[#1] suse i ból z bootowaniem
Zainstalowałem suse na Pegu, żaden problem. Ale nie mogę zrobić tak aby system bootował się z dysku.
System i układ partycji wygląda tak.






i prośba
Co zrobić by to się bootowało z dysku.
ps są jeszcze partycje którycg nie widać, tj swap i boot
[#2] Re: suse i ból z bootowaniem

@Goramo, post #1

1) a jak teraz bootujesz
2) czytales pegasosbook? http://thepegasosbook.charra.fr/

[#3] Re: suse i ból z bootowaniem

@Kaczus, post #2

botuje z płyty jest tam taka opcja

W pgasosbook jest instalacja suse101 A ja próbuje zawalczyć z 102

postępowałem podług tego http://www.freescale.com/files/32bit/doc/app_note/AN2930.pdf
ale tam mają dziwne pomysły co do partycjonowania dysku
[#4] Re: suse i ból z bootowaniem

@Goramo, post #3

Ok a teraz wytlumacz o co Ci chodzi z tym bootowaniem? Bo ustawienie parametrow dla boot chyba nie jest Ci obce?

[#5] Re: suse i ból z bootowaniem

@Goramo, post #1

sprawa z bootowaniem Suse na Pegu jest stosunkowo prosta:
- instalacja - bootujemy z płyty poleceniem boot cd suseboot/inst32 (zarówno wersję 10.1 jak i 10.2, warto ściągnąć 10.2 na DVD - dużo wygodniejsza instalacja)
- bootowanie - Suse10.1 bootujesz podając ścieżkę do kernela - opis w PegasosBook, ale najlepiej zainstalować Suse10.2 gdzie domyślnie instalowany jest bootmanager Yaboot. Suse10.2 odpalamy wydając polecenie boot yaboot (u mnie jest to boot hd:5 yaboot). Po paru sekundach (albo od razu po enterze) zaczyna się wczytywać Suse. Podejżewam, że z poziomu Yaboota można odpalać też MOSa, ale chwilowo mam domyślnie w OF boot do MOSa, a Yaboota odpalam z komendy w razie potrzeby.

Nie musimy podawać żadnych parametrów - Yaboot jest od razu skonfigurowany i robi to za nas :)



Ostatnia modyfikacja: 19.04.07 18:29
[#6] Re: suse i ból z bootowaniem

@wali7, post #5

No i prawie jest oki.

Tylko że yaboot jest na partycji sformatowanej na EXT3 i po wpisaniu komendy odpowiedniej, peg komunikuje bezczelnie "file system not suported" i pytanie w takim razie jaki file system był by suported.

I jak przekonać OF'a aby jednak startował automatycznie yaboota
[#7] Re: suse i ból z bootowaniem

@Goramo, post #6

ja też mam Ext3 i OF bez problemu widzi zawartość tej partycji,
jesteś pewien że podajesz mu prawidłową partycję do zabootowania? bo w OF liczysz zdaje się od jednego (podczas gdy linux liczy od zera, czyli /dev/hda4 dla OF bedzie hd:5
popróbuj wylistować pod OF zawartość kolejnych partycji (komenda ls).
co do ustawienia bootowania, to ustaw zmienną boot-device w OF (komendą OF setenv) na partycję / , a boot-file ustaw na yaboot - powinno grać
nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ale ja mam wszystkie partycje (MOSowe i Suse) na jednym dysku, przemieszane w kolejności (w każdym razie / nie jest pierwsza) i dysk ma Amigowy RDB
[#8] Re: suse i ból z bootowaniem

@wali7, post #7

Pewnie to tez zalezy od wersji OF...

[#9] Re: suse i ból z bootowaniem

@Kaczus, post #8

pewnie tak...
jak sprawdzić nr wersji? bo żaden numer mi się nie wyświetla podczas
bootowania.
są jakieś aktualizacje OF dla Pega? jeśli tak, to gdzie je można
znaleźć?
[#10] Re: suse i ból z bootowaniem

@wali7, post #9

Wersja 1.1 nie ma komendy shut-down.
OF 1.2 juz ja ma i dzieki temu mój Peg sam sie wylacza po wybraniu "Wylacz komputer" w Morphosie. (dodalem drugi skrypt do bootcontrol)
[#11] Re: suse i ból z bootowaniem

@wali7, post #9

Mialy byc, ale z niewiadomych mi powodow udostepnienie nowego firmware w zeszlym roku zostalo wstrzymane...

[#12] Re: suse i ból z bootowaniem

@wali7, post #9

No to sprawa sie rypła coś kiedyś w of'ie namieszałem i teraz faktycznie niczego of na starcie nie widzi. Mos'a też nie. no to teraz poczytuje zawzięcie o OF'ie
A wersje of, mam 1.1


I jeszcze jedno pytanko
Stery 3d do radeona w suse są do dostania Bo przez yast'a to ich nie znalazłem??



Ostatnia modyfikacja: 20.04.07 11:51



Ostatnia modyfikacja: 20.04.07 11:56
[#13] Re: suse i ból z bootowaniem

@Norbert, post #10

Po co ci drugi skrypt jak za niedługo będzie MOS1.5 lub 2.0 i będziesz mógł wyłączać z poziomu Ambienta
[#14] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@Goramo, post #12

też szukałem sterów 3d do Radeona.... i też nie znalazłem :(
może gdzieś są... manuale Suse odsyłają na stronę producenta karty, ale ATI oferuje tylko drivery dla Suse x86. Czy ktoś ma, albo wie skąd można dostać sterowniki 3d dla Suse PPC? Ten problem powinien interesować też susujących makowców PPC.
A może te z Gentoo PPC pójdą?

Druga sprawa - obsługa komercyjnych kodeków w Suse. Bo Novell jest bardziej papieski od papieża, i np. z używalnych kodeków muzycznych jest tylko OGG, reszta be, bo komercyjna. Podobno trzeba wymienić jedną z bibliotek (nie pamiętam która) na pełną wersję, ale oczywiście znalazłem ją tylko dla x86. Poprzednio używałem drogi na około - plugin dla Amaroka umożliwiający użycie Real Playera i sam Real Player. Ale to rozwiązywało tylko problem dzwięku, filmy nadal na Suse PPC nie chodzą. Pamięta ktoś nazwę tego plugina (bo po instalacji 10.2 od zera wszystkie stare rzeczy szlag trafił), albo jeszcze lepiej wie gdzie znajdę tę bibliotekę (bo wtedy poszłyby też filmy)??

Bo tak ogólnie to Suse PPC fajnie jest, ale te dwa braki wyjątkowo wkurzają....



Ostatnia modyfikacja: 20.04.07 18:01
[#15] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@wali7, post #14

No to się udało problem z bootem był banalny trzeba było wyczyścić MBR poleceniem HDwrite.
Co do reszty to brak sterów do radka zauważyłem już wczoraj. multimediami jeszcze się nie zajmowałem ale po tym co piszesz wnioskuje że nie warto. Ale jest i tak spoko.
[#16] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@Goramo, post #15

Multimedia są chyba problemem rozwiązywalnym - o ile znajdzie się tę bibliotekę w pełnej, nienovellowej wersji. A może ktoś potrafi skompilować? (źródła są dla x86 - czy dla PPC potrzeba jakiś przeróbek?)
Nie wiem jak z MPlayerem - pod x86 oczywiście jest, pod PPC nie szukałem. Jednak fajnie byłoby mieć obsługę multimediów po ludzku - poprzez systemowe kodeki, a nie MPlayerem...
Bo póki co, na Pegu z Suse i MOSem jest zabawna sytuacja - do www, pracy pod OpenOffice, czy innych stricte Linuxowych spraw (ale bez 3d i multimediów) - Linux. Do zabaw z 3d, gier, GaduGadu (bo Kadu oczywiście jest, a jakże - ale x86 only) i słuchania MP3, tudzież oglądania filmów Morphos :)
[#17] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@wali7, post #16

Co do Kadu to wystarczy pobrać archiwum ze źródłami i uruchomić skrypt Instaluj w konsoli, w kolejnych okienkach dialogowych można wybrać jakie moduły mają być skompilowane i tyle, program się skompiluje, nawet w KDE dodaje swoją ikonkę do aplikacji internetowych w menu. Z tego co wiem istnieje też paczka (ale debianowa) Kadu dla PowerPC. W przypadku MP3 np. jeśli chodzi o program amaroK to o ile dobrze kojarzę sam program informuje o braku kodeka MP3 i pojawia się wtedy okienko z opcją instalacji brakującego składnika.

[#18] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@grxmrx, post #17

może i tak, ale nie w Suse :(
w Suse pisze, że nie ma takiego kodeka, odsyła do manuala, a jedyne co można wybrać to "zamknij"
[#19] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@wali7, post #14

Też mam taką zabawę tylko że z Fedora Core6. Ani to nie ma MP3 ani filmów ale ma OpenOffice i Firefoxa a do reszty idealnie pasuje MOPHOS
[#20] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@Arbuz, post #19

znalazłem poradę (właśnie dla Mac PPC) - trzeba skompilować xine-lib, zainstalować i powinno grać.... według instrukcji jest to proste, zobaczymy co z tego wyjdzie :)
[#21] Re: suse... i jedno inne pytanie :)

@wali7, post #20

Powodzenia. Ja niestety jestem z tych co lubią plug&play niestety. Niegdy nie miałem czasu aby się tego uczyć a teraz żałuję. Kompilowanie zostawiam tym co mają o tym choć trochę beżowego pojęcia. Daj znak jak ci się uda. Swoją drogą to ciekawe czy by to też działało na Fedora Core
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem