kategorie: Mac mini, Pegasos
[#1] MorphOS i kilka pytań.
1. Czy cena za MorphOS obecnie 2.7, a w niedalekiej przyszłości 3.0, czyli 111 Euro to jest kwota brutto, jaką trzeba wydać, czy coś jeszcze trzeba dopłacić ?

2. Mam możliwość kupna używanego Pegasosa z zarejestrowanym Mosem obecnie 2.7 za około 450 zł.
Mam też Minimaca PPC na razie tylko z Leopardem, choć przez jakiś czas Mosem się na nim bawiłem, jednak ciągłe restarty co pół godziny spowodowały, że dałem sobie z tym spokój.
Czy lepiej jest ciut dołożyć i kupić system Mosa 3.0 już na MiniMaca - czy lepszym wyborem jest pegasos I (np kompatybilność z softem amigowym pisanym pod PPC, ale nie tylko).

I jeszcze jedno - czy w przyszłości jest możliwość wymiany procka tegoż G3 600 MHz na szybszy, czy jest tu droga zamknięta ?

I jeszcze jedno - proszę się nie śmiać, tylko odpowiedzieć sensownie. Dziękuję.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 20:12:42 przez gilban
[#2] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #1



Ad1. To jest czysta cena bez podatku i ukrytych kosztów. Wszystko jednak zależy jaka formę płatności wybierzesz i jak już pośrednik całej operacji finansowej narzuci opłatę. JA płaciłem PayPal i miałem przelicznik troszkę niekorzystny z dolara na euro i to wszystko.

Ad2 Tu jest większe pole do popisu. Bo nie tylko MiniMaca możesz brać pod uwagę ale i MDD czy PB
Ja mam najsilniejszego MiniMaca z 64MB VMem i jest ok ale już da się odczuć brak większej ilości pamięci karty graficznej której nie można "dodać".
O Peasosie nie będę się wypowiadać bo nie wiem i nie miałem tegoż sprzętu.
Powinieneś jeszcze zapytać czy po kupnie tego Pegasosa będziesz mógł w stanie przetransferować klucz MOSa na inny sprzęt Apple... taki układ byłby najciekawszy...






Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 20:22:13 przez MaveRick
[#3] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #1

Czy lepiej jest ciut dołożyć i kupić system Mosa 3.0 już na MiniMaca - czy lepszym wyborem jest pegasos I (np kompatybilność z softem amigowym pisanym pod PPC, ale nie tylko).


Według mnie lepiej ciut dołożyć i kupić Mosa 3.0 na Mini Maca.
I jeszcze jedno: skąd wniosek, że kompatybilność z amigowym softem pisanym pod PPC jest większa na pegasos I? Wydaje mi się, że kompatybilność na czymś więcej niż Peg I jest lepsza (bo szybsza). Mam tu na myśli oczywiście sprzęt appla, np mac mini.
I jeszcze jedno: jakiego masz mac mini? (ile pamięci graficznej?)
[#4] Re: MorphOS i kilka pytań.

@luk, post #3

Mój MacMini pamięci graficznej ma 32 Vram i procek 1,25 GHz. Ale czytałem że wersja 3.0 Mosa ma sobie radzić z tą małą pamięcią graficzną w mini ?

Jednak ten Pegasos posiada normalny port AGP gdzie siedzi karta Ati Radeon 9200 z większą pamięcią ram, ja sam mam w szufladzie Ati Radeon 9250 128 bit z 256 ram - zawsze można zamienić.

Tylko chciałem się dowiedzieć czy ten Pegasus się opłaca. Jest przy nim zasilacz od normalnego peceta, choćby, a nie jak w przypadku power maca jakiś dziwny.

Ale nie wiem jak z tym prockiem 600 MHz, czy nie za słaby, do systemu i do gier i jakiś programów użytkowych.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 20:47:20 przez gilban

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 20:47:44 przez gilban
[#5] Re: MorphOS i kilka pytań.

@MaveRick, post #2

Powinieneś jeszcze zapytać czy po kupnie tego Pegasosa będziesz mógł w stanie przetransferować klucz MOSa na inny sprzęt Apple... taki układ byłby najciekawszy...

Tylko co później zrobić z takim Pegasosem bez systemu? Skoro z systemem kosztował 450 zl to bez jest pewnie niewiele wart. Nawet symatyk OS4 takiego czegoś nie kupi bo ich system działa dopiero na Peg2. Tak w ogóle to nawet sobie nie zdawałem sprawy jak spadła cena komputera który kiedyś kosztował sporo kaski jak za komputer.
[#6] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #4

Mam 2x Power Maci, ten słabszy 400 MHz. I powiem szczerze, że 600 MHz to już dosyć sporo. Na 400 MHz OWB normalnie łaziło, wszystkie gry jakie mi poszły też bez problemu.
450 zł nie majątek. Ja bym brał z tą licencją. Zawsze lepiej funkcjonuje komputer który nie ma "zatkanej" grafiki. Od razu bym dał tego radeona 9250/128-256 i komputer będzie śmigał.
Megaherce to przyzwyczajenie PC-towców. Wydaje mi się że warto tego Pega brać. Piszę bezstronnie, siedzę w Anglii więc to nie mój kolega sprzedaje tego Pega...
Dodaj mu Ramu ze 1,5 gb tą grafę i MOS Cię nie zawiedzie, tym bardziej że pełny i upteyta sobie zrobisz.
Na miniaka z 32 MB grafiki szkoda 111 euro netto....ok, racja
[#7] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #1

2. Pegasos, bez sensu. Lepiej dołożyć na klucz MorphOSa do miniacza. Używałem G3 600MHz kilka lat i nie wróciłbym do Pegasosa. Więcej VRAMu da tylko możliwość uruchomienia zaawansowanego wyświetlania oraz programów z akceleracją 3D w wysokiej rozdzielczości, które i tak nie będą działać za szybko.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 22:05:10 przez Korni
[#8] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Wojox, post #6

Dzięki. Ja siedzę w Polsce i tu są inne realia.

Uczę w szkole głównie grafiki komputerowej i Technologii informacyjnej. Od Amigi, wcześniej commodore 64 przygodę z komputerem zaczynałem. Sentyment i tęsknota za Amigą się została, ale zarobki nie pozwalają na szaleństwa i to wszystko.

I jeszcze powrót do pytania - ile ostatecznie kosztuje (brutto) rejestracja Mosa już w złotówkach - zakładając cenę euro około 4,40 zł Pewnie kupował bym przez Paypal, bo nie wiem czy inaczej się da.

Kupno kolejnego maca odpada - bo to jednak dużo pieniędzy się robi. Jednak Mos byłby dodatkiem do PC, a nie zamiennikiem, bo na nim nie odpalę ani Corela, ani Photoshopa, czy nawet darmowego Gimpa.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 22:18:28 przez gilban
[#9] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #8

Pamietaj ze PayPal ma swoj kurs euro i nie pamietam, cz ysa jeszcze jakies koszta przelewu. Napewno musisz podczepic pod paypal konto lub karte i tu moze twoj bank pobrac jakies koszta. Moze ale nie musi. Sprawdź.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 22:22:17 przez MaveRick
[#10] Re: MorphOS i kilka pytań.

@MaveRick, post #9

Konto już podpiąłem. Ale w sumie bank o tym nawet wiedzieć nie musi, ponieważ ja i tak samodzielnie przelew robię na konto PayPal - prawda ? PayPal sam z konta w banku nie jest w stanie nic mi ściągnąć. Dodatkowo - normalnie jak ja coś kupuję to PayPal za to ode mnie kasy nie pobiera, tylko od sprzedawcy. PayPal na dzień dzisiejszy podaje mi przelicznik złotego do euro: 1 PLN = 0,219649 EUR.

Żebym ja mógł wejść na stronę http://www.morphos.de/ i dowiedzieć się cenę brutto systemu - ale tam nic nie ma i to jest problem.
[#11] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #10

Q: How much does it cost?
A: A MorphOS keyfile is currently available at an price of 111.11 EUR (includes 19% VAT). The unregistered version of MorphOS includes the full functionality, but slows down operation after a 30 minutes period until you choose to reboot your computer.
[#12] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #1

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Postanowiłem zostać z MiniMakiem, którego mam obecnie i poczekać do Mosa 3.0 i jego przetestowania, który ma nie mieć problemów z kartą graficzną 32 vram. Kolega mi powiedział że znalazł chętnego, który za tegoż Pegasosa chce dać 800 zł więc temat można zamknąć.

Dodam, że swego czasu instalowałem na swoim Mini mosa 2.5 ale najbardziej doskwierała mi konieczność restartu kompa co pół godziny, a nie mała pamięć ramu i to wszystko.
[#13] Re: MorphOS i kilka pytań.

@gilban, post #12

mac mini powinien mieć mniejsze problemy pod mosem3.0. natomiast niewielkiej ilości pamięci graficznej i tak nie przeskoczysz :)
[#14] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Korni, post #7

Więcej VRAMu da tylko możliwość uruchomienia zaawansowanego wyświetlania oraz programów z akceleracją 3D w wysokiej rozdzielczości

Z tego zdania bym wywalił słowo tylko. Albo się cofamy w rozwoju albo przynajmniej zachowujemy przyzwoitość w parametrach...:P
32 MB za mało stanowczo, testowałem z 3dfxem.... Twierdzę że nawet 64 to za mało. Radeony serii 9000 mają przykrą siateczkę na grafice...Dopiero znika ten efekt na RV280
[#15] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Wojox, post #14

W Pegasosie miałem Voodoo3000, Radeona 9000, 9100, akceleracja 3D jednak działa sporo szybciej pod mini z Radeonem 9200, chociaż w MorphOSie 2.x i tak jest za wolna dla mnie. Siateczka? Nie pamiętam żadnej siateczki nie licząc trybów 16bit, ale nie o to chyba Ci chodzi. Mi 32MB wystarcza, ale nie twierdzę, że każdemu. Teraz mam 20MB wolnego VRAMu, ekran 1680x1050 24Bit + okno OWB 1280x800, zwykłe okna już nie potrzebują vramu.
[#16] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Korni, post #15

No i myślę że jak takiemu Leopardowi starcza 32 MB ram - Photoshop CS 4 - bardzo ładnie na nim działa, to oznacza, że jak mos 3.0 będzie bardziej dopracowany pod tym względem, to i tu nie powinno być z tym problemów.
[#17] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Korni, post #15

Ja miałem miniaka 32 MB VRAM, teraz mam drugiego z 64 MB VRAM i też żadnej siateczki na ekranie nie doświadczyłem.
[#18] Re: MorphOS i kilka pytań.

@wali7, post #17

Ja miałem miniaka teraz eMac i też siateczki nie widzę...
[#19] Re: MorphOS i kilka pytań.

@wali7, post #17

Mam 2 identyczne radeony 9000Pro/64 MB. Na grach, Quake 3 Arena, wolfenstein rtc, czy jedi outcast widać czarne kropeczki. Zmieniałem karty i efekt jest widoczny zarówno na MOS jak i MAC OS 10.4.
Mam monitor 27'' może on tak rozciąga .... ale pamiętam ten efekt nawet z czasów PC. Na radeonach 8500/9000/9100 jest taki efekt. Może trzeba wyłączyć coś w ustawieniach grafiki nie wiem, ale na domyślnych to widać. Syn potwierdził..Nie zmyślam. Ktoś wspominał o miniaczu z 9200(R280), tam już tego nie widać....Nie nakręcę filmiku, bo za mała będzie rozdzielczość żeby to zobaczyć,,

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 20:25:56 przez Wojox
[#20] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Wojox, post #19

Strzelam, że to gl_ztrick 1. Ustawienie z czasów kiedy jeszcze karty Voodoo były na topie.

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 21:26:50 przez Korni
[#21] Re: MorphOS i kilka pytań.

@Wojox, post #19

moze uruchamiasz na 16bit i masz dithering
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem