[#1] Najlepszy Linux na efike
Jaki jest najlepszy Linux na efike? Chodzi mi głównie o szybkość działania Open Office. Wiem że są wersje Fedory, OpenSUSE i Debiana dla efiki ale nigdy nie bawiłem się linuxem więc kompletnie nie mam pojęcia którego wybrać.

[#2] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #1

Ja bym brał Debiana. Słyszałem taką opinie że właśnie Debian i Ubuntu(który jest oparty na Debianie) to najlepsze dystrybucje Linuksa. Opinie dotyczyły wersji x86 ale pomiędzy PPC a x86 chyba nie powinno być różnic ;)

[#3] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #1

Jeśli ci zależy na OłpeŁofisie to nie ma znaczenia czy Fedora czy Ubuntu tak samo działają z tym że na Fedorę jakoś szybciej wychodzą oficjalne aktualizacje. Osobiście jakoś nigdy nie mogłem się przekonać do Ubuntu. Używałem Feodry (na pegazie) i mi się z nim fajnie działało. Ubuntu używałem tylko do uruchamiania MacOs X-a :)

[#4] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #1

Ja mam Debiana, ale używam do zastosowań ściśle serwerowych, żadnego środowiska graficznego i programów desktopowych. Tylko konsola tekstowa i aplikacje serwerowe.

[#5] Re: Najlepszy Linux na efike

@Grzegorz Kraszewski, post #4

I jak się sprawuje i na jakim sprzęcie? Mówisz o swojej Efice?

[#6] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #1

Nie wiem, jak wygląda sprawa wsparcia dla efiki,ale na temat linuksów mam pewne zdanie.

Powiem tak, jeśli nie masz zielonego pojęcia, to bierz Ubuntu. System praktycznie sam się konfiguruje, większość potrzebnych programów masz już od razu w systemie (reszte zainstalujesz np. przez synaptic), Twoja rola podczas instalacji ograniczy się zapewne do partycjonowania dysków.

Ze swojego punktu widzienia wiem,że po pewnym czasie to się nudzi.
Wtedy spróbuj zainstalować Debiana, wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Zainstalujesz "podstawowy" system, resztę wedle uzniania, bedziesz mógł zooptymalizować system w miarę swoich potrzeb.

Pozdrawiam.
[#7] Re: Najlepszy Linux na efike

@pampers, post #5

I jak się sprawuje i na jakim sprzęcie? Mówisz o swojej Efice?

Mówię o jednej z dwóch swoich Efik, tej, która hostuje teleinfo.pb.edu.pl. Sprawuje się bez zarzutu, uptime 630 dni, a co nieco na niej chodzi.

[#8] Re: Najlepszy Linux na efike

@inco, post #6

Dokładnie tak samo wygląda sprawa z OpenSuse - system instaluje się i konfiguruje sam. Uzytkownik może ograniczyć sie do klikania na "Tak" i "Dalej".
[#9] Re: Najlepszy Linux na efike

@wali7, post #8

Panowie, obecnie wszystkie popularne dystrybucje Linuksa instaluje się prosto. Nawet Debian od wersji 4 instaluje się naciskając tylko Tak lub Nie.
Jeśli chodzi o Debiana to tylko on bez problemu ustawia sterowniki do 3D na naszym sprzęcie. Ale z drugiej strony jest to system, który zawsze jest na końcu z aktualizacjami.

[#10] Re: Najlepszy Linux na efike

@AS, post #9

Czasem lepiej być na końcu niż z przodu :).

[#11] Re: Najlepszy Linux na efike

@AS, post #9

Wiele dystrybucji Linuxa upodabnia się mniej lub bardziej do Windowsa. Mi się coraz mniej podoba, że system robi coś bez mojej wiedzy. Owszem, dla początkującego Ubuntu jest ok. Ja zaczynałem od Auroxa, ale potem problemy zaczęły się przy instalowaniu innych programów - słynne "piekło zależności" doprowadzało mnie do szału. Obecnie mam Slackware 13 i to jest strzał w dziesiątkę. Czegoś brakuje, to kompilacja ze źródeł i jazda do przodu. Niestety nie wiem czy Slackware jest w wersji na Efikę.



Ostatnia modyfikacja: 05.02.2010 22:58:15
[#12] Re: Najlepszy Linux na efike

@Nightmare777, post #11

Jeśli dla Ciebie skompilowanie czegoś ze źródeł (które nota bene też wymagają różnych libsów, które musisz dodawać), jest trudniejsze niż "apt-get install" to ja już sam nie wiem co powiedzieć ;)

Ja używałem (na PC, w kolejności od najwcześniejszego): Aurox, SuSE, Slackware, Fedora, FreeBSD, Debian.
Teraz mam Debiana i jestem bardzo zadowolony. System super stabilny. Kiedyś zabierałem się za Gentoo, ale nie mam jaj, żeby się bawić ze wszystkim po koleii. Może kiedyś.

[#13] Re: Najlepszy Linux na efike

@niedziel, post #12

A ja spróbowałem na Efice CRUXa PPC 2.6 (cruxppc.org) i się zakochałem. Najlepsze distro, jakiego na niej próbowałem. Wspaniałe wsparcie dla "maleństwa", świetna instrukcja instalacji. Ale nie dla klikaczy. Ogólnie "postawienie" (słowo ze słownika fanów "ykspeka") zajmuje conajmniej dwa wieczory, ale warto.

[#14] Re: Najlepszy Linux na efike

@Hareton, post #13

Na architektury 686/_64 polecam Archa, z tego co wiem, podobna filozofia do CRUXa, KISS :)

Z powodzeniem używam go na desktopie, netbooku i media center.

[#15] Re: Najlepszy Linux na efike

@Grzegorz Kraszewski, post #4

ja mam Debiana na efice, używam tego jak zwykłego desktopa, jest ok, chociaż czasami spowalnia ale to może wina gnoma bo jeszcze nie wrzuciłem lżejszego windowmenagera,

mam w planach sprawdzanie innych systemów, ale jak to zwykle z moimi planami jest ....
[#16] Re: Najlepszy Linux na efike

@bullet, post #15

Hula Open Office, Firefox, Skype na Efi pod Debianem?

[#17] Re: Najlepszy Linux na efike

@pong777, post #16

Skype na pewno nie może bo jest tylko dostępny dla x86, dla Linuxa ppc nie ma.

[#18] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #1

Dzięki wszystkim za sugestie odnośnie linuxa na efice.

Mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ radeon 9250 potrzebny był w pececie znajomego muszę kupić nową kartę graficzną i wymyśliłem sobie że może kupiłbym kartę pod PCI tylko szybszą.
Na aukcjach są np. radeony x1300, x1550, hd 2400 pro czy hd 4350 na szynie PCI tylko pytanie czy któryś z linuxów posiada sterowniki do którejś z tych kart?

[#19] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #18

Teoretycznie sterowniki są i powinny działać w każdej w miare nowej dystrybucji (jeśli znajdziesz taką kartę na AGP lub PCI). W praktyce mało kto posiada efikę z "nowoczesną" taką kartą, więc takie połączenie może być w ogóle nie przetestowane. Możesz natknąć się na różne dziwne problemy...

Wg. mnie lepiej wyciągnąć Radeona 9250 z peceta i tam włożyć coś nowszego.



Ostatnia modyfikacja: 16.09.2010 21:55:28
[#20] Re: Najlepszy Linux na efike

@strim, post #19

Radeona już nie odzyskam bo znajomy zapłacił za niego więc muszą kupić najwyżej drugiego. Na AGP to do efiki coś lepszego od 9250 można włożyć tylko GF 6200 bo nie ma szybszych kart low profile i o napięciu 3,3V. Więc jak już coś kupować to wolałbym któregoś z powyższych radeonów na PCI tylko właśnie czy nie będzie jakiś dziwnych problemów?

[#21] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #20

Jest Radeon 9100 w wersji low profile.

[#22] Re: Najlepszy Linux na efike

@Korni, post #21

Ten radeon 9100 to jest na AGP pasujące do efiki? Chyba jest rzadko spotykany bo nigdy takiej karty nie widziałem.

[#23] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #22

Tak, kupiłem parę lat temu na Allegro za 50zł. Służył dobrze z Pegasosem2, teraz leży w szafie ;).

[#24] Re: Najlepszy Linux na efike

@Korni, post #23

U mnie przez pewien czas działał Radeon 8500Pro 64MB w wersji "FullProfile" :).
Co prawda karta była niebezpiecznie wygięta w slocie AGP i oprócz tego spierała się na gniazdach LAN/USB...ale kawałek papierka robiący za "izolator" zrobił swoje :)



Ostatnia modyfikacja: 24.09.2010 15:37:18
[#25] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #22

Dorwałem Radeona HD 2400 PRO na PCI i sprawdziłem go z efiką.

Jedyne co udało mi się uzyskać to czerń na ekranie. :(
Wygląda na to że Open Firmware nie potrafi zainicjować karty i brak jest obrazu (sprawdzałem i przez DVI i D-Sub).
Karta jest na 100% sprawna gdyż została sprawdzona pod Win XP.

[#26] Re: Najlepszy Linux na efike

@Bigo, post #25

Najlepszy Linux
Nie ma najlepszego, co do Debiana mi osobiście nie podoba się jego rozwój, bardzo wolny rozwój... Nowe wersje są wydawane zawsze z opóźnieniami, nadrabia tym że ma dosyć sporo pakietów w Sidzie (tak, te groźne repo ) jak zawsze starszych niż w innych dystrybucjach. Dochodzą do tego jeszcze te skrypty startowe a właściwie ich dziwny układ, jakbym miał wybierać to tylko Gentoo, nie żartuje na Amidze to by się kompilowało tydzień, tylko Arch Linuks.
[#27] Re: Najlepszy Linux na efike

@womperm, post #26


Najlepszy Linux na efike ;)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem