kategoria: Mac mini
[#1] na jakim MacMini - MorphOS?
Witam.
Kilka lat temu sprzedałem swoją Amigę 1200, teraz czuję że to był błąd... nieważne. Zastanawiam się nad powrotem do tych wspaniałych sprzętów w celach czysto hobbystycznych.
Na Amigę Klasyczną, choćby taką jak miałem niestety nie mam szans finansowych. Odpadają też sprzęty Pegasos, AmigaOne czy inne "nowe" wynalazki.

Pozostaje mi tylko kupno Mac-a i kupienie licencji MorphOS-a. I tutaj mam pytanie, po przeglądaniu ogłoszeń na allegro czy ebayu ...

Czy MorphOS "pójdzie" na każdym MacMini G4? Czy musi on mieć w sobie odpowiednią konfigurację tak jak w przypadku innych jabłek stacjonarnych? Chodzi mi tu głównie o karty graficzne, te Radeony, bo nie orientuję się czy w MacMini też są różne ich warianty?

Proszę o w miarę łopatologiczne wytłumaczenie.

[#2] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #1

Pójdzie na każdym MacMini G4, ale poluj na wersję 1.5Ghz z 64MB pamięci graficznej.

[#3] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@pampers, post #2

Dokładnie, łatwiej będzie Ci podjąć decyzjię o rejestracji mając najmocnieszą wersję G4 mini. Oczywiście to tylko jeden z wielu plusów wersji 1.5 Ghz z 64 MB vram. A jeśli chodzi o allgro to oprocz wertowania ogloszen w kategorii APPLE szukaj tez w kategorii STARE KOMPUTERY/AMIGA bo właśnie tam przez kilka tyg wisiał mac mini w tej konfiguracji i mimo śmiesznie niskiej cenie bardzo długo nie znalazł nabywcy.



Ostatnia modyfikacja: 19.01.2011 21:08:19
[#4] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #1

Pamiętaj, że będziesz rejestrował MorphOSa na konkretnym komputerze i późniejsze przenoszenie klucza bedzie kłopotliwe.
Jeśli MiniMac odpowiada tobie to tylko wersja 1.5GHz i 64MB VRam. Jeszcze są dostępne PowerMaki w obudowie "Tower" a tam już wolna ręka do rozbudowy. Na AGP Wsadzisz Radeona z 128MB VRam i więcej, w Mini już nie.

[#5] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@MaveRick, post #4

Kłopotliwe? Raczej niemożliwe, chyba że Ci komp zdechnie i będziesz w stanie to udowodnić.

[#6] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@pampers, post #5

Nie chciałem zniechęcić/przestraszyć przyszłego Morphosowca, no ale ty mnie wyręczyłeś :D

[#7] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@MaveRick, post #4

Nie tylko. Ja używam Mini 1,33MHz z 32MB pamięci graficznej. Owszem, więcej pamięci byłoby wskazane, zwłaszcza że używam rozdzielczości 1680x1050, ale mimo wszystko MorphOSa da się komfortowo używać.

[#8] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@Kamul, post #7

Prawda!

[#9] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@MaveRick, post #4

Na jakiej konfiguracji PowerMac-a spokojnie śmigać będzie sobie MorphOS?
Wystarczy procek 1GHz i 1GB Ram? Do tego rozumiem Radeonik z conajmniej 128MB?

[#10] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #9

Taka maszyna styka bez problemu. Co chcesz robić na MorphOS?

[#11] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #9

64 MB wystarczy w zupełności. Przy 32 MB trzeba czasami kombinować (ale tylko czasami i w zasadzie wszytsko działa OK).
[#12] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@pampers, post #10

Co chcę robić?

Grafika, Internet, Programowanie, może jakieś Gry, Film obejrzeć?

[#13] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #12

No to styknie :) Ja bym polował na 1.25 albo 1.42Ghz ale ja już tak mam, że jak kupuję jakiś obsługiwany sprzęt to w najmocniejszej możliwej konfiguracji.

[#14] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@pampers, post #13

OK, dzięki za informacje, wydaje mi się że na razie to mi wystarczy.

[#15] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #12

Grafika, Internet, Programowanie, może jakieś Gry, Film obejrzeć?

Ja mam PowerMaca 500 MHz i wymięka dopiero przy "film obejrzeć", oczywiście youtube śmiga, ale nie o to chodziło jak sądzę . Pamięci z powodzeniem wystarczy 512 MB, chociaż oczywiście gigabajt na pewno nie zawadzi.

[#16] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #14

Ja dziś dostałem eMaca G4 1,25GHz z Radeonem 9200 32MB w obudiwie Mini Tower. Sprzeciur wymiata, tak ze pięć razy szybciej niż Efika (która chyba pójdzie na zasłużoną Emeryturkę), a samo ładowanie MorphOSa wgnietło mnie we fotel. Zapodam sobie 1GB ramu i powinno chulać...do czasu MorphOSa na PowerBooki czy Macki z cepem G5.

[#17] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@waldiamiga, post #16

a... to odezwę się do Ciebie w sprawie benchmarków. Tego sprzętu jeszcze nie mamy obcykanego w bazie.

[#18] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@taahir, post #12

Zależy co znaczy film obejrzeć. Oglądanie divxów albo zwykłych dvd to żadna przyjemność dzisiaj. :)

[#19] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@wali7, post #11

Mam 32MB VRam, grając w grę Wolni Farmerzy zajęcie tej pamięci dochodzi do 100% i gra przez to spowalnia...

[#20] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@kjb, post #19

Można by zrobić bazę oprogramowania które nienajlepiej chodzi pod 32 MB VRAM.
Ja pod 32 MB VRAM miałem problemy tylko z OWB, który na ekranie 24 bit, z włączonymi wszystkimi bajerami przycinał na większych stronach. Pomogło wrzucenie go na osobny "surowy" ekran, do tego profilaktycznie zmieniłem ekran Ambienta na 16 bit i problemów żadnych nie było.
Jednak jak się tylko dało, to kupiłem miniaka z 64 MB VRAM.
[#21] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@kjb, post #19

na jakim poziomie jestes ? :)

[#22] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@kjb, post #19

Dlatego nazywają się wolni a nie szybcy i w dodatku wściekli ;)

[#23] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@rzookol, post #21

W sumie to moja druga połowa w to gra, ja czasami coś pozbieram i posadzę z nudów :) Teraz jest na poziomie 19.

@pampers: heheheh

[#24] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@kjb, post #23

czyli podobnie jak u mnie z tym, że jestesmy na 27 :)

[#25] Re: na jakim MacMini - MorphOS?

@kjb, post #19

Ekhm, trochę się ten, tego, zakręciłem...

Dochodzi do 100% zajęcia, ale nie VRam tylko CPU :P

Mam otwarte 2 screeny:

1. Ambient - 1024x768x24bit
2. OWB - 1280x960x16bit

Pamięć ekranu mam free 11MB i jest OK, tylko jak chcę np. pograć w Fortisa to muszę zamknąć OWB, bo inaczej mogą się pojawiać chwilowe przekłamania obrazu lub spowolnienia w grze.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem