[#1] stellarium
Przy okazji dyskusji na temat MPlayera, wyplynela sprawa portu Stellarium. Zorientowalem sie, ze jest kilka osob, ktore chcialyby aby nowa wersja tego zacnego portu sie ukazala. Mam pytanie - co nowego jest w nowszych wersjach? Maze autor nie uaktualnia programu bo niewiele sie zmienilo?

[#2] Re: stellarium

@Zbysiuk, post #1

raczej nie uaktualnia bo są problemy z nowymi wersjami

[#3] Re: stellarium

@Zbysiuk, post #1

Jak dla mnie ta mosowa wersja (zdaje się 0.8.2) ma wszystko co trzeba (przynajmniej porównując do tego co mają najnowsze linuksowe wersje. Ma za to jeden uciązliwy bug - jaśniejsze i większe kątowo mgławice (np. M31) które mają zdjęcia nakładane na obraz nieba, pokazywane są również w dzień i to na dodatek w jakimś takim dziwnym czerwonawym odcieniu (jak żyję nie udało mi się zobaczyć M31 w dzień, nawet w tym koleorze ;) ). No chyba że mam coś skopane w konfiguracji, bo za moich pierwszych zabaw z tym mosowym portem nie zwróciłem na to uwagi (ale też mogłem nie zauważyć, gdyż baaaardzo długo zbierałem szczękę z podłogi :) ).
Te najnowsze wersje mają nowy interfejs, co do którego mam mieszane uczucia. Nadal nie renderują np. komet (to jest to co chciałbym zobaczyć... przy renderingu który oferuje Stellarium bym sobie mógł podziwiać np. Halley 1910 :) ... nawet bym chyba specjalnie pożyczył z pracy rzutnik i podziwiał na suficie pomysł ).
No... jest jedna rzecz - najnowsze wersje mają znacznie bogatszy katalog gwiazd (ale też nie mam pewności, czy np. nie ustawiłem sobie obcięcia do którejś wielkości gwiazdowej - sprawdzę). Kto wie, może uda się "pożyczyć" katalog obiektów z nowszej wersji.
Tak czy inaczej, spokojnie wymieniłbym Stellarium jako jeden z 3 najbardziej lubianych przeze mnie programów pod MOSa.
Zresztą powiem szczerze - taki WebCore, czy inny OWB mają wsparcie producentów komórek, OpenOffice jest silnie wspierany przez Sun... a tu ktoś, całkowicie niekomercyjnie stworzył genialny, pieknie renderujący (ach te zachody słońca w Stellarium :) , czy np. Leonidy) program astronomiczny. Cuda dzieją się również w świecie komputerów.



Ostatnia modyfikacja: 23.03.2009 21:56:54
[#4] Re: stellarium

@wali7, post #3

Moje pytanie to sąda, która miała odpowiedzieć na pytanie czy pisać do autora portu, czy sie nie wysilać. I dalej nie wiem co robić, bo twoja wypowiedz jest tak ambiwalęntna, że aż do bólu. Niestety innym zainteresowanym nie udało się wypowiedzieć - szkoda.

[#5] Re: stellarium

@Zbysiuk, post #4

Zbysiuk - ja zawsze piszę co myślę, a gdybym miał przekonanie że jestem w posiadaniu jedynie słusznej prawdy to zostałbym politykiem, albo duchownym (dowolnie wybranej religii) ;) . A tak pozostaje mi błądzić w obrębie własnych przekonań, obaw i wątpliwości :)
Co do Stellarium, to mam trochę ambiwalentne uczucia, ale tylko trochę, bo generalnie jestem entuzjastą tego programu, równiez w wersji mosowej.
Z tego co miałem okazję porównać (a wiem, ze nie sa to wszystkie opcje programu, tylke te które odkryłem i z których korzystam), to od strony tego co oferuje program (to co się da ustawić w skrypcie konfiguracyjnym, sposób renderowania grafiki), to wersja 0.8.2 (MOSowa), nie różni sie istotnie od najnowszych wersji 0.10.2.
Trzy istotne różnice to:
- przejście od SDL do Qt (początek od 0.9.0), nie znam sie na tym, ale być może jest to duży problem w przeportowaniu kolejnych wersji na MOSa
- rozszerzenie bazy gwiazd o katalogi Hipparcos, Tycho-2 i NOMAD. (to by się chyba dało jakoś przystosować nawet do naszej wersji)
- zmiana GUI od wersji 0.10.0. Ta ostatnia zmiana jest jak dla mnie mocno dyskusyjna, bowiem nowe GUI całkowicie mi się nie podoba i jakoś nie widzę, aby było bardziej funkcjonalne od starego (które do idealnych nie należy, bo i tak do wielu istotnych funkcji programu dostęp jest poprzez skróty klawiaturowe oraz edycję skryptu konfiguracyjnego)

Jak dla mnie, istotne byłoby przede wszystkim wykorzystanie rozszerzonego katalogu gwiazd. Jesli przy okazji ukazałoby się coś nowszego od wersji 0.8.2, to nie będę wybrzydzał ;) . A wersja minimum, tu usuniecie tego bugu z wyświetlaniem m31 w dzień - ktoś poza mną ma ten bug?

A tak na marginesie, to w ramach szukania informacji o Stellarium, to trafiłem na inny darmowy pakiet astro - Celestia. Ma sporo możliwości których nie ma Stellarium (np. mozliwość ustawienia punktu obserwacji gdzieś w kosmosie, sporo dodatków 3rd party jak parametry orbit najprzerózniejszych obiektów, ich tekstury, oraz potrafi renderować komety - wczoraj oglądałem sobie niesławne Halley 1986). Ale sam silnik renderujący jest daleko w tyle za Stellarium, a sam program jest zupełnie nieintuicyjny. Górą Stellarium OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem