wymagane do uruchamiania linuksa, to jest coś co daje tylko pewną wygodę, że nie trzeba wpisywać tego ciągu boot vmlinuz i tak dalej za każdym razem jak chce się włączyć linuksa.
Gotowe bootmenu wrzucasz w przypadku gdy używasz MorphOS-a jest partycja systemowa lub partycja, na której trzymasz boot.img. Później w OF można to bootmenu włączyć przez wpisanie: boot bootmenu
By uruchamiało się samo musisz ustawić w OF przy pomocy polecenia setenv by właśnie to bootmenu się uruchamiało, nie pamiętam jak to polecenie się wpisywało a zaraz ide spać, ale podobnie jak przy boot.img.

A jakiego linuksa polecać? Dystrybucji jest wiele, ja używam Debiana i działa..., ale pewnie lepszym systemem dla użytkownika jest Ubuntu lub Fedora Core, zależy co komu leży ;)

[#3] Re: bootcreator i Peg2

@grxmrx, post #2

ale najpierw te bootmenu musze stworzyć tym bootcreatorem. tak wyczytałem w readme. problem w tym, że ten bootcreator nie chce się odpalić jako komenda z parametrami gdy próbuje to wklepac spod OF. np:

ok bootcreator mojopismenu.bc wynikowyplikbotmenu.bc
[#4] Re: bootcreator i Peg2

@R-Tea, post #3

bootcreator to program mosowy
uruchom z cli po wladowaniu sie mosa

wpisujesz bootcreator

;)

nazwa_pliku_zrodlowego to jakis pliczek np. z katalogu examples,ofcoz jak chcesz to zmodyfikuj


nazwa_pliku_ktory_jest... kopiujesz na partycje boot i wlasnie ten pliczek masz odpalac pod OFem

Gdy chcesz aby zawsze na starcie odpalalo sie menu, w OF wpisz
setenv boot-file

jasne?? :)

[#5] Re: bootcreator i Peg2

@AmiChris, post #4

taaak, wszystko jasne. to wszystko pisze w readme. problem w tym, że MOS mówi że file is not executable. to prawda, bo mam Ambienta z tej kompilacji ze strony rzookola a tam pojawiają się dymki z infosami gdy się zatrzyma mysze nad plikiem i można wyczytać co to za exec jest. ten mój bootcreator to "Pathetic attempt at an OS executable". Taka sama informacja pojawia się przy każdym execu na OS4!! :) Czyżby to był bootcreator dla AmigiOna? :) A w readme Morgoth napisal wyraxnie, że to jest dla Pegaza.
Mam chyba jakiegos trefnego tego bootcreatora.
Przy rozpakowywaniu tar.gz miałem jakis błąd. Może to dlatego?
[#6] Re: bootcreator i Peg2

@R-Tea, post #5

a bity prostekcji masz ustawione tzn RWED dla bootcreatora??

[#7] Re: bootcreator i Peg2

@R-Tea, post #5

Próbujesz to uruchomić z Ambienta? Przecież ten program jest do obsługi przez CLI, w shellu z niego należy korzystać a nie klikając na ikonkę, to nie ma GUI ;)
Druga sprawa to sam bootcreator, który jest w wersji dla MorphOS-a jak i dla Linuksa, może masz wersje dla linuksa i próbujesz ją uruchomić na mosie? ;)

[#8] Re: bootcreator i Peg2

@grxmrx, post #7

@AmiChris
Tak, bity protekcji są ok.

@grxmrx
nie, nie dwuklikałem na ikonkę :)
próbowałem z Shella i z CLI. Wynik w obu przypadkach: file is not executable.

Ale czy to nie jest dziwne że MOS, a raczej to co jest w nowszym, nieoficjalnym Ambiencie nie rozpoznaje tego pliku jako MorphOS ececutable lub AmigaOS 68k executable tylko jako Pathetic attempt at an OS executable ? Tak samo są rozpoznawane binarki OS4.
[#9] Re: bootcreator i Peg2

@R-Tea, post #8

Nie skuteczniej odwiedzic moja strone i zassac jeszcze raz pliczek ? Zakladam, ze przez pomylke zassales wersje dla Linux'a, wersja MOS'owa musi dzialac ... na a przynajmniej powinna.

www.tbs-software.com/morgoth/

[#10] Re: bootcreator i Peg2

@morgoth6, post #9

Dzięki! Działa. Wcześniej szukałem na Aminecie ale nie ma. :) Faktycznie to nie była binarka dla MOSa. Kumpel mi to podesłał. Było spakowane tar.gz, mogłem się domyslić :) Dla MOSa jest archiwum lha.
[#11] Re: bootcreator i setenv

@R-Tea, post #1

nie mam jeszcze linuxa. mam wolne, niespartycjonowane miejsce na niego.
chciałem sprawdzic tak na sucho jak wugląda i dziala to bootmenu. chyba sie da, prawda?
wygenerowałem bootcreatorem pliczek, ten skrypt Forth i wrzuciłem pod nazwa bootmenu na DH0: gdzie mam MOSa na SFS. No i oczywiście jest tam tez mosowe boot.img
zrobiłem reset i w OF wpisałem

setenv boot-file /pci/ide/disk@0,0:0 bootmenu

kursor przeszedł do nowej linii i napisał OK, więc poszło chyba dobrze. nie było żadnego komuniatu o błedzie. Zbnów zrobiłem reset ale dostałem tylko komunikat że jest problem z bootowaniem. Unable to boot or load.

wpisałem więc:

boot /pci/ide/disk@0,0:0 bootmenu

i poszo ok. pojawiło się menu, a po ustalonym czasie, gdy nic nie wybrałem, odpalił się domyślnie MOS.

wpisałem w OF printenv i rzeczywiście, boot-file jest ustawiona tak jak chciałem, czyli na ten skrypt. skrypt działa, więc co jest nie tak?
Może setenv boot-file potrzebuje innego formatu ścieżki niż samo boot ?


btw. zauwazyłem, że jak odpalę ręcznie MOSa z HDD z OF:

boot /pci/ide/disk@0,0:0 boot.img

to znacznie dłużej się uruchamia, a klikanie po katalogach na Amibiencie to jak klikanie na WinXP na jakimś starym piecyku.
Pewnie to dlatego, że bez opcji ramdebug i jakichś tam dodatkowych flag to zrobiłem, prawda

[#12] Re: bootcreator i setenv

@R-Tea, post #11

Przecież napsałeś, że pojawiło się menu, a miałeś ustawione tam
timeout, po którym odpala się domyślnie pozycja nr 1, więc o co
chodzi?

[#13] Re: bootcreator i setenv

@R-Tea, post #11

tak bez ramdebugu dlatego tak wolno
masz chyba peg 1 jezeli tak to jest inna wersja skryptu(w archiwum bootcreator) dzialajaca pod peg 1.

Btw. ja uruchamiam przez boot boot.img (mniej pisania ;))



Ostatnia modyfikacja: 21.12.05 09:24
[#14] Re: bootcreator i setenv

@Kaczus, post #12

O to, że to działa jedynie po ręcznym wpisaniu, a autoboot nie działa.
[#15] Re: bootcreator i setenv

@R-Tea, post #14

ok, działa! :D
setenv boot-file powinienem ustawiac bez ścieżki.
Tak zrobiłem i działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem