[#1] pendrive pod Debianem Sarge
Czy ktoś może podpowiedzieć jak zainstalować pendraiwa na Debianie ?
Gdy uruchomie programik USBview to elegancko pokazuje ( usb-storage ) , mam też scaner i też go pokazuje że go wykrył , pytanie jak je zainstalować w systemie żeby były widoczne .
Pozdrawiam

[#2] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #1

Na Pegasosie z reguły można to osiągnąć komendą

pmount /dev/sda (albo sda1)

Należy pamiętać, że przed wyjęciem trzeba koniecznie go odmontować:

pumount /dev/sda

Inaczej niż pod Windows czy MorphOS-em, pliki są zapisywane na pendrive-a dopiero przy odmontowaniu. Więc wyjęcie bez odmontowania najczęściej spowoduje, że plików na pendrive po prostu nie będzie.

[#3] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Dzięki, spróbuje i zobacze co i jak , jakby co to jeszcze się odezwe
Pozdrawiam
;)

[#4] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Grzegorz Kraszewski, post #2

niestety ale lipa z tym pmount , jak mu zapodalem komende " pmount /dev/sda " to wywala cos takiego
debian:~# pmount /dev/sda
Error: could not get sysfs directory
debian:~# mount /dev/sda
mount: can't find /dev/sda in /etc/fstab or /etc/mtab
debian:~# mount /dev/sda1
mount: can't find /dev/sda1 in /etc/fstab or /etc/mtab

[#5] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Na Pegasosie z reguły można to osiągnąć komendą

pmount /dev/sda (albo sda1)



?!? Matko, w debianie nie ma jeszcze HAL-a?!
To już tak tylko z ciekawości zapytam, Debian zna już kernele 2.4, czy ciągle na 2.2? :P
Nie, no ludzie, przecież SuSE naprawdę nie boli!(z resztą inne Gentoo, Fedory czy Slackware'y też nie)
[#6] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #4

Yyy... Od dłuszego czasu w Linuksach jest takie coś jak HAL, co automagicznie montuje takie zabawki, więc mogę się pomylić, bo już nie pamiętam jak to się robiło, ale może spróbuj tak:

mount -t vfat /dev/sda /mnt
[#7] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Torn, post #5

Ależ wypisujesz dziwne rzeczy, a nie sprawdzisz. Debian 4 ma wszystko co potrzeba. U mnie nie ma problemu, automatycznie montuje pendrive. Ale zwróć uwagę, że pyta się o Sarge, a więc wersję wcześniejszą z 2005 r.
A jak tak zachwycasz się tym SuSE to dlaczego na Pegasosie nie mam 3D? A na Debianie mam i mogę używać Stellarium, czy Blendera. Debian naprawdę jest nieźle dopracowany i przede wszystkim dużo szybszy niż inna Linuksowa brać.

[#8] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Torn, post #6

Problem jest tego typu ze poszedlem do szkoly i facetka kazala napisać prace kontrolną z Informatyki na temat ( procesorów lub monikorów , kart dzwiekowych lub graficznych , po prostu wszystkie urządzenia jakie się podłancza do kompa ) oczywiście mam wybrać tylko jeden z tych . Zazyczyła sobie również aby kazdy z klasy przyniósł zarówno PRACĘ jak i DYSKIETKĘ lub CD-ROM . Ona to sprawdzi na Wordzie z PC-ta , a ja pisze na Ooo 1.1.3 i będę chciał iść z pendraivem do kolesia który ma PC-ta i sprawdzimy czy da się dobrze odtworzyć tekst na Wordzie . Nie chcę latać z dyskiem twardym do kolesia , dlatego chciałem zainstalować pendriva

[#9] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #8

A na jakim sprzęcie masz tego Debiana postawionego? Pytam, bo warto zainstalować 4, która już jest pod ludzi robiona.

[#10] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@AS, post #7

Ale zwróć uwagę, że pyta się o Sarge

Fakt, przeoczyłem, sorry.

A jak tak zachwycasz się tym SuSE to dlaczego na Pegasosie nie mam 3D?

Po pierwsze, to napisałem SuSE, bo go używam, a nie dla tego, że uważam go jakoś za "lepszego" niż inne distro - zwróć uwagę, że wypisałem kilka innych distro, a że Debiana nie lubię, to fakt - miałem z nim kiedyś problemy na x86 i od tego czasu generalnie na desktop odradzam, tyle. Ale jak ktoś lubi, to świetnie - mi to nie przeszkadza.
Co do zaś SuSE i 3D, to dałeś mu chociasz szansę? ;) Wiem, że ręczne edytowanie Xorg.conf jest niewygodne, ale muszę powiedzieć, że naprawdę doceniam to, że SuSE nie włącza defaultowo 3D na otwartych sterach, bo miałbym niezłe problemy z jego odpaleniem - niestety, ale one nie z każdą kartą działają(n.p. z moją niestety nie).
Taki już urok Linuksa, że generalnie z sterami 3D jest słabo, a jak już się kożysta z platform innych niż x86, to wygląda to jeszcze gorzej. :(
[#11] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Torn, post #10

Tu się z Tobą zgodzę, Linux faktycznie sprawia problemy z ustawieniami, ale jak się go ustawi to chodzi nieźle.

[#12] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@AS, post #9

Mam Pega 1 . Po wpisaniu w konsoli " dmesg " pokazało coś takiego .
hub.c: new USB device 00:07.2-2, assigned address 2
emi26_probe start<6>scsi1 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
Vendor: Generic Model: USB Flash Disk Rev: 0.00
Type: Direct-Access ANSI SCSI revision: 02
Attached scsi removable disk sda at scsi1, channel 0, id 0, lun 0
SCSI device sda: 1007616 512-byte hdwr sectors (516 MB)
sda: Write Protect is off
/dev/scsi/host1/bus0/target0/lun0: p1 p2 p3 p4
WARNING: USB Mass Storage data integrity not assured
USB Mass Storage device found at 2
usb_control/bulk_msg: timeout
usb_control/bulk_msg: timeout
usb_control/bulk_msg: timeout
usb_control/bulk_msg: timeou

czyli został wykryty , ale co dalej .

[#13] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #12

Hym... to:
WARNING: USB Mass Storage data integrity not assured

i w szczególności to:
usb_control/bulk_msg: timeout
..wygląda nie ciekawie, TBH... No ale to może wynikać z innej wersji kernela.
Jeśli masz HAL-a, to pendrive winnien być podmountowany w /media/*(gdzie * to nazwa pena n.p. "UMSDISK20" ).
A jak nie masz, to zawsze możesz podmountować, jak każdy inny dysk/partycję w Linuksie, to jest z roota przez mount. Są(względnie były) jeszcze inne metody, ale ta zawsze działa(nie jest zależna od istnienia bądż nie różnych paczek w danej distro).
[#14] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Torn, post #13

to co jest na samym końcu to jest zainstalowany " hotplugin " i jest zaznaczony teraz jako " defaultowo " i podczas uruchamiania kompa szczytuje i porównuje swoje sterowniki jakie ma w swoim katalogu z tym sprzentem jaki jest podłączony do kompa , a jak już skończą mu się sterowniki to jeszcze sprawdza przez parę sekund , czy w tych sekundach nie zostało coś podłączonego , ale mogę " hotpluigna " wyłączyć i włączyć opcię orginalną defaultową
" /dev/ "
A narazie wszystko zawodzi , do " fstab " dodałem linijkę " dev/sda /media/usbdisc auto
rw,user,noauto 0 0

Teraz " mount " wypisuje coś takiego

debian:~# mount /dev/sda /media/usbdisc
mount: you must specify the filesystem type
debian:~#

wygląda to tak jakby potrzebował filesystemu , chyba trzeba zmienić linijkę " /dev/sda "
na coś innego . Pytanie tylko na co ?

może jest jakaś rada ?

[#15] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #14

dodaj -t vfat[i] (chyba że sformatowałeś pendrive'a pod inny fs, ale tego nie podejrzewam), czyli:
[i]mount -t vfat /dev/sda /media/usbdisc
[#16] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #1

Pewnie za późno się odezwałem i nie jest to zbyt odkrywcze, ale u mnie na Pegu II nic nie instalowałem, tylko wkładam pendrive'a w slot i system go sam wykrywa ( Debian Etch 4.0).
Powodzenia.

[#17] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Kitech, post #16

mam kernel 2.4.27 , a hal wymaga kernela 2.6

[#18] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Piotr Myszkowski, post #17

uuu archaik.... Niestety w przypadku pega1 trzeba sciagnac zrodla i skompilować sobie nowszego kernela. Niestety debian ma tak, że i w przypadku jakiegokolwiek pegazosa jednak wlasna kompilacja bywa nieodzowna, bo spece od kompilacji powylaczali podstawowe moduly....

[#19] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Kaczus, post #18

Zainstaluj sobie Debiana 4. Rozpoznaje bez problemu Pegasosa 2 i 1 i nie trzeba przkompilowywać kernela. Wszystko będzie działać ok. i dodatkowo OpenOffice będzie w najnowszej wersji. Zresztą ta wersja jest dopiero dla ludzi, gdyż wcześniejsze były bardziej serwerowe.
Dlatego pytałem się o sprzęt, ale na Pegu 1 nie powinno być problemu.



Ostatnia modyfikacja: 30.10.07 11:28
[#20] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@AS, post #19

Az z ciekawosci dzis sprawdze jak wroce do domu, czy parallel dziala, bo w poprzednich wersjach defaultowo byl wylaczany.

[#21] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@AS, post #19

Dzięki chłopaki , dzisiaj jade już do Bornego Sulinowa na Swięto Zmarłych i zajmę się tym dopiero jak wrucę ( po niedzieli ) . Narazie i dzięki za pomoc .
Pozdrawiam . ;)

[#22] Re: pendrive pod Debianem Sarge

@Kaczus, post #20

U mnie parallel jest ok. mam podczepioną drukarkę i działa . ( jeżeli o tym mówisz ) .

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem