[#1] Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco
Tak jak w temacie dostałem zgode na przeporwadzenie wywiadu . Jeżeli macie jakieś pytania . Można je zadawać w tym wątku termin upływa 26 stycznia . Ze wszystkich zadanych pytań wybiore 10-15 . Następnie zostaną wysłane do bbrv

[#2] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

No to pierwsze pytanie.

Jest jakaś szansa na wypuszczenie komputera, który byłoby godnym następcą Pegasosa II i na którego można byłoby stworzyć wersję MorphOS-a 2.x? Jeżeli jest to jak duża jest to szansa? Chodzi mi o komputer o w miarę dzisiejszych możliwościach, nadający się do domowego użytku, nie ograniczone urządzenie przemysłowe jakim jest Efika. Niestety nie pozwala ona w pełni wykorzystać możliwości MorphOS-a i tworzonego dla niego oprogramowania.



Ostatnia modyfikacja: 21.01.2009 16:39:23
[#3] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@MDW, post #2

@MDW
Ja ci odpowiem - duzej szansy nie ma, bo nie ma zapotrzebowania na taki komputer. Genesi zrobilo Efike by na niej zarobic ...i zupelnie przypadkowo dalo sie na nia przeportowac MorphOSa, z czego niektorzy sie ucieszyli. Wszystko.

@Autor
Co prawda moge zapytac osobiscie ale skoro juz robisz wywiad:
Spytaj, czy i jak Genesi zamierza supportowac amigowy rynek w najblizszej przyszlosci.

[#4] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

czy i kiedy może się pojawić update firmware do pegasosa (włączając w to aurę)

[#5] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

Czy mogliby skomentować to? Czy zamierzają odejść całkowicie od platformy PPC? Czy użytkownicy MorphOS-a mogą spodziewać się jakiegoś nowego sprzętu spod ich ręki?

[#6] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@_arti, post #3

@arti
No właśnie może jest jakieś zapotrzebowanie tylko my o nim jeszcze nie wiemy. Oczywiście nie zapotrzebowanie amigowego rynku, bo to jest na pewno zbyt małe. Ale tak samo jak było z Pegasosem i Efiką - coś może powstanie do jakiegoś celu i przy okazji może udałoby się to (tak jak w poprzednich przypadkach) wykorzystać. Raczej na żadne inne maszyny nie będziemy mieć szans. Tylko przy okazji może nam się coś dostać. :( No i o taką właśnie okazję pytałem. :)

[#7] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

spytaj czy lubia koty, reszta tego co maja do powiedzenia i tak jest malo wazna :)
[#8] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Valwit, post #7

Koty są bardzo ważne. A prywatnie chciałbym, coby Bill opowiedział o czasach VISCorpu z dzisiejszej perspektywy. Dużo, ciekawie i szczerze. I może o sobie.

[#9] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

Czytałem info o tym, że chcą zastosować procesory ARM. Moje pytanko, czy zamiast używać procesory ARM rozważyli by zastosowanie procesorów serii Super Hitachi SH 5 lub nowszych i do tego najnowszych układów Power Vr SGX (te, które mają się ukazać w tym roku). I procesory (stronki Renesans Technology), i układy mają niezłe możliwości (Power Vr SGX ładują do laptopów), nie są przesadnie drogie, i nie pobierają dużo prądu. Czy w związku z tym nie mogły by one stanowić bazy mini laptopa i czy firma myśli o tego typu sprzęcie? (Sprzedaż laptopów i mini laptopów rośnie, tak podają serwisy internetowe). pomysł

[#10] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@ender, post #9

SuperH ostatni raz widziałem w ... fabryce SHARPa pod Toruniem, w pewnym urządzeniu diagnostycznym. ARMa większość ludzi nosi w kieszeni. Cena SuperH na pewno nie jest porównywalna z ARM. Do tego knowledge i utility base (wygenerowane właśnie przez mobilne szaleństwo) ARM ma o wiele większe ... Ja w to wchodzę (znaczy: kupię).

[#11] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@ender, post #9

Ale żeś się czepił procesorów z rodziny SH, one miały swoje pięć minut sławy w czasach Dreamcast'a, i dzisiaj nie są już atrakcyjnym rozwiązaniem jesli chodzi o stosunek moc/cena, więc przestań w końcu "budować" w marzeniach Amigi z tym układem, bo są to droższe rozwiązania dla "rynku amigowego" od PPC, a zobacz ile z przystępniejszą - względem aktualnego wykorzystania przez OS w Amigach - technologią PPC jest problemów natury sprzętowej(dostępności).
[#12] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Hareton, post #10

To pewnie widziałeś coś z SH 3 w środku. Ja piszę o SH 5. Kiedyś już na forum dałem linki do danych tych procków i ukadów.

http://www.linuxelectrons.com/news/embedded/renesas-introduces-324mhz-583-mips-superh-microprocessor

http://www.hotchips.org/archives/hc13/2_Mon/05hitachi.pdf

http://www.design-reuse.com/news/1167/hitachi-stmicro-64-bit-risc-consumer-apps.html

no i grafika (układ)

http://www.imgtec.com/powervr/insider/powervr-demos.asp

Ja "zachorowałem" na te procki, po obejrzeniu Dreamcasta w akcji, a tam jest tylko SH 4 200 mhz. SH 5 są już 64 bitowe (SH 4 32- bit). Jeżeli już gdybamy, co mogłoby być w środku, to może jakaś odchudzona (1 rdzeniowa) wersja POWER6 od IBM z zegarem 5 Ghz, ale to na pewno prądu trochę potrzebuje.

[#13] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@MDW, post #6

Raczej nic opartego o PPC, dlatego x86 nas jedynie ratuje i jak najszybsze przepisanie MOS/AOS na x86 + jakis emulator PPC, co biorac pod uwage wydajnosc dzisiejszych Inteli i wymagania amigowego softu, nie powinno byc trudne, przynajmniej jesli chodzi o wydajnosc.

[#14] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@_arti, post #13

Rozumiem, że Twoje pytanie do Billa/Raquel brzmi: "Kiedy coś opartego na x86"?
[#15] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@recedent, post #14

@recedent
To juz chyba nie zalezy od Genesi a bardziej do MOS/AOS Teamu Pewne jest jedno - Genesi sie w PPC juz raczej nie wpakuje.

[#16] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@_arti, post #13

raczysz chyba żartować, z uwagi na brak możliwości obsługi większej ilości rdzeni bylibysmy skazani na jakiegoś jednocorowca typu athlon 6000+, który by emulował +/- g3 600 mhz. Nie wiem czy to taka frajda

[#17] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@rzookol, post #16

kto wie, może dało by się rozpisac tak, aby działało na kilku rdzeniach? rozumiem że napisanie programu który inteligentnie potrafiłby rozdzielić obsługę jednego tasku na kilka rdzeni może zabrzmieć dziwacznie, ale na pewno dałoby się to zrobić (ja sobie to wyobrażam, że taki systemik chodziłby na czymś w rodzaju quarka sportowanego na x86 i sam quark potrafiłby rozdzielić zadania jednego ABoxa między kilka rdzeni)
[#18] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

@all

Prosze o zachowanie porządku w tym wątku .
Jest przeznaczony tylko do pytań

[#19] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@rzookol, post #16

> z uwagi na brak możliwości obsługi większej ilości
> rdzeni bylibysmy skazani na jakiegoś jednocorowca
> typu athlon 6000+, który by emulował +/- g3 600 mhz

To i tak 1000 razy wiecej sprzetu do wyboru niz to, co mamy w tej chwili Ok, koniec offtopa.

[#20] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #18

OK.

Drako - ja mogę tylko powtórzyć pytanie MDW - czy będzie coś mocniejszego od PegaII z G4 pod MOSa? Tego pytania nie możesz nie zadać! ok, racja
[#21] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@_arti, post #13

@ _arti
Raczej nic opartego o PPC, dlatego x86 nas jedynie ratuje i jak najszybsze przepisanie MOS/AOS na x86 + jakis emulator PPC

Przeciez już jest - nie licząc braku emulacji PPC - AROS.

Wyobrażacie sobie połączenie mocy MOS Teamu z AROS Team-em wspierane jeszcze odpowiednimi "posiłkami" z Genesi? :)
A jako owoc tego mariażu nowa wersja MOS-a na x86, powstała z tego co najlepsze i niepowtarzalne z obu tych systemów :)
[#22] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@R-Tea, post #21

Próbę połączenia MorphOS-a z AROS-em należałoby zacząć od skasowania źródeł AROS-a...

[#23] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Grzegorz Kraszewski, post #22

W piórka się obrosło, i zapomniało co od czego na początku czerpało... ;)

[#24] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Drako^lM, post #1

A kim są Ci panowie i jakiego rodzaju pytania można im zadawać? :)

[#25] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Kokos, post #24

Raquel Velasco nie jest panem, tylko panią. A są oni właścicielami firmy Genesi.

[#26] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Grzegorz Kraszewski, post #22

Dlaczego? Pytam serio.

[#27] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Grzegorz Kraszewski, post #22

@ Grzegorz Kraszewski
Próbę połączenia MorphOS-a z AROS-em należałoby zacząć od skasowania źródeł AROS-a...

Nie będę się wdawał w programistyczne szczegóły, bo pewnie bym wymiękł, ale jakies ogólne rozwinięcie i uzasadnienie dla laika bym chętnie przeczytał :)
[#28] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@R-Tea, post #27

aros powstaje od kilku lat, pisalo go sporo osob, jedne mniej drugie bardziej. nawet jak na poczatku byly jakies wyobrazenia co do architektury, to z latami porostu pisze sie tak zeby bylo mozliwie podobne do amigaos, i zeby dzialalo efektem jest po prostu burdel
[#29] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@R-Tea, post #27

Po prostu w kodzie AROS-a jest spory bałagan, niestety niektórzy autorzy mają dość niefrasobliwe podejście do pisania poprawnego kodu i porządnego testowania go. W kodzie AROS-owym jaki był używany w początkach istnienia MorphOS-a, znaleziono dziesiątki, często poważnych, błędów. Ale dość o tym, bo znowu się okaże, że jestem wrogiem AROS-a...

[#30] Re: Wywiad z Billem Buckiem i Raquel Velasco

@Grzegorz Kraszewski, post #29

Szuler, a Ty słyszysz i nie grzmisz!? ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem