[#1] Debian i czcionki.
Witam. Krotki problem (a raczej sprawa kosmetyczna) - mam Debiana (niestety na PC :( ), ktorego przed chwila postawilem. Zainstalowalem xserver i window managera. Problem jest tego typu, ze czcionki sa tak jebutne, ze ledwo sie dwa okna na nim mieszcza tj. na ekranie i niestety brak polskiego kodowania. Co zrobic, aby pomniejszyc ich wyglad (w preferencjach wmanagera jakos sie takiej funkcji nie doszukalem) i kodowanie zmienic (polskie znaki = krzaki/chaszcze). A i lopatologicznie prosze - linuxowa przygoda nie dawno sie dopiero rozpoczela. :D
Pozdrawiam.



Ostatnia modyfikacja: 23.11.06 22:32
[#2] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #1

hmmm, a dlaczego wszyscy uparli się na tego Debiana? tym bardziej, że każdy ma z nim jakieś problemy...
ja za radą kolegi (administrator naszej sieci radiowej - wieloletni zatwardziały Linuksowiec ;) ) zainstalowałem Linux OpenSuse - zarówno na Pececie, jak i na Pegazie... instaluje się prosto (zwłaszcza na PC), na dzień dobry całe środowisko graficzne jest skonfigurowane (użytkownik wybiera w czasie instalacji między Gnome i KDE), sieć skonfigurowana, przeglądarki internetowe także. do tego OpenOffice i Gnome gotowe do pracy :) .
ja polecam OpenSuse 10.1 (zarówno dla PegaII jak i PC) - darmowy, do ściągnięcia http://en.opensuse.org/Released_Version
[#3] Re: Debian i czcionki.

@wali7, post #2

Pierwsza sprawa to debian wedlug mnie jest wspaniala dystrybucja do edukacji i to jest pierwszy powod, a drugi to taki, ze moj PieC jest stosunkowo wolny i mysle, ze debian rowniez z tego powodu jest na wlasciwym miejscu.

[#4] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #3

u mnie chodzi całkiem nieźle na laptopie z PIII 750 MHz i 256 MHz (pod KDE)
zresztą zawsze możesz wybrać Gnome, które jest podobno mniej zasobożerne i szybsze (jednak mi się zupełnie wizualnie nie podoba, a KDE jest naprawde ładne :) )
przecież Debian to Linux i Suse to Linux... w Suse jak lubisz, też możesz grzebać ręcznie w plikach tekstowych (bo chyba o to chodzi z tą edukacyjnością), tylko po co to robić, skoro Suse oferuje zintegrowany system zarządzania i konfuguracji? i choćby dlatego jest idealny dla początkującego.
[#5] Re: Debian i czcionki.

@wali7, post #4

wali7 napisał(a):

> u mnie chodzi całkiem nieźle na laptopie z PIII 750 MHz i 256
> MHz (pod KDE)
> zresztą zawsze możesz wybrać Gnome, które jest podobno mniej
> zasobożerne i szybsze (jednak mi się zupełnie wizualnie nie
> podoba, a KDE jest naprawde ładne :) )

Nie nie jest. Gnome przeciętnie zużywa 5-10% więcej RAMu niż KDE. Co do tego czy jest ładne... rzecz gustu. Na słabe PC(takie jak mój K6 @ 200MHz chodzący pod FC5), polecam to. Jak można się tu przekonać, da się do całkiem ładnie zestawić.

> przecież Debian to Linux i Suse to Linux... w Suse jak lubisz,
> też możesz grzebać ręcznie w plikach tekstowych (bo chyba o to

Do grzebania recznie w plikach, to polecam Crux.
[#6] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #1

A jaką wersję Debiana zainstalowałeś? Bo ja (początkujący linuxowiec od kilku miesięcy) nie miałem nigdy problemu z polskimi znakami)! Po instalacji sarge'a doładowałem polskie czcionki (z synaptic'a), a etch jak instalowałem po "polskiemu", to sam to zrobił.

[#7] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #1

Witam

1 Lokalizację .pl , ustawiasz w Menu , w tym celu wykonujesz :

lecisz myszką na sam duł ekranu ( standardowo panel " START " jest
na dole ekranu , tak jak w PC ) i naciskasz lewym klaw myszy na ikonce z literą K w tle
poczym klikasz na " ustawienia " i wybierasz " Asystenta ustawien środowiska " i go
uruchamiasz . Po uruchomieniu , na pierwszym planie będziesz miał Listę państw i
język , wybież Polska i jezyk polski .

2 czcionki ustawiasz sobie w Menu " START" ( nazwa umowna w stylu jak na PC )

wybierasz jak w punkcie 1-szym i szukasz " Centrum Sterowania " ( jest na wieszku ,
nie musisz nigdzie wchodzić głębiej w Menu ) i uruchamiasz ten program .
Po lewej stronie masz liste rzeczy , wejdz odrazu w " Wygląd i Motywy " i jako
pierwsza pozycja występują " czcionki " , klikasz i w oknie po prawej pokażą ci sie
gadżety z nazwami czcionek ( a dalej to juz chyba nie musze Ci pisac )

Pozdro

[#8] Re: Debian i czcionki.

@Kitech, post #6

Mam 3.1r4 Sarge - locale sa, ale jak juz wspomnialem (i Ty tez) brak polskich znakow to brak czcionek. Pod synapticem? Jak sie paczka nazywala?

[#9] Re: Debian i czcionki.

@Piotr Myszkowski, post #7

Niestety nie ma panelu bo jak juz wspomnialem uzywam WINDOW MAKERa.

[#10] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #1

acha zapomniałem dodac .

polskie znaki masz pod PRAWYM ALT em ( lewy wywołuje funkcje z Menu )

aby pisac po polskiemu ( hi hi ) musisz ustawić sobie fonty które maja w sobie
możliwość generowania polskich fontów ( nie wszystkie mają ) .

nara

[#11] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #9

ja mam zainstalowane 3 nakładki ( xdm , kdm , wm ) a teraz jade na kdm-ie

pozostaje ci chłopie uruchomic Terminal i wpisac APT lub APTITUDE ( chyba tak )
i wejść do " NIEZAINSTALOWANE PAKIETY " i wejśc do Xserwer i zainstalowac
inne nakładki . Narazie zrób to

No chyba że chcesz instalowac jeszcze raz !

[#12] Re: Debian i czcionki.

@Piotr Myszkowski, post #11

OK, dzieki wielkie - bede probowal... odezwe sie niebawem... .
Pozdrawiam!

[#13] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #8

Napisałem z palca "apt-get install synaptic" pod root'em (wtedy jest dostęp do całego dostępnego oprogramowania). Wcześniej "apt-cdrom add" żeby Debian wiedział co można jeszcze ewentualnie doinstalować (jak widać instalacja z CDków), w przypadku Netinstall "apt-get update" - podczas instalacji była ścieżka do serwera.

[#14] Re: Debian i czcionki.

@Kitech, post #13

To wiem - zle rozumielismy sie bo mialem na mysli nazwy paczek z fontami. Synaptica i cala reszte juz przerobilem, ale i tak dzieki. :)

[#15] Re: Debian i czcionki.

@Piotr Myszkowski, post #10

To ja tak przy okazji zapytam: ma ktoś pomysł co zrobić, alby pod X-ami oba alty dawały polskie znaczki? Bardzo się przyzwyczaiłem do takiego pisania i gdy przychodzi mi coś napisać pod Linuksem, najczęściej piszę wtedy bez ogonków...
[#16] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #12

jeszcze jedno .

wejdz do terminala ( jak możesz ) i wpisz " base-config " i wejdz do
" konfiguruj Apta " , jak bedzie sie pytał to zaznacz " CD-ROM " , ale
nie wkładaj płytki ( chodzi oto , żeby instalatora troche oszukac ) , jak będzie
sie pytał czy masz jeszcze jakąś płytke , to naciśnij gadżet " NIE " , po
chwili otworzy sie okienko z SERWERAMI do zainstalowania . Jak będą
tam inne serwery już zaznaczone ( gwiazdka ) , TO JE ODCHACZ , zaznacz
tylko opcję " ręczne instalowanie pakietów " i uruchomi Ci sie APTITUDE .

Wejdziesz do " Niezainstalowane Pakiety " a potem do " Xserwer" czy coś takiego
a potem to już sobie wybieżesz i zainstalujesz ( zaznaczasz np: "xdm" i naciskasz
znak ( + ) na klawiaturze NUMERYCZNEJ ( zaznaczy na kolor zielony ) a potem z
gurnego Menu wybierasz " zainstaluj / odinstaluj pakiety " i czekasz .

Może sie tak zdazyć że zostaniesz poproszony o płytke ( w zależności z czego
instalowałes Debiana ) to włóż ją , i następne i tak dalej i tak dalej .

a jak wszystko pójdzie dobrze to pozostanie juz tylko zakańczac i potem zamknąć system
i uruchomić ponownie .

a co dalej ? to sie obaczy
;)

[#17] Re: Debian i czcionki.

@Lokaty, post #9

Czy ty masz Window Makera czy Window Menager , bo juz sam nie wiem
czy to to samo .

Jak juz uruchomisz tego Window Makera to obojetnie gdzie znajduje sie
kursor myszy ( ale najlepiej na srodku ekranu ) nacisnij PRAWY KLAWISZ myszy ,

powinno sie ukazac menu , a reszte musisz juz wejsc do terminala i zrobic tak
jak juz pisalem wczesniej ( cholera , ten tekst wlasnie pisze na Window Menagerze i
nie mam polskich znakow , hi hi hi ) .

pozdro

[#18] Re: Debian i czcionki.

@Kamul, post #15

hint do googlania: "xmodmap"
[#19] Re: Debian i czcionki.

@Torn, post #18

Dzięki! :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem