[#1] Tak jakby Efika z SH4
Zastanawiałem się czy dzial jej odpowiedni, moim zdaniem tak. Gdybym się mylił to proszę przenieść do HydeParku. Jako fan(atyk) procesorów SH chciałem podzielić się informacją dotyczącą dystrybucji Linuksa na płyty z procesorem SH4 (to chyba tzw. mikrokontrolery ) Może sobie kiedyś sprawię taką zabawkę. Mam pytanie dlaczego w opisie tej płyty są wymienione trzy rodzaje pamieci? Może mi ktoś to wyjaśnić. Ciekawe jakby śmigał ten SHlinuks? Będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia/domysły - logiczne.

http://www.shlinux.com/products/SH7780SDK.php



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2010 18:00:29
[#2] Re: Tak jakby Efika z SH4

@Ender, post #1

Mam pytanie dlaczego w opisie tej płyty są wymienione trzy rodzaje pamieci?

Zacznijmy od trzeciego, najbardziej oczywistego rodzaju pamięci, czyli DDR-RAM. Jest to po prostu normalna pamięć operacyjna komputera, taka sama jak w Efice zresztą. Do tego mamy dwa rodzaje pamięci flash (czyli nieulotnej). Po co dwa? Bo mają inne charakterystyki. Pamięć NAND jest tańsza, szybsza, bardziej upakowana, ale niestety jest przeznaczona do sekwencyjnego odczytu danych. Odczyt sekwencyjny jest typowy dla pamięci masowych, stąd pamięć NAND służy zwykle jako wewnętrzny szybki dysk. Z pamięci NAND robi się też pendrajwy i dyski SSD. Pamięć NOR natomiast, nieco wolniejsza i droższa, znakomicie radzi sobie przy swobodnym, niesekwencyjnym dostępie. Z tego względu można ją wykorzystać w charakterze pamięci ROM, czy nieulotnej RAM systemu i trzymać tam kod wykonywany bezpośrednio prze procesor, czy dane, do których potrzebny jest niesekwencyjny dostęp. NOR Flash jest wolniejsza od klasycznej dynamicznej pamięci RAM (np. tej DDR zastosowanej w tym sprzęcie), no ale jest nieulotna.



Ostatnia modyfikacja: 20.07.2010 20:04:34
[#3] Re: Tak jakby Efika z SH4

@G. Kraszewski, post #2

Wow. Szacun i wielkie dzięki. OK Zaczynam żałować, że nie wybrałem politechniki. Swoją drogą ciekawe, czy łatwo dałoby się zwiększyć pamięć DDR w takim zestawie do powiedzmy 1 GB. W sumie ta płytka to fajna ciekawostka.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem