[#1] vnc
Będzie o serwerze i jego kliencie. Zainstalowałm najpierw VNCServer autorstwa H. Sintonena i J. Piszczka w Dublinie a na drugim końcu (Polska) inny zapaleniec, klienta na PC (chyba RealVNC). W tę strone wszystko działa poprawnie.
Chcieliśmy też uzyskać podobny efekt w drugą stronę. Ja probuje się zalogować przy pomocy TwinVNC na jego RealVNC_server. Niestety tu nie jest już tak prosto. Dodam, że wykonałem mały eksperyment i na moim Pegazie połaczyłe się sam ze sobą. Dziwny efekt, ale wszystko poszło bez problemu. On również połączył się u siebie z drugim komputerem, czyli wygląda na to, że powinno to wszystko razem działać.
Pytanie brzmi, jak ustawić RealVNC lub co zrobić po mojej stronie aby to działało?



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 18:38:03
[#2] Re: vnc

@Zbysiuk, post #1

Serwer musi mieć IP dostępne w internecie, port 5900 musi być otwarty po obu stronach. (5900 jest standardowym portem dla VNC).

[#3] Re: vnc

@MinisterQ, post #2

Tak, to wiem i zrobiłem to. Błąd jest, jak mi się wydaje w ustawiniach serwera.

[#4] Re: vnc

@Zbysiuk, post #3

Nie wiem jaki to mógłby by być błąd - może amigowy/morphosowy klient którego używasz nie kuma kompresji używanej przez ów serwer VNC z którym się próbujesz łączyć? Teraz nie pamiętam niestety dokładnie co tam konkretnie w tym temacie musi być supportowane.

Ja też na windzie używam realvnc, w wersji 3.3, i z tym każdy amigowy/mosowy klient łączy się bez problemu na standardowych ustawieniach (jedyne co wprowadzam to hasło, by żaden niepowołany klient z zewnątrz nie bawił mi się komputerem).

[#5] Re: vnc

@Zbysiuk, post #3

Jesli komputer-serwer jest w prywatnej klasie adresow (pierwsze oktety: klasa A - 10.x.x.x, B - 172.x.x.x, C - 192.x.x.x) to zapomnij o bezposrednim polaczeniu. Jedynym wyjsciem jest prosba do providera o przekierowanie portu ja ktorym komunikuje sie vnc (domyslnie 5900, a moze byc 5901, a nawet 5800 lub 5801, lub dowolny inny wolny port ktory sam ustawiasz).

Administruje kilkoma serwerami (debian, winda serwerowa, novell) i nie mam problemu z polaczeniem sie z dowolnego komputera na domyslnych ustawieniach - ami, mac. Podobnie lacze sie z innych komputerow z moimi domowymi.

Jesli natomiast masz bezposrednio na serwerze adres publiczny, to istnieje problem wylacznie w konfiguracji tego komputera-serwera.

1. Najpierw poczytaj dokladnie pliki instrukcji.
2. Jesli to nie pomoze podaj twoja konfiguracje sieci: IP, maske, bramy, ewentualnie broadcost.

[#6] Re: vnc

@taurus, post #5

O... to już jest jakaś wskazówka. Niestety w tym wypadku, komputer-serwer jest w tej klasie (konkretnie 192.168.x.x).
Zapytam, troche może smiesznie - dlaczego tak się dzieje?



Ostatnia modyfikacja: 19.06.2009 00:11:00
[#7] Re: vnc

@MinisterQ, post #4

"Ja też na windzie używam realvnc,..."

Wiem, że to działa, bo sam widziałem na własne oczy. Wałkowałem ten temat z Walim na Amimajówce i wszystko pracowało normalnie. Z tego co pamiętam to Piotr przełączył tylko jakiś gadget dotyczący protokołu używanego przez realvnc (chyba miał wcześniej to zmienione) i tyle było roboty...
Chodziło płynnie i można było na tym pracować, oczywiście dotyczy to LAN. W moim przypadku Dublin-Kraków, z płynnym używaniem jest raczej kłopot, jest spore opóźnienie. Chce jednak dociec dlaczego w jedną strone się da a w drugą nie.

[#8] Re: vnc

@Zbysiuk, post #6

Twój kolega jest za natem, w jakiejś lokalnej podsieci. Jego IP nie jest dostępne w internecie. Jedyne lekarstwo na to by to zadziałało, to przekierowanie portu 5900 na routerze w sieci Twojego kumpla tak, by router mógł przekierować pakiety VNC od Ciebie do komputera Twojego kolegi.

[#9] Re: vnc

@Zbysiuk, post #7

Z tego co pamiętam to Piotr przełączył tylko jakiś gadget dotyczący protokołu używanego przez realvnc (chyba miał wcześniej to zmienione) i tyle było roboty...

No właśnie to jest to co mówiłem na początku - kwestia protokołu/kompresji używanej przez VNC. Ale to nie ma wpływu na samo połączenie się z serwerem, które tak czy inaczej powinno być możliwe.

W moim przypadku Dublin-Kraków, z płynnym używaniem jest raczej kłopot, jest spore opóźnienie.

Nie jest tak źle - daje się systemu w miarę normalnie używać. Nie zauważałem aż takich dużych różnic podczas swoich wojaży do Austrii, i z różnych miejsc w Polsce.

[#10] Re: vnc

@MinisterQ, post #9

Tak teraz mi się wszystko wyjaśniło. Mogłem sobie na to wcześniej wpaść. Podziałam trochę w tym kierunku i może uda się przekonać prowajdera do zmiany ustawień. Co do protokołu w realvmc obejrzę sobie ten program dokładnie (nie mam go tu na miejscu, pojadę to sprawdzę) i ustawię odpowiednio.
Dzięki za sugestie i wyjaśnienia.
Mam jeszcze jedno małe pytanie czy zmieniałeś parametry encodera w TwinVNC (Jpeg i ZLib) - jak to wpływa na szybkość i jakoś transmisji?

[#11] Re: vnc

@Zbysiuk, post #10

Nie zmieniałem. Nie powinno to moim zdaniem wpłynąć na szybkość, ani na jakość transmisji. W każdym razie niezależnie od kompresji filmów za pomocą VNC nie pooglądasz. :)

[#12] Re: vnc

@MinisterQ, post #11

/me przeglądał filmy zdalnie przez nxserver

[#13] Re: vnc

@rzookol, post #12

Widocznie jesteś minimalistą pod tym względem. ;)
Poza tym przeglądać != oglądać. ;)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem