[#1] Debian, Pegasos, karty sieciowe
Witam!
Postawiłem na Pegasosie Debiana 4.0. Wszystko ładnie się zainstalowało, tylko mam mały problem z kartami sieciowymi. Otóż Pegasos ma dwie karty:10-100Mb/s i 1000 Mb/s. Debian rozpoznał obie tę wolniejszą jako Via VT6102 RhineII, a drugą jako mv643xxeth. Pierwszej nadał bramkę eth2, a drugiej eth0. Sieć DHCP jest przydzielana automatycznie, a kabel podłączony do karty wolniejszej (100mb/s).
I tu mój problem. Otóż po uruchomieniu Debian automatycznie próbuje uruchomić sieć na karcie 1000Mb/s i oczywiście nie działa. Trzeba ręcznie z menu wyłączyć tę kartę i przełączyć na tę drugą. Jak ustawić aby Debian automatycznie logował się na tej drugiej? W ustawieniach sieci aktywna jest oczywiście ta potrzebna, a druga nie aktywna. Jednak przy uruchamianiu zawsze Debian próbuje zalogować jednogigówkę.

[#2] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #1

Masz Debiana Sarge czy Etch? Przy Sarge podczas instalacji wybierałem sieciówkę i śmigało. Zajrzyj do Pegasosbooka.

[#3] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@Korni, post #2

Mam Debiana 4.0r0 - Etch - edycja stabilna. Karta sieciowa śmiga ładnie, ale trzeba po zalogowaniu ręcznie zmienić kartę na tę wolniejszą.
Przy instalacji też wybrałem tę odpowiednią. Zresztą instalowałem przez sieć i nie było problemu. Dopiero po instalacji jest taki mały problemik.

Acha, zapomniałem napisać, że chodzi o Pegasosa II G4/1000Mhz.



Ostatnia modyfikacja: 05.06.07 01:45
[#4] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #3

skompiluj jądro bez obslugi sieciowki 1gbit

[#5] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #1

Mam dokładnie to samo :) Przy instalacji też wybierałem (jak zwykle) VIA RhineII, ale Debian i tak odpala sieć na Marvelu. Taka chyba uroda tego nowego Debiana. W ustawieniach sieci widać 3 interfejsy. Przyszło mi teraz do głowy, żeby w ogóle usunąć 2 z nich i sprawdzić co wtedy Debian zrobi.
[#6] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@R-Tea, post #5

Na Kubuntu 7.04 mam również dokładnie to samo, a ustawienie tylko jednego interfejsu w /etc/network/interfaces nic nie daje. Czyli pozostała już tylko kompilacja jądra...

[#7] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@R-Tea, post #5

Co nowsza dystrybucja to bardziej powalona ;) Nie miałem z tym problemów, odkąd wymieniłem dysk na większy i zapomniałem zrobić partycji dla linuksa, problemów jest jeszcze mniej ;)

[#8] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@grxmrx, post #6

Ja mam ustawiony w etc/network/interfaces tylko jeden, ten eth2. Zresztą Debian sam tak ustawił. Popatrzyłem w boot i wynika, że config_mv643xx_eth jest w module (a więc nie w jądrze), natomiast config_mv643xx_eth_1 jest wkompilowany w jądro.
Zresztą, jak obie karty są wkompilowane, to nawet dobrze. To znaczy że Linux poprawnie rozpoznał sprzęt. Tylko jak ustawić, aby po uruchomieniu automatycznie zalogował się z Rhine, a nie z Marvela. Jak to się ustawi, to problem zniknie.

[#9] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #1

proponuje zrobic tak w /etc/network/interfaces

auto eth0
iface eth0 inet static
#(i tutaj parametry dla tej karty)
#tylko nie podawaj gateway

# dla tej 'wolniejszej'
auto eth2
iface eth2 inet dhcp

[#10] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@tygrys, post #9

Nie zadziałało, dalej jest tak samo.
Wstawiłem samo logowanie, a o jakich parametrach piszesz pod tą szybszą?

[#11] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #10

jezeli nie zadzialalo to czy na pewno masz pod ta 'wolniejsza' karta serwer DHCP?
kable sa sprawne?

parametry dla eth0 to (dla przykladu):
address 10.0.0.20
network 10.0.0.0
netmask 255.0.0.0
broadcast 10.255.255.255
gateway 10.0.0.1 (nie ustawiaj tu gatewaya).

[#12] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #1

A jakie są dokładnie objawy "niedziałania" po starcie systemu? Możesz pokazać jak wygląda u Ciebie po starcie plik:

/etc/network/interfaces

oraz wynik działania komend:

/sbin/ifconfig
/sbin/route -v

? Oraz jeszcze:

Trzeba ręcznie z menu wyłączyć tę kartę i przełączyć na tę drugą.

Ja jestem staroświecki i tylko komendy wpisuję, więc zapytam - z jakiego menu wyłączasz i przełączasz i co tak naprawdę wyłączasz? Moduł z kernela? Czy kładziesz eth0 (ifdown eth0) a stawiasz eth2 (ifdown eth2; ifup eth2) i wtedy działa? Może ta informacja plus pytania powyżej pozwolą się lepiej zorientować co tam u siebie masz.
[#13] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@tygrys, post #11

Na pewno pod wolniejszą, gdyż inaczej nie miałbym sieci wogóle (MorphOS działa tylko pod tą). A jak przestawię na eth2 to działa, więc kable są sprawne. Zresztą u innych jest ten sam objaw jak widzę, więc raczej to nie kable.
Pytanko: po co ustawiać parametry eth0 jeśli jest i tak zatrzymana (static)?

[#14] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@APair, post #12

Jak pisałem wyżej Debian chce się zalogować przez kartę Marvell 1000mb/s, która to nie jest podłączona. Po zalogowaniu użytkownika następuje próba tego logowania co kończy się nie działaniem sieci. Pod Gnome jest programik Aplet Network Manager 0.6.4, który na belce pokazuje zainstalowane karty. Trzeba ręcznie wyłączyć Marvella i włączyć Via RhineII. Wtedy wszystko działa i jest sieć. Ale nie automatycznie po wejściu.

Mam teraz w: /etc/network/interface:
auto eth0
iface eth0 inet static
auto eth2
iface eth2 inet dhcp

oryginalnie było, co zmieniłem na powyższe:
auto lo
iface lo inet loopback
allow-hotplug eth2
iface eth2 inet dhcp

/sbin/ifconfig
eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0B:2F:6A:7B:E8
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:12 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:60 (60.0 b)
Interrupt:9

eth2 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0B:2F:4B:10:22
inet addr:192.168.0.102 Bcast:192.168.0.255 Mask:255.255.255.0
inet6 addr: fe80::20b:2fff:fe4b:1022/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:480 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:29 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:152572 (148.9 KiB) TX bytes:3226 (3.1 KiB)
Interrupt:9 Base address:0xc800

/sbin/route -v
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
192.168.0.0 * 255.255.255.0 U 0 0 0 eth2
default 192.168.0.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth2

Oczywiście to jest wynik po przełączeniu karty i działaniu sieci.

Po zalogowaniu użytkownika od razu jest:

/sbin/ifconfig
eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0B:2F:6A:7B:E8
inet addr:169.254.202.81 Bcast:169.254.255.255 Mask:255.255.0.0
inet6 addr: fe80::20b:2fff:fe6a:7be8/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:56 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:70 (70.0 b)
Interrupt:9

eth2 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0B:2F:4B:10:22
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:1283 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:455 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:875355 (854.8 KiB) TX bytes:51243 (50.0 KiB)
Interrupt:9 Base address:0xc800

/sbin/route -v
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
link-local * 255.255.0.0 U 0 0 0 eth1



Ostatnia modyfikacja: 05.06.07 13:58
[#15] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #14

OK, zauwaz:

Mam teraz w: /etc/network/interface:
auto eth0
iface eth0 inet static
auto eth2
iface eth2 inet dhcp


Ale z wyniku dzialania ifconfig oraz route wynika iz twoja karta ktorej nie chcesz to eth1 ?

U mnie na Debian etch, w /etc/network/interfaces mam cos takiego (nie mam pegasosa, to jest z laptopa - eth0 to kabel, a eth1 wifi):

auto lo
iface lo inet loopback

iface eth0 inet dhcp

auto eth1
iface eth1 inet dhcp


Zauważ, że nie mam "auto eth0" - z takimi ustawieniami, u mnie przy bootowaniu w ogóle nie ma próby podnoszenia interfejsu eth0. Po reboocie mam loopbacka i eth1 z dhcp. Więc u ciebie, jeśli wpiszesz coś takiego:

auto lo
iface lo inet loopback

iface eth1 inet dhcp

auto eth2
iface eth2 inet dhcp


To nie powinno ci wstawać eth1; powinieneś mieć tylko eth2 po dhcp i default route ustawiony prawidłowo na eth2. Chyba, że coś innego (te ustawienia z gnome? ja nie wiem bo nigdy nie używałem) coś ci po reboocie zmieniają. Może coś widzisz w /var/log/syslog ? Chodzi o to co się tam dzieje z siecią po reboocie w trakcie startu systemu, jakie interfejsy wstają i co tam się wypisuje.



Ostatnia modyfikacja: 05.06.07 14:26



Ostatnia modyfikacja: 05.06.07 14:29
[#16] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@APair, post #15

Dziękuję za dotychczasową pomoc wszystkim.
Zmieniłem /etc/network/interfaces i pomieszałem z tym co mi dał Debian z podpowiedziami. Wygląda to teraz tak:

auto lo
iface lo inet loopback

allow-hotplug eth2
iface eth2 inet dhcp

iface eth1 inet dhcp

Gdy dałem inaczej to nie było rezultatów. Po restarcie wszystko za pierwszym razem było dobrze. Sieć od razu zadziałała, a eth1 nie wstał. Niestety po drugim restarcie wszystko wróciło do normy. Może faktycznie Gnome coś zmienia.

[#17] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #16

Niestety po drugim restarcie wszystko wróciło do normy. Może faktycznie Gnome coś zmienia.

Najlepiej sprawdzić, co mówią logi o sieci, od momentu rebootu do skończenia ładowania systemu, bo odgadnąć może być trudno.
[#18] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #16

Na Kubuntu 7.04 (czyli na KDE) mam to samo, więc to nie jest wina Gnoma. Również myślałem że chodzi o jakiś "dodatek" (tyle że u mnie to w KDE) w stylu KNetworkManager, ale nawet gdy jest on wyłączony z automatycznego startu przy włączaniu systemu to i tak sieciówka gigabitowa jest ustawiana na aktywną co jest wkruzające.

[#19] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@grxmrx, post #18

Myślałem o Debianie na Pegu... ale po tym co piszecie chyba zostanę przy OpenSuse. Domyślnie uruchamia tę kartę gdzie uda mu się wykryć podpiętą sieć... a zresztą zawsze można to przestawić Yastem (jak rozumiem, w Debianie nie ma tego typu narzędzi konfiguracyjnych?)
[#20] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@APair, post #17

Dziwne, jak włączyłem teraz wieczorem Debiana, to zalogował się poprawnie i eth1 nie wstał. Zaczęła działać sieć od razu poprawnie.

[#21] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #20

Potestuj dłużej i daj nam znać.
[#22] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@R-Tea, post #21

Znalazłem pewne zależności. Otóż mam ustawiony /etc/network/interfaces tak:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

iface eth1 inet dhcp

# The primary network interface
allow-hotplug eth2
iface eth2 inet dhcp

Linux po wyłączeniu wyłącza także karty sieciowe. Przy uruchamianiu ich ustawia łączenie na kartę Marvela i mamy problem. Jak uruchomi się przed Linuxen MorphOSa (z probramikiem obudzajacym kartę sieciową) to wtedy Linux nie pobudza kart, gdyż są włączone (a jest tylko jedna, bo MorphOS pobudza tylko tę wolniejszą, bo Marvela nie widzi) wtedy jest od razu dobrze. Stąd mój post 20.

Znalazłen rowiązanie sprzętowe. Interface mam jak wyżej, a do switcha podłączyłem obie karty. Linux testuje Marvela (teraz jest obciążony) i widzi, że nie ma odpowiedniego sygnału i w locie przełącza się na Rhine II. W efekcie Debian wstając ma od razu działającą sieć.
Wadą tego rozwiązania jest posiadanie switcha, no i trzeba sobie zrobić jeszcze jeden kabelek. Ale u mnie po wielu testach działa. W menu pokazują się obie karty, ale włączona jest Rhine II. MorphOS też działa, gdyż Marvela nie widzi, tylko po MorphOSie Linux widzi jedną kartę (he,he), co nie przeszkadza w działaniu.

Popatrzę teraz w wolnej chwili jak Debian uruchamia karty sieciowe, może znajdę rozwiazanie programowe.



Ostatnia modyfikacja: 06.06.07 12:42
[#23] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #1

Witam.
Nie chcę zakładać nowego wątku. Też postawiłem w/w Debiana na Pegu, tylko nie dopatrzyłem jednej rzeczy: jakie jest polececenie uruchomiające?! Typu: boot hd:2 boot/vmlinuz ...
Z góry dziękuję!

[#24] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@Kitech, post #23

boot hd:5 boot/vmlinuz-2.6.18-4-powerpc root=/dev/hda6

oczywiście musisz zmienić hd na swoje i to jest do dystrybucji Debian 4,0.

[#25] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #24

Thx. O to mi właśnie chodziło!

[#26] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@AS, post #1

Witam.
Postawiłem Pega j.w. na platformie j.w. i nie działał net (instalacja przez net bez problemu). Zrobiłem coś takiego: Środowisko/Administracja/Ustawienia sieci. Powyłączałem wszystkie eth -y, potem włączyłem eth2 dałem aktywuj. Coś pomieszał i NIC. Powtórzyłem to ze dwa razy i DZIAŁA! Nie wiem, czy to rozwiąże Twój problem, ale u mnie się to sprawdziło.
Pozdro.

[#27] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@Kitech, post #26

Dzięki za radę. Uczyniłem tak na samym początku, ale u mnie nie zadziałało. Dlatego stosuję u siebie rozwiązanie sprzętowe, o którym pisałem wcześniej.

[#28] Re: Debian, Pegasos, karty sieciowe

@Kitech, post #26

Ja zrobiłem podobnie i teraz sieć mam włączaną automatycznie bez
żadnych kombinacji.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem