[#1] Debian i ATI Radeon 9250
Zacząłem stawiać Debiana 3.1r2. Idzie nawet gładko, tylko nigdzie nie mogę znaleźć parametrów do karty grafiki (np. bus identifier przy instalacji X-Window). Coś ktoś wie (lub link)?!
Liczę na Was.

P.S.
Wspominałem, że jeszcze będą ze mną kłopoty.



Ostatnia modyfikacja: 25.07.06 20:20



Ostatnia modyfikacja: 25.07.06 20:21
[#2] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #1

Moze troche OT, ale jesli szczegolnie nie zalezy Ci na debianie i jestes w stanie zadowolic sie czyms debiano-podobnym to zainstaluj ubuntu - na pegazie instaluje sie od reki (no, prawie, bo na plytce sa zle wersje kernelow i trzeba osobno z sieci pobrac odpowiedni kernel instalacyjny).
[#3] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #1

Debian 3.1r2 to chyba juz jakis stary jest i moze jeszcze być na Xfree86
sciągnij z netu netinstala do testing i zainstaluj
poza tym chyba te numery pci są chyba niepotrzebne
jakis plik konf masz tu:
http://dev.gentoo.org/~zypher/files/pegasos/

[#4] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@rzookol, post #3

Dzięki.
Ściągnąłem netinstalla i jakoś poszło (aczkolwiek ciągnął pliki z netu jakieś 40 dni i nocy). Wszystko jakoś działa. Tylko jak pod GNOME usiłuję odpalić menu rozwijalne "Aplikacje", to obraz dostaje drgawek, jak przy ataku epilepsji. Może wyciąć GNOME i spróbować np. z KDE? Jestem początkującym linuksowcem. Jaką komendą mogę odistalować GNOME? Czy KDE jest lepsze? A może WMaker?

[#5] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #1

U mnie to wygląda tak: BusID "PCI:1:8:0" i bardzo ładnie działa właśnie z taką grafiką, jaką masz u siebie (Debian 3.1 i XFree86). Jak nie będzie Ci dalej działać daj znać - podeślę swój plik konfiguracyjny.

[#6] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #4

Kitech napisał(a):

> Jaką komendą mogę odistalować GNOME?

apt-get remove --purge gnome*

> Czy KDE jest lepsze?

To w sumie kwestia własnych preferencji.

>A może WMaker?

Może ;)
Możesz mieć zainstaowane jednocześnie Gnome, WMaker i KDE - najlepiej poużywać i wybrać to, co bardziej odpowiada.

[#7] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #4

Ja używam Linuxa od tygodnia, więc jestem hiperpoczątkującym linuksowcem, z tym że jest to Suse Linux z KDE i do tego na Pececie. Chociaż jak znajdę ciut wolnego czasu i trochę więcej odwagi, to spróbuję zainstalować Suse na Pegazie (jest dystrybucja dla PPC, znalazłem w miarę dokładne opisy instalacji dla Pegaza).
Jeśli chodzi o Gnome vs KDE, to mogę powiedzieć, że KDE jest dużo ładniejszy od Gnome i używa się bardzo przyjemnie (na Pegazie też zainstaluję z KDE).
Dołączę swoje pytanie, czy ktoś używa Suse na Pegazie, lub przynajmniej instalował?
I drugie pytanie, w opisie instalacji piszą, że sposób zapisu informacji o partycjach jest zupełnie inny w MOSie i Linuxie, tak więc instalując Linuxa najlepiej robić to na osobnym dysku, lub stosować jakieś tricki co by nie stracić partycji MOSa. Nie mam drugiego dysku, czy ktoś wie, jakich programów użyć (mogą być dla Mosa, Win, czy Linuksa, wszystko jedno), aby przygotować partycje dla Linuxa i jednocześnie nie uszkodzić partycji MOSa?
[#8] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #1

Jak zwykle nie chcę rozpoczynać nowego wątku z uwagi na w pewnym sensie kontynuację starego. Otóż podmieniłem ATI 9250 na ATI 9200 i trochę lepiej od razu poszło z instalacją Debiana, a w szczególności x-window. Nawet nieźle wygląda. ;) Przydałby się tylko jakiś GNOM lub KDE. I stąd pytanie: Wie ktoś jak wyłączyć serwer X (ctr-alt-backspace nie działa) lub jak zrobić aby X-y nie uruchamiały się automatycznie?
Z góry wielkie thx.

[#9] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #8

Zainstaluj pakiet kdm lub gdm lub xdm.

[#10] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@grxmrx, post #9

Chętnie go zainstaluję, ale nie mogę wejść do konsoli, aby wpisać komendę typu: apt-get install gdm, gdyż jestem z automatu na ekranie z X jako kursorem i nie umiem z niego wyjść.

[#11] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #10

Naciśnij alt+ctrl+F1 (od F1 do F9, kolejne ekrany konsoli).

[#12] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@grxmrx, post #11

Hmm.
Chyba się nie dogadaliśmy. Zainstalowałem x-window-system bez menadżera okien (typu np. KDE). Tenże (zwany też XFree86) winien uruchamiać sie przez wpisanie z konsoli: startx. Tymczasem uruchamia się automatycznie i widzę czarny ekran z kursorem myszki w kształcie X. Powinno sią z tego wyjść kombinacją ctrl-alt-backspace (nie działa), nie działają też inne kombinacje (łącznie z tymi co podpowiedziałeś). I stąd moje pytanie: Jak wyjść? Oczywiście możliwe, że coś zrąbałem podczas instalacji, ale moja wiedza o debianie pochodzi z Ami (3.0r6 PPC), a teraz stawiam na Pegu 3.1r2 - myślałem więc, że zmieniła się klawiszologia.
Uff.

[#13] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #12

uruchamia się automatycznie bo jest umieszczony skrypt w jakims /etc/rcX.d
wejdz do systemu bez skryptów startowych (chyba się podaje init=/sbin/sh albo cos podobnego ewentualnie -single). zamontuj partycje jako read/write
i wywal te skrypty

[#14] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@rzookol, post #13

To ja już wolę z wrodzoną mi ... wszystko ściąć i postawić od nowa. :P
Jezu, do mnie się pisze po polskiemu, a nie grypserą. :D

[#15] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@Kitech, post #14

W OpenFirmware wystartuj linuksa z parametrem:
-S
lub
-single

[#16] Re: Debian i ATI Radeon 9250

@grxmrx, post #15

Serdeczne dzięki! O to chodziło. Polecam się na przyszłość. OK

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem