[#1] [Debian Sarge] Java
Czy po standardowej instalacji Debiana na Pegu2 działa wam od razu java?
Mi nie chce działać - strony wymagające javy nie funkcjonują (Firefox, Opera, Mozilla). Na stronie Sun nie ma ŻADNEJ javy PPC. Doinstalowałem z repozytorium coś co się nazywało java-common, ale to nic nie dało.
[#2] Re: [Debian Sarge] Java

@R-Tea, post #1

Nie w standardowej instalce nie ma Javy. Jeśli chcesz ją zainstalować skorzystaj z artykułu na PPA traktującego o ww temacie. Ja z jego pomocą
zaisntalowałem Javę na kubuntu. Natomiast inna kwestia to funkcjonalność - otóż jedyna przeglądarka jaką zmusiłem do działania z Javą to Konqueror (Mozilla i Opera niestety nie :()
[#3] Re: [Debian Sarge] Java

@yackar, post #2

Próbowałem instalować JVM wg opisu na PPA i nie działa mi na Debianie 4.0 (etch), instalacja przebiega tak:

fakeroot make-jpkg ibm-java2-jre-5.0-5.0-linux-ppc.tgz
Creating temporary directory: /tmp/make-jpkg.SIPSaA3747
Loading plugins: blackdown-j2re.sh blackdown-j2sdk.sh common.sh ibm-j2re.sh ibm-j2sdk.sh j2re.sh j2sdk-doc.sh j2sdk.sh j2se.sh sun-j2re.sh sun-j2sdk-doc.sh sun-j2sdk.sh

sh: gcc: command not found
dpkg-architecture: warning: Couldn't determine gcc system type, falling back to default (native compilation)
sh: gcc: command not found
dpkg-architecture: warning: Couldn't determine gcc system type, falling back to default (native compilation)
Detected Debian build architecture: powerpc
Detected Debian GNU type: powerpc-linux-gnu

No matching plugin was found.
Removing temporary directory: done

Gdzie popełniam błąd?

Debiana instalowałem przez sieć przy pomocy pliku
http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/etch/main/installer-powerpc/current/images/powerpc/netboot/vmlinuz-chrp.initrd

[#4] Re: [Debian Sarge] Java

@lord_spider, post #3

Moze pomoze: apt-get install gcc ??

[#5] Re: [Debian Sarge] Java

@Lokaty, post #4

Po zainstalowaniu gcc mam tak:
fakeroot make-jpkg ibm-java2-jre-5.0-5.0-linux-ppc.tgz
Creating temporary directory: /tmp/make-jpkg.HDDoDZ5629
Loading plugins: blackdown-j2re.sh blackdown-j2sdk.sh common.sh ibm-j2re.sh ibm-j2sdk.sh j2re.sh j2sdk-doc.sh j2sdk.sh j2se.sh sun-j2re.sh sun-j2sdk-doc.sh sun-j2sdk.sh

Detected Debian build architecture: powerpc
Detected Debian GNU type: powerpc-linux-gnu

No matching plugin was found.
Removing temporary directory: done

czyli pakiet instalacyjny .deb nie został utworzony...

[#6] Re: [Debian Sarge] Java

@lord_spider, post #5

Wyraznie widac, ze brakuje "czegos". Niestety nie mam Pega - albo sie to sprowadza do jakichs zaleznosci, albo do brakow w gcc. Moze, ktos bardziej kompetentny sie wypowie. Jedynie to moge zaproponowac "przetrzepanie" katalogu /var/log - moze cos gcc tam "wypluje". Pozdrawiam. :)

[#7] Re: [Debian Sarge] Java

@lord_spider, post #5

Jak masz Debiana 4, to zastosuj synaptic. Naprawdę jest bardzo dużo rzeczy skompilowane pod PPC i można to zainstalować wygodnie przez synaptic (sam byłem zaskoczony niektórymi rzeczami).
Dla początkujących: w konsoli zaloguj się jako root (chyba, że jesteś w roocie): su i hasło. Następnie podaj polecenie: synaptic. Pojawi się okienko i w przcisku szukaj wpisz java. Po chwili ukarze się wszystko co z javą jest związane. Ja wybrałem java2html i javaplugin, resztę dołączył mi synaptic. Trzeba się tylko zgodzić. Następnie trzeba wybrać przycisk zastosuj i po kilku minutach powinno być co trzeba.

[#8] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #7

Dzięki, z synaptic coś się udało zainstalować (nie znalazłem javaplugin, ale coś innego do przeglądarek było).

Efekty są takie: mapa z www.ipoznan.pl działa ok, gry na kurniku też ok, natomiast map24.interia.pl nie i www.kb24.pl też nie.

Mógłbyś mi podać strony, na których u Ciebie java działa? Może u mnie jeszcze czegoś brakuje...

[#9] Re: [Debian Sarge] Java

@lord_spider, post #8

Ja mało przeglądam stron potrzebujących javę. Ale jak patrzyłem to wiele stron z mapami potrzebuje Shockwave. Niestety nie ma tego na Linuxa nawet x86. Na PPC nie ma także flasha, choć jest jakiś skrypt. Opis jak go zainstalować jest na PPA w artykule o postawieniu Debiana na Pegasosie, lecz zajmuje dużo mocy procesora (na x86 - jest).
Java plugin nazywa się inaczej (pisałem z pamięci), ale w opisie jest, że jest to skrypt javy który uruchamia javę w przeglądarkach. Ale jak Ci działa tzn. że zainstalowałeś to co trzeba.

[#10] Re: [Debian Sarge] Java

@lord_spider, post #8

ja zainstalowałem sobie Javę (według tych wskazówek dla Debiana) na OpenSuse na Pegu... działa - map24 też :)
przeglądarka z którą działa to Opera (Konqurora i Firefoksa nie używam)
tylko trochę inna jest ścieżka, niż ta która jest podana w artykule PPA (można to łatwo sprawdzić np. Yastem)



Ostatnia modyfikacja: 12.06.07 22:52
[#11] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #10

Dzięki za info, jestem w trakcie pobierania ISO DVD z openSUSE 10.2.

Zgłoszę się w razie problemów :)

[#12] Re: [Debian Sarge] Java

@lord_spider, post #11

OpenSuse jest fajny, prosty w obsłudze...
ale np. nie ma driverów 3d (podobno tylko Debian ma) i ma ograniczenia w obsłudze multimediów (mp3, divx) - jeszcze nie pokonałem ich do końca ...
ja w kazdym razie używam OpenSuse i polecam



Ostatnia modyfikacja: 13.06.07 21:13
[#13] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #12

Ja postawiłem kiedyś Suse 10.1 i choć podobała mi się dystrybucja, to yast mi trochę nawalał. Miał jakieś błędy (podobno tak było w tej wersji) i to mnie zniechęciło. Obecnie postawiłem Debiana 4.0 i jestem bardzo zadowolony. Szczerze mówiąc to czwórka zaskoczyła mnie pozytywnie porównując do wcześniejszych wersji i innych dystrybucji.

[#14] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #13

A jak działa 3D w Debianie 4.0?

[#15] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #13

to samo pytanie co przedmówca - jak wygląda sprawa sterowników 3d do Debiana PPC - prawda to ;) że istnieją i działają?
jak wygląda sprawa instalacji Debiana na Pegu, czy jest skomplikowana?
czy konfiguracja Debiana to dużo korowodów z plikami tekstowymi, czy są podobne do Yasta programy? (bo przyznam, że rewelacyjna łatwość obsługi to jeden z powodów dla których polubiłem Suse)
... właśnie ostatecznie zepsułem sobie laptopa, więc mam 40 GB dysk w zapasie do ewentualnych zabaw z Debianem ;)
[#16] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #15

Instalacja Debiana 4.0 jest prosta, choć nie tak ładna graficznie jak ma Ubuntu, czy Suse, czy Mandriva. Wszystko jest tak samo tylko okienka wyglądają rodem z pcetowego dosa w 4 kolorach. Natomiast wszystko ustawia się tam tak samo jak w innych dystrybucjach.
A więc wkładam sobie płytkę (ja pobrałem wersję do onstalacji przez net) i wpisuję:
boot /pci/ide/cdrom /install/pegasos
uruchamia się installer i dalej po wybraniu języka na polski czytając instaluję sobie Debiana (wg. instrukcji podanej na PPA przy instalacji Debiana 3, tylko nie ma zawiłych problemów).
Wybrałem tylko w pewnym momencie instalację automatyczną (nie zaawansowanną) i sam znalazł wszystkie urządzenia. W sumie instalacja jest prosta bezproblemowa jak np. w Ubuntu, tylko "brzydzej graficznie" (ale to tylko instalacja).
Uwaga:
1. w pewnym momencie przed wczytaniem programu do partycji system jakby się zawiesza. Ja za pierwszym razem przerwałem, bo myślałem, że jest błąd. Ale trzeba tylko chwilkę poczekać i zaraz instalator rusza dalej.
2. przy wyborze partycji wybrałem ustawienia ręczne, Linux pokazał mi wszystkie partycje amigowe. Wybraną zlikwidowałem i ustawiłem na nowo z poziomu Linuxa o 1 MB mniejszą. Ten 1 MB przeznaczyłem na swapa. Jak próbowałem od razu ustawić formatowanie partycji amigowej to pokazał jakiś błąd. Ale nie ma tu problemów. Ja mam jedną partycję linuxową i jedną na swapa (jak w artykule na PPA). Nie trzeba w Pegasosie partycji boot.
3. w Debianie trzeba ustawić czas na UTF inaczej będzie 2 godz. do przodu. Nie przestawiał mi czasu w MorphOSie jak to jest w opisie w artykule na PPA. Pewnie coś poprawili.
4. u mnie sprzęt (łącznie z muzyką) i sieć rozopoznał automatycznie. Jest mały problem z automatycznym logowaniem do sieci, jeśli jest podłączona do wolniejszej sieciówki (patrz mój temat niżej). Rozwiązałem go przez podłączenie obu kart na raz do switcha i problem zniknął.
5. domyślnie jest ustawiany Gnome (jak dobrze pamiętam w czasie instalacji automatycznej nie ma wyboru, a przy zaawansowanek jest tak dużo opcji, że w połowie poległam). Ale wystarczy po instalacji poprzez synaptic zainstalować np. KDE. Mnie się Gnome podoba i dopiero teraz zauważyłem że jest dość funkcjonalny. Wcześniej szybko uciekałem do KDE.
6. w wersji 4 nareszcie Debian ma najnowsze wersje oprogramowania. Nie trzeba nic dociągać, oprócz innych potrzebnych programów. Np. byłem zdziwiony, ale przez Synaptic zainstalowałem sobie najnowszą wersję MPlayera z wygodną skórką (wersja pod PPC).
7. jak jest napisane w artykule należy na koniec spisać dane do uruchamiania Linuxa na Pegasosie. Ja zastosowałem bootcreatora Morgotha. Jest to bardzo wygodne i szybsze od Yaboota. Nie mówiąc już, że Yaboot ma niestety wiele błędów (testowane na Macach PPC).
8. acha, ja instalowałem bez problemowo wszystko na Pegasosie 2 G4/1000Mhz. Nie wiem jak jest na jedynce.

Starczy jak na razie tego artukułu.
Sterowniki 3D przetestuje i napiszę jak to się sprawuje. Na razie nie miałem potrzeby. W każdym razie Debian 4 sam mi rozopznał poprawnie kartę Radeona 8500.

[#17] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #16

Moja instalacja przebiegła podobnie, z pewnymi różnicami:

- partycje miałem założone wcześniej pod MorphOSem i tylko pokazałem Debianowi, gdzie ma się zainstalować
- gdy instaler zapytał o składniki systemu do zainstalowania, odznaczyłem Środowisko graficzne i później doinstalowałem KDE przy pomocy apt-get jak w opisie na PPA
- u mnie nie ma problemu z siecią - podczas instalacji wybrałem 100 Mbit i jest OK, do 1 Gbit nie podłączałem niczego, sieć jest skonfigurowana przez DHCP (łącze udostępniane po stronie PC ma adres 192.168.0.1)

Nie wiem jak sprawdzić 3D, no i nie jestem zadowolony z obsługi Javy...

Czas spróbować MacOS X :)

[#18] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #16

Popatrzyłem sobie na działanie 3D w Debianie 4. Najpierw uruchomiłem Blendera i chodzi bez problemu. Później dwie gry działające w 3D: billard-gl - chodzi płynnie i bzflag - tu uruchomił się, ale nie mógł rozpakować mapy, pewnie czegoś nie dograłem - jednak bez obsługi 3D nie uruchomiłby się.

Zainstalowałem także (przez Synaptica) libflash-mozplugin do obsługi flasha w przeglądarce. Chodzi ładnie, ale faktycznie zajmuje dużo mocy procesora.

[#19] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #18

to sprawdź jeszcze na Stellarium - podaje ilość fps na ekranie
[#20] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #19

Stellarium (Pegasos 2 G4, Radeon 8500) pokazuje przy rozdzielczości 1280x1024 FPS= od 10 do 15 klatek.

[#21] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #20

Ciekawa sprawa, bo ja na wolniejszej 9250/256MB mam jakieś 20-40fps,
przy tej rozdziałce. Z tym, że to pod MOSem, pod Linuksem nie
sprawdze, bo stery 3D z OpenSusła nie obsługują mojego
Radeona(najprawdopodobniej z powodu tej większej niż normalnie ilości
ramu na karcie)... Czyżby MOSowy port był szybszy, niż Linuksowy? ;)
Choć z drugiej strony, to może Stellarium po prostu potrzebuje więcej
niż 128MB na karcie i stąd te wyniki...
[#22] Re: [Debian Sarge] Java

@Torn, post #21

tutaj chyba wychodzi "sprawność" 3D w Linuksie... bo u mnie na Athlonie XP 1.8+ plus Radeon9550 (1440x900) pod WinXP Stellarium śmiga 40-45 fps, podczas gdy na tej samej maszynie pod OpenSuse10.2 tylko 25 fps...
uwzględniając możliwości szybkościowe R9550 i rozdziałkę, po porównanu tego do osiągów Stellarium pod MOSem na R8500 wychodzi że MOSowe TinyGL działa szybciej niż OpenGL pod Linuxem... (może dlatego że jest ono właśnie "tiny" a nie "full" ;) ) (jak ktoś jest b. zainteresowany, to wieczorkiem siądę i przytoczę wszystkie niezbędne "obliczenia"... teraz czasu brak)
wiem że takie porównania różnych kart, architektur CPU i systemów bywają ryzykowne, ale przyznacie że sam wynik jest ciekawy :)



Ostatnia modyfikacja: 16.06.07 14:43
[#23] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #12

Fedora Core 6 na Pegazie+Radeon9250 też ma 3D
[#24] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #22

Dla porównania u mnie na MorphOSie mam FPS w Stellarium w granicach 16 - 20 przy rozdzielczości 1024x768. Nie mogę sprawdzić w wyższej rozdzielczości, bo Stellarium w wyższej rozdzielczości pod MorphOSem głupieje (tzn. nie działają przyciski do zmian). Choć rzeba tu zaznaczyć, że może być winna pamięć karty graficznej. Ja mam 64 MB i mimo "szybkiego" Radeona 8500 mam takie wyniki.

Natomiast pod Linuxem Stallarium działa z polską lokalizacją.

[#25] Re: [Debian Sarge] Java

@Arbuz, post #23

W OpenSuSE 10.1 i 10.2 też są, z tym że SaX2 nie ufa open-source'owym driverom i w związku z tym trzeba ręcznie wyedytować config X-ów...
No ale jakość tych sterowników jest taka sobie i n.p. u mnie nie działają(totalny zwis Linuksa po starcie X-ów w logu pisze coś(IIRC) że nie może zlokalizować pamięci karty - jak pisałem, najprawdopodobniej przez to że mam Radka z 256MB)
[#26] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #24

AS napisał(a):

>[...] bo Stellarium w wyższej rozdzielczości pod MorphOSem głupieje (tzn.
> nie działają przyciski do zmian).[...] Ja mam 64 MB
Czyli jednak coś jest na rzeczy z tą pamięcią, bo ja odpalałem Stellarium na dużo większych rozdziałkach. Maks to było chyba 1920x1440 i wszystko działało normalnie(z tym, że był to slideshow ;) )
[#27] Re: [Debian Sarge] Java

@AS, post #24

a nie próbowałeś wyedytować pliku konfiguracyjnego ręcznie? u mnie pod MOSem Stellarium chodził na 1440x900
a normalnie na 1024x768 32 bit mam 20-25 fps (Radeon 8500)



Ostatnia modyfikacja: 16.06.07 18:15
[#28] Re: [Debian Sarge] Java

@Torn, post #25

Torn - a nie podałbyś linka do sterowników 3d dla Suse PPC? albo wysłał na priv? :) prosiłbym ew. o skrócony opis co wyedytować aby działały....
z innej beczki, czy pod Pegiem na Suse działają Ci MP3, divx.... poprzez xine-lib? bo ja sobie zainstalowałem wszystkie wymagane pakiety (artykuł o Multimediach w Suse 10.2 na stronie Susek), a próba odpalenia Amarokiem MP3 albo Kaffeine DiVXa kończy się informacją o braku stosownych driverów.... Pod PC nie bawiłem się w żadne osobne pakiety, tylko ściągnąłem źródla xine-lib i skompilowałem... wszystko hula, pod Pegiem (i PC przy kompilacji dla PPC) nie chce się skompilować (wypluwa jakiś błąd assemblera - pewnie źródła mają kawałki w asm x86 :( ).... Skądinąd wiem, że pod PPC nie ma kodeków z Win, nie instalowałem ich na PC osobno, ale może są zawarte w źródłach xine, więc pod PC je mam a na Pegu nie (czy może skopałem coś wcześniej, bo z tym xine na Pegu eksperymentuję już na różne sposoby)? Czy jest jakiś sposób na dekodowanie multimediów za pomocą xine pod PPC? (bo MPlayer do filmów i RealPlayer do MP3 mają sporo wad)
[#29] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #28

Hej Wali. Potestuj Debiana 4. Ja przez Synaptic poinstalowałem wiele rzeczy o których nie myślałem, że będą dostępne w respozytoriach. I wszytsko pod PPC.
Co do filmów, to zainstaluj sobie VLC. Instaluje się z kodekami, można podpiąć go pod przeglądarkę internetową. Naprawdę jest niezły.



Ostatnia modyfikacja: 16.06.07 19:04
[#30] Re: [Debian Sarge] Java

@wali7, post #27

Ustawiałem Stellarium wyższą rozdzielczość i z preferencji i ręcznie. Można zmusić go do wyższej rozdzielczości, ale nie działają przyciski konfiguracyjne. I jak chcesz wrócić do mniejszej, to tylko ręcznie. Wynika, że to jednak pamięć karty graficznej. Zresztą jak pamiętasz, to rozmawialiśmy o tym na Amimajówce. Teraz wyjaśniła się przyczyna :D

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem