[#1] polskie czcionki w systemie.
Od wczoraj probuje uzyskac polskie znaki w systemie (okienka, menu, ikony itd). Bezskutecznie. Czytalem na forum kilka postow na ten temat, ale nic to nie dalo. Cos zle robie pewnie, ale za cholere nie wiem co (znajac mnie jakas glupota...). Kiedy wybieram jakas czcionke z listy w ustwieniach systemu, wywala blad, zn belka mignie na czerwono i tyle. Tylko kilka fontow moge uzyc, (oczywiscie nie maja pl znakow) np lux (w werski mono tylko). Co jest nie tak? Moze mi ktos krok po kroku powiedziec co mam zrobic, bo juz zglupialem. I pytanie przy okazji, z ktorych katalogow mos szuka najpierw plikow: sys/... czy sys/mos/...?

[#2] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #1

po pierwsze nie będą działać czcionki amigapl, pod drugie polecam czcionki ttf z windowsa, po trzeciee trzeba wybrać odpowiednie lokale i powinno zadziałać, po czwarte obczaj ftmanager

[#3] Re: polskie czcionki w systemie.

@rzookol, post #2

Niekoniecznie trzeba od razu z Windowsa, można przecież np. http://avi.alkalay.net/software/webcore-fonts/webcore-fonts-3.0.tar.gz

[#4] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #1





Ostatnia modyfikacja: 03.12.2009 20:16:14
[#5] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #1

Ustawienia systemu->Keyboard->ISO-8559-2

Czcionka ekranowa musi mieć stałą szerkość (fixed-width). Czcionki ustawiasz w ustawieniach systemu i ustawieniach MUI. Tutaj kilka fontów bitmapowych, http://aminet.net/text/bfont/ISO-AmigaPL.lha wystarczy skopiować do SYS:Fonts. MOSSYS: nie dotykasz.

[#6] Re: polskie czcionki w systemie.

@Korni, post #5

Aaa, teraz rozumiem dlaczego nie wszystkie fonty moge wybrac. No ok, ale skad wziac jakies sensowne (w zasadzie wystarczy jedna, podobna do lux) czcionki o stalej szerokosci?

[#7] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #6

Przeszukaj ppa, znajdziesz. Jak nie to pogoogluj, ja znalazłem.

[#8] Re: polskie czcionki w systemie.

@pampers, post #7

Szukalem i szukalem i nic;/ Znalazlem troche czcionek, ale zadna nie miala polskich znakow;/ Zainstalowalem kilka zwyklych przez ftmanager z opcja fixed width, ale wygladaja tragicznie po takiej konwersji. Nie mam juz sil, ide spac:D Jutro szukam dalej...

[#9] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #8

W takim razie zapraszam na MorphOS Files

[#10] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #8

Niektóre z czcionek obecnych "na dzień dobry" w MOSie 2.x dobrze działają z polskimi lokalami obecnymi w systemie. Ja mam ustawione DejaVu Sans i jest OK. Pamietaj, że musisz ustawic czcionkę w wielu miejscach: czcionki systemowe i ekranowe (w Ustawieniach Systemu), czcionki Ikonek (ust. Ambienta), czcionki w wieeeeeelu klasach MUI (zwłaszcza w TextEditor i PowerTerm). I dopiero wtedy będziesz miał polskie ogonki wszędzie gdzie trzeba.
Jak na mój gust przydałoby się jakieś makro podpięte pod któreś ustawienia robiące to "jednym kliknięciem" globalnie. A może jest, tylko nie wiem gdzie?
[#11] Re: polskie czcionki w systemie.

@wali7, post #10

No nareszcie mam w wiekszosci okienek polskie znaki (we wszystkich, ktore na razie widzialem):) Dzieki wszystkim. I wiem juz co robilem zle. Nie zmienialem czcionek w MUI, tylko w ustawieniach systemowych, sugerujac sie tym, ze nie ma pl znakow w napisie "interfejs użytkownika". A trzeba bylo wlasnie zmienic to w mui:)

Edit: Jednak nie. Po resecie znow nie ma polskich znakow, a ustwienia zostaly zapisane!



Ostatnia modyfikacja: 04.12.2009 23:27:09
[#12] Re: polskie czcionki w systemie.

@Korni, post #5

Skopiowałem te fonty gdzie trzeba, a i tak w ustawieniach systemu ich nie widzi? Trzeba je jakoś doinstalować??

[#13] Re: polskie czcionki w systemie.

@JaCoP, post #12

Jeśli wcześniej otwierałeś requester wyboru czcionek to "FlushLib Fontpanel.mui" bądź reset systemu.

[#14] Re: polskie czcionki w systemie.

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Te działają! THX!

[#15] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #11

Mialem chyba cos namieszane po poprzednim wlascicielu pega, bo po formacie i instalacji Mosa na nowo, mam od razu w systemie polskie znaczki:)



Ostatnia modyfikacja: 05.12.2009 15:56:02
[#16] Re: polskie czcionki w systemie.

@Mat, post #15

Witam. Mam prośbę. Czy ktoś może mi udostępnić polskie czcionki do Finalwriter?
[#17] Re: polskie czcionki w systemie.

@Bociek78, post #16

No tak. Po instalacji morphosa od zera na czysty dysk po pierwsze nie mam polskich czcionek a po drugie jak odpala mi sie wayfarer to w niektorych miejscach czcionki sa jakies dziwne. Strona ppa ma np. times lub cos w tym stylu. Czemu az tyle ustawien jest w tym systemie , generalnie tych samych rzeczy gdy pewnie wiekszosc ludzi poprostu bedzie powielac te ustawienia? Lekki bajzel z tym jest. Choc przyznam ze system jest o niebo lepiej ogarniety niz aos4
[#18] Re: polskie czcionki w systemie.

@arturB, post #17

Jak instalujesz system i wybierasz język polski to zwróć uwagę, że domyślnie jest zaznaczona opcja "automatycznie generuj stronę kodową cośtam cośtam". Jeśli ją odfajczysz, albo zainstalujesz system z językiem angielskim to będziesz musiał potem trochę popracować w ustawieniach systemu, żeby mieć polskie czcionki.

Co do Wayfarera - musisz zainstalować pakiet czcionek z internetu, żeby strony wyglądały ładniej. Webfonty nie są dołączone do systemu z uwagi na licencję. Do ich zainstalowania służy program SYS:Tools/WebFontInstaller - upewnij się, że masz połączenie z internetem i uruchom program, poczekaj aż zrobi swoje (informuje w otwartym okienku co robi) a potem uruchom przeglądarkę. Za pierwszym razem będzie się włączać troszkę dłużej (bo będzie sobie porządkować świeżo zainstalowane czcionki) ale dalej będzie już OK.

P.S. Po co robiłeś świeżą reinstalkę systemu?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 11:34:12 przez recedent
1
[#19] Re: polskie czcionki w systemie.

@recedent, post #18

SSD
[#20] Re: polskie czcionki w systemie.

@arturB, post #19

To jeszcze pamiętaj, żeby sobie skonfigurować Wayfarera pod siebie. Domyślnie nie pokazuje okienka pobieranych plików, ściąga wszystko do SYS:Downloads i chyba ma niepozaznaczane opcje odtwarzania mediów (potrzebne do YouTube) - uwaga, nie wszystkie są potrzebne.

Aha, mnie np. nie pasuje ikonka "Mój MorphOS" na blacie Ambienta. Jeśli Tobie też, to wyłącza się ją w ustawieniach Ambienta.

Zachowanie okienek (np. czy domyślnie wychodzą poza ekran czy nie) dopasowujesz do siebie w IControl.

Różne opcje dotyczące laptopa (np. regulowanie jasności ekranu czy podświetlanie klawiatury) masz w Prefs/Laptop.
1
[#21] Re: polskie czcionki w systemie.

@recedent, post #20

A jak to jest z wykrywaniem hardware? robie to pod x5k w tej chwili... pewnie nie bedzie dzialac w powerBooku?
[#22] Re: polskie czcionki w systemie.

@arturB, post #21

Nie jestem pewien który plik boot.img jest używany w przypadku X5000, ale raczej nie wersja mac_ppc_32. W związku z tym po prostej "przekładce" dysku system może się nie zabootować.

Poza tym - w przypadku hardware od Apple partycja bootująca jest w systemie plików HFS.

Krótko mówiąc - jeśli dysk jest do PowerBooka to zamontowałbym go w PowerBooku i zabootował system z USB (to prostsze niż myślisz, chociaż nie takie proste jak wciśnięcie jednego klawisza) a potem zrobił "clean install".
[#23] Re: polskie czcionki w systemie.

@recedent, post #22

Poza tym - w przypadku hardware od Apple partycja bootująca jest w systemie plików HFS.

Może to też być partycja FAT.

MorphOS zadziała też na FAT,
Oba przykłady nie są zgodne z zaleceniami.
[#24] Re: polskie czcionki w systemie.

@Norbert, post #23

Zadziałały czcionki jak należy. Ok. Zatem zostaje ssd w x5k. Karte graficzna mam jakąś do bani ale widze ze do przegladarki i jakichs prostych rzeczy da rade
[#25] Re: polskie czcionki w systemie.

@arturB, post #24

Gdybyś chciał montować w PowerBooku dysk SSD to trzeba by poszukać albo SSD w standardzie PATA (drogo i skazany jesteś na "używkę"), albo zastosować przelotkę IDE44 do mSATA i kupić dysk SSD mSATA 1,8"(polecam raczej tą opcję).
[#26] Re: polskie czcionki w systemie.

@recedent, post #25

Niektóre dyski 2.5 całą SSD mają małe PCB.
Wtedy zmieści się przelotka sata-pata.
Przykład
1
[#27] Re: polskie czcionki w systemie.

@Norbert, post #26

To zależy od przelotki. One z reguły są "nieliniowe", tzn. mają porty na różnych wysokościach. W PowerBooku czy Macu Mini jest raczej mało miejsca na improwizację i fizycznie nie wejdą (port SATA jest wtedy za nisko żeby dało się zamontować dysk). Jeśli natomiast nabędziemy w miarę "płaską" przelotkę to jest spora szansa, że toto wejdzie.

No i dodatkowy minus jest taki, że jak zaczniemy rozkręcać dysk SATA to gwarancję diabli wezmą.
[#28] Re: polskie czcionki w systemie.

@recedent, post #27

W zasadzie to juz wątek o SSD z PPC...
Na tą chwilę widzę, że z SSD ( w x5k ) MorphOS poprostu szybko się ładuje - motyl na czarnym tle, mignie na chwile i jest system... Jakichś innych większych korzyści obecnie nie wnosi. Dla wydajności teraz już chyba tylko więcej rdzeni zmieniłoby postać rzeczy. Powerbook chodzi podobnie do x5k... troche wolniej ale to nie zmienia wiele. Pod linuxem przeglądarka www pracuje szybciej ale korzysta z 2 procesorów - lub 4 jak ktos ma x5k 5040. Ale linux ogolnie mnie nie przekonuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem