[#1] Router / firewall na Amidze
Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale z wykorzystaniem NetBSD na Amidze można stworzyć pełnoprawny router i firewall. Odkąd NetBSD obsługuje Mediatora i karty RTL8029 jest to szczególnie proste:

1) Wetknij w Amigę przynajmniej 2 karty sieciowe obsługiwane przez NetBSD (ale jak chcesz to możesz nawet 6 - chyba nie ma mostka PCI z większą ilością slotów).
2) Zainstaluj NetBSD.
3) Skonfiguruj routing, NAT oraz firewalla (np. za pomocą mechanizmów ipnat i ipf).
4) Szpanuj.

Oczywiście, wydajność takiego rozwiąnia jest ograniczona przepustowością 10Mbit'owych kart sieciowych, więc jak ktoś ma szybsze łącze to nie ma sensu .


Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 16:45:59 przez strim
[#2] Re: Router / firewall na Amidze

@strim, post #1

Strim. Realtec w medku nie pokazuje pazurków. Karta działa chyba na mniej niż połowa szybkości. Taki Router chyba nie jest praktycznym rozwiązaniem choć jak najbardziej dzięki Tobie możliwym.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Router / firewall na Amidze

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

10Mbitowe Realteki (8029) w NetBSD działają z pełną prędkością. 100Mbitowe (8319) nie działają teraz w ogóle... Więc problem jakby nie istnieje pod NetBSD .

RTL8029 do łącza 10Mbit lub wolniejszego i tak spokojnie wystarczy .

No a co do praktyczności rozwiązania... wiadomo, że każdy na Amidze wolałby grać w Superfroga, niż używać jej jako router .

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 16:50:10 przez strim
[#4] Re: Router / firewall na Amidze

@strim, post #3

Prawda. Zapomniałem, że chodzi o siec 10Mbit. Ja mam taką kartę wpięta pod Ami bo 100 pod os4.1 nie dział. Wiem, że jak przesyłałem przez sić dane miedzy pc a amigą to się sporo zawiodłem na tej karcie. Na 100Mbit miałem jakieś 400-500kbs na 10Mbit zaledwie 100.

Nie mniej strim jeszcze raz gratulacje. Jak się pojawi wsparcie dla radeona to na pewno wezmę pod warsztat Netbsd.


Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: Router / firewall na Amidze

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

Jak się pojawi wsparcie dla...


To jest właśnie problem, na który cierpi teraz NetBSD . Zbyt mało osób próbuje używać tego systemu, a za wiele czeka na wsparcie dla czegoś. Choć z tym wsparciem wcale nie jest aż tak źle teraz (zwłaszcza jak spojrzeć na listę obsługiwanego sprzętu).

Prawde mówiąc, odkąd napisałem pierwszy sterownik dla NetBSD (czyli styczeń 2011) to nie otymałem ani jednego raportu o błędzie, ani jednego ble nie działa mi to czy tamto. Oczywiście, jest możliwe, że wszystko działa bez problemu, ale prawdę mówiąc... zawsze gdzieś zdarzy się jakiś błąd. Wniosek? Chyba nikt oprócz developerów nie używa NetBSD, a w taki sposób system nie może się rozwijać.
[#6] Re: Router / firewall na Amidze

@strim, post #5

Powiem szczerze, że nigdy nie widziałem netbsd działającego na amidze. Sam kiedyś próbowałem pobawić się linuxem 68k ale z kiepskim skutkiem. Niestety też mam wrażenie, że poza developerami nikt tego systemu nie używa. Nawet nie bardzo widzę jakiekolwiek dyskusje na ten temat na łamach PPA. Potencjalnego usera w każdym bądź razie w mojej osobie macie :)


Powiedz mi jeszcze czy netbsd obsługuje procesory ppc?


Benedykt Dziubałtowski
[#7] Re: Router / firewall na Amidze

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

Powiedz mi jeszcze czy netbsd obsługuje procesory ppc?


Jeśli chodzi o klasyki, to istnieje port amigappc, ale nie nadaje się do normalnego używania. W tej chwili obsługuje tylko CyberStormy PPC, oraz sterowniki bez DMA. Niestety z tego co wiem pracuje nad nim tylko 1 osoba (Frank Wille), który też ma nawał innych projektów.

Jeśli zaś chodzi o maszyny neoAmigowe, to w pełni wspierany jest Pegasos II przez port ofppc. NetBSD działa na nim bez zarzutu, wspierany jest cały sprzęt który znajduje się na tej płycie, działają Xy, aplikacje graficzne itd.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 17:12:33 przez strim
[#8] Re: Router / firewall na Amidze

@strim, post #1

Router to akurat można zrobić bez NetBSD, wystarczy MiamiDX i więcej niż jedna karta sieciowa, soft do firewalla nie wiem czy istnieje pod WB.


Pozdrawiam
[#9] Re: Router / firewall na Amidze

@RadoslawF, post #8

MiamiDX zatrzymał się w rozwoju... kiedy? Nie pamiętam, tak dawno to było. A NetBSD niczym nie ustępuje innym siecowym systemom operacyjnym. Porównanie tych dwóch pod kątem obsługi sieci zwyczajnie nie ma sensu.

NetBSD obsługuje IPv6, IPsec, NAT, 3 różne typy firewalli (ipf, ipnat, npf), możliwość definiowania własnych reguł filtrowania pakietów, etc. etc. etc.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 20:20:06 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem