[#1] Nowy Sputnik
Wiedziałem, że na taki temat każdy zajrzy spodziewając sie informacji ;) ;p

To ja jednak chciałem się zapytać, czy komuś coś wiadomo o nowej wersji Sputnika? Jakiś czas temu ktoś już zapowiadał na forum, że prace są zaawansowane. Ale jakoś ucichło... Może na Amimajówce coś się w tej sprawie okaże?

W dobie rozwoju OWB przydałaby się też nowa wersja szybkiego Sputnika... ;)
[#2] Re: Nowy Sputnik

@Adam_K, post #1

Nu, poczekaj... Już ja Ci pokażę co sądzę o takich prowokacjach!

Jako stary efikowiec przyznaję bez bicia, że wolę Sputnika od OWB i obawiam się, żeby Marcika nie zniechęciły te wszyskie ochy i achy nad konkurencją. Zatem, Adamie_K, dopisz mnie do listy kolejkowej :)
[#3] Re: Nowy Sputnik

@recedent, post #2

Tak sobie właśnie pomyślałe, że jednak jest sporo takich jak ja, którzy ciągle jeszcze oczekują na Sputnika...
[#4] Re: Nowy Sputnik

@Adam_K, post #1

Ty wredny prowokatorze :)

Ja, mimo że jestem fanem OWB, chętnie bym zobaczył nowego sputnika. Szczególnie że bodajże Krashan lub ktoś z ppa wspomniał coś na ten temat w jednym z filmików (nie pamiętam czy było to powerdev czy jakaś impreza wcześniej).

Od przybytku głowa nie boli, konkurencja powinna motywować :)

[#5] Re: Nowy Sputnik

@Adam_K, post #1

Nowy Sputnik będzie jak Marcik będzie miał więcej czasu na kodowanie .

[#6] Re: Nowy Sputnik

@Drako^lM, post #5

Która to już z kolei sesja nie pozawala zrobić nowej wersji Sputnika? Powiedzmy sobie szczerze - Marcik nie ma czasu na rozwijanie Sputnika i tyle. Poza tym dogonienie OWB byłoby naprawdę sporym wyczynem. Ja nie wierzę w to, że Sputnik kiedykolwiek dogoni OWB. Zwłaszcza, że Marcik nie ma czasu.

[#7] Re: Nowy Sputnik

@MDW, post #6

A jakież to straszliwe różnice jakościowe między Sputnikiem a OWB uzasadniają stwierdzenie, że nigdy nie dogoni?

Osobiście jest mi wszystko jedno, jakiej przeglądarki będę używał - jeśli OWB da się zoptymalizować tak, żeby był naprawdę szybki na moim sprzęcie, to z radością usunę Sputnika z panelu szybkiego uruchamiania. Póki co - używam obu.
[#8] Re: Nowy Sputnik

@recedent, post #7

Sputnik setki razy częściej się wiesza, jest wolniejszy, nie ma antialiasingu fontów (bardzo mi na tym zależy). No i przede wszystkim to co najważniejsze - w porównaniu z OWB wiele stron jeszcze nie działa i nie wygląda tak jak powinna. Po prostu Sputnik jest w trakcie tworzenia, a OWB jest właściwie już gotową przeglądarką (co oczywiście nie przeszkadza się jej rozwijać). Poza tym czekanie na każdy update 1.5 roku to trochę nie tego. I żeby nie było - zupełnie nie mam o to pretensji do Marcika. Rozumiem doskonale, że nie ma czasu. Większość ludzi tak ma i znam to z własnego życia.

[#9] Re: Nowy Sputnik

@MDW, post #8

Z tymi "setki razy" to bym nie przesadzał. Mnie wkurza najbardziej "pożeranie" przez Sputnika pamięci, ale jak ktoś ma 1, albo 2 GB RAMu w Pegazie, to tego nawet może nie zauważyć. Co do prędkości działania - u mnie jest dokładnie odwrotnie - to OWB muli niemiłosiernie w porównaniu do Sputnika (myślałem, że tylko na Efice tak jest, ale pytałem o to ostatnio na PowerDev Krashana, potwierdził, że na jego Pegazie Sputnik też działa szybciej od OWB). Jak to więc jest w końcu z tą prędkością działania?

Poza tym - Fab, o ile się nie mylę, też nie pracuje zawodowo nad swoimi portami, tylko robi je w tzw. wolnym czasie. I też mu owego czasu może kiedyś zabraknąć, nie przesądzałbym więc kwestii "niedoganialności" OWB.
[#10] Re: Nowy Sputnik

@recedent, post #9

Gdy jeszcze nie było OWB to i tak moją domyślną przeglądarką był IBrowse, bo Sputnik zbyt często się wieszał. Dopiero OWB sprawiło, że mogłem odstawić zupełnie IBrowse. To dla mnie argument nie do pobicia. OWB po prostu lepiej sobie radzi na wielu stronach niż Sputnik i ma antialias fontów. Nie wiem po co miałbym czekać na Sputnika z tymi rzeczami skoro to wszystko ma już OWB i na G4 wcale nie jest takie wolne. Zresztą ktoś kiedyś wspominał, że Sputnik podobno zwolni jak fonty dostaną antialias.

Z przeglądarkami jest jak z ami-systemami. Jedni czekają na rzeczy niemożliwe, inni używają tego co jest i działa sensownie. :) Chociaż w przypadku Efiki to jestem w stanie zrozumieć, że komuś prędkość OWB może nie odpowiadać. 128MB RAM jest stanowczo za mało nie tylko do Sputnika, OWB ale i do czegokolwiek innego.

--------edycja--------
Przypomniało mi się coś. Przecież Sputnik nawet nie animuje GIF-ów. No wybacz. Ja rozumiem, że nie mamy Flasha. No ale żeby w 2009 roku GIFy się nie animowały... :) Po prostu Sputnik jeszcze wymaga wiele pracy. Gdyby Marcik miał wolny czas i prace nad nim nie zostały przerwane może te wszystkie niedomagania byłyby już historią. No ale tak nie jest i na szczęście OWB wypełniło lukę w przeglądarkach. Powstało i przegoniło Sputnika zanim ten dorobił się kolejnej aktualizacji. Szkoda ale i tak nieźle wyszło. :)

Generalnie moje zdanie jest takie. OWB to skończona przeglądarka, która działa zupełnie normalnie, a Sputnik to po prostu późna wersja alpha. OWB się rozwija, Sputnik nie. Trudno je nawet porównywać.



Ostatnia modyfikacja: 01.05.2009 12:24:48
[#11] Re: Nowy Sputnik

@MDW, post #10

Czy to znaczy, że Sputnik jest szybszy także u Ciebie?
[#12] Re: Nowy Sputnik

@recedent, post #11

Sputnik jest bardzo powolny. Szczegolnie widac to na A1200. Na OWB zarowno tym z MOS jak i AOS4, mozna normalnie przegladac strony. Wersja AOS4 jest nieco szybsza. Strony laduja sie z podobna predkoscia co na IB. Przyczepic mozna troche do scrolingu juz zaladowanej strony, ale to w zadnym wypadku nie przeszkadza.
Po prostu kto by pomyslal ze przedpotopowa A1200 doczeka sie kiedykolwiek normalnej przegladarki ktora normalnie dziala.
Sputnik nie nadaje sie predkosciowo na A1200 z PPC. Cos tam dziala, ale uzywanie go to masochizm. :)
[#13] Re: Nowy Sputnik

@Andrzej Drozd, post #12

Na Pegasosie I w porównaniu do OWB Sputnik to demon szybkości.
Przynajmniej u mnie tak jest. Ale pod względem funkcjonalności OWB jest lepsze.

[#14] Re: Nowy Sputnik

@recedent, post #9

W tym rzecz, że to właśnie OWB jest o wiele wolniejsze od Sputnika. Przynajmniej na pegazie I. I właśnie o tę szybkość mi chodzi...

MDW, Ty masz G4, więc Ciebie to nie obchodzi. G4 jednak wcale nie tak łatwo dostać, a nawet jeśli, to nie każdy może tyle kasy wyłożyć, ile teraz by trzeba za to G4 dać. A pamiętaj, że dużo jest jeszcze użytkowników Efik, którym tym bardziej zależy na szybkiej przeglądarce.

Co do stabilności, to w przypadku Sputnika nie zauważyłem, żeby jej brak był znowu jakiś kolosalny (używałem jako główną przeglądarkę). OWB też potrafi mi się wywalić ni z tego ni z owego. Sputnikowi, do normalnego użytkowania, nie brakuje wcale aż tak wiele. Temat rozpocząłem, bo pamiętam, jak ktoś na forum pisał (ktoś testujący program), że Marcik pracuje i postępy są. Gdyby więc trochę udało się poprawić funkcjonalność i odrobinę stabilność, to byłbym już zadowolony z tej przeglądarki.

Skoro Marcik nie ma teraz czasu, a jednak postęp jakiś jest, to może choć jakąś kolejną betę, z tym co jest, udałoby się wypuścić?
[#15] Re: Nowy Sputnik

@MDW, post #8

Sputnik uzywa troszke innego i starego silnika . Obecnie jest on zmieniany na .... ;)
Jeszcze zmienisz OWB na Sputnika



Ostatnia modyfikacja: 01.05.2009 23:01:41
[#16] Re: Nowy Sputnik

@MDW, post #6

Przyczyną braku prac nie jest sesja

[#17] Re: Nowy Sputnik

@Adam_K, post #1

Ja używam obydwu przeglądarek naprzemiennie. I marzę albo o Sputniku wyświetlającym strony tak poprawnie jak OWB, albo o OWB działającym tak szybko jak Sputnik. Wcale bym się nie zmartwił, gdyby obydwa marzenia się spełniły. ;)

Na moim PeguII G3 OWB bardzo często tak się muli, że nawet przeciętnemu użytkownikowi mogłoby zabraknąć cierpliwości, nie mówiąc o kimś przyzwyczajonym do tak lekkiego i szybkiego systemu jak MorphOS. Kolejnym plusem Sputnika jest to, że posiada on kilka shortcutów na których mi zależy, a których w OWB cały czas brak.

Podsumowując, jako głównej przeglądarki stale używam Sputnika, choć niestety dość często jestem zmuszony posiłkować się OWB. Nadal jednak po cichu liczę na to, że Marcik w sprawie Sputnika nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

[#18] Nowy Sputnik - OWB problemy

@Kamul, post #17

Niektórzy tutaj piszą o "muleniu" OWB i szybko działającym Sputniku. Jak dokładnie wygląda to "mulenie" i jak mocno obciążony jest CPU?
Bo u mnie OWB dosyć często podczas wczytywania jakiejś strony zatrzymuje się na dwie-trzy minuty, nie odświerza okien (żadnych), ogólnie wygląda jak zawieszony. Jednak po tym czasie cudownie ożywa i działa bardzo szybko (po czym znowu w pewnym momencie się przywiesza). Podczas tego "mulenia" (czy "przywieszenia") obciążenie CPU jest bardzo niskie (poniżej 10%), więc na pewno nie wynika to z obciążenia systemu przez OWB.
Sputnik nigdy nie robi czegoś takiego, ale na tych samych stronach co OWB (!) zatrzymuje wczytywanie na długi czas. Okno programu jest normalnie reaktywne, ale siada transfer do wszystkich otwartych kart. Można go wtedy usunąć Scoutem i ponownie uruchomić. Zazwyczaj nie pamięta wtedy ustawień rozmiarów okna MUI i odpala się na mniejszym niż zwykle (co moim zdaniem świadczy o "przywieszeniu" się czegoś w tym Sputniku wywalonym Scoutem, dla porównania, po usunięciu sprawnie działającego Sputnika Scoutem, kolejne uruchomienie jest OK - pamięta ustawienia MUI).
Co ciekawe, czasami OWB i SPutnik działają na wszystkich stronach bez opisanych efektów. Ale ostatnio tak się nie dzieje.
Próbowałem już kasować plik z cookies, wydawało się pomagać (nawet komuś to radziłem na forum), ale to chyba zwykły zbieg okoliczności, bo teraz nie pomaga. Próbowałem zmieniać ustawienia (ilość aktywnych połączeń, wyłączanie Java-Script, ładowania obrazków...). Nie ma znaczenia, czy otwarta jest jedna karta, czy kilka.
Wydaje mi się, że wpadłem na pewien trop - OWB wiesza się (i Sputnik chyba też), gdy próbuje otworzyć połączenie z www.google-analytics.com (a wiele stron otwiera połączenie do tej lokacji... te nie otwierające ładują się zazwyczaj dobrze). Jednak zablokowanie tego adresu w routerze nic nie daje.
Pierwsza lepsza strona wywołująca opisane efekty: www.gazeta.pl, www.morphzone.pl (na stronie forum) i wiele innych.
Dla porównania działające dobrze: www.google.pl (zakładki sieć i grafika), www.wikipedia.pl, www.ppa.pl.
Nie wiem, czy to jest wina OWB, czy np. mojego operatora netowego (bo np. dziwnie przekierowuje linki...). Zaobserwował ktoś coś takiego?
[#19] Re: Nowy Sputnik - OWB problemy

@wali7, post #18

Sprawdz czy pomoze zmienna w ENV:
ENV:OWB_FASTER_REFRESH
[#20] Re: Nowy Sputnik - OWB problemy

@wali7, post #18

Na moim Pegazie I są takie same problemy. Jak pisałem Sputnik działa szybko, tyle że potrafi zawalić całą pamięć gdy są otwarte tylko dwie strony naraz. Wtedy już nic nie pomaga tylko reset komputera.

[#21] Re: Nowy Sputnik - OWB problemy

@wali7, post #18

przydałbym się porządny adblock do owb

[#22] Re: Nowy Sputnik - OWB problemy

@rzookol, post #21

Jeden już jest, nazywa się brak obsługi flasha ;) Z drugiej strony przydałoby się zablokowanie popupów (czyli stron otwieranych jako nowe).

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem