[#1] Linux na klasyku A1200 !!
Czy istnieje Debian lub inna dystrybucja linuxa pod klasyczną Amigę 1200 ??
Mam taki komputer jak w opisie poniżej. Dodatkowo nie mam jeszcze)napedu CD/DVD.. Czy można w razie potrzeby instalować linuxa z karty PCMCIA ?

I w razie co jak to działa ?

[#2] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@Wojox, post #1

oczywiscie jest potato na 68k na 040 juz mozna sie bawic xwindow
a na 030 MMU mozna bawic sie w trybie consoli.

http://www.linux-m68k.org/

sam na studiach uzywalem A1200 T 040 z sieciowka .. w akademickiej sieci ;)



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 13:51:43
[#3] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@Wojox, post #1

Linux na m68k jest dość słabo rozwijany ostatnimi czasy... Żadna dystrybucja nie ma już oficjalnej wersji na Amigę. Najnowsze co można zainstalować to specjalna wersja Debiana - etch-m68k.

Jeżeli chodzi o inne systemy UNIXowe to jest NetBSD, które na Amigę cały czas jest rozwijane. Niedawno wyszła jego nowa wersja 5.1. Na Twojej konfiguracji powinno śmignąć bez problemu. Myślę, że nawet fajnie by było gdybyś sprawdził, bo nikt z ACA1230 nie miał okazji jeszcze przetestować go ;).

Nie można żadnego z tych systemów instalować z karty PCMCIA. NetBSD można instalować bezpośrednio z CD, z Amigowego dysku lub po sieci (po zabootowaniu poprzez AmigaOS).

[#4] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@strim, post #3

Swego czasu wyszła też jakaś wersja Red Hata na Amisie 68k

[#5] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@waldiamiga, post #4

W czasach Red Hat Linuxa 5.1, czyli ok 1998 roku. Interesuje już raczej tylko archeologów ;).



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 16:59:52
[#6] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@strim, post #3

Dzięki strim,,, to mnie ucieszyło. Bo PCMCIA to tylko port do przenoszenia plików. więc przeniosę to na HDD który jest kartą CF i będzie gut..

Może tylko jakiś link do ściągnięcia linuxa ?

Jeszcze małe pytanko, linux zostawi jakieś menu do wyboru systemu ? jak to jest w jego zwyczaju ?



Ostatnia modyfikacja: 14.12.2010 21:14:44
[#7] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@Wojox, post #6

Nie wiem dokładnie jak wygląda kwestia instalacji i bootowania debiana, gdyż bardzo dawno nie miałem z nim styczności.

Natomiast NetBSD można po zainstalowaniu uruchamiać na dwa sposoby - poprzez bootloader w partycji (wybór systemu w early boot menu) lub poprzez program gobsd, który odpala się po uruchomieniu AmigaOSu. Więc nie ma jakiegoś specjalnego menu do wyboru systemu ale zawsze jest taka możliwość. Ściągnąć można ze strony http://netbsd.org/ .

[#8] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@Wojox, post #1

A jest jakiś Linux wykorzystujący PPC w klasyku?

[#9] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@pong777, post #8

Jest Debian, ale wersja tez już starawa...
Nowe dystrybucje Debiana nie mają portu na Amigę.
[#10] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@pong777, post #8

APUS -nowy kernel mozes sobie przekompilowac sam :)



Ostatnia modyfikacja: 15.12.2010 14:24:05
[#11] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@pong777, post #8

Co prawda NetBSD to nie Linux, ale prace nad wersją dla Amigi z PPC posuwają się do przodu ;). Choć przez kilka lat nie było postępów w tej kwestii, ostatnio uruchomiono jądro na kartach CyberStorm PPC i BlizzardPPC .

http://mail-index.netbsd.org/port-amigappc/2010/12/13/msg000086.html

Więc jak ktoś ma dużo czasu i chęci to może uruchomić już wersję rozwojową NetBSD na Amigach z PPC.

[#12] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@strim, post #11

widze ze siedzisz w temacie Strim ....powiedz mi ktory wedlug ciebie jest najlepszy ?
FreeBSD ,NetBSD czy OpenBSD

[#13] Re: Linux na klasyku A1200 !!

@HOŁDYS, post #12

Na Amigę to NetBSD bo żaden inny nie zadziała ;).

OpenBSD też kiedyś był na Amigę, ale zatrzymał się na wersji 3.x.

Jeśli pytasz o inne platformy to dużo zależy od osobistych preferencji (ja osobiście bardzo lubię NetBSD), oraz konkretnych wymagań co do systemu. Dla przykładu: na PC tylko FreeBSD ma oficjalne sterowniki do kart graficznych NVidia z obsługą 3D. Więc jak komuś to potrzebne to wybierze FreeBSD. Mogą istnieć inne konkretne powody dla wybrania innego BSD.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem