kategoria: Efika
[#1] EFIKA 5200B - Pytania laika
Witam

Drodzy koledzy czy mógłbym prosić o kilka informacji dot. Efiki 5200 ? Przymierzam się do zakupu takowej, jednak nachodzą mnie różne wątpliwości:
- jaki zasilacz
- jaka obudowa
- jak to wszystko zgrać do kupy
Przyznaję, że nie należę do ludzi, którzy uwielbiają rękodzieło i potrafią sami sobie zmontować obudowę czy polutować kabelki (oczywiście lutownicę posiadam).
Prosiłbym o opienie z użytkowania MOS-a oraz krótką informację o dostępności oprogramowania użytkowego. Przepraszam za moje lamerskie pytania, ale do tej pory nie miałem żadnego doświadczenia z MOS-em oraz tą platformą sprzętową.

P.S. 575 PLN to dobra cena za Efikę 5200 ? :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam

biax

[#2] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@biax, post #1

Ad.1
Praktycznie kazdy zasilacz atx, efika nie potrzebuje duzo pradu.

Ad.2
Co do obudowy to nie ma gotowej. Chyba, ze kupisz tzw. open client,
czyli zestaw sprzedawany niegdys przez Genesi (efika+obudowa+picopsu).
Kilku gosci zbiera zamowienia na obudowy, ale sa wg mnie sporo za drogie
i niezbyt ladne, choc jak mowia piekno jest w oku patrzacego :)

Ad.3
Jak to zgrac do kupy? To juz zalezy od tego na co sie zdecydujesz.
Najtrudniejsza sprawa wg mnie jest wyciecie otworow na gniazda.
Reszta to banal. Mozna wykorzystac obudowy np. po tunerach tvsat.


Co do uzytkowania mosa to nie narzekam. Wiem, co moze ten sprzet
i licze sie z tym. Najbardziej dotkliwy jest brak wiekszej pamieci.
Programy, ktorych uzywalem na pegasosie uruchamiaja sie ne efice.
Sputnik, Yam, Simple Mail, ATC, AmiGG, ShowGirls, Morphed, TVPaint,
PersonalPaint, Mplayer, Kaya itp. System jest bardzo elegancki.
Sa pewnw problemy ze stabilnoscia, ale po wymianie baterii - u mnie zniknely.
Wkurzajacy jest brak dzwieku. Efike chcialem zastosowac jako super cichy
sprzet do radia internetowego. I faktycznie jest cichy, az za bardzo.
Mam nadzieje ze to zostanie szybko poprawione.

Siec chodzi bardzo ladnie, uzywam od paru dni efiki jako glownego
kompa i nie mialem przez ten czas ochoty ani razu wlaczyc pegaza :).
Nalezy pilnowac, zeby sputnik nie zabral calej pamieci i jest ok.
Ten post pisze na efice i sputniku wlasnie.

Usb jest z deka wolne, ale to przeciez 1.1. Przekopiowalem juz gigabajty zdjec
z mojego nikona i nie mialem problemow.
Na marginesie ciekawa sprawa - ShowGirls nie wyswietla zdjec z pendriva,
chociaz widac je w podgladzie, a te same zdjecia skopiowane na dysk twardy
pokazuje bez problemu. Pewnie cos trzeba dograc, albo ustawic, ale nie wiem co
na razie.

Mnie osobiscie zabawa z ta pop******ka daje wiele radosci (uzywanie
tego przypomina nieco boje z rozbudowana o wszystko A1200).

Wszystko zalezy od tego czego oczekujesz, najlepiej pobaw sie tym przed zakupem,
np. na najblizszym Amiga Eastern Meeting.

Co do ceny to sie nie wypowiadam, ja kupilem sporo taniej.

Pozdrawiam.

[#3] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@il_capitano, post #2

Na marginesie ciekawa sprawa - ShowGirls nie wyswietla zdjec z pendriva, chociaz widac je w podgladzie, a te same zdjecia skopiowane na dysk twardy pokazuje bez problemu.

Ten błąd został już poprawiony. Aktualizacja nadciąga.

[#4] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@biax, post #1

co do zasilacza: Do Efi jak ulał pasuje PicoPSU (wystarczy wersja 90W), z tym, że trudno go dosyć w Polsce dostać (część ludzi kupiła hurtem w stanach (około 100 zł, wersja 90W), część w sklepie techcave (ok. 200 zł, wersja 120W)). Do tego trzeba jeszcze doliczyć zewnętrzny zasilacz "kostkę" 12V (jak do LCD) - za głupie trzy dychy kupisz na Alledrogo). Oczywiście możesz też użyć normalnego ATX, z tym, że jest on większy od samej Efiki :). Można spróbować go trochę "odchudzić", wyrzucając to i owo (wiatrak, obudowa...), albo kupić "firmowego" zasilacza z komputerów DELL, IBM itp; które często są mniejsze od "normalnych", ale - o ile się nie mylę - czasem brakuje w nich któregoś niezbędnego napięcia.

a propos obudowy: Ja swoją wykonałem własnoręcznie, ale chyba najprostszym (i nie najgorszym) rozwiązaniem jest kupno zewnętrznej obudowy 5,25 na dysk (Geit na przykład użył Icy boxa) i wyrżnięcie paru dziur.

co do zgrania do kupy - potrzebujesz jeszcze:

1. karty graficznej (niskoprofilowej, śledź też albo low profile, albo odkręcasz, bo się nie zmieści duży). Co do karty - Radeon (max 9250), im więcej RAMu tym lepiej (u mnie na 9200 SE 64 MB nie pójdzie na przykład FuhQuake-GL).

2. myszy i klawierki (USB) plus - najczęściej - hub (żeby nie blokować portów - w końcu Efi ma tylko dwa). Z klawiaturami może być problem, OF czasem nie widzi co poniektórych. Ja używam malutkiej klawierki "Apollo multimedia" kupionej w "sklepie za rogiem" za 25 zł - działa bez problemu.

3. dysku twardego (2,5 cala ze złączem IDE - może być trudno dostać w "sklepie za rogiem", bo "panie, już tylko SATA są"). Ewentualnie - przelotka IDE->Compact Flash za trzy dychy + pojemna karta CF. Zalety takiego rozwiązania: Efi będzie bezgłośna. Wady: cena (w przypadku CF płacisz znacznie więcej za GB).

4. zostają jeszcze drobiazgi w stylu włącznik, reset i diodki. Aby je zdobyć należy (najczęściej) rozbebeszyć jakiegoś PC (sama przyjemność, a poza tym - satysfakcja, że działasz w recyklingu :) ).



Ostatnia modyfikacja: 22.07.2008 10:07:20
[#5] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@biax, post #1

Ja dla odmiany przymierzam sie do sprzedaży (Pegasos mi wystarczyw zupełności :) ). W zasadzie jest to gotowy system:
- Efika (uruchomiona dwa razy - raz gdy przyszła pocztą, drugi raz aby zainstalować MOSa2.0) - oczywiście MOS wymaga rejestracji i kupna klucza. Jestem pierwszym włascicielem.
- dysk 2.5 cala 20 GB Fujitsu
- zasilacz picoPSU 12 V (ew. jako bonus stary zasilacz od laptopa - bez obudowy)
- karta Radeon9250 128 MB
- pudło na obudowę (aluminiowa obudowa od kieszeni na CD/DVD 5.25 cala USB)

Plus - wszystko sprawdzone i działające w oferowanej konfiguracji. Na życzenie mogę przerzucić z mojego Pegasosa stosowne oprogramowanie (MPlayer, AminetRadio, programy internetowe, freewerowe gry.... oczywiście wszystko skonfigurowane)
[#6] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@wali7, post #5

Witaj

Hmmm, kusząca propozycja.... ile sobie liczysz taki sprzęcik ? ;)

Czekam na odpowiedź...

[#7] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@wali7, post #5

korci mnie ostanio zeby wymienic pegaza na efike. pegaz jest za wielki;)
[#8] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@quaint, post #7

programowalne kalkulatory są jeszcze mniejsze

[#9] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@quaint, post #7

Przeszukałem sobie sieć w poszukiwaniach cen Pegazów i znalazłem Efunzine. Firma w której wiele razy dokonywałem zakupów amigowych gratów... Cenki płyt głównych troszkę szokujące :) Widzę, że Efika jest sporą konkurencją dla Pegaza. W co lepiej zainwestować ?

[#10] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@biax, post #9

Pegaza to już nie kupisz w żadnym sklepie bo jest już nie produkowany. Tylko z drugiej ręki. Nie wiem jak z Efiką.
[#11] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@Arbuz, post #10

hmm, ja to mam szczęście... za każdym razem gdy przymierzam się do zakupu kolejnego kompa, okazuje się że nie jest już produkowany... ;)
Coś w tym jest.

[#12] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@quaint, post #7

Pegaza na Efikę? Nie lepiej kupić mniejszą obudowę do Pega? Efika jest wolna i ma stanowczo za mało ramu, żeby warto było robić taki downgrade imo.
[#13] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@biax, post #9

biax napisał(a):

> Widzę, że Efika jest sporą konkurencją dla Pegaza.

W którym miejscu?

[#14] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@GumBoy, post #13

cena

[#15] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@biax, post #14

Ale i też różnica w prędkości i możliwości modyfikacji sprzętu jest większa w przypadku Pegaza
[#16] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@biax, post #14

O konkurencyjnej cenie można mówić jeśli parametry sprzętowe są podobne.

[#17] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@GumBoy, post #16

i wielkość

[#18] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

Jak już Rzookol pisał wyżej, kalkulator też jest niewielki.

[#19] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@Grzegorz Kraszewski, post #3

Na moim pendrivie dzieje się to samo. Dodatkowo jest problem z kopiowaniem plików z pena na dysk. Niewielkie pliki czasem się uda skopiować, większych (parę mega wzwyż) - nigdy. Pojawia się jakiś błąd w logu Poseidona i koniec. Czy na ten temat coś wiadomo? Z Chrisem próbowałem się kontaktować, ale wyjątkowo jakoś nie odpisuje na maile.

I jeszcze jedno: kiedy można się spodziewać tego update'u?

[#20] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@Kamul, post #19

Za dwa tygodnie :D

BPANMSP

[#21] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@Jacek Piszczek, post #12

pewnie masz racje. przyzwyczailem sie do maka mini i chcialbym cos z mosem tej wielkosci.
[#22] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@quaint, post #7

Poważnie chcesz się pozbyć pegasosa? Może bym się skusił, podaj cenę i napisz czy to I, czy II.

[#23] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@ender, post #22

nieee, jeszcze sobie go zostawie, czasem mnie nachodzi na uzywanie mosa:)
[#24] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@biax, post #1

Ja tak na marginesie, nie przeczytawszy jeszcze wypowiedzi kolegow.

Udusisz sie przy 128MB ramu. Ja mam teraz 128 w klasyku (MOS 1.4 i AOS4). To jest stanowczo zamalo jak na procek ktory tam siedzi.

DODANE: Choc od A1200 nie wymagam duzo, to juz teraz mysle, ze musze ja dopalic przynajmniej o 64MB wiecej. (to jest problem, poniewaz simmy 128, przewaznie sa wieksze i nie mozna wlozyc drugiego do BPPC, ale w koncu jezeli jakims cudem zmiescilem 64 na tym ekstremalnym porcie, to 128 moge wlozyc do pierwszego. Sprzetowo moglbym 2x 128, ale technicznie (fizycznie), jest to problem. Tak czy inaczej - nie marz o fajnym kompie ze 128 MB ramu. Jest fajny, ale proc sie przy tym zmarnuje, nawet na tak nie potrzebujacym zasobow systemie jak MOS2.0. Kup sobie lepiej jakiegos Pegaza1. Lepiej na tym wyjdziesz. :)

Efika jest dla hardcorowcow, lub ludzi ktorzy wiedza czego od niej oczekuja i wpelni znaja jej ograniczenia. :)

DODANE2:

Napisalem - "Lepiej na tym wyjdziesz.", a bronic sie trzeba. Lepiej, poniewaz myslac o Efice, lepiej pomyslec jeszcze dosc czesto owyprzedawanym Pegazie1. Ogolnie chcialbym Cie zachecic do AOS4. Ale nie ma sie co oszukiwac - AONE nie kupisz, a dobry klasyk jest za podobne pieniadze (ale o pupe rozstrzac jezeli chodzi o mozliwosci). Uzywaja tylko ci co kupili wczesniej (klasyki jak i AONE). :)

Oj... ==> DODANE3:

Czyli poluj na Pegaza1. Przepraszam ale tak to wszystko wyglada. ;)



Ostatnia modyfikacja: 23.07.2008 04:30:16
[#25] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@Andrzej Drozd, post #24

Witaj

Hmmm, rzeczywiście 128MB Ram-u to nieco za mało, zważywszy że, w Efice nie można jej powiększyć (chyba że są jakieś sposoby). Sam mam klasyka z OS4.0 i czasami brakuje tego zasobu... Dlatego nie zabierałem się za MOS-a na moim sprzęcie. Widzę, jednak po Twojej wypowiedzi, że Peg1 byłby lepszym rozwiąaniem dla mnie, tym bardziej że możliwość jego rozbudowy jest o wiele prostsza i sprowadza się do zakupu komponentów w sklepie z PC-towymi bebechami :)
No cóż, teraz tylko pozostaje poczekać na jakąś okazję i zakupić Pegaza. Może to być trudne ....

Dzięki

[#26] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@Andrzej Drozd, post #24

No to trzeba szukać innych kości bo ja w swojej A1200PPC miałem 256MB i fakt ledwo co ale weszły. Niestety nie pamiętam jakiej firmy one były. Sprzedałem je razem z PPC
[#27] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@biax, post #1

komu malo temu malo, ja ponizej 60 mb wolnej pamieci nie schodze. tez myslalem ze bedzie gorzej, ale nie jest.
[#28] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@GumBoy, post #18

i pewnie dziala mos i inne ;]

[#29] Re: EFIKA 5200B - Pytania laika

@biax, post #25

mos nie zre tak pamieci jak os4 OK

[#30] Re: EFIKA 5200B - Na sprzedaż

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #28

No właśnie do tego zmierzaliśmy, że stawianie rozmiaru nad wydajność sprzętu jest trochę nie teges. Chyba, że ktoś mały sprzęcik do zabawy, albo na serwer.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem