[#1] Sklep ze sprzętem dla MorphOS
Witam

Na portalu MorphOS.pl założyłem wątek z zapytaniem o sens istnienia sklepu ze sprzętem dla systemu MorphOS.

Ze względu na to, że na MorphOS.pl raczej 90% użytkowników ma już sprzęt na którym może uruchomić MorphOSa zadaję to pytanie także tutaj.

Chodzi mi dokładnie o Maca Mini 1.5Ghz z 64MB VRAM. Pytanie brzmi - ile jesteście w stanie zapłacić jeżeli sprzęt byłby sprawdzony, z 3miesięczną gwarancją?

Pytanie może trochę dziwne, ale staram się obliczyć czy opłaca mi się bawić w ten interes. Kokosów nie chcę na tym zbijać - nie taka jest idea ale też nie chcę dokładać do interesu.

[#2] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Amigowy rynek już się nasycił Macintoshami dla MOS. Wcześniej, już przynajmniej jedna osoba wykorzystała ten fakt i dzięki temu być może zarobiła, a zainteresowani na pewno mieli łatwy dostęp do sprzętu i to w konfiguracji gotowej dla MOSa.
Dzisiaj ci się już to chyba nie opłaci. Ale zobaczymy ile będzie chętnych.
Tak czy inaczej, gotowy PowerMac dla MOSa to kwestia 250-300 zł. Nikt więcej nie zapłaci.

Dodane: myślę że dzisiaj to jeszcze mogą zarobić tylko twórcy MOSa. Mianowicie, pobawić się nad wersją dla klasyka. Użytkownicy są zdecydowani kupić AOS4, to i kupią MOSa.

Większego bumu na środowisko Amigowe już tylko można spodziewać się ze strony wyśmiewanej AmigaINC + C= i Amigi (niestety x86) od tych firm. Tym samym zaczęłoby się kolejne "bum" i tym rozgłosem pośrednio albo i bezpośrednio zyskałyby także środowiska AOS4 i MOS.
Dogorywamy. Na nowych użytkowników już nie ma co liczyć w sytuacji AOS4/MOS. Klasykowanie oczywiście nie umrze, a "romów" na WinUAE będą ludzie używać nawet za 100 lat. :)



Ostatnia modyfikacja: 02.07.2011 00:42:47
[#3] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@Andrzej Drozd, post #2

Pampers napisał:

Chodzi mi dokładnie o Maca Mini 1.5Ghz z 64MB VRAM.

No i właśnie chodzi o to czy ma Combo czy DVD RW itd...
PM to duża krowa, więc zależy od odbiorcy co woli :)

[#4] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Ja za swojego mini z 64vram zapłaciłem 700 pln. Z tego co pamiętam, to na ostatniej aukcji którą obserwowałem z tym modelem to cena końcowa była trochę niższa.

[#5] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Pytanie brzmi - ile jesteście w stanie zapłacić jeżeli sprzęt byłby sprawdzony, z 3miesięczną gwarancją?


Na dzień dzisiejszy 350 zł (sam sprzęt jest mniej wart). Poza tym obok sklepu dobrym rozwiązaniem są inicjatywy takie jak wędrujący sprzęt (coś jak Efika wędrowniczka od recedenta). Ponieważ taki sprzęt i tak jest używany to można by było połączyć jedno z drugim - jak ktoś by chciał mógłby zatrzymać sprzęt. Kwestia tylko ustalenia szczegółów/zasad. Na pewno dzięki temu więcej ludzi ma szansę poznać system w świecie, w którym nie istnieją emulatory, na którym by MorphOS chodził (z rozsądną prędkością).

[#6] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@kjb, post #3

Mój wczorajszy post, który wcięło przy wysłaniu brzmiał podobnie. PM to krowa.
[#7] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Mnie zainteresowałby PowerBook, gdy już będzie oficjalnie wspierany.

[#8] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Fajny pomysł. Tylko na pewno cena będzie miała tu swoje do powiedzenia - aczkolwiek nie jest to majątek.

Ja to widzę jako cały zestaw wraz z systemem ( cena Mac mini plus cena za system).

[#9] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Dla wszystkiego co niszowe i schodzi w małych ilościach, jedynym sensownym rozwiązaniem jest sklep sprzedający nie tylko na rynek lokalny (Polska), ale przede wszystkim tam skąd jest klient (świat). Inaczej to specjalnie sensu nie ma, bo i Polski rynek mały, no i często polski klient jest niestety "specjalnej troski". To właśnie u nas zostaniesz zagryziony za cenę wyższą o 50 zł od Allegro lub o zawyżoną cenę przesyłki, bo przecież kartony mogłeś mieć z hipermarketu gratis, a drogi i czasu straconego na nadanie wysyłki liczyć przecież nie powinieneś.

Dołóż do tego "życzliwych" piszących donosy, że sprzedajesz coś bez paragonu/FVAT... Jak się chcesz bawić, to raczej tylko globalnie i trzeba to wciągnąć w DG albo w organizację non-profit.
Po tym wszystkim jak skalkulujesz ceny, to zobaczysz, że polski rynek raczej Ci odjechał, no ale na nim świat się nie kończy...

[#10] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@tomek, post #7

mnie osobiście też :)

[#11] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@przemysław, post #9

bo przecież kartony mogłeś mieć z hipermarketu gratis, a drogi i czasu straconego na nadanie wysyłki liczyć przecież nie powinieneś.


Też miałem takiego klienta, wpłacił tyle ile uznał za wysyłkę i zadowolony. Sprzedaje raczej okazjonalnie, więc machnąłem ręką na niego i wysłałem, ale niesmak pozostał. To sugerowanie, że jestem naciągaczem i kartony do opakowania muszą mi dać za free jak pójdę do sklepu..., a różnica to było chyba ze 2-3 zł. Sorki za OT.
[#12] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@Andrzej Drozd, post #2

Amigowy rynek już się nasycił Macintoshami dla MOS.

Znów zrobi się chwilowy bum na makowy sprzęt dla MorphOS-a jak oficjalnie będzie wspierany PowerBook. Wreszcie normalny (i bardzo dobry) laptop z natywnie działającym MorphOS. Aż ja mam ochotę spróbować. :)

[#13] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@MDW, post #12

Aktualnie bardzo duzo osob czeka na mosa PB. Mysle ,ze to bedzie hit.
Jakies marne Pegasosy zostana dla os4 gdzie taki sprzet to marzenie patrzac na samy i inne wynalazki.

[#14] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Pomysł ciekawy ale jak już ktoś wspomniał komputerami PowerMac się już rynek trochę nasycił. Za to w chwili gdy wyjdzie wersja Mos'a na PowerBooki to istnienie takiego sklepu może być strzałem w dziesiątkę :)
(Sam bym wolał z chęcią dołożyć te parę złotych więcej niż na Allegro ale za choć 3-miesięczną gwarancję i pewność że pójdzie na tym MOS)

[#15] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Dzięki serdeczne za dotychczasowe odpowiedzi, daje to wyraźny obraz, że trzeba nasycić rynek PowerBookami, chociaż te do tanich nie należą ;)

Co do samego sklepu to oczywiście towar ma być sprzedawany legalnie, z fakturą i gwarancją - żadnego ściemniania czy lewizny.

[#16] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #15

PowerBooki będą coraz tańsze, bo jednak są coraz starsze. No i Apple już naprawdę ostatecznie powiedziało "papa" technologii PowerPC. Jak wysyłałem do akceptacji Fortis 1.2 dla MacOSX to nie przeszło przez pierwszy automatyczny test pomimo tego, że było skompilowane pod Intela (wymóg dla programów do MacAppStore). Okazało się, że biblioteka SDL dla MacOSX była uniwerslana (dla PowerPC i Intela) i trzeba było usunąć części dla PPC. Poza tym chyba na MacOSX Lion (premiera chyba już za 2 tygodnie) nawet nie uruchomią się aplikacje pod PowerPC. A przecież mogłyby. Ale nie - okres przejściowy się skończył, aplikacje pod PPC jest dla nich tak samo niepożądane niż dla MorphOSowców aplikacja pod 68k. Tylko oni mogą sobie pozwolić na odcięcie się od przeszłości. My raczej nie. :)

Tak więc jak jakaś mądra i zasobna w pieniądze głowa naściąga teraz kilkanaście dobrych PowerBooków z USA/Anglii to kiedyś będzie mogła je sprzedać na MorphOSowym ryneczku za drugie tyle co teraz wydała. :) Na pewno sto razy wolałbym kupić np. od Ciebie za trochę wyższą cenę niż ściągać przez eBay z 10% szansą, że dostanę cegłę zamiast laptopa. :)



Ostatnia modyfikacja: 02.07.2011 19:08:22
[#17] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@MDW, post #16

Również te same myśli mi przechodziły przez głowę i ani przez chwilę się nie zastanawiałem że pampers mógłby mnie wkopać.

BTW
szkoda, że rynkiem rządzi wielka kasa a nie idea wyczerpania niezużytych jeszcze zasobów. Przez to architektury, platformy i cały ten segment pada i schodzi do podziemi :/

[#18] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@MDW, post #16


Tak więc jak jakaś mądra i zasobna w pieniądze głowa naściąga teraz kilkanaście dobrych PowerBooków z USA/Anglii to kiedyś będzie mogła je sprzedać na MorphOSowym ryneczku za drugie tyle co teraz wydała. usmiech Na pewno sto razy wolałbym kupić np. od Ciebie za trochę wyższą cenę niż ściągać przez eBay z 10% szansą, że dostanę cegłę zamiast laptopa. usmiechTak więc jak jakaś mądra i zasobna w pieniądze głowa naściąga teraz kilkanaście dobrych PowerBooków z USA/Anglii to kiedyś będzie mogła je sprzedać na MorphOSowym ryneczku za drugie tyle co teraz wydała. usmiech Na pewno sto razy wolałbym kupić np. od Ciebie za trochę wyższą cenę niż ściągać przez eBay z 10% szansą, że dostanę cegłę zamiast laptopa.


Ja bym z takim optymizmem nie pisał. Stare maki tanieją z każdym dniem i jeśli opóźni się wersja Mosa obsługująca PM może się okazać że po zainwestowaniu i zamrożeniu kilkunastu tysięcy sukcesem będzie samo odzyskanie tych pieniędzy.
A jak Mos nie obsłuży WiFi, BT i będzie miał kłopoty np. z dźwiękiem na PM to może się okazać że że wszystkie nie zejdą i sprzedający zostanie z mało chodliwym towarem.

Porównaj ceny miniaków teraz i kilka miesięcy temu, wtedy najtańszy schodził za 500zł teraz za 300 i ma w zestawie mysz i klawaturę, najszybszy i poszukiwany przez Amigowców schodził za 750zł a teraz niedawno nie doszedł do 600zł.


Pozdrawiam
[#19] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@RadoslawF, post #18

Obserwuje ceny PB na bieżąco i powiem Ci że jednak nie poddają się ten tendencji. Zresztą głupotą byłoby sprzedawanie sprzętu przed wydaniem systemu, przecież nigdy nie wiadomo czy port powstanie czy nie.

[#20] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@AmiChris, post #13


PB ciekawostka, nie sadze by az tak duzo osob na to czekalo. Moze paru starych wyjadaczy, ktorzy od zawsze marzyli o laptopie. Dla wiekszosci uzytkownikow bedzie to zbyt duzy grat na biurku. Umiejscowiony gdzies na stale mac mini, wpiety niezauwazalnie do komputerowego sprzetu w domu, moim zdaniem zdecydowanie lepiej sie nadaje niz walajacy sie po domu laptop :)
[#21] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pawelini, post #20

Wygląda na to, że nigdy nie miałeś laptopa i stąd takie podejście do tematu przenośnego kompa.

Edit: typo



Ostatnia modyfikacja: 03.07.2011 13:33:55
[#22] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pawelini, post #20

No ale nie po to są laptopy przecież, żeby robiły za stacjonarnego kompa - często podróżuję z PowerBookami (dwoma) w plecaku i używam ich w pociągach, etc. Na baterii pod MorphOSem PB trzyma tylko nieco krócej od OSXa :)
[#23] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@Jacek Piszczek, post #22

Weź Jacek ty cholero idź stąd ;) Sobie używa MorphOSa już na PowerBooku i szczuje plebs ;)

[#24] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@AmiChris, post #13

No moze byc hit. Moze nawet z 10 sztuk sie sprzeda.

[#25] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@reactor, post #24

to i tak więcej sztuk niż sprzedało się AmigaONE w Polsce

ps. powerbooka miło się używa w wyrku jak nie trzeba wstawać i siedzieć :)



Ostatnia modyfikacja: 03.07.2011 15:20:32
[#26] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@rzookol, post #25

I się sprzeda nadchodzącego nowego modelu X1000 ;)

[#27] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #21

Powerbook ma kilka sporych plusów: najszybsza wersja ma ciut szybszy CPU (1.67 GHz) od miniaka 1.5 GHz, ma (zdaje się) dwa sloty na pamięć (większa swoboda w konfiguracji pamięci), ma GPU z własną VRAM (podobnie jak miniak), do tego jest mały. Ceny też nie są kosmiczne.... piszemy tu że jest drogi, co jest prawdą, ale w porównaniu do najsensowniejszego cenowo sprzętu dla OS4 (Sam i Peg G4) jest lepszy i tańszy. I w 100% przenośny. A jak ktoś nie lubi laptopów, to przecież można podpiąć do zewn. monitora.
[#28] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Ja tam czekam na support do G5 :> Kilka Power Maczkow czeka na opchniecie morphosowcom ;)

[#29] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@wali7, post #27

Z tymi slotami na pamięć to różnie bywa, podobno typową usterką tego modelu jest to, że działa tylko jeden :).

[#30] Re: Sklep ze sprzętem dla MorphOS

@pampers, post #1

Sprzęt mocno ryzykowny z używką bywa różnie, z eastone braliśmy z agencji reklamowych albo redakcji gazet, trzeba się liczyć że sprzęt czasami działał 24/24h mimo wyglądu to były czasami mocno wyeksploatowane cena była hurtowa i jak najbardziej opłacalna do dalszej odsprzedaży. W tej chwili PPC kupią osoby zainteresowane MOS-em, a to bardzo mała grupa użytkowników w Polsce. Więc na podatek i ZUS wystarczy

Musiałbyś się przygotować do ostrego recyklingu
-PowerMac-y G4 piekielnie głośne,
-PowerBooki problemy z bankami RAM,karty graficzne, regeneracja ogniw.
-PowerMacy G5, to jest sprzęt mocno wyeksploatowany, zasilacze niewytrzymują, cieknące chłodzenie, płyty główne siadają (zaczyna się z problem z usypianiem, potem z ramem a potem calkiem pada )

Więc to raczej zabawa/hobby niż alternatywne źródło dochodu, jeśli nie bardzo lubisz siedzieć z żoną w domu to lepiej iść na ryby jak zagracać sobie garaż starymi maczkami

P.S Kilka lat temu, rok przed wejściem Intela. SAD, dzisiejsze Apple Poland dla ZUS-u sprzedało około 1000 PowerBooków G4... gdzie one teraz są ?



Ostatnia modyfikacja: 04.07.2011 15:08:09



Ostatnia modyfikacja: 04.07.2011 15:09:50
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem