[#1] Szybkość uruchamiania Debiana 4.0
Mam wrażenie, że Debian po standardowej instalacji startuje b. długo (na Peg 2 512 MB, dysk ATA 7200 rpm) zwłaszcza przycina się w momencie wyśiwetlania komunikatu
"Apple Talk Services (this will take a while)". Pytanie do ekspertów, czy da się (i jak) jakoś zoptymalizować "sekwencję startową" ?
[#2] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@yackar, post #1

Długo startuje? Tzn. ile? U mnie startuje dość szybko.

[#3] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@AS, post #2

Łączny czas 2 min 26 sekund do pojawienia się ekranu logowania gdm. Natomiast w trakcie sekwencji przy uruchamianiu AppleTalk services stoi bite 45 sekund, co mnie irytuje (najlepiej chciałbym toto wyłączyć, no chyba, że jest jakieś istotne z punktu widzenia działania systemu)
[#4] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@yackar, post #3

Hmmm, to faktycznie długo. U mnie standartowa instalacja i uruchamia się 1,20 min. z zalogowaniem (automatycznie) użytkownika. Dysk mam 5400 i "tylko" 256 MB Ramu.
Zatrzymuje Ci się na łączeniu sieciowym, bo go szuka i nie znajduje. Jak nie masz go jako serwer, to możesz to wyłączyć.

[#5] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@AS, post #4

Napisz jeszcze jak mam to wyłączyć (dokładnie). U mnie dodatkowo w Pega są wpięte: karta TV, sloty USB a w nich adapter BlueTooth i pewnie to też trochę spowalnia uruchamianie Debiana.
[#6] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@yackar, post #5

Jak instalowałeś Debiana musiałeś zaznaczyć chyba wszystko jak leci. AppleTalk to przestarzały protokół wymyślony przez Apple w 1984 do komunikacji między Macami jednak niedługo potem został zastąpiony przez znany chyba wszystkim TCP/IP. Hmmm, wydaje mi się, że jest to jeden z demonów, który uruchamia się podczas startu systemu. Zobacz tak: z poziomu root wpisz w konsoli polecenie:
chkconfig --list
aby wyświetlić wszystkie demony. Masz tam 6 poziomów, najczęściej używane są poziomy 3 i 5. Znajdź czy nie ma na liście AppleTalk, jeśli jest i jest obok niego on, to możesz go wyłączyć. Aby wyłącz wpisz:
chkconfig nawademona off (czyli chkconfig aplletalk off)
Mozesz powyłączać wiele niepotrzebnych przy starcie rzeczy.
Jeśli to nie demon, to daj znać a pomyślę.

[#7] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@AS, post #6

Można też zwyczajnie wywalić apt-getem paczkę odpowiedzialną za
AppleTalk. To była jedna z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem pod
Linuksem na Pegu. Problem w tym, że nazwy paczki już nie pamiętam.



Ostatnia modyfikacja: 13.10.07 18:46
[#8] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@AS, post #6

Hmmm....u mnie nie ma komendy chkconfig (ewentualnie jaką paczkę muszę doinstalować aby mieć ?) W Synaptic znalazłem paczkę netatalk, zaraz ją wywalę i zrestartuję Debiana. Przy okazji co by nie zakładać nowego wątku: w jaki sposób przerobić jądro vmlinux na bootowalne na pegu vmlinuz (ściągnąłem update jajka w postaci vmlinux) ?
[#9] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@yackar, post #8

nie wiem jak w Debianie, ale w Suse chkconfig jest dostępny tylko z poziomu roota - jeśli jesteś zalogowany jako zwykły user użyj su
[#10] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@wali7, post #9

W SuSE przedewszystkim, jest bardzo wygodny edytor runleveli(część
YaST), dzięki czemu można wyłączyć różne śmieci które system
defaultowo i bezsensownie uruchamia, kilkoma kliknięciami...
[#11] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@wali7, post #9

Oczywiście pracuje jako root, zresztą tak się zazwyczaj loguje do
systemu.
[#12] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@yackar, post #11

Dziwne, że nie działa Ci ta komenda. Nie spotkałem jeszcze Linuxa, gdzie by nie działała. Zobacz w takim razie w synapticu jakie masz pakiety i odinstaluj te niepotrzebne.

[#13] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@AS, post #12

Wygląda na to, że tej komendy zwyczajnie nie ma na dysku.
(command not found). Pytanie w jakim jest pakiecie ?
[#14] Re: Szybkość uruchamiania Debiana 4.0

@yackar, post #13

Powinna być wkompilowana w jądro. Dlatego dziwię się, że jej nie masz.
Zrób tak w takim razie: uruchom synaptica, jeśli masz Gnome to jest w zakładce z preferencjami. Popatrz na pakiety sieciowe, poczytaj komentarze i odinstaluj ten z AppleTalk. Powinno pomóc. Synaptic wymaga hasła roota.

Ps. I nie pracuj na roocie, tylko stwórz sobie użytkownika, bo możesz coś pokręcić nieodwracalnie.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem