kategoria: Mac mini
[#1] MiniMac + klawiatura + USB
Czy oryginalna klawiatura do Mac`a, będąca zarazem hubem USB będzie w pełni działać pod MOSem? Chodzi mi nie tylko o jej podstawową funkcję "klawiatury", ale przede wszystkim o 2 dodatkowe porty USB które ona zawiera. Czy będzie można pod MOSem wykorzystać te dodatkowe gniazda USB przy klawiaturze ?

Jak sądzicie, czy to dobry sposób na rozwiązanie problemu małej ilości portów USB w Miniaku G4 ? Jakieś inne propozycje?

Pozdrawiam



Ostatnia modyfikacja: 06.11.2009 13:29:54
[#2] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MarX, post #1

Zdaje się, że niektóre klawiatury z hubami USB nie działają pod MOSem2.4.
Ja problem z portami USB rozwiązałem dzięki hubowi USB wbudowanemu w podkładkę pod mysz.
[#3] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MarX, post #1

Niektóre oryginalne nie działają na razie i to właśnie przez tego wbudowanego huba. Są to modele A1242 i A1243. Poza tym powinny działać, również z hubami. Ja np. mam przy Efice klawiaturę z wbudowanym hubem i nie mam z nim problemów (ma 2 porty, do jednego mam podłączoną mysz, do drugiego podłączam okazjonalnie pendrive albo aparat fotograficzny).

[#4] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@wali7, post #2

Chodzi mi o oryginalne klawiaturki do Maczków, z rodzaju tych:

http://allegro.pl/item804217358_oryginalna_klawiatura_i_mysz_apple_g4_g5_tanio_gda.html

Co o nich sądzicie (pomińmy już ich stan wizualny ;)) ? Dadzą radę jako huby USB?

@ Krashan - okej, więc rozumiem, że to zależy od modelu makówkowej klawiatury.

Czy ktoś może napisać które modele na 100% działają?



Ostatnia modyfikacja: 06.11.2009 14:22:33
[#5] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MarX, post #4

Sprawdziłem A1048 i działa, choć ergonomia tej klawiatury nie powala... Z tego co wiem to problemy są tylko z tymi dwoma wcześniej wymienionymi typami klawiatur (i tu uwaga - z tego co wiem to one nie działają również w OpenFirmware, więc nie jest to do końca problem MorphOSa).



Ostatnia modyfikacja: 06.11.2009 16:32:19
[#6] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Marek Szyprowski, post #5

To znaczy ze uzytkownicy mini makow po podlaczeniu w/w klawiatur nie moga pisac w Openfirmware?
[#7] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Norbert, post #6

Z tego co pamiętam to potrzebna jest aktualizacja firmware'u.

[#8] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MarX, post #4

Wg mojego doświadczenia do tych klawiatur można co najwyźej mysz podłączyć. Zasilanie tego huba jest bardzo słabe.

[#9] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@il_capitano, post #8

U mnie pendrive działał bez problemu.

[#10] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Marek Szyprowski, post #9

No właśnie.Sam się zastanawiam na zakupem "mini" klawiaturki bez bloku numerycznego ,z hubem USB - niestety,szukałem ale nie znalazłem takiej.
Jakby ktoś coś wiedział to proszę o cynk.

[#11] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@waldiamiga, post #10

No bez jaj, zaszedłem do MediaMarktu i miałem 3 takie do wyboru. Wcześniej miałem Tracera, ale dzieci mi zwaliły ze stołu i się rozpadł. Teraz mam przy Efice Mantę MM933 - jest bez bloku numerycznego i ma huba USB z dwoma dodatkowymi gniazdami.

[#12] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Grzegorz Kraszewski, post #11

No bez jaj, zaszedłem do MediaMarktu i miałem 3 takie do wyboru

A widzisz,o elektronicznych "kołchozach" nie pomyślałem,może dlatego że nie przepadam za marketami.
Pamiętasz może model tego Tracera ?

[#13] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@waldiamiga, post #12

Niestety nie pamiętam. Fajny miał wygląd, miał blok numeryczny, ale klawisze kursorów i mały blok funkcyjny nad nimi były "wciśnięte" w główny blok literowy, przez to klawiatura była o te 8 cm krótsza. Moja aktualna Manta jest już całkowicie "laptopowa" bez bloku numerycznego. Co prawda z wyglądu Tracer mi się bardziej podobał, to jednak Manta ma znacznie solidniejszą konstrukcję, czego dowiodła jeżdżąc już na kilka komputerowych zlotów.

[#14] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Marek Szyprowski, post #9

U mnie pendrive, mp3 i telefon tez dzialal, z tym ze jak podłaczylem telefon to wyskoczył komunikat cos jak: "port usb pod ktore zostalo podlaczone urzadzenie nie posiada wystarczajacego zasilania - podlacz do urzadzenia jego wlasne zasilanie". Ale telefon dzialal i nawet sie ladowal.

----- Edit
Pod Mac OS X



Ostatnia modyfikacja: 07.11.2009 16:06:49
[#15] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@waldiamiga, post #10

Jest jeszcze coś takiego:

http://www.slashgear.com/apple-quietly-intro-compact-wired-keyboard-0336303/

Ma 2 porty USB, jeśli masz Macami to pasuje idealnie (aluminiowa).
Sam poluje na ebay, ale czy działają porty pod MorphOS to nie wiem. Jak już będę ja miał to poinformuje

P.S. Ja mam tą klawiaturę:

http://www.sxc.hu/pic/m/y/yo/yored/268679_mac_keyboard.jpg

Z MorphOS 2.4 na MacMini wszystko działa (2 USB). Wspomnę ze ta klawiaturę jest bardzo cicha :) Tak. Uderzając w klawisze nie ma specyficznego dźwięku sprężyn :)



Ostatnia modyfikacja: 29.11.2009 17:36:29
[#16] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MaveRick, post #15

Spoczko, ja kupiłem na alledrogo klawiaturę A1048. Oba porty USB w klawiaturce chodzą super tak pod MOSem jak i OSX

[#17] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MarX, post #1

Wlasnie kupilem ta klawiature ...

http://www.slashgear.com/apple-quietly-intro-compact-wired-keyboard-0336303/

... i nie dziala z mackiem mini na MorphOS 2.4 ... Inne klawiatury dzialaja.
Pod PC owa klawiatura dziala a na Morphosie juz nie. To jest orginalana klawiatura Apple z Hubem USB.

Czy jest na to jakas rada ? Mam oczekiwac na poprawione sterowniki do klwiatur Apple ?

P.S. Nie dziala znaczy sie MorphOS/Posejdon nie wykrywa klawiatury ...



Ostatnia modyfikacja: 02.12.2009 15:00:37
[#18] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MaveRick, post #17

Wydaje mi się, że jest za nowa niestety. Polecam taką klawiaturę jak kupił MarX albo jej starszą czarną wersję, notabene sam takiej używam. Działa wszędzie bezproblemowo.

Przyszło mi jeszcze do głowy, że możesz zapytać o swoją klawiaturę na MorphZone.org albo zapytać jacy.

[#19] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MaveRick, post #17

no bo ta nie dziala bylo pisane support moze bedzie w mosie 2.5.

[#20] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Sir_Lucas, post #18

Caly sek w tym ze do maca mini pasuje ta mini klawiatura :P
Tak wiec Jaca chcialbym sie zapytac ... :)

Poczekam jeszcze moze ktos z naszych pomoze, a moze pozniej napisze na obcych forach... ;)
[#21] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MaveRick, post #20

Q: My Apple USB keyboard does not appear to work. Why is that?
A: We have successfully tested Apple's A1048 and M7803 keyboards but discovered compatibility issues with the A1242 and A1243 models, which at present have to be considered incompatible with MorphOS.

Stąd: http://www.morphos-team.net/faq.html

Czyli sprawdź jaki to model, jeżeli A1242 albo A1243 to działać z MorphOS-em nie będą, przynajmniej na razie.

[#22] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Grzegorz Kraszewski, post #21

Ja to rozwiązałem inaczej. Kupiłem zwykłą klawiaturę USB i do tego wydobyłem z szafy podkładkę pod myszkę z hubem usb którą kiedyś dostałem. Sprawdza się wyśmienicie. Wprawdzie nie ma tyle mocy żeby pociągnąć twardziela na usb ale podłączam go pod mini i podkładkę pod usb i tym sposobem zyskuję 4 porty na myszkę, drukarkę, klawiaturę i pendrivea.

[#23] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Grzegorz Kraszewski, post #21

FAKtychnie. Mam 1242... pipa ze mnie i nie zauwazylem tego a wyraznie pisales wyzej....
Teraz licze, ze MOS Team poprawi to bo juz sie zakochalem w tej klawiaturze... glownie dla tego, ze ma huba do tego jest malutka i cieniutka.... nie zajmuje tyle miejsca.
[#24] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@MaveRick, post #23

Raczej nie poprawi. Te klawiatury nie działają nawet poprawie w OpenFirmware bez jego update.
[#25] Re: MiniMac + klawiatura + USB

@Jacek Piszczek, post #24

No to kicha :/ ... ale pod PC XP dziala znakomicie... wiec to chyba nie jest jakies dziwaczne Applowskie firmware lub budowa kalwiatury skoro inna platforma radzi sibie z ta klawiatura ... wiem wiem troluje. Nie dziala i baska wiec usb usb nie rowne :/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem