[#1] Dysk SATA 500 GB w Pegu
Witam,
pamiętam, że były dyskusje o problemach z wiekszymi dyskami pod MOSem. Z racji zakupów do mojego PC skorzystałem z okazji i przetestowałem nowy dysk także w Pegu. Dysk to Samsung SATA 500 GB (jak ktos bardzo chce, mogę sprawdzić i podać typ), podpiąłem go przez przejściówkę IDE>>SATA (Gembird). Dysk został bezproblemowo wykryty i spartycjonowany pod MOSowym softem, stworzyłem 4 takie same partycje pod SFS (po 120 GB) i sformatowałem bez żadnych problemów. Następnie testowo poprzegrywałem na te partycje duże pliki, także bez problemów.
Trnafer miedzy dyskiem a RAM-dyskiem wynosił 39 MB/s (test praktyczny podczas przegrywania plików 200-300 MB), czyli dokładnie tyle, co uzywany na codzień w Pegu Seagate 80 GB.
[#2] Re: Dysk SATA 500 GB w Pegu

@wali7, post #1

Warto wiedzieć, ja mam u siebie zwykłego Seagate Barracuda 320GB i transfer 45MB

[#3] Re: Dysk SATA 500 GB w Pegu

@wali7, post #1

pamiętam, że były dyskusje o problemach z wiekszymi dyskami pod MOSem.
Problem nie dotyczył MOSa jako takiego, tylko programu SCSIConfig(czy jak to się tam zwie), który ma problem z poprawną obsługą dużych dysków(chyba chodziło o jakiś problem z obsługą LBA48, ale nie jestem pewien), anyhow, w obliczu istnienia MOSa 2 gdzie jest nowy program do partycjonowania który już tego problemu nie ma, sprawa jest już raczej "niebyła".

Trnafer miedzy dyskiem a RAM-dyskiem wynosił 39 MB/s
Uuu, to słabiutko... Niech zgadnę, stary firmware?
Aha i sprawdź jeszcze, czy nie masz na przejściówce i/lub dysku wymuszonego(zworką n.p.) trybu SATA-I(1,5Gb/s), bo to może spowalniać.
Nie wiem też, czy pomieszanie coś w parametrach SFS(typu rozmiar bloku, bufory) przy takich partycjach by coś nie pomogło, no ale o tym to może ktoś kto się zna się wypowie...
U mnie na starutkiej 120GB Barracudzie SATA z 16MB cache, robi przy takim kopiowaniu średnio 50-55MB/s... :P
[#4] Re: Dysk SATA 500 GB w Pegu

@Torn, post #3

W sumie to transfer mi nigdy nie przeszkadzał, byłem zadowolony... ale skoro macie więcej, to muszę się temu przyglądnąć bliżej :)
A co do dysku SATA, to i tak już jest w swoim docelowym pececie, Peg dostanie drugi dysk 80 GB który mi został po zupełnie innym urządzeniu.
[#5] Re: Dysk SATA 500 GB w Pegu

@wali7, post #4

słaby transfer spowodowany jest przejściówką sata-ide. ona wszakże posiada dwa kontrolery i oba są niezbyt wysokiej jakości, stąd spowolnienia.

[#6] Re: Dysk SATA 500 GB w Pegu

@Arbuz, post #2

A u mnie max. to około 30Mb/s. :( Twardy to Hitachi, 320Gb, ATA.
[#7] Re: Dysk SATA 500 GB w Pegu

@altcomputing, post #5

Nie, przejściówka nie ma nic do tego. I wątpię, by przejściówki SATA do IDE zawierały 2 kontrolery, gdy specyfikacja ATA jest kompatybilna w dół, a kontrolery ATA istniejące na rynku i tak nie obsługują nowszych trybów niż UDMA-5. Dużo prostsza deserializacja i podłączenie 1:1 jest tańszym i lepszym rozwiązaniem, a działanie SMART(za równo pod MOS jaki Linux) wydaję się potwierdzać tą tezę(bo w konfiguracji z dwoma kontrolerami, to raczej by nie działało, chyba że się mylę).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem