[#1] Bootowanie linucha na Pegu
Witam
Potrzebuję pomocy w uruchomienu z poziomu OpenFirmawaru linuxa a konkretnie Fedorę9.
Ale zacznę od początku.
Fedorę mam zainstalowaną na drugim dysku i są dwie partycje. Z poziomu Morphosa wygląda to tak:
http://img526.imageshack.us/img526/880/f9poziommoscy8.jpg
druga partycja mosowa nie jest widziana przez MOSa ponieważ jest to LVM. Bez LVM nie udało mi się nigdy zainstalować poprawnie Fedory.
Pomimo tego że fedora 9 ma pełen support na Pegazie to nie udało mi się uruchomić instalera więc pomyślałem że jak zainstaluję Fedorę 8 (która ładnie działa) i zrobię upgrade do F9 to będzie ok. Jak pomyśłałem tak zrobiłem. Upgrade z pozomu Fedory 8 i przed resetem test. O Firefox3 jest pięknie, upgrade się udał bo Firefox3 tylko od wersji 9 Fedory.
Więc reset, stop w OF-ie i wpisuję
/pci/ide/disk@0,1:0 /yaboot/yaboot conf=/pci/ide/disk@0,1:0,/yaboot/yaboot.conf
jak to było do uruchomienia Fedory 8 i wyskakuje ekran że yaboot się uruchomił i kolejna linijka
boot:
kiedyś wystarczyło wrzucić enter lub wpisać linux i startował a teraz wywala:

Please wait, loadin kernel...
0:0,/vmlinux: unable to open file, invalid device
boot:

no więc po boot: wpisuję help i wywala tak:
http://img125.imageshack.us/img125/4641/dsc01501cp0.jpg
(nie znam na tyle angielskiego żeby to sobie przetłumaczyć niestety).

Pytanie
Czy mógłby mi ktoś na podstawie tego co podałem napisać w jaki sposób mógłbym uruchomić Fedorę?
A może ktoś wie dlaczego dystrybucje F9 i F10Alpha nie botują się poprawnie z DVD

[#2] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@Arbuz, post #1

Z tego jak dobrze widzę, to Yaboot szuka Ci kernela na pierwszym dysku, a Ty jak dobrze zrozumiałem masz Linuksa na dysku drugim. Musisz zmienić w Yaboocie dostęp do odpowiedniego dysku.

Edit: eee, chyba nie, coś chyba źle spojrzałem.
A zobacz tak: hd:2 (tu wpisz w kolejności dysk jaki masz licząc wszystkie partycje) boot/vmlinuz-2.6.18-6-powerpc (tu wpisz odpowiednią nazwę i numer kernela) root=/dev/hda3 (tu numer dysku, który widzi linux, na którym masz kernel)

hd:2 boot/vmlinuz-2.6.18-6-powerpc root=/dev/hda3 (napisałem jeszcze raz bez komentarzy, abyś widział gdzie są spacje)

Ja mam Debiana 4 i tak się uruchamia u mnie bez problemu. W sumie wszystkie Linuksy uruchamiają się podobnie.



Ostatnia modyfikacja: 14.09.2008 11:52:32
[#3] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@AS, post #2

No dobrze ale jak to zmienić jeśli z poziomu MOSa dysk jest tylko read-only? A z pozomu OFa to nie wiem jak to zrobić. Niestety Fedora w wersji na Pegaza nie ma LiveCD
[#4] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@Arbuz, post #3

Możesz pobrać muppera - www.mupper.org i za jego pomocą wyedytować np. w mc (mcedit) co trzeba.

[#5] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@AS, post #2

Nie pomogło bo wywala kaszankę na ekranie może dlatego że root jest na partycji LVM? poza tym jak pisałem przy błędzie że jest vmlinux a nie vmlinuz.
Poza tym w PegasosBook jest napisane:
If your root is on a LVM partition, then /boot should be on a separate disk to be able to boot (nie rozumiem do końca ale chodzi chyba o to żeby nie dodawać /boot. Tak?)
W ogóle to się zastanawiam dlaczego pozmieniało te dyski.

A i jeszcze jedno co mam i na co zmienić tym mupperem?
Dysk jest na pierwszym porcie jako slave



Ostatnia modyfikacja: 14.09.2008 13:15:26
[#6] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@grxmrx, post #4

a którą wersję najlepiej ściągnąć tą 3MB czy 300MB?
[#7] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@Arbuz, post #1

Ech, yaboot to złoo, a LVM jeszcze bardziej...
Spróbuj kolejno:
1) wpisać w yabootcie "2.6.25-14.fc9.p"(bez "", of corz)
2) wpisać w yabootcie "vmlinuz-2.6.25-14.fc9.ppc"
3) wpisać w yabootcie "/pci/ide/disk@0,1:0,/vmlinuz-2.6.25-14.fc9.ppc"

Jakby nie poszło, to wstaw tu co ci yaboot napisał i daj listę partycji z OF, a nie MOSa - może coś się wykombinuje...
[#8] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@Torn, post #7

Jest tak po wpisywaniu co podałeś:
http://img371.imageshack.us/img371/8628/aaaaafj5.jpg
rozumiem że to co miałem wpisać to było po "boot:" jak się wczytał yaboot. U góry zdjęcia jest ta komenda którą uruchamiam yaboota może tu coś jest nie tak, ale tak samo fedorę8 uruchamiałem

spis partycji na obydwóch dyskach:
http://img65.imageshack.us/img65/4978/dsc01508va1.jpg

sorki za jakość ale chyba można odczytać



Ostatnia modyfikacja: 14.09.2008 17:19:59
[#9] Re: Bootowanie linucha na Pegu

@Torn, post #7

Dzięki wielkiej pomocy Thorna udało mi się uruchomić Fedorę 9 na Pegazie.
Wystarczyło zainstalować Gruba i go dobrze skonfigurować. Dzięki Thorn
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem