[#1] Pegasos vs. Classic Amiga
Temat był poruszany kilka razy, ale w świetle dnia dzisiejszego (MOS 2.1 dla Pega, AOS 4.0 dla Classica) chciałbym prosić o rady / opinie, które pomogą mi wybrać amigową ścieżkę.

Oczekiwania:
- Amiga ma mi służyć głównie do grania w amigowe gry, jak Foundation, Napalm, Myst, The Shadow Of the Third Moon czy np. porty Doomów / Hereticów / etc. albo inne klasyczne gry
- Amiga nie ma zastępować PC, bo mam do dyspozycji notebooka i sprzęt stacjonarny (Internet, filmy, DVD, etc.)
- Amiga ma być w wersji PPC

Stan obecny:
- Pegasos pozwala mi na granie w nowsze amigowe produkcje, jak np. Heretic II czy Payback, starsze gry albo nie działają (wymienione wyżej), albo działają nie do końca poprawnie (np. Exodus TLW)
- E-UAE pozwala uruchomić większość wymienionych w oczekiwaniach gier, ale ich szybkość działania jest mniejsza niż na prawdziwej Amidze klasycznej

Proszę osoby posiadające zarówno klasyczną Amigę, jak i nowsze modele, czy też osoby posiadające tylko jedno z nich, o podzielenie się swoimi doświadczeniami z codzienną pracą i uruchamianiem starszych produkcji na posiadanym sprzęcie.

[#2] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #1

Pegasos średnio się nadaje do celów nostalgicznych, natomiast sensownie skonfigurowany classic z PPC pozwala uruchomić niemal wszystkie amigowe gry. Tak więc classica polecam.
[#3] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@Daclaw, post #2

Daclaw napisał(a):

> Pegasos średnio się nadaje do celów nostalgicznych, natomiast
> sensownie skonfigurowany classic z PPC pozwala uruchomić niemal
> wszystkie amigowe gry. Tak więc classica polecam.

Niestety z pewnym rozczarowaniem się o tym niedawno przekonałem.

Do czego więc używać Pegasosa, żeby można go było polecić?

[#4] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #3

do amigowych programów

[#5] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #3

yam amirc amigg
[#6] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@rzookol, post #4

do pegazowych programow

[#7] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #1

Pegaz nadaje się do odpalania amigowego softu użytkowego, części nowszych gier (np. WipeOut2097), MOSowego softu i gier. W sumie to całkiem sporo tego jest.
No i Pegaz nadaje się oczywiście do pielęgnowania myśli "czym byłaby dzisiaj Amiga, gdyby nie splajtowało C=" ;)
[#8] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@Valwit, post #5

Valwit napisał(a):

> yam amirc amigg

Jak pisałem w oczekiwaniach, Pegasos nie ma służyć jako maszyna do Internetu, ale gdyby jednak, to:
- z poczty korzystam, ale przez WWW i z tym sobie na Amidze w razie potrzeby poradze,
- z AmiGG na klasyku tez nie będzie problemu
- IRC to nie dla mnie

[#9] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@Korni, post #6

Korni napisał(a):

> do pegazowych programow

Niby tak, ale dzięki nim nie zyskuje aż tak wiele jak mogę stracić (niedziałające gry).
Chyba że jednak można sensownie z nich korzystać pod E-UAE, a ja po prostu go źle skonfigurowałem?

[#10] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #8

no nie wiem czy z amigg nie ma problemu na klasyku, to jednak dość żrący moc program. chyba że ci chodzi o amigg na klasyku pod mosem/os4. wtedy to połówicznie co innego.

[#11] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@wali7, post #7

wali7 napisał(a):

[...]

> No i Pegaz nadaje się oczywiście do pielęgnowania myśli "czym
> byłaby dzisiaj Amiga, gdyby nie splajtowało C=" ;)

Z tym się zgodzę, ale boli mnie brak możliwości pogranie w niektóre tytuły, które mam w kolekcji.

A może zrobić inaczej:
- Pegaz jako "czym byłaby dzisiaj Amiga, gdyby nie splajtowało C="
- klasyk z AGA i bez PPC do tego co nie działa na Pegu - tylko jaka to musiałaby być konfiguracja?

[#12] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@rzookol, post #10

rzookol napisał(a):

> no nie wiem czy z amigg nie ma problemu na klasyku, to jednak
> dość żrący moc program. chyba że ci chodzi o amigg na klasyku
> pod mosem/os4. wtedy to połówicznie co innego.

Gdybym miał zrezygnować z Pega, to wróciłbym właśnie do Amigi z PPC, więc OS4 i MOS by na niej zostały zainstalowane.

Ostatni raz miałem Amigę 1200 z PPC+BVision, gdy ostatnia dostępna wersja systemu to był OS3.9 / MOS 0.4 i całkiem znośnie to działało. Oczywiście nie umywa się wydajnościowo do Pega, ale nie jestem przekonany, że to o to w tym hobby idzie.

[#13] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #9

wszystko co wymaga a1200 + fast powinno chodzic bez problemów pod euae. Problemy sprawiają gry 3d czyli gloom, breathless, extreme racing oraz z gier 2d napalm. Wszystkie inne przeciez zadowalają się a1200 z fastem a to emuluje bez problemu e-uae na pegu (a z tego co widzę to masz szybsze g4 wiec powinno byc jeszcze lepiej). Jesli chodzi o prędkość to lotus, worms dc (gralismy na moim pegu przez 1.5 godziny na Amiga Dev meeting w chełmie i problemów nie było) oraz slamtilt działają bez frameskipa. Gier niedosowych wymagających szybszego procka w amidze praktycznie nie ma więc dla mnie peg z g4 spełnia większość zadań (nawet teraz kupiłem joystick cyfrowy na usb zeby gierzyć pod euae).

Pamiętaj też że peg daje niezły sygnał vga a na amidze musisz się męczyć z RF albo rgb 15khz.

Poza tym przeciez mozna miec pega i amigę z turbo


ps. jesli chodzi o euae to moze nie masz overlaya włączonego lub korzystasz z wersji sdl

[#14] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #9

Do niedziałających pod MorphOSem gier wyciągam z szafy A1200. Pod E-UAE też czasem pogram (np. Cannon Fodder działa idealnie).

[#15] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@rzookol, post #13

rzookol napisał(a):

[...]

> Poza tym przeciez mozna miec pega i amigę z turbo
>
>
> ps. jesli chodzi o euae to moze nie masz overlaya włączonego
> lub korzystasz z wersji sdl

No można mieć i to i to, właśnie obecnie jestem na takim etapie, że mam Pega oraz A1200 z Blizzard 1230 IV.
Tylko "niefortunnie" dostałem ofertę zakupu karty BPPC i zadałem sobie pytanie czy jest sens się rozdwajać, ale z tego co piszesz, to może jednak Peg by wystarczył.

Mógłbyś podesłać mi ustawienia do E-UAE, których używasz?
Jak skonfigurować joystick USB, żeby działał pod emulatorem?

Używasz na Pegu innego systemu niż MOSa?

[#16] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #12

Gdybym miał zrezygnować z Pega, to wróciłbym właśnie do Amigi z PPC, więc OS4 i MOS by na niej zostały zainstalowane.

Zauważ jednak, że nowe wersje zarówno MorphOS-a jak i AmigaOS 4, omijają klasyka z PPC szerokim łukiem.

[#17] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #15

widzisz, musisz się zastanowić ile oprogramowania nie pójdzie na Twojej amidze oraz pegu a pójdzie na klasyku z ppc. Wydaje mi się ze takiego oprogramowania praktycznie nie ma.

Jesli chodzi o joystick to ja nic nie konfigurowalem i dziala we wszystkich grach (sdl-shity, mame, snes9x, wipeout, uae) bez problemu (poseidon ma zaawansowaną wersję lowlevel.library wiec wszystko co z tego korzysta to bedzie dzialać)

ustswienie przesle jak wróce do domu
urządzenie joystcika w e-uae mam ustawione na joy1

co do innych systemów to macosx10.3, macos9.2 (oryginalne) pod molkiem czyli startują bezposrednio do macosów + rozgrzebanego debiana (z pięknie podmontowaną partycją pod mosem)
aaa, i pod basisiskiem na mosie mam macosa7.5.5PL

[#18] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #3

Ja do grafiki 2D i obróbki zdjęć używam. Jest USB, więc bez łaski można podpiąć cyfraka, ImageFx w końcu działa z normalną prędkością mimo rosnącej ilości megapikseli, o TVPaintcie i reszcie nie wspomnę... :)
[#19] Re: Pegasos vs. Classic Amiga

@lord_spider, post #3

Niestety z pewnym rozczarowaniem się o tym niedawno przekonałem.

Do czego więc używać Pegasosa, żeby można go było polecić?


Chyba mogę ci pomóc.. pomysł Chętnię kupie od ciebie Pegaza (w rozliczeniu mogę dać uszkodzonego Blizarda PPC 060/240)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem