kategorie: Debian, PowerPC
[#1] Instalacja Debiana z CD
Wydawało mi się, że instalacja Debiana z oryginalnego CD będzię super łatwa, a mi nie chce nawet wystarować. Instalowałem kiedyś prosto z internetu i było to dziecinnie proste. Chyba coś źle robię.
Wypaliłem z ISO nowe CD pierwszej płyty instalacyjnej Debiana 6.0.5 powerpc.
W OF wszedłem do katalogu głownego CD. Jest katalog /install. Tam jest katalog /powerpc i w nim plik vmlinuz-chrp.initrd.
W OF wpisuję boot /install/powerpc/vmlinuz-chrp.initrd
Ale mój Pegasos2 nie chce zabootować :/
??
[#2] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #1

Witam .

Ja w swoim Pegasosie I uruchamiałem tak:

- boot /pci/ide/cd0.1 install/powerpc/vmlinux /lub/ vmlinuz-chrp.init


- musisz zobaczyć jakie masz pliki "image" ,
- ścieżka mniej więcej wygląda tak w ten sposób - zobacz jak Ci widzi CD-ROM .
- spróbój zmienić w razie czego jak by nie poszło " cd0.1" na " cd0.0 " może wtedy ruszy .
Pozdro

;)

PS. Jak się nie mylę to Pegasos II widział CD-ROM pod device " CD "
- zamiast "cd0.1" spróbój dać "CD" może coś da .



Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 19:55:20 przez Piotr Myszkowski
[#3] Re: Instalacja Debiana z CD

@Piotr Myszkowski, post #2

Dzięki.
A dać spację między cd a install?
Tak, Pegasos2 widzi cd-rom jako CD.
[#4] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #3

tak
[#5] Re: Instalacja Debiana z CD

@Piotr Myszkowski, post #4

Nie wiem o co biega, ale nie chce w ten sposób ruszyć. Może by skopiować vmlinuz-cgrp.initrd na dysk twarty i spamtąd go odpalić?
Aha, próbowałem w ten sposób:
boot /pci/ide/cd install/powerpc/vmlinuz-chrp.initrd


Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 21:01:21 przez R-Tea
[#6] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #5

chyba jeszcze trzeba dodać sekwencje: "root=/dev/ram0 video=radeon:1024x768@60" czy jakoś tak

np: boot /pci/ide/CD /install/powerpc/vmlinux root=/dev/ram0 video=radeon:1024x768@60 ,

lub
boot cd: vmlinux root=/dev/cdroms/cdrom /0/1/ ( wybór ) video=radeon:1024x768@60 ,

jest jeszcze parę kombinacji - pokombinuj !

A czemu nie ustawisz sobie w OF opcji boot-device jako CD-ROM - po włożeniu płytki i resecie , system powinien sie sam uruchomić ?

z dysku to byłaby sekwencja mniej więcej taka :

boot hd: vmlinux root=/dev/hda0/1/2/3/4/5/ ( wybór ) video=radeon:1024x768@60 ( coś takiego lub podobnego )

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 22:17:57 przez Piotr Myszkowski
[#7] Re: Instalacja Debiana z CD

@Piotr Myszkowski, post #6

Udało mi się zainstalować przez skopiowanie vmlinuz-chrp.initrd na twardy dysk. Mam taką specjalną, małą partycję w FFS, na której trzymam stare i aktualne boot.img MorphOS-a, skrypty startowe, no i jądra linuksa.
Instalacja przeszła bez żadnych problemów, ale Debian uruchamia mi się tylko w lini poleceń :/ prosząc o użytkownika i hasło. A parę linijek nad znakiem zachęty jest wiersz o poprawnym uruchomieniu Gnome.
Co robić? Coś źle zrobiłem?
[#8] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #7

Żartujesz? Przecież tyle razy to robiłeś (Twoje pytania na forum).
boot cd /install/pegasos - tak najprościej zacząć.
Po instalacji, z uwagi na to, że OF nie widzi partycji z Debianem (tak mu się porobiło od wersji 6) kopiujesz jądro np. na partycję "boot" i podajesz odpowiednią ścieżkę do uruchomienia (sam o to pytałeś na forum).
Powodzenia.

P.S.
Niestety nie wiem czemu masz Gnoma, a go nie masz. Mnie nigdy się tak nie stało.
[#9] Re: Instalacja Debiana z CD

@Kitech, post #8

Cytując autora 1 posta to :

"Wypaliłem z ISO nowe CD pierwszej płyty instalacyjnej Debiana 6.0.5 powerpc."

Na 1 CD-ROMie NIE MA
[#10] Re: Instalacja Debiana z CD

@Piotr Myszkowski, post #9

Przepraszam, ale czego nie ma? Pliku "pegasos" w "install"? Jest!

http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.5/powerpc/iso-cd/debian-6.0.5-powerpc-CD-1.iso

Chyba, że nie zrozumieliśmy się.

Pozdrawiam.
[#11] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #7

Instalacja przeszła bez żadnych problemów, ale Debian uruchamia mi się tylko w lini poleceń :/ prosząc o użytkownika i hasło. A parę linijek nad znakiem zachęty jest wiersz o poprawnym uruchomieniu Gnome.


Być może masz jakiś problem z X-ami albo sterownikami do karty graficznej. Wtedy masz informacje w stylu że gdm3 wystartowało, a chwilę potem prosi cię o logowanie w trybie tekstowym.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 00:06:37 przez Malin
[#12] Re: Instalacja Debiana z CD

@Kitech, post #8

Przed instalacją skopiowałem vmlinuz-chrp.initrd na amigową partycję i z tego pliku uruchomiłem instalkę. Nie uruchomiłem instalki z pliku pegasos. Może to dlatego?
[#13] Re: Instalacja Debiana z CD

@Kitech, post #10

Coś musiało urwać moja wypowiedź- była o wiele dłuższa. Nie wiem co było tego przyczynbą , a nie sprawdzałem na podglądzie.

Do rzeczy.

Chodziło mi raczej że na 1-szym CD-ROMie "nie ma " środowiska graficznego a jest dopiero na 3 lub 4 płycie . A Ty napisałeś że nagrałeś ISO z 1 płyty.

Wygląda nato że podczas instalacji BYŁEŚ podłączony do neta i Instalator sam ściągnoł sobię zależności .

Podczas Instalacji Apt-get wywala okienko z DOSTĘPNYMI SERWERAMI do instalacji .
Na pewno nie miałeś możliwości wyboru servera " środowiska graficznego " - mówimy tu o próbie instalacji z PIERWSZEGO CD-ROMu.

Więc NIE MASZ CAŁEGO " środowiska graficznego " - tak myślę pomysł

Ja robie to tak :

- nagrywam przynajmniej 4 lub 5 płyt CD lub 1 DVD ( polecam jest mniej zabawy ),
- odłanczam kabel od neta ( port eth )
- podczas instalacji podaję APTowi te wszystkie płyty
- Wskazuję Apt-owi jakie Servery ma zainstalować i naprzód,
- po zakończeniu instalacji - system sam powinien uruchomiś "środ. graf. " od razu .
- w razie gdy nie uruchomi mi się środ. graf. TO sprawdzam APTITUDE i dogrywam ręcznie .
- uruchamiam z roota tak ( po znaku zachęty ):
- KOD: " invoke-rc.d gdm3 start/stop" ( wybór )
lub tak
- KOD: " service ?dm start/stop " ( wybór ) --- w twoim przypadku powinno być " gdm3 ".

Jak się uruchomi środ. graf . to podłącz internet i Debian po chwili powinien mieć Neta .
Jak NIe to - reset .

Tak instalowałem Debiana 6.0.1 // Debiana 6.0.3 na MacuMini .

;)

ps: zainstaluj sobie Bootloadera - będziesz mieć 2 systemy .
[#14] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #12

to właśnie z tego pliku " pegasos " powinieneś uruchamiać Debiana ale już gdy masz jego zainstalowanego .

A tak nawiasem TO ja odpalałem swojego Pega 1 w ten sposób że
- po instalacji - skopiowałem na partycję SYSTEM ( Morphos ) plik " vmlinux(z ) z Debianowego /boot
- i to z niego startowałem .
[#15] Re: Instalacja Debiana z CD

@Piotr Myszkowski, post #13

Dziękuję. To ja chyba zassam sobie to DVD.

Btw. czy jest jakiś linux z LiveCD lub LiveDVD na PPC? Wiem, że Debian nie ma.
[#16] Re: Instalacja Debiana z CD

@R-Tea, post #15

Jak znasz angielski TO możesz albo prześledzić wątki na forum " www.penguin - coś tam " albo poszukać dobrze na necie albo zadać pytanie na forach linuxowych.

Ja Ci nie odpowiem na to pytanie ponieważ nie znam angielskiego tak dobrze abym mógł zrobić to co napisałem powyżej .

Za LiveCD nie którzy uważają edycję MintPPC ale z tego co wiem jest z tym trochę kombinowania .

Pozdrawiam - ile będę wstanie to pomogę ;)
[#17] Re: Instalacja Debiana z CD

@Piotr Myszkowski, post #16

Znalazłem coś. Co prawda nie jest to LiveCD, ale zawsze coś. Nazywa się Lubuntu.
http://cdimages.ubuntu.com/lubuntu/releases/precise/release/lubuntu-12.04-desktop-powerpc.iso
Wypaliłem to ISO CD, ale jest jakieś dziwne. W katalogu /install jest standardowy plik skryptowy pegasos.
W skrypcie tym jest odwołanie
cd install/powerpc/vmlinuz-chrp.initrd
ale na płycie NIE MA tego pliku. O co chodzi?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem