[#1] Debian 5.07 na Power MAC G4
Mam pytanie, jak zachować macowy system przy instalacji Debiana 5.07. Mam czysty system MAC OS 10.4, spodobał mi się do "multimediów", zwłaszcza nasycenie barw. Wszystko jakby ładniejsze niż na PC. Widziałoby mi się menu wyboru systemu.

Dodatkowe pytanie. Czy Maci mają dedykowane podzespoły ? Tzn. czy dokładając RAM, lub wymieniając grafikę muszę szukać wersji ala MAC ?

[#2] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Wojox, post #1

Zależy jak partycjonowałeś przy instalacji Mac OS X. Jeśli zrobiłeś oddzielne partycje to powinno pójść gładko. Jeśli nie - możesz po prostu dołożyć drugi dysk, albo (prze)partycjonować. Poczytaj http://dreamolers.binaryriot.org/dualboot.pdf . Karty graficzne muszą być w wersji Mac (dokładnie to ich BIOS, można flashować zwykłe karty), zasilacz i obudowa też są trochę niestandardowe, reszta nie musi być dedykowana.

P.S: Dla odważnych polecam Debiana 6, powoli zbliża się do wydania.



Ostatnia modyfikacja: 10.01.2011 23:07:53
[#3] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Korni, post #2

Opis jak zainstalować Ubuntu+MacOSX+MorphOS:

http://www.morphzone.org/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=7319&forum=9

[#4] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Korni, post #2

System instalowal poprzedni wlasciciel. Nie chcialem pogonic dalej bo by tylko ulozyl pod Debiana. Chcialem zaladowac Gentoo ale wymagal Radeona. Wiec zostal Debian. Co do dedykownych gratow, to zamykanie sie na klienta....
Dzieki za porade,,,, z linu ponizej tez skozystam. THX.... OK

[#5] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Korni, post #2

Dodałem HDD 80 Barracuda do G4, zainstalowałem całego Debiana, na dysku slave. Wszystko poszło bez problemu. Natomiast po restarcie wstaje zawsze MAC OS z dysku Master. Po wciśnięciu klawisza alt, nie ma wyboru systemu, po odpięciu dysku master Debian nie rusza. Co zrobiłem nie tak ?

[#6] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Wojox, post #5

To ja zadam pytanie pomocnicze - Czy OF Powermaca łyka partcje ext3 ?

Albo innaczej - czy na tym drugim dysku jest partycja do bootowania np. HFS lub HFS+ i na niej leży kernel liunuxa czy standardowo leży na partycji ext3 w katalogu /boot/ ?

... a to na makach jakiś bootloader jest, dobra już nie mącę może ktoś obcykany w temacie wyjaśni co i jak :}



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2011 11:47:19
[#7] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@ede, post #6

Stworzyłem jedną partycję, automatycznie. Opcja dla ciemniaków, czyli obecnie dla mnie,,,
Znalazłem na forum "myapple" takie zdanko cyt: "Linux przy Open Firmware potrzebuje małej partycji bootowalnej makowej, bo nie jest w stanie bezpośrednio uruchomić linuxa z ext3. Wszystkie dystrybucje Linuxa PowerPC na Maca uwzględniają ten problem i na takiej partycji instalują LILO, GRUB itp"....
Więc wniosek że widocznie nie mam tej małej makowej partycji, ale przecież cały dysk master to system makowy.
Wnioskuję że muszę najpierw zrobić jedną małą makową partycję na tym dysku slave, a później instalować Debiana i nie usuwać tej partycji...



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2011 13:32:36
[#8] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Wojox, post #7

W takim razie skoro wybrałeś bezpieczniejszą względem OSXa metodę (opcja z drugim dyskiem) to najprościej będzie zrobić instalkę jeszcze raz. Generalnie powinieneś mieć na tym dysku (pierwsza 128MB z OSXa) druga bootowalna partycja HFS, trzecia partycja ext3 na system plików Debiana, czwarta partycja swap dla Debiana (wielkość RAM x 2) no i przy okazji piąta SFS dla MorphOSa, abyś póżniej nie rzeźbił od nowa ;) i w tym miejscu moje kompetencje się kończą jakby ... jeśli chodzi o zabootowanie maka poczytaj wątek, który wskazał Kjb. Dodam jeszcze, że to co napisałem to tylko moje spekulacje, gdyż nie posiadam Power Mac G4, ani nie instalowałem Debiana na takim sprzęcie.


Edit: Na początku przygotuj ten dysk za pomocą Disk Utility pod OSXem ! OSX zakłada automatycznie jakąś dziwna partycję 128MB i chyba po niej się orientuje, że ma do czynienia z bootowalnym dyskiem.
PS. Sorki



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2011 14:13:08
[#9] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Wojox, post #7

Nie wiem czy wniesie to coś do całej tej sprawy, ale napiszę może jak poradziłem sobie z potrójnym bootowaniem MOS/OSX/Ubuntu na moim miniaczu. Najpierw zainstalowałem OSXa i MOSa wg. wytycznych Jacy, pozostawiając pusty obszar na dysku dla linuxa. Potem zainstalowałem Ubuntu pozwalając mu aby zrobił sobie co chce z tym wolnym obszarem poletka na dysku. On elegancko sobie go podzielił i ustawił siebie jako system główny. Potem już tylko wystarczyło zmodyfikować yaboot, tak jak opisał to boot_wb na forum MorphZone.

[#10] Re: Debian 5.07 na Power MAC G4

@Wojox, post #1

Też mam debiana na PowerMacu G4 - także dołożyłem dysk ale na drugim ATA jako master.



Ostatnia modyfikacja: 28.07.2011 20:46:56
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem